Nejlepší hra podle Tolkiena

Zdravím,
Vánoce na krku, peněz málo, her příliš...=)

Chtěla bych poradit s výběrem hry s tématikou Pána prstenů.
O které si myslíte,že je nejlepší v poměru cena/materiál/zážitek?
Existuje jich celá řada a vzhledem k tomu, že nemáme ani jednu a chceme si pořídit PRÁVĚ jednu, je to těžké rozhodování... =)

Předem díky za cenné rady =)
23.11.2009 18:00:27

Elissa
Pokud se nemýlím tak jsou jen 2 možnosti (nejlepší) a to War of the Ring nebo Middle-Earth Quest. MEQ jsem nehrál (doufám, že se to někdy změní :) ) a WOR máme a hráli jsme zatím jednou (byla to pěkná šichta, pravidla jsou dost komplexní) a já osobně jsem byl nadšen. Takže za mě určitě WoR. Cenově to vyjde na stejno :), teda pokud si vystačíš s německou verzí jako já, tak WoR vyjde levněji ;)

23.11.2009 18:15:12

Wotr
Jakou fanoušci Tolkiena máme jak MEQ tak Wotr a i když MEQ hraji strašně ráda a moc, tak musím říct Wotr. I bez rozšíření je dokonalá. Kniha je ve hře opravdu dobře zpracována, v podstatě nic důležitého z děje ve hře nechybí. Dle mého výborně je zpracováno téma, jak prsten Froda pomalu ovládá. Dostupné rozšíření je pak už jen třešnička na dortu.

23.11.2009 18:29:23

kooperační LOTR
Mně se hodně líbí i LOTR od Reinera Knizi, ten kooperační (s asi třemi rozšířeními, které jsem nehrál. a pozor RK udělal asi 4 hry s tématikou LOTRa). Není to sice taková pastva pro oči jako WOTR, ale zase je větší pravděpodobnost, že se dostane na stůl. A pocit putování a věrnost knižní předloze jsou velmi silné. Záleží ale pokud máte rádi kooperačky. Ovšem v rozšíření může hrát jeden hráč proti ostatním, což zní taky zajímavě.

WOTR je časově hodně náročný a pravidla jsou dost děravá, čili očekávej spoustu listování, sjíždění FAQ, dohadování a vymýšlení house rules. Co mě štvalo asi nejvíc jsou zácpy na menších územích, figurky se na ně často nevlezou. A nevím, jestli někdo někdy vyhrál za společenstvo :)
Nechci hanět, epický zážitek je to pěkný, ale herně to místy kulhá.
MEQ jsem nehrál, nemůžu porovnat.

23.11.2009 18:50:59

to kandelabr
Za společenstvo jsem vyhrála několikrát. Je to tak 50:50. A original pravidel diravy není si myslím, jen je tam prostě spoustu informací a dost trvá se všechny naučit. Osobně jsem neměla pocit, že musím vymýšlet nějaké house rules.

23.11.2009 19:23:10

sappho
ok, jistě to máš nahrané mnohem víc než já, je jasné, že je potřeba pravidla důkladně nastudovat. vím, jenom, že kamarád má u toho dost časté spory ohledně pravidel a několik partií se kvůli nim nedohrálo. což není nutně chyba hry :) za jak dlouho zvládnete jednu partii? vejdete se pod tři hodiny? a co to rozšíření? jak jsem tak na to koukal, je to spíš samostatná hra ne? nebo hra ve hře. nebo se pletu? tu kooperativku jsi nezkoušela?

23.11.2009 19:53:26

kandelabr
Partii tak do 3 hodin, ale k tomu jsme se dopracovaly časem. Prvni hra byla moooc dlouhá. Tahle hra nejde hrát tak, že se vytáhne hra a začne se. Pravidla jsme před tím četly tak 3x a i tak první hru jsme hledaly. To rozšíření má tři části. První rozšiřuje tu základní hru a další dvě jsou Bitva o Rohan a Bitva o Gondor. Tu kooperativku jsem hrála a přijde mi docela "chudá". Přece jenom Tolkien je pro mě velký guru a tak chci aby hra tomu odpovídala :)

23.11.2009 20:58:02

WOTR
skladam svuj obdiv.
Musim priznat, ze my jsme WOTRa jednou vytahli, rozlozili plan, pak jsme si vsimli tloustky pravidel a mnozstvi figurek a putoval zase zpatky do krabice.

Pro me zatim vede kooperacni LOTR, jen jsem zatim neprisel na to, jak v nem nechat vyhrat spolecenstvo, kdyz hraju za Saurona.

23.11.2009 21:53:29

rbx

WotR
Mám WotR a MEQ. Hrál jsem z toho jen MEQ a to jednou s ukrutnym množstvím chyb. U WotRa jsem jen četl pravidla. Kazdopadne z toho všeho usuzuji, ze ma WotR lepší atmosféru a je tam rozhodne lepší vciteni se do romanu. U MEQ hráč ovládá "nezname" postavy a úkoly jsou takové vseobecne, s romanovym příběhem to nemá nic do činění, spis to hezky využívá Stredozemiho universa.

23.11.2009 22:25:21

krapnik
to by mě zajímalo. jaká jsou ty rozšíření? toho saurona doporučuješ?

23.11.2009 22:30:49

WotR
hrál jsem jednou a bylo to super, jelikož kosibratr znal pravidla a já je číst nemusel;-)
nicméně asi bych doporučil i jako netolkienovskou hru

23.11.2009 23:34:11

WotR
Musím se taky jednoznačně zastat téhle epické hry.Je pravda,že její pravidla jsou dost monstrózní a trvá dlouho,než člověku přejdou do krve, ale herní zážitek je pak opravdu ultimátní. Navíc styl hraní za obě strany je úplně odlišný a s vítězstvím je to tak jak psala Sappho 50:50.
Délka hry je sice kolem těch tří hodin, pokud to má člověk už trošku v krvi a nemusí neustále něco dohledávat,ale dá se to v pohodě zvládnout a ty zážitky jsou opravdu neskutečné. Pro fanoušky Tolkiena je to dle mého jednoznačná povinnost.

24.11.2009 08:15:21

WotR
Beze sporu... Mám zálusk na MEQ, ale už teď je mi jasné, že WotR nic nepřekoná, co se Tolkiena týče...

24.11.2009 08:29:30

všem
díky díky díky, přesvědčili jste mě.
Líbí se mi i fakt, že má právě jedno rozšíření =)
To je takové dosažitelné...=)

24.11.2009 08:49:57

to Elissa
Navíc to rozšíření je takové, že ta hra je opravdu hodně dobrá i bez něho. V rozšíření je jen pár věcí které rozšíří tu původní hru, a pak tam jsou dva nové plány na dvě samostatné bitvy. Pravidla jsou přeložená, takže je možnost nahlédnout. Karty taky. Jak pro základní hru, tak pro rozšíření.

24.11.2009 09:00:55

dodatek
Pro mě i velikou výhodou téhle hry bylo, že primárně je pro dva. Jen chci upozornit, chce to stálé hráče, kteří budou pravidla znát. Neumím si moc představit, pokaždé to učit někoho jiného.

24.11.2009 09:35:43

rbx

sappho
Mam zaklad WotRa a rad bych si koupil i to rozsireni, ale vubec netusim, v cem to spociva. Vim, ze jsou tam dva extra plany pro dve bitvy, ale to se hraje samostatne, nebo jakmile dojde na hlavnim hracim planu k souboji o nekterou z tech dvou lokaci, tak se presunes na detail bitvy, to odehrajes a pak se zase vratis? Nebo je to jen tak, ze kdyz se ti nechce hrat velky WotR, tak si das malou bitvicku? :-))

24.11.2009 10:51:30

to rbx
Tak do základní hry z toho rozšíření přibudou nějaké figurky a karty a přidá to ještě nějaké detaily, které vyšperkují hru k dokonalosti. Ty dvě bitvy jsou potom samostatné hry. Každá zvlášt. Používá se na ně herní materiál jak ze základu, tak z rošíření, ale hrají se zvlášt, když nemáš náladu na velkého wotra dáš malou bitvičku, tak jak píšeš. Pravidla proto mají 4 části. První je o rozšíření původní hry. Druhá kniha pravidel představuje společné pravidla obou bitev a pak má ještě každá bitva svoji vlastní brožuru, ve které jsou úpravy pro danou konkrétní bitvu.

24.11.2009 11:00:20

Wotr
Elisso, rozhodně doporučuju Wotr. Pravidla sice dají zabrat, ale atmosféra a herní zážitek jsou úžasné. Mám i rozšíření, ale to jsem zatím nezapojil, samotný základ nám zatím úplně stačí :-)

24.11.2009 11:56:47

kandelabr
Sauron je dobry v tom, ze hraje jeden hrac proti ostatnim (coz je vhodna pozice pro vysvetlovani pravidel hracum)

24.11.2009 12:23:46

wotr
kvůli tomu času jsme si to zahrál zatím jen třikrát a stejně musím pořád koukat do pravidel ale jsou to rozhodně hráčské orgie :)

24.11.2009 21:45:15

to kandelabr
Saurona jsem sice nehrál a nevlastním (z důvodů hry jednoho proti všem), ale vynikající rozšíření je Battlefields. Fakt stojí za to a udělá hru rozmanitější a složitější.
Na druhou stranu bych asi zase moc nedoporučl Friends&Foes, protože je možné hru vyhrát vyzabíjením všech Foes, což je procházka růžovým sadem a dost to degraduje obtížnost té hry.

25.11.2009 09:48:27

Nejlepší hra
Ačkoli jsem WotRa nehrál, tak mě moc neberou wargamy, takže bych se spíše přiklonil k MEQu, který je hodně dobrý... Akorát je na něm hodně vidět, že potřebuje rozšíření jako sůl.

25.11.2009 09:50:24

Vybíráme z Bazaru

Nerozbalený Karak 2
Nerozbalený Karak 2
Akt. cena: 1390 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas