Wargames - vse o valecnych hrach, obecne kecy, rady, tipy

At neplevelime forum o GMT a konkretni hry, zakladam toto vlakno pro obecnou dikuzi o valecnych hrach. Dotazy na pinzety, P500 apod sem.
20.4.2011 12:41:43

Warhammer Fantasy Battle
Ahoj, rád bych se vás zeptal na to, jaký máte názor na Warhammer fantasy battle? Líbí se mi ty figurky, ale protože jsem nehrál jinou wargame (podle zdejšího článku z 27.3. Warhammer asi wargame není, ale nevim, kam jinam to mám zařadit :) ) nedokážu posoudit, zda je to kvalitní hra s dobrými pravdly a zda za celkem velké peníze dostávám do ruky dobrou hru, případně jak moc je oproti ostatním složitá. Ano mohl jsem se zeptat na specializovaném webu o warhammeru, ale tam jsou již nadšenci, proto bych nedostal objektivní odpověď.
Předem děkuji všem za odpovědi :)

19.7.2012 19:34:29

WFB
Warhammer není špatná hra, ALE je to z mého pohledu daleko více o modelařině než o hraní. Investice do armád jsou obrovské a tuny času na to všeliké pinování, odlévání, malování, lakování... Pokud tě lákají figurkové hry (bez herního plánu) je spousta levnějších a méně náročných variant, při srovnatelném herním zážitku (Mordheim, Necromunda nebo novější Incursion či na tomto serveru oblíbení MERCs)

19.7.2012 19:54:47

CSR Nominees and Award Winners (in bold) for 2011
můj kůň vyhrál ve dvou kategoriích a v jedné byl mezi top 5
Into the Bastards! - First tank battle

Best Magazine Game
Best Professional Game Magazine
a
Best Post-Napoleonic to Pre-World War 2 Era Board Wargame

zde všechny kategorie
http://www.alanemrich.com/CSR_pages/results.php?theYear=2011

a řeknu Vám přes měsíční sdržení s odesláním Bastardů, jsem rád, že jsem těch 500Kč "obětoval"...překrásná mapa, neuvěřitelné žetonky, neskutečný herní zážitek (testovací hra provedena včera a opravdu WWI tanková bitva se vším všudy) a pravidla se čtou skvěle a povelový systém (medajle) úžasný...

Battles magazin doporučuji všem wargamistům...jen musí doladit jednání se zákazníkem...

a zpět k CSR Award - No Retreat: The Russian Front Delux Edition, Sekigahara a SE4X samozřejmě vyhráli svou kategorii...

všem jsem dal hlas i já...pouze u rozšíření mi nevyhrál CCA: the Spartan Army..

loňský rok se velmi povedl a těším se na letošní sklizeň...favorita mám Bloody April 1917 a Somme 1918 (Nuts!publishing se opravdu vytáhli - jsou to vlastně tvůrci Battles Magazinu)..co jiného, že...bojím se roku 2014 - věřím, že budou i eurovky s tématem WWI.

skvělé herní zážitky přeji

Ocasek

14.8.2012 10:37:18

Field Commander a další
Jelikož o wargames vím pouze velmi málo, tak jsem se chtěl zeptat jaké máte zkušenosti se hrami, které jsou určeny pouze pro jednoho hráče (nebo kromě scénářů pro více hráčů mají i scénáře pro jednoho hráče). Sám si dokážu představit, že u toho blaženě strávím hodiny času (divim se, že jsem se o wargames nezačal zajímat dřív:)), ale vyplatí se taková hra, když jí budu hrát jenom sám? Nechybí u toho ten zážitek ze hry? Že hraju proti někomu, ta interakce.

17.8.2012 12:35:10

Ocasek
Teda že 4X překonají i Eclipse, to mě hodně potěšilo..:)

17.8.2012 13:26:04

Coewolf
Dokud to nevyzkoušíš, tak to nezjistíš. Wargames se běžně hrajou solitérně (viz BGG). Některé jsou na to vhodnější (hex and counter), jiné méně (card-driven atd.).

Čistě hry pro jednoho.. Záleží na mechanismu hry, aby to nebylo moc repetitivní, abys měl pocit, že furt něco musíš vymýšlet. Field Commander: Alexander mi trošku tak přišel, ale třeba Napoleon je zase o dost dál.. Ten bude možná fajn.

Pak máš takové raritky jako Where There Is Discord (out of print), RAF (out of print), D-Day at Omaha Beach (reprint, bude příští rok), Steel Wolves (dá se sehnat).. A to je pak nářez. Nevýhodou je to, že hry jsou dlouhé a musíš buď u toho strávit půl / celý den, nebo to mít někde rozložené (lepší varianta.. náročná na prostor). Ale věř tomu, že u těchhle mít zážitek budeš :)

17.8.2012 14:00:20

solitaire
Mimochodem, GMT vyvijeji Fields of Fire na iPad, to muze byt zajimave.

Pak jsou jeste hry, ktere nejsou primo urceny pro jednoho hrace, ale maji velky potencial i v jednom. Hry od GMT maji na zadni strane krabice vzdy tzv. solitaire suitability, tedy jak moc je hra vhodna pro soliterni hrani. Myslim, ze velke hodnoceni v tomto smeru ma Infidel. Stejne tak serie Great Campaigns of American Civil War (v tisku je Battle Above the Clouds - vyborna zalezitost) je velmi dobre hratelna v jednom diky nespolehlivosti velitelu a nejistote planovani.

17.8.2012 14:06:00

Co pořídit?
Tak se blíží termíny odložených zkoušek a dalších povinností a to samozřejmě přináší úvahy o zcela jiných tématech. Jako třeba kterou wargame bych si mohl pořídit. Poslední dobou často koukám na různý hry a přemejšlim, že bych si je pořídil...jenže ouha. Pax Romana nejde sehnat a Successors také. Dalšími horkými favority jsou Men of Iron a Infidel, ale tam to taky není s dostupností zrovna slavný. Přemejšlel jsem i o nějakejch těch hrách z pozdějšího historickýho období (Here I stand, Wellington, různý hry s napoleonskou tematikou, Friedrich apod.), ale pořád o tom víc přemejšlim než, že bych se dobíral k nějakému výsledku. Trochu mě i odrazuje cena, i když je pravda, že to tak hrozný není a člověk si někdy radost udělat musí:). Taky jsem zatim moc neřešil kdy a s kym bych to hrál (přítelkyni to asi neokouzlí), ale to by nějak dopadlo. Proto bych se teda na závěr svého obsáhlého monologu (no jo, už se připravuju na psaní seminárek a podobnejch věcí) chtěl zeptat: Jakou z (v Česku) dostupných her (mnou uvedených či i jiných, které jsou podobné nebo prostě tak super, že byste mi jí automaticky doporučili) byste mi doporučili?

29.8.2012 10:13:46

Coewolf
Ahoj, no musíš si nejprve uvědomit, jestli to budeš mít s kým hrát. Bylo by hloupé koupit si Virgin Queen pro šest lidí a potom si doma šoupat se žetonkama. Obecně tyhle náročnější multiplayer-hry jsou naprostá bomba. Plno pletichaření, vymýšlení, atmosféra... Ale bez zbývajících hráčů se s hrou budeš tak akorát mazlit (nic proti tomu).
Další možností je pořídit si něco pro dva, přeci jen druhého hráče spíš seženeš, než skupinku wargame-uchyláků :-). No a potom jak jsem říkal.. Můžeš najít něco pro dva, co je dobře hratelné i v jednom. Na to je ten Men of Iron či Infidel dobrý. Jak říkal Sydo, Battle above the clouds zní také velice dobře.

Takže moje doporučení je: uvědom si, co s hrou budeš chtít dělat.

Budeš chtít hrát? Nebo se jen kochat?
Pro kolik lidí?
Jaké téma?

Bez toho se radit nedá. Viz ta Virgin Queen pro šest hráčů, s hodnocením na BGG kolem 8,7...

29.8.2012 10:31:52

Polda
V tom s tebou souhlasil a proto jsem většinou koukal po hrách co se dají hrát ve dvou. Tam je snazší sehnat spoluhráče a vypadá to dobře. Samozřejmě, že singleplayer by asi byl příjemnej bonus abych to nevytáhl jednou za rok na narozky, když se někdo uvolí:D ne, druhej hráč by snad problém nebyl. Pokud jde o téma, tak si uvědomuju, že to jsem nespecifikoval, ale je pravda, že preferuju starověk, středověk a potažmo novověk, ale světový války mě tolik nezajímají. Možná k nim časem proniknu, ale zatim ne. Takže když to upřesnim, tak hra i pro dva (popřípadě jednoho) a období od antiky po Napoleona (cca).

29.8.2012 10:54:51

Coewolf
Pax i Successors jsou card driven takže zkusím nabídnout z tohoto ranku (edit Pax není CDG viz Sydo výše):

Ze stejného období je Sword of Rome. Za poslední měsíc jsem odehrál dvě hry a moji spoluhráči jsou nadšení (mě se to taky hodně líbí, ale upozorňuji, že to řešení boje je fakt random).

Trošku problém bude hraní ve dvou, teda jde to, ale na BBG to nedoporučuje 12 lidí ze třinácti. Hratelná asi až od čtyř lidí.

Spolu s SoR jsem si pořídil Wellingtona, ten je pro 2-4 hráče a tady by měla být hratelnost v jakémkoli počtu OK. Samozřejmě je to větší záhul hrát za dvě armády, ale protože jsou zde pevně dány dvě strany konfliktu, žádné další problémy to nepřináší (samozřejmě na rozdíl od hry ve čtyřech znáte karty spoluhráče, které jsou jinak tajné = lepší komba).

Obě hry jsem si pořídil z obavy, že k mému HiS, popřípadě VQ neseženu tak často šest lidí a musím říci, že se koupě vyplatila.

Pak jsou CDG přímo pro dva hráče. Z Tvého oblíbeného období Hanibal, jinak "Studená Válka" nově v češtině od MindOku, labyrinth, Dawn of Freedom atd.

Ještě k mému favoritovi - HiS je také možné hrát ve dvou. Nikdy jsem to nezkoušel, ale někde jsem tu viděl poznámku, že to není špatné.

A na závěr to nejdůležitější! Pokud je to jen trochu možné, vetři se někam, kde už takovou hru mají a vyzkoušej. Třeba zjistíš, že Ti CDG vůbec nevyhovují a pořídíš si něco úplně jiného.

29.8.2012 11:22:29 | Upraveno autorem (porovnej)

chilly
Pax neni CDG, karty jsou tam jen jako udalosti a ne motor.

29.8.2012 12:11:27

Sydo
Díky za korekci, to je tak když si člověk bere do úst hry, které nikdy nehrál..

29.8.2012 12:27:37

Chilly
Díky za doporučení. Samozřejmě i Twilight Struggle mi dost vrtá hlavou. HiS nebo VQ mi taky vrtají hlavou, ale to si asi nechám spíš na jindy, pokud seženu dost spoluhráčů. Ještě budu mlsně koukat a snad i vyzjistim víc...třeba i naživo, jak radíš.

29.8.2012 12:51:36

Coewolf
Pro dva můžu doporučit ještě A Most Dangerous Time: Japan in Chaos (Nobunaga Oda proti zbytku Japonska) a Wilderness War (konflikt Anglie proti Francii v Sev. Americe v 18. století).

29.8.2012 14:35:17

Hannibal
Chtěl bych se zeptat místních grognardů jak je na tom Hannibal. Je to dobrá hra? Není? Jaké jsou její plus a minus? Slyšel jsem něco o statickém stylu hry, ale přitom je hodnocena dost vysoko. Stačí jen drobné resumé. Hledám hru primárně(!) pro dva, nejlépe z antického prostředí. Nejlépe kdyby Pax (hrál jsem, vím, že je i scénář pro dva hráče), ale to je trochu jinde no. Díky moc.

29.8.2012 19:43:45 | Upraveno autorem (porovnej)

re:Havelock
Ac nejsem primarni wargamesak, tak Hannibal se mi libi hodne. Ale ja mam docela rad CDG hry, takze mozna to je tim :) I souboje jsou docela zajimave.

29.8.2012 19:57:51

hra o Varšavském povstání
Moc moc by mě zajímalo, zdali existuje nějaká hra, zabývající se Varšavským povstáním ve '44 a nebyla to Warsaw Rising: Revolt of the Polish Underground, 1944. Děkuju za vaši úžasnost a radu.

2.10.2012 17:20:51

Wargame 4+ hračov
Aku, skutočne kvalitnu Wargame by ste poradili pre 4 a viac hracov. Obdobie by to malo byt: Stredovek, 30-ročná vojna, Napoleonske vojny, Druhá svetová.

Vďaka

27.10.2012 14:38:51

Rychlovka
Ahoj chtěl bych se zeptat zda někdo neví o nějaké malé rychlé wargamingové záležitosti do 45 minut a pro 2-4 hráče.
Včera jsme s kolegy v práci narazili na "Tanks: Panther vs Sherman" a zaujalo nás to natolik, že uvažujeme o koupi a partiích o pauze. Problém je v tom, že jsme 4, takže buď se najde něco podobného, nebo budeme muset hrát ve dvojicích.

20.1.2017 14:02:36

print n play
Strike Force One

ke stažení myslím i tady, určitě na BGG. Jednoduchý vstup do wargames, bohužel jen jeden scénář, takže čase mse ohraje, ale dají se na to nabalovat další lvly pravidel, takže chvilku si snad vystačíte :)

20.1.2017 14:38:30

Decision Games
Když už se tu po letech oživilo tohle super auditko, tak se zeptám i já :) Koupil jsem si D-Day at Tarawa kvůli solitérnímu hraní. Zatím jsem tedy ve fázi čtení pravidel. Zajímalo by mě, zda má někdo zkušenost s touhle hrou a jaké jsou obecně hry od Decision Games? Zkoušel někdo třeba i další D-Day hry od nich (Omaha Beach, Peleliu)? Dík

20.1.2017 16:09:47

vstup do wargames
Tak kolegové už více než rok nepravidelně hrají x-wingy a já taky nejsem úplný laik, co se wargame principů a některých pravidel týče, ale nemám rozhled a netuším jaké jsou na trhu tituly. Problémem je, jak už jsem napsal, že jsme 4 a Strike Force One je jen duelovka.

20.1.2017 18:06:39

Komunita wargamerů
Komunita wargamerů je spíš na Deskožroutovi.

20.1.2017 18:43:40

ZVEZDA AGE OF BATTLES

Ahojte je niekde ešte ku kúpe alebo sa dá stianuť pravidla k Age of battles od zvezdy?
figurky sa daju kúpiť kade tade, ale pravidla som nikde nenašiel.

6.3.2021 19:37:12

Vybíráme z Bazaru

Marvel champions The Mad Titan's Shadow velke rozs
Marvel champions The Mad Titan's Shadow velke rozs
Akt. cena: 780 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas