Wargame pro začátečníky, prosím o rady.

Ahoj, do světa deskovek jsem vstoupil přes klasické Carcassonne, Citadelu a Bang. Pak následovala Agricola, Dominion, Dobyvatelé vesmíru a v poslední době vládne SmallWorld a Antike. Na Zatrolené chodím několikrát denně, začínám se poohlížet po nějaké wargame. Nejlépe žetonkové. Poslední dobou se tu probírá ASL, u kterého můj zájem o tento typ her začal. Moc se mi líbí Pax Romana nebo Empire of the Sun, prostě něco na ten způsob. Můžete mi prosím poradit, kde jako začátečník začít? U jaké hry? A kam směřovat, abych jednou mohl skončit třeba u toho ASL?

1. Nejlépe pro více než 2 hráče, viděl jsem že hodně takových her je pouze pro dva
2. Nemusí to být na 100% žetonky, takové Axis & Allies s miniatury taky nevypadají špatně
3. S angličtinou nemám problém, ale může to odradit hodně spoluhráčů. Existují hry, které mají třeba karty s pochopitelnou symbolikou? Tento bod není ale až tak důležitý, dá se překonat.
4. Zasazení konfliktu nehraje až tak roli, ale nejlépe skutečné konflikty (2SV nebo starověk) než fantasy či sci-fi.
5. Samozřejmostí je snadná dostupnost ke koupi, čekat na reprinty se mi moc nechce.
6. Je jedno zda mapa bude obsahovat hexy nebo pole spojená čarami.

Díky moc.
3.5.2011 19:14:19

Venca
Ahoj. Jako začátek bych doporučil Successors či Sword of Rome. Pokud tě lákají taktické věci, pak bych si počkal pár týdnů než vyjde Infidel (bitvy křižáckých výprav, motor z Men of Iron, jednoduché, zábavné), i když je jen pro dva. ASL Starter Kit je také dobrá volba a navíc tě připraví na plnou věc, pokud k ní chceš směřovat. Koukám, že jsi z Ostravy, od tama je Křen a Ocasek, třeba byste mohli zahrát něco společně. Brzy bude také Sekigahara, která má být jednoduchá a jazykově nezávislá, ale je opět jen pro dva. Nicméně my teď hráváme ASL ve čtyřech a je to skvělá zábava, připadáme si jako velení štábu na poradě :)

A wargames se neboj, i když mohou pravidla vypadat složitě, většinou se do hry dostaneš relativně snadno.

3.5.2011 19:19:21 | Upraveno autorem (porovnej)

to Venca81
Největší expert na wargame na Ostravsku je Ocasek. Teďka dokončujeme překlad Here I Stand, tak až se to bude hrát v češtině, tak tě rádi přibereme. Jinak mám Successors, ale ještě jusem to nehrál. Pokud by sis chtěl vyzkoušet Axis and Allies, tak to můžeme zkusit zahrát. Můj synátor se rád zúčastní. Mám jak tu menší zjednodušenou verzi Axis and Allies 1942, tak Pacific 1940 + Evropa 1940. Samostatně jsem obě hry už hrál, ale jen jednou. Jako globální hru Pacific+Evropa jsem ještě nehrál, protože tuhle hru hrajeme se synátorem jen ve dvou a přeci jenom ten global s tolika velmocema naráz je pro dva hráče příliš velké sousto. Jinak si s tebou rád zahraju třeba Twilight Struggle, i když to není typická wargame a je to jen pro 2. Taktéž Labyrinth War on the terror, ale tady ten až to dopřekládáme a seznámím se s hrou :). Jinak pokud máš zájem o typicky žetonkovou hru na hexových polích jako je ASL, tak tohle jde zatím mimo mne a s tím se obrať na Ocaska.

Ještě jsem zapoměl dodat, že já jsem ve wargame taky naprostý začátečník a spadl jsem do toho rovnýma nohama po jedné partii Pax Romana a jedné partii Axis and Allies. Nahrátého ve wargame nemám prakticky nic, kromě semtam Axisu se synátorem a pár her Twilight Struggle. Hodně se těším na Here I stand.

4.5.2011 08:32:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Venca81
pánové přede mnou již řekli vše. Jen bych ještě dodal tip na relativně snadnou (pravidlově) wargame (nebo spíš hry na hranici wargame)-britannia. Pro čtyři hráče, pravidla jsou v porovnání s HiS nebo Paxem mnohem jednodušší, ale přesto se tam toho dá hodně vymyslet. Pak moje hrozně oblíbená (taky tak na hranici wargame, ale definicí wargame bych se nezdržoval, jednak se to řešilo jinde a druhak na to má stejně každý trochu jiný názor) pro tři je Maria-nádherně vymyšlená hra, taktická, napínavá, a ten soubojový system je fantasticky elegantní. Nebo jejího staršího bratra Friedricha, ten je pro čtyři, má stejný bojový systém, ale v pár věcech se liší. Dá se do toho hupsonout taky rovnýma nohama (jako Křen :) ), ale žádá to od skupinky dost velké odhodlání, jestli budete hrát pax (který je mimochodem geniální a měl by sis ho honem jít na GMT přeobjednat, ať ho co nejřív vytisknou :) ) a všichni budete začátečníci, bude to trvat dva dny a budete pořád s nosem v pravidlech, tak bacha aby to spouhráče neodradilo. Ty větší pecky je dle mého lepší někde vyzkoušet s těmi, co už to hráli, jednak ti vysvětlí pravidla a pak taky vyzkoušíš na vlastní kůži jaké to je 10 hodin hrát jednu hru :)

co se týká ASL, tak SK1 opravdu není pravidlově tak náročný, ale chce to stálého spoluhráče, abyste ta pravidla pořádně zažili a dostali do krve. V podstatě je to "plnohodnotná" hra, v tom co nabízí, mnoho hodin zábavy. A pak se dá upgradovat buď na další SK nebo na full ASL. (já teď koupil pravidla a BV, když je trocha času, tak je studuju a hrozně se na to těším). Ale na občasné hraní to není, zkus ten SK1 a když tě chytne, jdi do plných :)

4.5.2011 10:32:55

Venca
za prvé jsem moc rád, že skupina roste a ty jsi jejím možná novým členem...
Pokud budeš chtít mohu ti pár her ukázat a zahrát si...
Jako nejjednodušší wargames mohu doporučit od VPG Trenches of Valor, duel dvou velitelů v zákopech WWI, scénář odehrán do 30 minut, bavilo i nehráče...pak o něco složitější CCA od GMT, dřevíčka v taktických simulacích bitev starověku, moc příjemná hra na hodinku...
Složitější strategické krásky od GMT jsou Successors a Sword of Rome pro více hráčů (potřebují čas, hodně času)...a pak vrchol mé sbírky Paths of Glory ("Pokud si chceš říkat wargamer, musíš za život alespoň jednou tuto hru zahrát": citace jednoho wargamera)...
no a pak mám na stole jednu "opravdovou" wargames Marne1918...kamarád po přečtení pravidel řekl, že toto už je moc (zatím byl jeho vrchol CCA)...

jak píši podemnou, chce to zkusit! pokud tě to chytne, tak nebudeš mít problém najít spoluhráče, Křen, já, tacud, chlapci z olómoca...stavím pro podobné šílence hernu u sebe na baráku, aby jsme měli možnost rozehrát něco velkého a nemít nutnost vše sbalit v nejlepším (rozuměj po 10 hodinách na konci prvního kola)...

a ted bych mohl doporucovat her a her, třeba No Retreat! od VPG, ted uz i od GMT, nebo Fighting Formations: Grossdeutschland Infantry Division, Combat Commander serii a další a další a další, je to fakt mazec to jen sledovat...
jo a nejvíc podobné ASL co mám je ToV, taky je to squad leader, ale stunted..haha

4.5.2011 14:06:00

wargame pro začátečníka
Připoměl bych Conflict of heroes. Parádní produkce, časově nenáročná, historicky velice přesná, jednoduchá pravidla, přehlednost, skirmishové pojetí. Zatím jsem to nehrál, ale přijde mi to jako neprávem opomíjená hra. Každopádně bych na to mrknul. Negativem je rozhodně cena. Taky lze doporučit vydržet pár měsíců do vydání Normadie, budou tam nejnovější pravidla a tak dále, ale jinak je to skvěle doplňovatelný systém. Mrkni na http://academy-games.com/games/conflict-of-heroes

4.5.2011 14:07:31

Conflict of heroes
Tím, že přecházím na ASL tak právě serii CoH prodávám.. A nějak se nemůžu dokopat dát to na aukci, tak kdyby někdo měl zájem tak určitě za fajn cenu prodám.. :)

Tím nechci plevelit vlákno ale lepší to napsat sem, než na aukce kde to zapadne..:) A tady jsou přeci jen wargameri.. :) Tak se když tak omlouvám.. :)

4.5.2011 18:36:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky
Děkuji pánové za všechny cenné rady a tipy. Zdravím Ostravu a těším se, že se někdy sejdeme. Jsem wargamerový panic, budete něžní? :-D.

8.5.2011 18:34:29

Wargame po lopate
Hral som pár moderných hier, ale wargame ešte žiadnu. Láka ma to ale vôbec ich nepoznám. Sem tam čítam nejakú recenziu alebo popis ,ale je mi to cudzie. Pri jednej hre čítam ,že je to blokovka, alebo žetonovka ,alebo point to point. Bol by niekto ochotný: 1. Vymenovať všetky druhy wargame, 2. Aspoň jednou vetou ku každému druhu napísať voco kráčí, prípadne typického predstaviteľa? Alebo ak poznáte stránku kde je nejaký článok na danú tému, napíšte prosím link. Ďakujem.

15.1.2012 21:34:14

springb
Vsechny druhy wargames asi nevyjmenuji, ale pokusim se shrnout ty hlavni proudy. Stejne jako u ostatnich her, i zde se jednotlive podzanry prekryvaji a vznikjai tak zajimave crossovery.

1) Tzv. "Hex&counter" klasicke wargamy ze stare skoly. Hexova mapa, zetonky, souboj vetsinou resen pomoci CRT (combat result table, tedy tabulka slouzici k vyhodnoceni boje), zadne karty a podobne moderni vymozenosti. Asi nejcastejsi priklad vyrazu "zetonovka". Z taktickych her sem patri napr. ASL ci serie World at War. Ze strategickych treba serie her od GMT pod souhrnnym nazvem East Front Series - napr. hra Barbarossa: Kiev to Rostov. Hex & counter tvori asi muj nejoblibenejsi wargame podzanr.

2) Blokove hry. Tyto hry misto zetonku pouzivaji drevene bloky. Ty jsou zpravidla otoceny rubem k souperi a on tak nevi, kde se nachazi jaka jednotka a jakou ma silu. Jednotlive blokovky mohou byt velmi rozdilne - napr. East front II ma hexovou mapu, Peloponnesian War mapu rozdelenou na uzemi, Sekigahara je point-to-point. Z taktickych her tohoto zanru je asi nejznamejsi serie Comands&Colors.

3) Point-to-point: Mapa v techto hrach je rozdelena na bodz spojene cestami a po tech se mohou jednotky hracu pohybovat. Povetsinou jde o strategicke a nikoli takticke hry. Priklady - Pax Romana, Here I Stand, Sekigahara, Paths of Glory.

4) CDG neboli card-driven-games: Tyto hry vyuzivaji karty jako pohon cele hry. Vetsinou karty obsahuji udalosti, ktere reprezentuji historicke milniky dane ery a take maji jakousi bodovou hodnotu. Hrac se pak muze rozhodnout, zda kartu zahraje pro jeji efekt, ci za body, pomoci kterych muze napriklad aktivovat armadu, najmout posily atd. CDG hry diky kartam maji vetsinou detailnejsi historicke pozadi, nekdy vsak trpi velkou naskriptovanosti. Priklady CDG: Paths of Glory, For the People, Empire of the Sun.

No a pak je tu spousta her, ktere si berou od kazdeho neco, napr. pouzivaji karty a presto nejsou CDG (Burning Blue, No Retreat, Pax Romana) a tak vselijak podobne. Jsme si jist, ze me jeste nekdo doplni, ja si take casem mozna jeste na neco vzpomenu.

16.1.2012 08:27:17

.
Vďaka za príspevok, nerozumiem celkom dobre čo sa myslí tými žetónkami. Tie predstavujú nejakú bojovú jednotku v hre?

16.1.2012 18:37:15

springb
Ano, presne tak, zelezi na meritku hry, jestli je zetonek jeden vojak (ASL) nebo cela armada (No Retreat). Zetonky jsou i informacniho razu, oznacujici treba demoralizaci jednotky, zraneni, nedostatek zasobovani atd.
Projed obrazky u zdejsich wargames a uvidis sam.
Treba zde
http://www.zatrolene-hry.cz/ajax/ajax-img-detail.php?id_obrazek=6324

16.1.2012 18:53:24

sydo
Čítal som tvoj článok ,,Ameritrash vs. Euro (co to vlastně znamená)" a myslím ,že si literárne zdatný hráč! Nerozmýšľal si o napísaní článku ktorý by sa volal napr.: ,,Wargame po lopate" ? Ja viem ,asi toho času keby bolo viac.

16.1.2012 20:38:04

springb
Diky za pochvalu. OK, uz takhle mam literarni resty (recenze na Waldschattenspiel), takze az se vratim ze Zatroconu tak neco zplodim :)

16.1.2012 21:06:41

Ach, škoda že som až v východného slovenska :/ Tu o žiadnych hráčoch neviem. Tiež by som sa chcel dať na wargaming, na začiatok ma dosť zaujal ten Trenches of Valor, vyzera jednoducho, s dobrou cenou. Už len niekoho zlákať... :-D

17.1.2012 17:47:57

Finrod
VPG hry jsou úžasné i jako soliter Trenches of Valor je dokonce hra, kterou si zahraje i nehráč a přitom je to wargames...já hral všechny scenare jako soliter a tak 10 krát proti soupeři..vzdy jsem se bavil (bohužel hodne rozhoduje o vysledku kostka někdy až moc)

ted u nich vycházejí samé WWII - ted jsem koukal na tuto začínající serii
Paul Koenig's Market Garden:
http://victorypointgames.com/results.php?keywords=Market+Garden&Submit=Search

jinak mají i čisté soliterky: třebas
Ottoman Sunset: The Great War in the East, 1914 - 1918
nebo
pro mne top solitérka Zulus on the Ramparts!

jinak doufám sydo, že něco splodíš (ode mne jsi měl první plus)

18.1.2012 10:11:35

no ten Trenches of Valor na take vyskusanie urcite pojde, teraz budem mat Bitvu na polich pelennoru, co aspon z obrazkov vyzera trosku podobne :)

Ale, co by ste mi odporucali, rad by som nieco fakt maso, z obdobia 1 alebo 2 sv. vojny, pre 2 hracov, nieco kde sa da do zblaznenia taktizovat a tak?

21.1.2012 11:22:22

maso
no jakožto fanda WWI doporučuji Paths of Glory (není to čistá žetonovka, ale je to top wargame hra) a potom opravdu moc pěkné Marne 1918 a nově vydávané Somme 1918 (ale počítej den až dva čistého hracího času - toto už je opravdu maso)

A samozřejmě se již nemůžu dočkat Bloody April 1917 (letecké souboje z WWI od GMT)

WWII je spousta, ale na toto období tu máme jiné odborníky.

23.1.2012 14:39:48

ocasek
No hele, a co takhle Great War in Europe? Dokonale si přehlédl můj návrh u téhle hry :(.

23.1.2012 14:49:59

wargame ako wargame ?
ráta sa do tohto fóra aj miniature wargame ? ako napr Warhammer 40K, Warhammer FB alebo LORT ?

resp. neporadili by ste mi kde sa na to pýtať ?

24.1.2012 09:52:58

Faarha
Asi spíš vedlejší vlákno: http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/obecne-o-hrani-spolecenskych-her-3/obecne-o-miniature-wargaming-teda-doufam-5090/

Ale je tam teprve tři dny a je to dost speciální oblast na tehle web, takže moc lidí se zatím nezapojilo ... třeba to tam rozproudíš, prostě se ptej a uvidíme :)

24.1.2012 10:05:57

Tangram
vďaka

ked som hľadal asi som to prehliadol, ešte raz vďaka za link :)

24.1.2012 10:10:15

Vybíráme z Bazaru

7 Divů světa (první edice, obalené karty)
7 Divů světa (první edice, obalené karty)
Akt. cena: 570 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas