Ticket to ride vs. Chicago expres

tradiční otázka: co z těchto dvou? hraju se začátečníky...a já s těma dvěma hrama nemám žádnou zkušenost.
19.2.2012 12:32:35

Ani jednu ...
... jestli chceš pořádnou vláčkovou hru, tak bych rozhodně doporučil Railways of the World. Začátečníci se chytli velice rychle a je to opravdu výborná vláčková hra jak mechanismem, tak designem. Navíc v základní hře jsou k dispozici dva herní plány (Amerika a Mexiko). Kde Mexiko je pro kratší hru a méně hráčů a Amerika je epičtější. U téhle hry je mimo jiné skvélé, že se dá mechanismem přednastavit různá délka hry.

19.2.2012 16:15:37

kren
RotW (příp. Railroad Tycoon, Railways of Europe či další modifikace) jsou sice velmi kvalitní vláčkovky, ale pokud Atik hraje s nováčky, Ticket to Ride je myslím výborná volba. Z této série mám asi nejradši Marklin edition - dá se hrát v základní verzi a až nováčci "vyrostou", je možné přidat pravidlo o pasažérech.

19.2.2012 17:42:32

ad Ranca
Marklin mám taky, ale moc bych to nerozlišoval na nováčky nebo nenováčky. Posledně jsem
Railways of the World hrál s mjí dcerou 10 let a její kamarádkou taktéž 10 let a v pohodě to po mém vysvětlení dali. Jestli jsou ti "nováčci" navíc vyššího než dětského věku, tak bych se toho nebál. Zastávám totiž Ringův názor, že nejsou hry pro začátečníky a pro pokročilé, ale že lze klidně začít i složitější hrou.

19.2.2012 18:08:33

ad kren
Já mám s nováčky obě zkušenosti, jak tu, co popisuješ ty, ale byl jsem účasten i partie něčeho složitějšího (už si nevybavuju, co to bylo), která dotyčného otrávila a k deskovkám už ho asi nikdo nedostane. Důvodů tehdy mohlo být víc, ale od té doby jsem raději opatrnější a začínám něčím jednodušším.

19.2.2012 18:56:42

ttr marklin
jednoznacne, u nas sa chytil, je tam aj moznost prevazat pasazierov, odporucam. mam aj railroad tycoon, ale to uz je zlozitejsie, chicago expres som nehral.

19.2.2012 20:57:25

Ranca
Jednoznačně dávám za pravdu. Už jsem viděla několik nováčků otrávených složitou hrou a nikomu ten pohled nepřeju :) Sama to znám i na sobě. Některé hry prostě nepochopím, pak rok hraju jiné a když se dostanu opět k tamté, tak si říkám, co se mi na tom zdálo tak složitého... A vůbec nehraje roli, jestli vedle mě to poprvé hraje s úspěchem malé dítě :) Myslím, že pokud jde o chápání her, tak na věku moc nezáleží.

Atik
Ticket To Ride je fajn a v mé rodině vede. Stále je ještě považuju za nehráče.
Spíš jde o to, jestli chcete u hry relaxovat, nebo přemýšlet. Já přemýšlím hrozně nerada :), v tom mi TtR vyhovuje, tam není moc nad čím. Na druhou stranu kvůli tomu přijde některým lidem ta hra primitivní. Jiné vláčkovky jsem nehrála. Tipuju, že TtR je ze všech nejjednodušší. Tu pochopí každý, kromě mé mámy :)

19.2.2012 23:33:45

ad nováčci a výběr vláčkové hry
No ono je důležité jestli si ti nováčci chtějí hrát a nebo se k deskovce dostanou jako slepý k houslím jen jako další účastník, který se náhodou přichomýtl k zábavě zvané desková hra.

Railways of the World jsem zmínil jen proto, že tady byl zmíněn Chicago Expres. Ono totiž Ticket ti Ride a Chicago Expres nejde moc srovnávat, protože Ticket to Ride je jen o stavbě nějakých předem daných tratí, kdežto Chicago Expres je ekonomická hra o zisku z rozvinuté železniční společnosti - a v tom případě bych už šel rovnou raději do Railways of the World. Takže bych to shrnul za sebe. Pokud chcete poněkud primitivnější stavbu tratí, kde se nemusí moc přemýšlet, je třeba čekat na karty, které přijdou a chcete škodit soupeři, pak Ticket to Ride. Pokud chcete ekonomicky strategickou vláčkovou hru o stavbě tratí, placení za stavbu, jejich využívání a zisku z postavených tratí a o ekonomickém rozvoji vaší železniční společnosti, tak bych raději volil Railways of the World než Chicago Express (už jenom kvůli herním komponentám a možnostem dalších map).

Nicméně pravidla všech třech her jsou tady k dispozici, tak to můžeš porovnat.

19.2.2012 23:57:37 | Upraveno autorem (porovnej)

nováčci
No, ti nováčci jsou opravdu nováčci. Když jsem před půl rokem došel z Čech na Slovensko a vytáhl můj miniarzenál her, tak se na mě dívali jako na mimozemšťana. Znali tak monopoly a dostihy. A zatím je drží Bobříci, Ubongo, Mondo, kluky Bang, teď nově Infarkt, a jednu skupinu táhnu k Osadníkům kvůli turnajům. Jsou to prostě totálni nováčci. A časem budou chtít něco víc. Takže představa hry, která bude pro nepřemýšlivce výzvou, ale pro přemýšlivce nebude nuda. Ze začátku dost hráli Trans Europu, ale pomalu už je pro ně nezajímavá...

21.2.2012 13:25:33

to Atik
Já musím zopakovat to, co jsem už napsal, že bych nerozlišoval na nováčky a nenováčky, ale na ty co si chtějí zahrát složitější hru a na ty co chtějí zůstat jen u jednoduché nepříliš přemýšlivé zábavy. Nicméně si myslím, že
1) Lze se zeptat jestli by si chtěli zahrát něco složitého, co se bude třeba i delší dobu vysvětlovat a hrát
2) Lze si hru půjčit a vyzkoušet hraní. Když nesedne, tak se vyzkouší něco jiného.

Malá poznámka: Jestli píšeš, že už pro ně Trans Europa začíná být nezajímavá, tak bych určitě nešel do Ticket to Ride, protože tahle hra je asi tak trošku něco podobného jako Trans Europa, jen s trošku lepším designem a malinko odlišnými mechanismy.

21.2.2012 13:55:16

to Atik
Neposlouchej krena, se srovnáním Trans Europa a Ticket to Ride je podle mne úplně mimo.

Ticket to Ride je výborná a elegantní hra, kterou můžou hrát jak nováčci (jednoduchá pravidla, ale velmi zajímavá hra a slušná taktická hloubka, do které lze pronikat hodně dlouho), tak hodně zkušení hráči (byla před lety i jednou z pěti turnajových her na Europemasters, a online se hraje na neuvěřitelně vysoké úrovni). Je to jedna z her, kterou prostě má smysl mít, zvlášť pokud hraješ s různými skupinami a bez ohledu na to, jaké jiné hry máš.

21.2.2012 14:32:40

to Vlaada
Já jsem neříkal, že je to totéž. Nicméně jsem přesvědčen, že běžný příležitostný hráč do nějaké hloubky TtR příliš pronikat nebude a když už chce srovnání Ticket to ride vs. Chicago expres, tak se musí rozmyslet, jestli chce především stavbu tratí a nebo ekonomickou strategii.

Jinak ještě k tomu TtR. Já docela věřím, že v tom lze nalézt hloubku a že zkušení to budou hrát na velmi vysoké úrovni. Jenže já zase mluvím ze zkušeností laiků se kterými jsem TtR hrál a když měli přístup k nějakým trošku jiným hrám, tak je příliš TtR netankoval. Já kromě Marklinu mám ještě Švýcarsko, protože to občas hrajeme ve dvou nebo ve třech s mými dětmi.

21.2.2012 14:39:53

Vybíráme z Bazaru

Ierusalem Anno Domini
Akt. cena: 39 €
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas