Joe
Joe - avatar

Prečo česi/slováci neradi diskutujú, resp. diskutujú málo?

To je IMO divný zvyk. A možno práve preto, že je to zvyk a určitý 40-ročný zaostalý vývoj oproti okolitému svetu.

Keď si to porovnám so zahraničnými fórami, na ktorých sú ľudia schopní diskutovať do aleluja, tak u nás je to akoby stále zaspaté... a na Slovensku ešte viac.

Keď to mám skonkrétniť, tak napríklad Spolocenskehry.sk sú často akoby "mŕtve" a objaví sa tak jeden príspevok za týždeň. Áno, sypem popol aj na svoju hlavu, mal by som tam diskutovať viac a otvárať témy atď. Lenže aj v minulosti, keď som niečo podobné spravil, tak sa na chvíľku dvihla diskusia, ale znovu to bolo len pár skalných... Možno je to aj tým, že u nás ešte stolné hry nie sú tak rozšírené, resp. sú všetci akoby viac izolovanejší od nejakej "komunity". A po druhé, Zatrolenky sa vyvinuli ako komunita najmä okolo prekladov, na čo sa neskôr nabalili aj normálne diskusie a databáza hier...

Kto to cíti podobne, alebo nebodaj úplne naopak?
26.11.2010 09:59:26

Joe
Mně přijde, že se tu v poslední době diskutuje až moc :) Třeba o hodnocení, které se vrací jako bumerang každý půlrok :)

26.11.2010 10:05:53 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
No tak ted se to presunulo z dada roviny "jak se ma hodnotit", coz je asi kazdeho vec, do roviny "neupravime zebricek";) To chapu docela jako prinos;)

26.11.2010 10:12:09

aneken
Jo jo, koukal jsem, že je třeba změnit žebříček, ať mají eura šanci, zajímavý důvod :) Dělám si srandu, sám taky nechápu systém zdejšího hodnocení, kdy dvě hry mají stejný průměr a jiný počet hlasů a stejně se den ode dne jejich pořadí mění, takže jsme zvědav, k čemu se dojde. Jen už jsem línej se do těhle diskuzí zapojovat :)

26.11.2010 10:18:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe
Podle mě je to generační záležitost. Ještě nedorostla mladá generace, pro kterou je diskutování a další "život" na internetu samozřejmostí.
Je to jako s hraním deskových her. Pro většinu zástupců starší generace existuje jen Člověče a Dostihy a ostatní hry prostě odmítají pochopit a nehrají je. Zatímco mladší už zjistili, že kromě dvou výše uvedených her existuje spousta jiných i lepších her.
Jen doufám, že mě nikdo nebude chytat za slovo kvůli rozdělení lidí na mladší a starší :-)

26.11.2010 10:19:17

Hmm
Podla mňa je na slovensku problémom aj málo hráčov. Si pozri len ako málo je tu obchodov kde by sa spoločenské hry predávali. Ano máme tu napr Brloh, ale to tiež není výhra ( osobne ich nechápem keď predávajú rozšírenia, ale už nie základnú hru). Som z PN a zatiaľ som tu moc hráčov nestretol, povedal by som skorej, že až moc málo.

26.11.2010 10:27:05

Joe

Vinas
To je podľa mňa jeden z hlavných dôvodov - generačný problém. Staršia generácia sa za tých 40 rokov nenaučila, resp. odučila vôbec diskutovať (ak, tak iba doma v súkromí pri večeri), vďaka potlačovateľskému režimu. Sloboda je totiž vo veľkej miere o tom povedať si svoj názor. A bohužiaľ sa stále prejavujú dôsledky...

To platí napríklad aj pre verejné vyslovenie názoru na to, čo sa mi niekde nepáči: keď niekto fajčí na autobusovej stanici, kde je to v celom areáli zakázané, tak sa nikto neozve, aby nebol "za blbca". A možno to vadí 70% ľudí, ale sú ticho...

26.11.2010 10:32:33

Joe
s tím ozváním se. Byla jsem svědkem nedávno toho, že se jeden pán slušně ozval a ten dotčenej ho potom nevybíravě urážel v tramvaji a tak nějak sám se vytáčel a vytáčel,začínal být agresivní, protožče dotčenej tím, že mu někdo řekl, co si myslí, a potom za oním pánem ještě vystoupil z tramvaje...tak nevím. Obávám se, že je mezi lidmi dost jakési agrese a někdy stačí jen málo...Ty jsi se někdy ozval, když např, někdo kouřil v areálu, kde se nesmí? A mimochodem se mi občas také jeví, že mnoho dnešních z generace polistopadové je přehnaně seběvědomých a přehnaně svobodných, takže jim se přece NIC nebude zakazovat...Ano, uvádím samozřejmě extrémní případy, ale i to vidím kolem sebe.

26.11.2010 10:44:02

Joe

ta "jemná"
Áno, raz som sa ozval, práve tu u nás na autobusovke (ako som to napísal dole). Bol to nejaký mladý fagan, možno o 5-7 rokov mladší. Mierne sa uškŕňal a ešte chvíľku dofajčieval, asi ma testoval alebo čo. Ale neuhol som pohľadom a čakal som, takže nakoniec tú cigaretu zahodil. Boli tam okolo iní ľudia (stáli sme v rade a čakali na autobus), takže asi skôr zvolil miernejšiu variantu. Ktovie, keby sme boli sami, či by nebol drzejší alebo čo...

26.11.2010 10:50:02

no ale
jinak mám subjektivní pocit, že se tu spíš hodně diskutuje a málo hraje :-))))

26.11.2010 11:12:51

Joe
Vnímam to presne rovnako, najmä čo sa týka slovenského webu. Kedysi som ho otváral ráno ako prvú stránku po novinách, teraz túto pozíciu jasne prevzali zatrolenky :-)

Na Slovensku je povedomie o MSH minimálne, odhadujem. Ľudia sa tvária vážne, zaneprázdnene. Úsmev alebo prívetivý pohľad nestretneš tak ľahko. Prioritou sú práca, potraviny, nehnuteľnosti, obchod, peniaze... O úrokových sadzbách na spotrebné úvery by si našiel, tipujem, vášnivú diskusiu bárs kde na webe. A politiku ani radšej nespomeniem (už sa stalo :-)) Netvrdím, že to nie sú dôležité témy, ale, ľudia, hej, život nie sú iba peniaze a moc, či nie? ...

Neviem, ako je to u PC hier, asi tam sa mladšia generácia na Slovensku chytila viac, ktovie? Veľká diferenciácia v rámci Slovenska musí byť aj z ohľadom na polohu: Ja bývam v Pezinku, tam sa MSH dajú kúpiť jedine v jednom kníhkupectve a čiastočne v "Dráčiku". Ale je to slabota. V Bratislave však pracujem blízko obchodného centra Polus, no a to je už iná situácia - 5 rôznych obchodov (Brloh, Albi, Panta Rhei, Dráčik a Carrefour) sú k dispozícii. Osobne kamenný obchod preferujem, pretože vždy tŕpnem, ako dopadne doručenie objednávky z internetu. Ak objednám cez iHrysko, aj tak si radšej zájdem do klubu Alea vo štvrtok prevziať si veci osobne.

No a nakoniec je tu fenomén, že už aj keď sa začne o niečom diskutovať, tak sa to sem-tam zvrhne na vzájomné ironické poznámky, poučovanie, nepochopenie srandy, atď. A to je potom demotivujúce pre ďalšie zotrvanie v diskusii, ale zároveň je to asi prirodzený sociologický jav - čím sa komunita viac rozrastá, tým viac všelijakých názorov sa objavuje, takže je to nakoniec možno aj dobrým znamením pre MSH...

26.11.2010 11:16:44

joe
vsetko je o vychove,navykoch.Bol som vo finsku pred 25 rokmi,ludia doma oplachovali konzervi,hlinikove vrchnaciky od jogurtu,kazdy odpad do samostatneho sakliku.Odvtedy som nezahodil na zem spaka z cigarety,nosim pre pripad nudze vreckovy popolnik.Stolove hry ma bavia roky,ale nadsenie a osial posledny rok a pol,priznam ,ze aj kvoli zatrolenkam.To dolezite ale poviem az teraz,ze mojim nadsenim sa chytilo vela znamych,rodiny,znamych mojich synov,az sme zalozili klub.Necudujte sa ,ze vela ludi nevie co je carcassonne,pri tej zaplave politiky,reklam,telenovel,nemaju sancu,pokial im to nevysvetlite.Ja za seba poviem neskromne,ze som na drahu stolovych hier zblbol najmenej 20 ludi.ti zblbnu dalsich.Niekto tu trosku kritizoval,ze sydo zblbol ludi na tytan-ale preboha,ved o to ide.Trosku sveta som uz pochodil,cesi a niekedy zbytocne zakomplexovani slovaci, sa nemaju za co hanbit,sme plnohodnotni europania.Ze momentalne trosku chudobnejsi -aj to sa vyrovna.Aj socik zhodili mladi,tak netreba zundrat ake to je nanic,ale treba ist prikladom,ovplyvnit kamosov,znamych.Ja so zenou mame uz ritual ,ze zhodnocujeme navstevu,na co maju-su na dobu kamennu,alebo dame nexus,skusime agricolu?Raz vecer sme nedohrali partiu memoiru,nechal som ju v ateliery rozlozenu,rano prisli investori-klienti,namiesto toho,aby riesili kupu pozemku,hrali memoir.Slovania su od prirody hravi,treba ich len nakopnut,trosku inspirovat.Joe porovnava,ale ked joevov,dilly,a pod bude viac,nastane prirodzena reakcia ,a budeme sa tesit o to viac...

26.11.2010 13:28:51

lidi jsou ukecaný až až
takže si aspoň tady ve forech chtěj užít klidu... ale vážně, čr i sr jsou hodně malý zemičky na to, aby u tak specifického tématu jako jsou deskovky, existovaly vášnivé a nepřetržité diskuze... ale pokud to někomu chybí, stačí založit forum sexy seznamka a tam by to možná žilo :-)

26.11.2010 13:35:26

joe
Je to tak, ludia o hrach velmi na slovensku nevedia. Poznaju iba clovece, sachy a dostihy. Ja som sa kedysi zaujimal o Draci doupe, mam vsetky pravidla doma, ale nemal som skupinu s ktorou by som hral.
Mali sme v Kosiciach jeden obchod a pamatam si ze tam mali Warhammer a Battletech a velmi som ich chcel, ale ako stredoskolak som si to nemohol dovolit dat za hru 1500Sk. Casom som na to zabudol a asi po 15 rokoch neviem akou nahodou som objavil Carcassone na webe a kupil som ho, od vtedy sa to so mnou vezie uz asi 2 roky a zbierka sa rozrasta...
Zijem uz 4 roky v Dubline a poviem vam ,ze na slovensku je s obchodmi ovela lepsie ako tu (co sa tyka, hier ale aj PC hardware atd..)
Napriklad doma v Draciku urcite najdes Carc, Osadnikov a dalsie popularne hry (dokonca som pocul ze mali aj anglicky arkham)
Ja som kupil osadnikov a pandemic na slovensku v Tescu :D
Plus su na SK aj dalsie specializovane obchody, aj ked vyber nie je az taky ako napriklad v kamennych obchodoch v Prahe.
V Dubline by som spolocenske hry zbytocne hladal v hrackarstve. Tu maju maximalne monopoly a risk. Je tu iba jediny obchod kde sa daju kupit hry, a ten bol, aj je primarne zamerany na Games workshop produkty (Warhammer a spol.) Inac su tu este asi 3 dalsie obchody GW.
Takze aj ja zvycajne nakupujem cez internet v UK a vyjde ma to lacnejsie a mam vacsi vyber.
Na slovensku je to urcite aj financne tahsie a ludia viac premyslaju ci dat 80e za starcraft alebo nie...

26.11.2010 13:51:26

joe
ja uz nechcem zakladat novu diskusiu,ale bola by to vyzva a sranda,kolko ludi kto zblbol,navnadil na stolove hry.Mozno moja skusenost je atypicka,ale nechcem tomu verit,aku velku novu komunitu sme za pomerne kratky cas vytvorili.

26.11.2010 14:03:43

Joe

dedo
Moje čísla by boli malé, asi tak 12 ľudí, ale nie pravidelných...

26.11.2010 14:28:59

Joe
I to neni malo, pokud vemes, ze cast bude aktivni a bude to sirit dal;)

26.11.2010 14:31:58

Pandemic v MSH
Šírenie povedomia o MSH ako ochorenia v bežnom svete, tak by to malo byť! :-)
Osobne nikoho aktívne nelanárim na MSH, ale už množstvo ľudí v mojom okolí o mne vie, že som fanúšikom MSH. Najúčinnejšie sa to prejavuje práve teraz pred sviatkami, keď ma oslovujú, aký darček pre ich najbližších by som odporučil - vtedy sa mi moje aké-také povedomie o MSH dosť hodí, a musím povedať, že čím ďalej tým menej odporúčam knihu... Potom po Veľkej odovzdávke darčekov 24/12 zožínam zvyčajne pochvaly, pretože, úprimne, len nemnoho vecí môže byť krajším darčekom ako pekná hra na stole pre celú rodinu. :-)

26.11.2010 14:47:09

PRECO?
lebo diskusia je zbytocna, aj tak bude premazana... (to na margo toho, co sa prave deje vedla, fakt sa nestiham cudovat..krasa,fakt uzasne.. tym sa len potvrdili slova Sapho, ja som si ich stihol precitat, kym zmizli)

k topicu> nikdy sa nebudem citit pod cenzurou slobodne. odmietam to z principu..a preto budem nerad diskutovat. Zjavne je 40 rokov nic, historia sa opakuje..

prosim vrchol spravnosti o zmazanie prispevku. urcite som cosi porusil, aby ze ne.

EDIT: vraj moj povzdych vyznel dost inak,ako som zamyslal (ocenujem spatnu vazbu!!)..musim to teda zjemnit: urcite som to nemyslel v zlom, len tak na zamyslenie..
joe, vata nevata, ja by som to triedit veru nechcel:P nevdacna to robota;)

26.11.2010 14:56:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

hry
aneken,
jo, len tuto je to skôr okolitá rodina - tatko s bratom pravdepodobne nikoho len tak ľahko nenamotajú, lebo jednak nemajú hry a druhak nemajú s kým :) A kamaráti hrali skôr párty hry, tiež len so mnou... ale uvidíme.

klopčík,
treba rozlišovať mazanie názorov a mazanie zbytočnej vaty z diskusie, kam nepatrí. Celú premazanú diskusiu mám zálohovanú, takže komukoľvek poskytnem, ak chce. Škoda, že nejde diskusie presúvať...

26.11.2010 15:11:00

Joe
fakt, škoda, že nejde diskuze někam přesouvat. Já bych je přesunula někam do dungeonu a kdo chce, nechť sestoupí a zalistuje si v těch zatuchlých knihách :-)

26.11.2010 15:14:19

Joe

ta"jemná"
Jop!

No a koľkože si ty namotala tých ľudí, he? :-P

26.11.2010 15:19:04

Joe
já se bohužel v poslední době mezi lidi moc nedostanu. Jsem v současné době trochu sociálně izolovaná :-) Ale rozhodně jsem "svedla" svoji polovičku, za což jsem opravdu vděčná. Pamatuju se, jak jsem se tvářila kysele já, když mi někdo před lety navrhl, že si můžeme zahrát třeba nějakou deskovku, takže jsem vůči ne příliš nadšeným až otráveným reakcí okolí na moji vášeň opravdu shovívavá a naprosto to chápu.

26.11.2010 15:25:26

Joe

ta"jemná"
Tak. Našťastie som sa s odmietavými reakciami v podstate zatiaľ nestretol - všetci, ktorým som zatiaľ hry ukazoval, boli skôr zvedaví, čože to je zač :)

Rád by som rozbehol niečo podobné klubu aj lokálne vo svojej obci, začať to ale musí skôr nejakou menšou prezentáciou, prípadne donesením zopár hier na nejakú inú akciu... uvidíme.

26.11.2010 15:29:56

Joe
to jo, myslím, že když s někým "hodím řeč" o hrách, že si ani nedovedou představit o čem to proboha s takovým zaujetím plácám...

26.11.2010 15:34:35 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Donedavna jsme se schazeli v Olomouci k deskohrani jen ve dvou az trech lidech, ale v posledni dobe jsme zaujali par pratel v cajovne, kteri privedli sve pratele... a tak to ma byt :)

26.11.2010 15:42:31

Vybíráme z Bazaru

Kacíř - zkáza Roanoke
Kacíř - zkáza Roanoke
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas