Překlady GMT her a legalita lokalizace v grafice

Chvály na vydavatelství GMT Games už tady bylo napsáno hodně. Ať už je to způsob vydávání her P500, kvalita komponent, okamžité vydávání erratovaných komponent a jejich automatické zasílání, informace o novinkách, maximální podpora herní komunity atd. atd. Je vidět, že v téhle firmě fungují hráči a ne pouze bussinesmani, tak jak můžeme vidět jinde. Hodně taky napoví fotky z prostředí firmy, na které se člověk na facebooku může podívat.

Chtěl bych připojit ještě jednu pochvalu. Na jejich webu jsou ke stažení fandovské překlady jejich her (pravidla i karty) v různých jazycích přehledně setříděné podle abecedního seznamu her. Protože tam v překladech u nějaké hry chybí ještě česká vlaječka, tak jsem jim napsal jaké jsou podmínky uveřejnění překladu pravidel a herních komponent v grafické podobě a jestli je legální pro tyhle účely scanovat pravidla, karty a herní komponenty. Často se tady na Trolovi vedla polemika, jak se asi staví různá herní vydavatelství ke skenování a grafickému retušování herních komponent pro účely zveřejnění fandovské národní lokalizace. Jestli to tiše tolerují a nebo jestli je to nelegální. Tak jsem se na tu legalitu a celý tenhle problém zeptal konkrétně u GMT Games a taky jsem se zeptal, co je nutné pro to aby se překlad uveřejnil na jejich webu. Že mám hotový Twillight Struggle a s přáteli, že pracujeme na Here I Stand a poslal jsem jim ukázky. Tady je jejich oficiální stanovisko:

Dear Zdenek,

The fact that you are willing to offer the translations is all that is
needed. Scanning is allowable when making non-commercial translations. We
can provide the final pdf files.

If agreeable, please forward your Twilight Struggle files to me.

Looking forward to HIS.

Many thanks!

Tony Curtis
Manager, GMT Games LLC

... pro jazykově nevybavené je z odpovědi jasné, že skenování a lokalizační grafická úprava jejich komponent pro nekomerční účely je dovolena, může se zveřejnit a jsou za ni rádi. Neříkám, že u jiných vydavatelství to nemůže být jinak, ale GMT opět svou vstřícností k herní komunitě nezklamali.

8.4.2011 10:51:25

kren
To je od nich vazne fajn a podle me je to z hlediska firmy velmi dobre rozhodnuti. Podpora lokalizace totiz muze vest k rozsireni hry a tudiz podpory prodeje. Riziko, ze si nekdo bude chtit hru vyrobit, je podle me mensi, nez pridana hodnota, kterou ti muze lokalizace prinest. Respektive pokud si nekdo proste bude just chtit tu hru vyrobit, vzdycky si nejakou cestu najde, zatimco preklad proste zpristupni tu hru vice lidem, kteri si ji muzou koupit a s radosti zahrat. Navic to, ze se kolem tveho produktu buduje komunita, ktera preklada, je samo o sobe pro vyrobce satisfakci, ze jeho hra za to stoji;)

8.4.2011 11:00:41

Jen bych doplnil..
Myslím si, že žádný správný wargamer by si doma nevyrobil hru kterou lze koupit. To by se propadnul hambou! :D

Jinak, GMT id God! :D

8.4.2011 11:59:31

SSZGSA
presne. Par lidi mi ted psalo, zda by nesla pravidla k ASL "nejak" sehnat, kdyz jsou ted OOP. Odpoved je ne - i kdyz bych byl rad za kazdeho soupere, nebudu MMP skodit, to by za chvili prisli na buben a nedockal bych se dalsich modulu! Nemuzu se dockat tech Britu a Pacifiku a bez podpory hracu to nejde.

GMt jsou v tomto opravdu vstricna firma, kolikrat se spekulovalo nad tim, zda Vassal skodi prodeji nebo ne, cas vsak ukazal, ze hry bez Vassal modulu se prodavaji hure. Argument, ze lidi mohou hrat hru na VAssalu bez jejiho vlastnictvi uspeje jen v minimu pripadu, vetsinou hra obsahuje mraky tabulek, ktere v pravidlech nenajdete. GMT je skvela firma, mne osobne mnohem sympatictejsi nez FFG, kteri se ted na muj vkus nejak zasekli a nic moc prevratneho a originalniho do sveta nepousteji.

8.4.2011 12:46:56

SSZGSA
já bych k tomu dodal, že wargamer si tu hru radši zahraje, ono než by jí vyrobil, tak za tu dobu už může perfektně umět pravidla (včetně her s fakt dlouhými pravidly) a mít odehráno docela hodně partií

8.4.2011 13:18:56

ad výroba
Ale zase ruční výroba několika set drobných žetonků může člověka vychovat k trpělivosti a manuální zručnosti :D.

8.4.2011 13:24:16

sydo
Mám GMT taky rád ... jen teda toho reprintu Paxu se asi nedočkám:-(
Pořád chybí 130 lidouchů ...

8.4.2011 13:24:47

to Marvin
Neboj, napsal jsem mimo jiné Tonymu Curtisovi, že se tady wargame komunita rozrůstá a že všichni netrpělivě čekají na second edition Paxu, tak možná, že to tam popožene :D.

8.4.2011 13:29:44

Pax
Menší OT: Až pak vyjde, tak si ho rozhodně pořídím, ale jak ho tu tak hrozně vychvalujete, tak se trochu obávám, abyste mi ho nepřechválili a já pak nebyl zklamaný, že jsem čekal kdo ví co :)

8.4.2011 13:57:48

Sjone
Po pravde receno bys byl prvni, kdo by byl zklaman. Zatim vsichni, s kym jsem Pax hral, byli nadseni;)

8.4.2011 14:06:59

Pax
Jojo, je tomu tak.. Berg to udělal prostě suprově.. :) Počkej až spolu zahrajeme.. :) Ale ne, že mi pak budeš všechno přirovnávat k Paxu.. :D

8.4.2011 14:10:05

aneken & SSZGSA
Já Vám věřím, že je to super hra a silně pochybuji, že by mi mohla zklamat. Ale už se okolo ní skoro vytváří jakýsi kult vyjímečnosti. Přičemž dle všeho funguje na stejné bázi jako jiné multiplayer CDG, jestli to chápu dobře. Asi má i nejlépe zvládnutou fázi combat resoluce, ale to je přeci jen kapka v moři mnoha další pravidel. Kde je její vyjímečnost oproti jiným těmhle hrá té samé kategorie?

8.4.2011 14:19:50

Sjone
Pax neni CDG, karty jsou tam jen na udalosti, ale neridi hru. Vyjimecnost je v ohromne spouste moznosti a variabilite, prave diky kartam. Ackoli pro narody plati stejna pravidla, diky geografii se kazdy hraje jinak. No a soubojovy system je kapitola sam pro sebe, je jednoduse genialni. No a take je velmi dulezita ekonomicka stranka, ktera ve vetsine jinych wargames chybi.

8.4.2011 14:29:07

křen
jako musím říct, že mít na oficiálních stránkách GMT zveřejněnou svojí práci a nedejbože tam i někde u toho svoje jméno, by byl to pro mě mnohem uspokojivější pocit, než body, které za to tady na zatrolenkách lze dostat (i když i to potěší)
:-)

8.4.2011 14:33:52

sydo
Hmm, tak to lecos vysvětluje... kolik, že to chybí do P500? :)

8.4.2011 14:37:53

to Ozzy79
Však se dočkáš :). Když si pohneš.

8.4.2011 14:41:02

křen
zbývá posledních cca 8 stránek, pak už jen korektura :-)

to mínus u křena teda nechápu... vůbec mi ty plusy a mínusy nejsou moc jasný, ale nechci flamovat

8.4.2011 14:42:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Sjone
To máš asi jako u Hannibala. Základ je podobný jako u Wshington's War, ale prostě ten Hannibal funguje tak nějak epicky a stal se v podstatě legendou:-D
Asi je nám Řím bližší než Americká válka o nezávislost a nebo prostě ta hra má něco navíc, co jí posunuje dál ...

8.4.2011 15:08:25

sjone
U me v tom, ze to zabira docela znacnou dobu staroveku, je tam vybornej boj, ale take je to ekonomicke, musis si vybudovat poradnou zakladnu... Tudiz pro zvladnuti tehle hry protebujes komplexni strategii, zdaleka to neni jen o boji. Druha strana mince je, ze to s ohledem na tu komplexnost trva dosti dlouho, takze jsme to nikdy nedohrali. Ale kazda hra byl vyjimecny herni zazitek...

8.4.2011 15:15:49

ad Aneken
... s ohledem na tu komplexnost trva dosti dlouho, takze jsme to nikdy nedohrali ...
Když si někdo neznaly čte tuhle diskuzi a po velikém vychvalování hry pak Aneken zaperlí výše uvedenou větou, tak to si musí klepat načelo :D. Nicméně já to chápu, protože my jsme taky skončili v polovině po našem vícedenní hře. Je to velká škoda. Já bych si někdy přál takovou pohodovou hru, že by to bylo rozložené a vždycky sousedi spoluhráči by přišli z vedlejší chalupy sednout k PAXu, když by se to nedohrálo, tak by se nic nedělo, přišli by příště a hra by plynula naprosto v pohodě, aniž by se člověk musel stresovat, že musí někam přijet, že na to má víkend a pak musí někam odjet. To je takový můj malý sen.

8.4.2011 15:24:45

To Aneken..
Noooo, :D Ono by se to dohrálo kdy.. :D :D :D

8.4.2011 15:27:19

Vyhledávání na stránkách GMT
Prosímvás, vím, že to sem nepatří, ale teď se tady sešlo pár fandů GMT a tak bych se chtěl zeptat. Může mi někdo z vás vysvětlit na jakém principu funguje vyhledávač na webu GMT ??? Když zadám do editu nějaký název hry, tak to najde plný pytel her, které nemají s mým zadáním nic společného a má hledaná hra tam sice je ale až na nějaké X-té straně výsledku vyhledávání. Má někdo jinou zkušenost???

8.4.2011 15:36:10

Jenda
přesně, kdyby se Kartágo neožralo, mohlo být dohráno. Pax by byla ideální hra k Ozzymu na klidný víkend, na těch Conech je spousta vlivů kolem a člověk furt někam odbíhá, třeba na záda...

8.4.2011 17:05:54

Marvin & aneken
Celou dobu jsem si myslel, že je to standardní CDG a o nějaké ekonomice jsem neměl ani páru, takže se na to vážně moc těším. Tohle historické období mám také moc rád.

8.4.2011 17:25:09

To Sydo
Nooo, měl jsem přesně tohle na mysli, ale nechtělo se mi to napsat. Ale co.. :D Je tomu tak, že Anekene! :D I Když ono Řecko taky nebylo úplně ok.. to jen já jsem byl v super stavu.. :D

8.4.2011 17:26:16

Sjone
Ta ekonomika je tam dost zásadní, pokud ze začátku vše utratíš za armády, říše ti zakrní a budeš jen pomalu dohánět ty, kteří investovali do budoucnosti, tedy měst a metropolí. Navíc za každý tah musíš také platit, takže peněz v Paxu není nikdy dost :)

8.4.2011 17:35:10

Vybíráme z Bazaru

Down in Flames Locked On DVG
Akt. cena: 49 €
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas