Nejhůř "vysvětlitelná-reprodukovatelná" pravidla

Hádám, že to znáte taky, ten bezmocný pocit kdy místo vysvětlování by bylo lepší spoluhráčům dát nastudovat pravidla :-) Můžete hodit jen tak přehled her, které se pro vás nejhůř vysvětlovali ostatním? Za sebe dávám:

Dobyvatele vesmíru
30.5.2011 14:29:32

nejhorsi
Kdyz pominu wargames, tak nejhorsi co jsem zazil je Prince of Chaos: Battle for Tae Orn, tam to vysvetlit nejde a proto jsem to taky jeste nehral, coy me moc mrzi. Nekdo na WarCON? Pravidla jsou online :)

30.5.2011 14:33:24

Dobyvatelé vesmíru
Tak uz jsem musel vysvetlovat pres 50 her a Dobyvatele asi vedou:)

30.5.2011 14:33:59

Magic Realm, Blackbeard
Dobyvatelé? To mi nepřijde nějak extrémně složitá hra. Největší peklo pro mě bylo Magic Realm, teď se učíme Blackbeard a nevede si v té konkurenci vůbec špatně - taktéž příšerná pravidla, manuál z ruky vůbec nepouštím :-(

30.5.2011 14:55:31

Dobyvatelé?
Fakt? Já to vysvětloval třem různým skupinkám hráčů a vcelku to pochopili...

30.5.2011 14:56:03

Anderson
Blackbeard mě taky napadl, se všemi svými možnostmi a tabulkami :D

30.5.2011 14:56:53

Dobyvatelé!

Vlad
Taky to všichni pochopili. Ale raději bych to už nevysvětlovala.

30.5.2011 14:57:42

Anderson
Tys vysvetloval Magic Realm? Klobouk dolu! I kdyz vysvetlovat ASL je take ocistec, nastesti jsou spoluhraci trpelivi, tak to jeste jde. Ale u vozidel uz zacina byt horko :)

30.5.2011 14:57:48

Sydo
Magic Realm - Vysvětloval jsem ho manželce ještě před svatbou a nerozmyslela si to - takže buď má velkou trpělivost, nebo jsem skvělý učitel (spíš to první) :-) Zatím lehce selhávám s dovysvětlením soubojů, ale nevzdávám to. Těžko ale Magic Realm něco porazí, snad kromě toho ASL. :-)

30.5.2011 15:18:46

Pantheon
puvodni nemecka verze.
Ta CZ vypada, ze je upravena a nejsou v ni chyby ;-)

30.5.2011 15:21:47

Hellgame
Já nemám problém s vysvětlováním a vysvětlím cokoli, větší problém jsou ale posluchači, když jim hru vysvětlujete hodinu a déle. U mě tím pádem asi vede Hellgame. Není nějak extra složitá, ale je tam toho prostě hodně.
A co se týče nejhůř napsaných pravidel, tak vede cokoli od Alderacu. Vydávají poměrně jednoduché hry, ale v pravidlech většinou není popsána spousta situací, které nastávají poměrně často.

30.5.2011 16:32:43

hmm
Asi taky dobyvatelé... a přitom je to geniálně řešená hra. ALe začátečníci v ní prostě tápou. Já ale vysvětluji pravidla za hry.... a ne každému to vyhovuje.

30.5.2011 18:38:05

Brass (Kohle)
Je to mozna divne, ale pravidla tehle hry jsem vtloukal do hlavy ostatnim hodne sroubovane a dlouho :)

30.5.2011 19:01:09

Dobyvatelé
Ono je někdy zvláštní, že hry ala Civilizace sice mají dlouhá pravidla, ale jejich obtížnost spočívá pouze v tom, že jich je prostě moc. Dobyvatelé mají tu smůlu, že ty pravidla sice nejsou tak extra těžké ani herní mechanismus tak extra složitý, jen to grafické znázornění a variabilita karet (málo co se tam opakuje) je to co smysluplné přetlumočení dále. Nicméně po pár hrách jako u všeho se věci "zautomatizují". Tak se může stát, že Euro je hůř vysvětlitelné než Amer :-)

31.5.2011 08:32:21

tarnow
Tvoja posledná veta to vystihuje. MeQ som vysvetlil do polhodiny, za to taká Agricola sa celá ani vysvetliť nedá, to musíš ľudí postupne učiť.

31.5.2011 08:38:15

acedrac
Ono je hodně často zajímavé, jak se s vysvětlením pravidel popasuje sám autor. Ukázkové pravidla u svých her má Vlaada Chvátil - všechna čest, tam číst pravidla je radost. Naopak je pak spousta her, kde se to odflákne často i s chybami (Legie, Dobyvatele vesmíru).

Vím, že by se zvedly náklady na tisk pravidel, ale proč deskovyk nejdou častěji vysvětlování názornými grafickými obrázky než suchopárným popisem (který je nezbytný, ale někdy lépe pomůže když to člověk vidí)?

31.5.2011 09:17:46

tarnow
Na druhou stranu, Vlaadova pravidla se sice dobre ctou a nekomu pry pripadaji i vtipna, ale najit v nich neco behem hry je des bes (treba u Galaxy Truckeru). Takze i tento pristup neni vsemocny.

31.5.2011 09:22:07

sydo
Ano máš pravdu. Nicméně u Vlaadi se po přečtení těch pravidel cítím tak nějak "in" - blbě se to vysvětluje, ale prostě že tu hru znáš a seš součastí.

Ideální pravidla tedy Vlaada + boční zkracovací lišty u her alea-ravensburger, např. Notre Dame, Im Jahr des Drachen nebo třeba Agricola. Boční lišta s krátkým výcucem základních herních pravidel by bylo super :-)

31.5.2011 09:55:45

Thunders Edge a Bushido
pro mě zatím nesložitější pravidla stará hra od FFG Thunders Edge aji s rozšířením, tam jsem vysvěltlil pravidla provedli jsme setup a 3 hodiny za námi a dalších minimálně 5 před námi.

Bushido má zase tolik fází s různýma pravidlama, až z toho jde hlava kolem a mám furt na očích soupis fází a jedeme to postupně, ať se v tom nezačnem ztácet a hra odsýpá.

Dobyvatelé vesmíru jsou fakt dost obtížní, ale když lidi pochopí princip je to hned jednoduchší.

Jinak u složitějších her se mi už několikrát osvědčila funkce komentátora (nehrající osobu znalou pravidel hry), který hlásí co jsou za akce a popohání tím hráče, aby se nezadívali do kartiček a neřešili něco co bude muset řešit až za několik fází.

31.5.2011 09:56:28

Pravidla pro "učení" a pro "hru"
Sydo: Jednoznačně souhlasím. Včera jsem rozehráli „učící“ se hru Blackbeardu, kde na naučení jsou ta pravidla naprosto hrozná. Znáte to, hrajete to poprvé, v jedné ruce žetonek, v druhé pravidla, netrpělivý pohled upřený na vás a teď co vlastně s tím. :-) Nestalo se mi, že bych do minuty nevěděl odpověď. Kouknu do pravidel a je to tam, kde to logicky začnu hledat. Pro hru ta pravidla nemají chybu.

Naproti tomu např. Throu the Ages, které má na naučení pravidla naprosto skvěle napsaná, tak tam hledat nějakou drobnost je očistec. Buď to tam není výslovně a jednoznačně uvedené vůbec, nebo je to ukryté někde v textu u jedné ze 3 popisovaných variant hry. Děs. „Naučené“ jsem to měl za jedno přečtení, ale toho času co člověk stráví hledáním drobností. :-(

31.5.2011 09:57:23

ad sydo - pravidla ke Galaxy Truckeru
Naprosto musím souhlasit se Sydem. Pravidla ke Galaxy Truckeru jsou sice pěkná beletrie, ale když si člověk chce po roce zahrát Galaxy Trucker, tak tam něco najít je fakt děs běs. Nejhorší na tom je, že člověk ví, že to pravidlo tam někde popsané je, ale listuje jak magor a nemůže ho najít.

A jak píše Anderson s TTA je to to samé v bleděmodrém. Já bych Vlaadovi doporučil rozdělit to na Tutoriál, kde se to člověk naučí hrát a kde můžou být i ty humorné flawour texty a na pravidla, kde se dá jenoduše hledat.

31.5.2011 09:57:24 | Upraveno autorem (porovnej)

kren + Anderson
V tom případě, abychom se k něčemu dobrali - jak tedy podle vás vypadají ideální pravidla, která by dokazála být pro hráče pochopitelné a při tom zajímavě napsané?

Je to definitivně rozdělení na učení a hru?

Tento přístup se zdá být ok, ale pro vydavatele půjde o vícenáklady ...

Případně hoďte odkaz na podle vás ok napsané pravidla :-)

31.5.2011 10:44:56

kren
Já myslím, že už mu to asi někdo omlátil o hlavu, protože ve space alertu to tak snad je.

31.5.2011 10:49:32

BNPP - hell game
neuveriteľné komplikovaná hra . BNPP = bitva na polích Pelenoru

ešteže investíciu do nej nepocítime, aj napriek veľkej trpezlivosti sme to po hodine a pol vzdali.

5.6.2011 18:11:02

Vybíráme z Bazaru

Beyond the Sun prodej hraná 2x
Beyond the Sun prodej hraná 2x
Akt. cena: 851 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas