kroužky a hraní s dětma

Ahoj, chtěl jsem vědět jestli jsem v tom sám nebo ne. Vedu v Praze kroužek deskových her. Tak nějak tomu říkáme. Chodí mi tam kluci ve věku od desíti do 14 let. Ukazuji jim tam hry, co mám ve vlastní sbírce. Oni sami mají doma většinou dvě až tři podobné hry. Jelikož náš kroužek trvá dvě hodiny mnoho se toho nestihne. V plném počtu máme sedm lidí, takže to jsou často dvě skupinky. Je pravdou, že hrajem v převážně eurohry. Ale to kvůli nedostatku času. Mám rád oba typy her. Rád přemýšlím nad hlavolamy a zároveň jsem ulítlý do fantasy světů. Rád bych věděl, jestli máte podobné zkušenosti. Popřípadě tipy na podobné akce. Snažím se, aby to nebylo jen každotýdenní hraní, ale aby se i naučili rozpoznat herní mechanismy. Prokládáme to půlročními turnaji v nějaké hře, naposledy to byla 6-bere, kdy sme počítali průměrný počet kraviček na hru. Bude-li rada, sem s ní.
9.2.2009 10:44:31

huh, jedine co mohu dodat je
ze zavidim jak napad, tak jeho ralizaci. Dost dobre.

9.2.2009 10:57:41

to kroužky a hraní s dětma
Já plánuju něco podobnýho s RPG hrama pro lidi tak kolem patnácti. Ale až v létě, dřív nemůžu.
Tak bych taky přivítal nějaké rady, pro mne je to ale asi teď trochu brzo:-)

9.2.2009 17:04:58

boldrick
co se RPG týče - dělal jsem DM pěkných pár let a z mé zkušenosti: je dobré, mít s každou postavou dlouhodobý plán, nějaký osobní příběh a cíl, aby se hráči s postavami ztotožnili a měli pocit, že jsou jedinečné. A taky, aby se nenechali jen vodit DMkem a měli i nějakou vlastní iniciativu, vlastní cíle. A co je nejdůležitější - improvizace. Když nám bylo 15, kluci si vzpomněli i na tu největší blbost a jako DM jsem jim nemohl říct "to nemůžeš". Mohli vše, ale museli nést následky (ale pokud nebyli úplně natvrdlí, umírat jsem je nenechal a když už, šel kolem dobrý klerik, který je za protislužbu - quest - oživil). Nemá cenu si dobrodružství vypiplat do do detailů, protože oni po 5 minutách udělají něco, s čím jsi ty nikdy nemohl počítat :)

2 Elenistar - super hra je Hive - levný abstrakt na myšlení s hezkými dílky a hraje se max 10 minut, my ho berem do hospody a je to perfektní kratochvíle. Kdyby kluci uměli trochu anglicky nebo bys udělal přelepky, garantuju ti, že Nexus Ops by je uchvátil. Alespoň já, když to hraju, cítím se hned o 10 let mladší :D A z podobného soudku je Galaxy Trucker a Roborally, ale to spíš pro ty starší. A i pro ty nejmladší se dá levně sehnat hra Sorry! Sliders (škoda, že se k nám nedováží). Je to takovej "šprtec" něco jako Crokinole.

9.2.2009 17:40:37

to sydo
DÍKY

9.2.2009 17:57:10

rbx

krouzek
Rikal jsem si, ze az mi dva synove (2,5 roku a 2,5 mesice :-) povyrostou do hrasckeho veku, tak bych u nas na vsi take neco podobneho rad udelal. Prupravu vedouciho z detskych taboru mam, ale bojim se presne toho co jsi rikal - ze bude cas jen na kratke hry (jenze ja mam rad Ameritrash :-). I kdyz takovy Descent a jeho Road to Legend, kde si zapisujes stav rozehrane hry do specialniho bloku a kazdy ma na sve karty specialni krabicku, do ktere si to vse sbali, by nemusel byt od veci.

9.2.2009 18:05:28

Herní kroužek
Taky jsem založil při našem florbalovém oddílu spolek přátel her. Momentálně má už 9 dětských členů. Scházíme se jednou týdně na dvě hodiny a hraje se hlavně dračí doupě + , ale občas to prokládáme deskovkama z mé sbírky, ale opatrně, ne všichni mají vypěstovaný šetrný vztah k těmto vzácným kouskům (viz. jiná diskuze)

9.2.2009 18:06:02

rbx
Ha, já mít jako dítě RtL tak nechodím do školy :D minimálně bych ty figurky použil do dračího doupěte. Pamatuju si, jak jsme si kreslili vlastní figurky na papír, obzvlášť oblíbený byl překreslený barbar z obálky DrD. Dnes to mají děcka všechno jednodušší, ale já na ty naše patvary hrozně rád vzpomínám.

9.2.2009 18:10:47

To sydo
Hive znam, ale je s tim problem, že je to pro dva hráče. To se mi tam moc neosvědčí. Teď jsem akorát z kroužku přišel. Caylus, citadela, osadníci námořníci. Jinak Galaxy Trucker už mám v plánu nějaký ten čas. Stopro do něj pujdu. Musím říct, že mě mile překvapují. Já jsem s deskovkama začal až tak ve třinácti letech. Tihle kluci v deseti jsou už dál. Bojim se a zárověň těšim na den, kdy mě začnou porážet. Protože musím přiznat, že nejsem schopný je nechat vyhrát. Hraju tak jak bych hrál normálně s tím rozdílem, že jim vysvětluji, proč to tak hraji. J
Ještě jsem se vás chtěl na neco zeptat. když vysvětlujete hru, vysvětlujete jí spíš během hry, nebo se snažíte, aby už první partie byla "kvalitní" a vysvětlíte vše předem.

9.2.2009 18:39:41

elenistar
Záleží na hře. S dětmi bych postupoval jako u složitější hry: říci kostru, kolem které hra funguje a pak dal pár kol cvičně s tím, ž eběhem hry vysvětluji výjimky. A pak až dal hru na ostro. Ale většinou se snažím vysvětlit co nejvíc.

9.2.2009 18:42:14

To kružek
Já jsem si prošel jenom turistákem, a bylo to super. Výlet, nebo i třídeňáky plný blbnutí.A taky talismanu.!:D Na to se prostě nedá zapomenout. Vedení kroužku pro tědi jsem přemýšlel, měl bych i místo ve škole a možná by to semnou vedla moje slečna.Jenže ta odvaha trochu chybí.:( Zkušenosti s dětma mám z turisťáku jenže, tam to bylo jiné. Tak zatím jsem jen u plánování. Tak snad to přijde..:)

10.2.2009 11:53:13

školní klub
Vedu školní klub na základní škole, kde se jako fanda do deskovek snažím tyto propagovat. Máme jich tam prozatím asi 10-15 a kromě toho jim tam každý týden přinesu na ukázku a na zkoušku nějakou z domova. Nejprve jsem začínal s lehčími eurohrami, ale teď už došlo na první epičtější americkou hru a tím je Warcraft. A kvůli tomu píši tento příspěvek, protože jsem mile překvapen jak to některé kluky chytlo. Zatím jsem jim to tam nechal o týden déle a možná to ještě prodloužím, protože zatím se to teprve učí a to jim k tomu nedávám ani akční karty. Vím, že Warcraft není nic světoborného, ale přesto ho mám docela rád a beru ho jako takovou vstupenku do světa epických her. Navíc je v něm potenciál v rozšíření, ve stavění vlastních scénářů, takže kluky by to mohlo chytnout. Někteří kluci hráli hru na PC, takže se trochu vyznají v rasách a to hře přidává na atmosféře, zejména bych řekl, že je bere týmová hra. Samozřejmě, že hře hodně ubírá provedení figurek a také bych řekl, že je to hra výhradně pro kluky. Přesto je to můj tip, jak začít s epickými hrami a to i proto, že z mých zkušeností mají kluci o hry větší zájem. Holky berou spíš jednodušší a hlavně rychlejší hry.

25.3.2009 10:28:36

to je dobře
že se děcka chytaj. Úspěch warcraftu mě nepřekvapuje, taky bych raději jako dítě hrál Warcraft než na pastelové ploše stavět přístav/farmu/hrad. Vlastně i jako dospělý bych raději hrál ten Warcraft :D Co zkusit Galaxy Trucker? Ten by je mohl chytnout. Nebo Space Alert, pokud rádi hrají jako tým. A navíc jsou to české hry, odpadá problém s neznalostí jazyka.

25.3.2009 10:38:57

Bohužel
nemám zatím ani jednu z těchto her. Měl jsem teď narozky a trochu jsem si myslel na Galaxy Trucker nebo na Roborally a to hlavně kvůli tomuhle důvodu, že by se to líbilo klukům. Dostal jsem však Agricolu, což pro mě osobně není zklamání (i když jsem ji ještě nehrál, ale myslím, že do základní školy to hra není. Ale zatím mám z čeho čerpat např. myslím, že až klukům rozbalím Attack, tak budou valit bulvy, i když samozřejmě pro nás deskovkáře to po herní stránce není nic moc. Ale je to poměrně jednouduché a hlavně pěkná velká mapa a spousta armády (i když se na plánu nevyužije). Trošku však s touto hrou váhám kvůli její tématice.

25.3.2009 11:02:27

WWII
dle mého názoru není problém, stejně mají plné počítače stříleček jako je Call of Duty. A ty jim u toho můžeš alespoň povědět něco z dějepisu.

25.3.2009 11:14:17

to je fakt
Dík za ulehčení, teď v tom má jasno. U deskovek je to mnohem šetrnější než na PC - žádný rámus, žádná krev.

25.3.2009 11:21:14

Elenister
Mám dva kluky 4 a 7 let.Se starším hraju prakticky, každý den.Kluka to moc baví a hrál by furt.Sám se divím jak rychle pochopil složitější hry.Hraju s ním všechny hry se svý sbírky.Doufám že až trochu vyroste že mě ho vezmeš k tobě do kroužku,mohl bych donést i své hry.

25.3.2009 11:33:00

krev
hlavně v PC střílíš přímo do lidí, tady je to v globálním měřítku, takže to není tak intenzivní. Ne že by bombardování bylo nějak šetrné, ale prostě to na desce není tak graficky do očí bijící.

25.3.2009 11:33:48

kosibratr
S tím počítám, ale jestli je po tobě, tak už teď se třesu. K tomu Galaxy Truckeru. Kluky to chytlo úžásně. Ještě tedy nehrajeme na čas při stavbě, ale je to fajn. Kluci občas taky něco přinesou. Zkusím s nimi něco natrénovat a vyrazit na podzim na Deskohraní.

25.3.2009 18:37:45

Elenistar
To už se třes v Memoir 44 a Battlelore už mě poráží a v osadnících si už skoro ani neškrtnu.

25.3.2009 19:33:58

Uspesne hry
pritelkyne ma krouzek micovych her a kdyz je hnusne (pres zimu) tak obcas vezme deckam nejakiou deskovku. Silene nadseny byly z diamantu, ubonga a kdyz mi popisovala jak hraly maly holky roborally a chodily u toho jako roboti a vydavaly roboti zvuky, tak sem se mohl potrhat :)

30.3.2009 20:39:23

deskovky a hraní s dětmi
Ahöj, taky jsem se dostal k tomu, že vedu kroužek deskových her. Jsme kalsický kroužek při DDM, scházíme se jednou týdně, občas nějaké třeba odpolední hraní, nebo i dvoudenní, díky zázemí, jaké v DDM máme, neí problém. Fungujeme 3 rokem, první rok jsem tam spíše trpěl se dvěma druháky a jedním sedmákem, přežili jsme a další rok jsem se rozrostli o tři kluky ve věku 10-13, kteří tak trochu dezertovali z šachového kroužku :-) nemusí u hry mlčet, je jim bližší, záživnější :-)
Poslední rok to už je kluků 12, což už při plném počtu je někdy k nezvládnutí, naštěstí jsou většinou schopni hrát už beze mne :-) pokuď nepřijdou dvě skupinky s tím, že se chtějí naučit něco nového :-)
CO je nejvíc baví? první byli osadníci, ty je neomrzí ani dnes, od letoška je už bereme i na turnaje, naposledy na kvalifikaci osadníků v liberci mi dva skončili v první polovině účastníků (32 lidí hrálo), takže po téhle stránce spokojenost :-)
z osadníků přešli na proroctví, z něho jsme se dostali na memoir 44 a naval battle, a dnes se vrací k proroctví, už jsou schopni odehrát hru ve třech za ty dvě hodinu :-) chce to trpělivost, vytrvat :-) po roce jsem tomu nevěřil, jsme malé město, 5000 obyvatel, ale myslím si, že za rok těch dětí bude zase víc :-) kamarád přivede kamaráda :-) máme v DDM PC učebnu, když není výuka, otevřenou pro děti za symbolický poplatek k užívání, zahrát si chodí asi tak 15 dětí pravidelně, 5 už jich mám od ledna na kroužku a pravidelně si chodí místo PC půjčit každý týden nějakou hru a celé odpoledne hrají :-) super pocit

10.5.2009 23:06:45

kroužek v kobylisích
Oživuji toto téma, protože jsem opět otevřel kroužek deskovek. Je v kobylisích a to každé pondělí od 15:00 minimálně na dvě hodky. Uvidím jak mi vyjde rozvrh, ale možná bych tam s nima mohl být i déle a zahrát něco delšího. Mám tam stálou skupinku 5 kluků ve věku 10 - 14 let. Hrajeme to co mám veš sbírce, nebo přinesou něco sami. Ten kroužek spadá pod salesiánské hnutí mládeže v kobylkách. Pokud by někdo měl zájem tam posílat své děcko tak pár míst ještě mám. Jsem tam já a můj asistent, takže není problém dělat více skupinek. Podmínkou je věk 10 avíc. Ale jen kvůli udržení pozornosti. Pokud váš 8 letý Jaroušek doma nedělá nic jiného, že smaží deskovky tak proč ne. V případě zájmu mi napište soukroumou zprávu asi. Nebo to připište sem. Jak je libo.

22.9.2009 18:10:50

Elenistar
Muj Davídek smaží ale je mu teprve sedm,tak mě tam jedno místo drž za tři roky:)

22.9.2009 18:40:51

kosi
hele neni problém, aby si ho tam někdy vzal na zkoušku. Jestli se mu tam bude líbit. ;) když ne, tak se nic neděje...nic platit nemusis

22.9.2009 18:47:20

Elenistar
Uvidíme v pruběhu roku,ale myslím že je ještě brzo a neboj klidně zaplatím.:)

22.9.2009 20:37:18

Charitativní aukce

Cirkus na kolečkách - dobročinná aukce
Cirkus na kolečkách - dobročinná aukce
Akt. cena: 820
Končí za: 2 dny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Vysoké napětí + insert
Vysoké napětí + insert
Akt. cena: 710 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas