Pravidla – vysvětlit „hrou“ nebo odříkat „referát“?

Jak rádi vysvětlujete nebo si necháte vysvětlovat pravidla? Jste příznivci sednout k tomu a po základním načrtnutí pravidel to prostě vyzkoušet? Nebo raději potřebujete znát všechny finesy, abyste mohly využít hned vše, co hra nabízí?

Osobně preferuji přístup pravidla hrou. Vím u sebe, že po 15minutách vysvětlování se prostě začnu ztrácet a spoustu věcí stejně nepochopím, dokud to na té desce neuvidím. Stejně tak když vysvětluji, tak dávám prostě vždy jedno úvodní kolečko, kde prostě ukážu, jak se hraje. Tento přístup ovšem rezignuje na to, že z první hry bude extra zážitek, ale myslím, že je efektivnější.
9.6.2011 13:46:22

tarnow
Mám radosť zo štúdia pravidiel, zvyčajne si ich najprv dvakrát prečítam, a potom odohrám jednu hru sám so sebou - dovoľuje mi to odskúšať rôzne možnosti a štýly. Až potom sa odvažujem vysvetliť pravidlá ďalším ľuďom. Tam už potom veľmi záleží na tom, ako spoluhráčom sadla hra na prvý pohľad, dojem. Ak to niekoho nezaujalo, tak ani vysvetľovanie pravidiel nebude cestou ružovým sadom. Ak, naopak, hra upútala, potom je radosť z hry aj z pravidiel dvojnásobná, kladú sa aktívne otázky, riešia sa situácie, padajú off topic hlášky (často kultové) proste paráda. :-)

10.6.2011 11:32:02

brblo
Sadneme za stol,rozbalime hru.Zena cita pravidla a podla nich pomaly hrame.Mne asi pomaly zapina lebo zacinam chapat princip hry az ked hrame a nie z pravidiel.Finesy prichadzaju neskor az ked odohram 4-5 partii.Ja hry vysvetlujem pri hre a hned ukazujem co sa oplati nakupovat,kde skodit nech to hraca zaujme.

10.6.2011 11:40:03

tanrow
Obvykle kombinací obojího zmíněného. Nejprve nasucho nastíním cíl hry , základní principy a důležitá pravidla. Pak rozložíme hru samotnou, ale např. všechny karty hrajeme jako otevřené, kdy ostatním postupně ukazuji jak co a kdy hrát. Někdy je takhle potřeba odehrát celou partii, u některých her stačí projít pár kol.

10.6.2011 11:56:03

brblo
A ked to spoluhraci nepochopia ani na treti krat tak im omlatim o hlavu krabicu aj s hracim planom!

10.6.2011 12:01:44

tarnow
ja najpr si hru preštudjuem sám, niekoľko krát prečítam pravidlá a poobzerám komponenty. hru rozložím - rozprávam tak 5-15 min(závisí od hry) a pri tom ukazujem čo na čo slúži a potom sa rozbehne sa samotná školiaca hra, alebo workshop ako to my voláme :D ak sú nový hráči tak trvá 2-3 hry(taktiež podľa obtiažnosti) aby si zvykli na pravidlá a potom to šlape

10.6.2011 12:23:15

ad vysvětlování hry
Jako první a nejdůležitější, než cokoli začnu vysvětlovat, je podle mne vysvětlit cíl hry a jakým způsobem lze zvítězit (i za cenu toho, že nebudou třeba v té chvíli vědět co jsou to v té konkrétní hře třeba zlaťáky a životy, když je například potřeba k vítězství získat 5 zlaťáků a neztratit víc jak 2 životy).

10.6.2011 13:06:28

Micc kren
Micc
Tak nějak. Je potřeba dát základ pravidel, ale někteří hráči se při vysvětlování vydají zbytečně do podrobná a to je to co mě uspává. Před první hrou je potřeba vědět jak "hrát" nikoliv jak vyhrát, to má naučit až hra sama.

kren
Ano jak píšeš. Mám takovou osnovu jak začínám:
1- téma hry
2- kdo vyhraje (nejvíc zlaťáku, porvní postavý, porazí druhé ...)
3- kdy hra končí (daný počet kol, splnění podmínky, ...)
4- základní pravidla (vynechávám finesy, ty vysvětluji až při hře)
5- Start

10.6.2011 13:37:35

jak to delam ja
Presne jak rikate, nejlepsi je odehrat prvni hru "otevrenou", at kazdy vidi co se da a co ne. Nejde o to napoprve vyhrat ... Ja ale kdyz otevru krabici s novou hrou, tak napred provedu "mazlici ritual", ktery spociva v poradnym prozkoumani, co je v krabici. To jsem schopen delat treba cely odpoledne a pritelkyne mezitim nervozne trne, kdy uz konecne zacnu vysvetlovat o co jde ve hre :-) Bohuzel uz se i stalo, ze jsme nezacali vubec hrat, pac na me nemela nervy, jak probiram neustale komponenty :-)

23.6.2011 12:08:55

stejně
jak píše křen a první hra je takové to zkoušení "co to umí" a "aha"...

23.6.2011 12:16:25

Vyzkouset rovnou
u vysvetlovani aniz bysme rovnou prakticky predvadeli mechanismy hry usinam, nekoncentruji se, spatne vnimam, obvykle stejne pochopim az pri samotnem hrani:-)

23.6.2011 12:55:23

muž x žena
Nevím jestli je to tak jinde, ale s člobrdíkama co hraju to funguje tak, že:

chlapy - v klidu při hře vstřebavají mechanismy a pravidla
ženy - nutno vysvětlit předem do detailu jinak nelze hrát :-)

23.6.2011 13:23:27

vysvětlení
Já se přiznám, že jsem asi trochu úchyl na vysvětlování pravidel. Jde o to, že se ne vždy scházíme ve stejném složení. Dost často se taky stane, že mi i pravidelný hráč řekne, že už si to vůbec nepamatuje, jak se to hraje.

Takže používám metodu referát.

Asi není můj způsob příliš efektivní, jenže kdybychom měli první hru hrát otevřenou nebo vysvětlovat všechno, co je ve hře, tak bychom si některé hry nezahráli vůbec. Takže 3/4 hodinové vysvětlování pravidel není výjimkou.

Nadto se v mojí skupině vyskytuje hráč, který mi během hry bez okolků vpálí: "To jsi předtím neříkal a proto jsem prohrál a ty vyhrál", z čehož samozřejmě radost nemám a tedy pravidla raději vysvětlím detailněji.

S přístupem "5 minut pravidel a jdeme hrát, to pochopíte při hře" jsem bohužel zažil dvě nebo tři partie, kdy nepochopení smyslu hry vedlo u několika hráčů k tomu, že v průběhu už si nechtěli nechat poradit nebo dovysvětlit detaily, protože už stejně prohrávali a nemělo tedy z jejich pohledu cenu se už vůbec snažit, takže tahy pak vypadaly jako "vyberu si náhodně kartu z ruky a prostě ji tam plácnu".

Osobně na straně druhé (tedy na místě osoby, jíž je vysvětlováno) nemám problém i s kratším výkladem, ale zase si rád při delším výkladu vezmu pravidla a prolítávám je očima. Mě totiž baví nejen hrát, ale i číst pravidla, což ovšem není mezi hráči běžné.

23.6.2011 13:56:37 | Upraveno autorem (porovnej)

to Hike
Záleží samozřejmě na hráčích, jak moc si chtějí zahrát a nebrat se příliš vážně. Můžu říct, že s takovými hráči, které popisuješ bych se já osobně do hry raději ani nepouštěl a šel bych si raději přečíst noviny, nebo knížku.

23.6.2011 14:06:27

křen
No jo, ale to bych asi skončil na tom, že mám malou knihovnu. :o) Skalního spoluhráče mám jen jednoho, paradoxně je to ten, co si nepamatuje pravidla, ale rychle se chytá a když kvůli nějakému přehlédnutí prohraje, tak to nebere tragicky. :o)

23.6.2011 14:15:06

najlepsie
Najlepsie je, keby si kazdy hrac precital aspon raz pravidla. (hlavne ked ma hra 40 stranove pravidla) Ja sa snazim vzdy poslat svojej skupine link na pravidla pre novu hru, ale iba jeden ich studuje, ostatni nikdy. Ti ktori necitaju pravidla, nemaju ani trpezlivost pocuvat vysvetlovanie pravidiel do detajlov a potom to konci tak, ze pocuvam : "to som nevedel, ze to mozem", " to si nepovedal" atd...
Zalezi od hry, jednoduche hry sa daju vysvetlit rychlo, ale ked som hral prvykrat 5 player starcraft, tak 2ja pred koncom hry boli tak vytoceni, a povedali ze nikdy uz tuto hru nebudu hrat :D

S priatelkou je to uplne ine zase. Tu ked prehorim na novu hru, tak pri pravidlach zaspava. "Zahrame" prve kolo, s odkrytymi kartami, vlastne ja hram za oboch a po prvom kole mi povie ze ju to nebavi :S
Takze hrame iba carcassonne, catan a dominion, obcas small world. Na nic ine ju uz neviem prehovorit.

23.6.2011 15:01:12

Pedagogicky
Na ně se musí jak na malý děti...

Vysvětlit a procvičit nejprv dva tři základní mechanismy hry (souboje a pohyb u MEQ, dražbu, stavění a souboje u Kyklád), pak teprve sdělit co je cílem hry a nakonec se jednoduše zmínit o pár nezbytnostech (Filosofové zmáknou metropoli sami, kněží zlevňují dražbu, mýtické nestvůry koupíte takhle...). Prostě od nejpodstatnějšího k drobnostem, jako když vysvětluju děckám jak maj na kytaru správně improvizovat...

Funguje mi to skvěle, pokud nejsem zrovna vyšťavenej a na vysvětlování se soustředím, má zpravidla v libovolné partě už první hra (kterou sám ovládám a jsem štonc ty priority vysvětlování podchytit a seřadit) smysl.

23.6.2011 16:05:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Zábava především...
Správně naladit spoluhráče. Sledování star treku,hororů a pod. . :o) .... poté se vytasit s hrou na dané téma a většinou osazenstvo samo je už natěšené ohmatat si to a začít hrát. Následuje nastínění co, jak a proč, upozornění "Stejně nevyhraješ, tak jedem".
Žádné zkušební kolo.Zkouška ohněm.Občas dobře míněná rada, nebo proč takhle když můžeš takhle, nezapomínáš na tohle? Hráč, arbitr i protihráč v jednom. Samozřejmě se počítá s tím, že u jedné partie dnes nezůstane.
...a hle....žák překonal učitele...

23.6.2011 16:38:07 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Dungeonquest
Nedavno jsem vysvetloval pravidla k teto naprosto trivialni hre, ktera vlastne pravidla nema, i kdyz jsou asi na 24 stran. Pritom je to o tom nekam jit, vzit si tile, vzit si karticku a precist si ji. Jenze pak narazite na souboj a ja osobne jsem byl v riti. Vubec netusim, jak to jednoduse vysvetlit.

23.6.2011 17:35:34

brblo
K tomuto:
Ja hry vysvetlujem pri hre a hned ukazujem co sa oplati nakupovat,kde skodit nech to hraca zaujme.

...na to má právo mistr světa v dané hře. Protože kdo mistrem není, ten neví nejlépe, co se vyplatí kupovat a kde se vyplatí škodit.
A ani mistři by tak mluvit neměli, aby nováčky nepřipravili o potěšení objevit si všechno samostatně.
Míchat při vysvětlování srategii a pravidla je nešvar. ;)

23.6.2011 17:50:18

jan t.
Ano, přesně tak. Upozornit jen jestli něco nezapoměl když mohl tak hrát (např. zvl.schopnost atp.), ale jak píše Jan T....."strategii" určitě ne... souhlas

23.6.2011 19:21:35

Jan T.
Vidím to stejně - hra se má učit tak, že hráč má vědět "jak může" hrát ,ale to "jak má hrá" se musí naučit sám - a v tom je právě kouzlo her obecně :-)

24.6.2011 11:34:49

Ještě dodatek k tomu jak má hrát
Pokud je to první, druhá hra, tak i z hlediska taktiky upozorňuju spoluhráče na to proč dělám to nebo ono a když protihráč z taktického hlediska udělá nějakou botu, tak mu říkám, že tohle by neměl dělat z těchto a těchto důvodů. Proto taky většinou když někomu vysvětluju hru, tak prohraju, protože těma upozorněníma hraju sám proti sobě a spoluhráči navíc mají radost, že vyhráli a nejsou znechuceni.

24.6.2011 11:41:24

jan t.
Vazeny pane Jan T. Majstrom sveta nie som a ani nikdy nebudem.Ked niekomu vysvetlujem hru a dotycny nema zaujem tak to zbalim a koncim.Ked to niekoho chyti tak debatujeme o strategii a o grifoch tej hry.Kazdy mame svoju makovicu na rozmyslanie a dobra rada potesi kazdeho.

26.6.2011 17:08:00

moje zkušenosti
Mít to štěstí vysvětlovat pravidla se mi stává celkem často a musím říct že jakkoliv zní systém "učení se hrou" lákavě, většinou v naší skupině skončíme u "referátu". Nic se samozřejmě nemá přehánět takže do titěrných detailů se většinou nezabíhá.

Pokud hrajeme nějakou větší, delší hru tak klidně obětuju hodinu na vysvětlování pravidel, s tím že následující 3-4 hodinová hra bude stát za to. Pokud bych měl spoléhat na to že se hráči všechno naučí při hře, tak už bych se spíš této první hry ani neúčastnil a jen držel nad skupinkou dohled, protože hrát hru s hráči nad kterými mám tak výraznou výhodu ve znalosti pravidel pro mě představuje minimální zábavu. A u těchto dlouhých her samozřejmě ani příliš nehrozí že by se po dohrání začali hrát hned znovu.

Samozřejmě jakmile se dostaneme na pole her na hodinku, dvě, tak ty klidně vysvětlím i za hry a hru si pak klidně hodíme znovu. Podobně je to například u kooperativních her (ale v žádném případě ne u kooperativních her se zrádcem typu Galactica. Tady jsem přesvědčen že jiné vysvětlování než formou referátu je velmi špatné řešení) nebo her typu jeden proti zbytku (např. Descent), kde tím jedním jsem já a klidně udělám celou hru volnější než se ji hráči pořádně naučí.

28.6.2011 14:31:00

Trpaslik88
Máš pravdu - hodně záleží na typu hry. Jelikož preferuji spíš eurohry (1-2 hodiny), tak lze použít styl "učíme se hrou" naopak u 3-4 hodinovek je vhodný přesně ten postup, jak uvádíš ty.

Pozice komentujícího vysvětlovače pravidel - tento typ vysvětlování pravidel už zmiňoval v jiné diskuzi i uživatel Lumirius. Což svým způsobem je i učení hrou, protože hráči jsou upozorňování co lze a případně v prvních hrách takticky pošoupnuti dobře mířenou radou vstříc ke světlím zítřkům :-)

28.6.2011 14:47:53

Vybíráme z Bazaru

Střední čechy
Střední čechy
Akt. cena: 499 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas