Vláčky

Jaká hra s vláčky, ať už strategie či budovatelská, je podle vašeho názoru nejlepší a proč? Ptám se proto, že chceme koupit deskovku nebo karetku (je to jedno) kamarádovy k narozeninám a on prostě zbožňuje cokoliv, co jezdí po kolejích. Tak díky za rady :-)
7.8.2009 10:45:01

Prales
Já nevím, ale mám pocit, že třeba ty 18xx hry tématicky docela hodně zapadají, máš tam vždy reálné mapy, společnosti, které v té době existovaly. Sice nepřevážíš zboží, ale zase je tam krásně vidět, jak se postupně vylepšovaly vlaky, jak se z malých privátních společností stávaly velké železniční giganti. V některých 18xx dokonce jsou zabudovány konekrétní specifika, jako třeba znárodnění, spešl prasvidla pro ostrovní mapy apod. To nevím, jestli by se dalo, jak ty píšeš, napasovat na jakoukoliv jinou oblast. Ale je pravda, že 18xx nejsou pro každého, jsou dlouhé a jsou hodně o investování. Přesto ale mají ten vláček-appeal :)

7.11.2009 19:14:03

to Richmond ad 18xx
Prosímtě, protože jsem slíbil Sydovi, že už nebudu oživovat debatu Cashflow :) a protože jsi tam teď přidal příspěvek, ke kterému mám dotaz, tak jsem si našel tohle vlákno a ptám se.¨
Prosímtě mohl bys něco víc povědět o těch 18xx vláčkově ekonomických hrách. Absolutně nic o tom nevím. A za druhé se chci zeptat proč to není tady v místní databázi her ???

25.2.2010 14:16:11

kren
Jsou to dost hardcore ekonomické hry - uděláš chybu na začátku a zbytek hry koukáš :) Na pohled nic moc a sehnat se jich taky dá málo, proto tu moc nejsou, navíc je jich celkem dost. Nicméně těším se na dojmy od Richmonda, dost mě ta hra láká (i když mi ekonomky moc nejdou).

25.2.2010 14:23:29

18xx
No vzhledem k tomu, že jsem ještě nehrál ani jednu hru tohoto typu, tak nevím, jestli jsem ten pravý. Ale přeci jen, mám už 2x přečtená pravidla hry, kterou mám objednanou a která snad dorazí v tomto roce. 18xx hry zde nejsou dle mého proto, že jsou to hry pro tvrdolíny :) Prostě suchařina největšího kalibru s extrémní délkou hraní.

Průkopníkem tohoto typu her je hra 1830:Railroads & Robber Barons. V roli investorů hráči získávají podíly v železničních společnostech a pokud je ovládají, staví za jejich peníze tratě. V rámci další fáze pak se tyto tratě provozují a příjem z provozu se buď vrátí do pokladny společnosti nebo se vyplácí dividendy. Obé akce mají vliv na akcie společnosti. Akciové trhy jsou pak buď 1 nebo 2D. Tyto železniční společnosti často mění své vlastníky díky fázi nákupu a prodeje akcií a občas i zkrachují :) Když se rozbije bank (jsou ale i další podmínky ukončení hry), vyhrává hráč s největším balík peněz (svých soukromých). Tedy hodně zjednodušeně podané :) Určitě neplést s hrami jako jsou Age of Steam/Steam/RRT, které jsou přeci jen jiného charakteru.

Podle deskovky 1830 vznikla i počítačová verze, která je na netu jako abandonware. Zkoušel jsem ji, je špičková, akorát otravná svou ochranou a dotazy na slova z manuálu. Poctivě sleduju eBay a lačním po té PC verzi, ale je to neskutečně drahé.

V tomto roce také možná vyjde reprint tohoto zakladatele žánru (Mayfair). Já si ale předobjednal reprint 1860: Railways in the Isle of Wight, které má tu výhodu, že jako jedna z mále je hratelná i ve 2 lidech.

25.2.2010 14:32:08

18xx
tady je (obsáhlá) videorecenze in english.
o 18xx se začíná mluvit tak v sedmé minutě.
vypadá to hodně hardcore teda.
http://www.boardgameswithscott.com/?p=82

25.2.2010 14:41:10

to Richmond
Moc díky za objasnění. Existují hry, které bych moc rád vlastnil, moc rád bych si je zahrál, ale absolutně o nich neuvažuju, protože vím, že by se na ně prášilo ve skříni, protože okruh mých spoluhráčů je z jiného soudku.

25.2.2010 14:41:30

kandelabr
Tahle videorecenze má naprosto fenomenální intro!!! Scott v nejlepší formě :)

25.2.2010 14:46:18

kren
Nedělám si iluze, že to budu hrát s manželkou. Maximálně bych to někam vzal prubnout s některými Zatrolenci v Praze, pokud by byl zájem.

25.2.2010 14:47:17

oprava
Chtěl jsem napsat, že doma to můžu hrát akorát tak s manželkou, která ale kupodivu na ekonomické hry je taktéž :)

25.2.2010 14:48:00

Richmond
Sím, pane učitel, já se hlásím! :D

25.2.2010 14:48:05

sydo
OK, až dorazí hra, můžeme zorganizovat business meeting železničních tajkůnů! :)

25.2.2010 14:52:07

to Richmond
Že bych použil RAILROAD a dostavil se do Prahy :-)?

25.2.2010 15:07:52

18xx - Steam over Holland
Tak 18xx jsem ještě nehrála. Ale mezi Vánoci a Silvestrem jsme si s Kreténem zhráli jeho Steam over Holland. Vláčková hra ve dvojce tak asi tři hoďky. Kretén tvrdil, že to má mechanismy pávě 18xx her. No a jelikož já dražebky ne moc ráda a dycky to projedu a navíc jsem si nepamatovala asi dvě pravidla... ale i to prohrávání mně bavilo. :-)

25.2.2010 17:05:19

Steam over Holland
Já bych podle obrázků a popisu řekl, že jde přímo o hru z rodiny 18xx. Já dražebky rád, i když ve 2 lidech to přeci jen není ono :)

25.2.2010 18:11:03

Průser
Tak teď se dozvídám, že JKLM Games, u nichž jsem si objednal ten reprint, jde do likvidace...Sice jsou zprávy, že snad vznikne nová firma, která bude nové hry vydávat, ale bojím se, že hra nebude a ani neuvidím tu tisícovku, co jsem ji poslal paypalem. Nezbyde mi, než čekat na reprint 1830.

26.2.2010 08:15:51

paypal
mám pocit, že paypal je nějak pojištěn, takže pokud nedostaneš prachy ani zboží, paypal ti peníze zpět připíše. sice mi není jasné jak to fungí v praxi, když paypal jen převádí prachy, ale v postmoderní společnosti je možné všecko :)

26.2.2010 08:26:19

Joe

Ad JKLM
JKLM je zložená zo 4 firiem - do likvidácie ide iba časť zaoberajúca sa výrobou hier, ostatné tri (distribúcia, vydavateľstvo a ešteneviemčo) zostávajú v činnosti.

Takže to našťastie nevyzerá na totálnu likvidáciu.

Rovnako rozpracované hry majú vo svojom vývoji a výrobe pokračovať (toľko z úst oficiálneho zástupcu).

Viac info nájdete na BGG pod hrou Ascendancy.

26.2.2010 09:14:16

Joe
No já ty informace četl v RSS u hry 1860, protože člověk z JKLM to nakopíroval asi do všech vláken k jejich hrám. Tohle všechno ale je ve hvězdách a pokud to dobře dopadne, asi ten reprint nebude v tomhle roce.

26.2.2010 09:22:19

člověk z JKLM
je jeden z majitelů. JKLM stojí za 4 iniciálky 4 majitelů. M = Marcus. Moc příjemnej človíček (i s paní manželkou), dobře se s ním hraje. Má v JKLM na svědomí třeba i to vydání Tinner´s Trail v SK-CZ verzi. Ale co bude s firmou jako takovou a s reprinty blíže nevím (teda až na ty infa z BGG).

26.2.2010 10:30:33

JKLM
Jo, to nové vydání TT se mi moc líbí a jsem rád, že jsem si ho koupil. Měl jsem představu, že JKLM je spíš taková rodinná firmička než nějaký gigant. Já jim přeju, ať to dopadne dobře, koneckonců mi nic jiného nezbývá :)

26.2.2010 10:35:28

kauza JKLM Games a 1860
Tak po 7 měsících obav, že moje předobjednávka hry 1860 je v trapu, kdy JKLM Games ohlásila likvidaci, se objevují náznaky dobrého konce! Jednak jeden z majitelů konečně utrousil, že snad hra už jde do tisku (a v Essenu se bude dodádvat), a pak ZMAN na svých stránkách mají, že budou tisknout omezený počet 500 kousků. Že by konečně světlo na konci tunelu? Že bych nebyl prokletý a můj přepečlivý výběr hry ze série 18xx mi vyjdE? Každopádně bych asi byl jeden z velmi malého množství lidí, kteří hru (snad) budou mít :)

8.9.2010 09:16:57

Richmond
Přeji, ať ti to vyjde a doufám, že se pak recenzí podělíš o dojmy. Že bych v tom Essenu přeci jen koupil něco mimo bazar? :)

8.9.2010 09:29:53

sydo
Tak recenze určitě bude, já už četl pravidla 2x ,takže čekám jen na tu matérii :)

8.9.2010 09:38:22

TtR vs. RT
A kdybyste měli porovnat Ticket to Ride: Europe a Railroad Tycoon? Designově se mi víc líbí RT, ale jinak o tom nic moc nevím.

8.9.2010 18:33:45

Vybíráme z Bazaru

Azul - Letohrádek
Azul - Letohrádek
Akt. cena: 530 Kč
Končí za: 21 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas