Karetní hry - nejlepší formát

Diskuze o karetních hrách tady už byly, ale já bych to chtěl vzít kompletně a bavit se o třech formátech: TCG, LCG a deck building hrách. Mluvím za sebe jako hráče, nikoliv sběratele.

TCG – trading card game

Jako klasický příklad TCG zde za sebe uvedu Magic: the Gathering jednoduše proto, že je to v dnešní době asi stále největší sběratelská karetní hra s velmi dlouhou tradicí a ohromným počtem hráčů po celém světě. Sám jsem magicy delší dobu hrál a i dnes je příležitostně hraji, ale vidím zde několik zásadních problémů.
Prvním je přílišné chrlení nových karet. S ohledem na nastavení turnajů, se velmi rychle mění karty, které smíte či nesmíte používat. To vede k finančně náročnému udržování balíku aktuálně hraných karet. Člověku se tak brzy (i přes možnost odkupu karet) budou hromadit neprodejné a nehratelné karty.
Druhým problémem je cena kusových karet, kde i common (běžná) karta může stát kolem 100Kč. Ani postavení commonového balíčku tak při zahrnutí pár silnějších karet nemusí být levná záležitost.
Třetím problémem jsou „boostery“, tedy balíčky náhodně namíchaných karet, kde je pevně dán pouze poměr vzácných (rare), neobvyklých (uncommon) a běžných (common) karet. Stejně jako u prvního bodu se vám začnou hromadit karty.
TCG považuji pro hráče za nejslabší formát, protože přehnaně rychlé chrlení karet zatěžuje naše peněženky až moc a dochází k hromadění nepotřebných karet (ačkoliv toto řeší domácí drafty). Přestože považuji M:tG za výbornou hru, prakticky jsem se jí přestal věnovat, protože za utracené peníze si můžu koupit celou deskovku nebo jinou hru (a nejsem v tomto pohledu na věc sám).

LCG – living card game

S tímto formátem přišlo v poslední době FFG, které uvedlo na trh silně tematicky zaměřené hry – Call of Cthulhu, Game of Thrones či Warhammer: Invasion.
Trpí obdobným neduhem jako TCG – nové karty se objevují velmi rychle. Na druhou stranu mi není známo, že by se omezovalo, se kterými kartami smíte či nesmíte hrát. To je jasná výhoda, která nás na rozdíl od M:tG agresivně nenutí kupovat nové karty.
Tento formát je mi osobně sympatičtější než TCG, také proto, že „boostery“ (tady nazývány asylum/battle či jiné packy) mají vždy pevně dáno, které karty jsou v něm obsaženy (vím, co kupuji). I tak se nám ale budou hromadit nepotřebné karty.
Předností LCG her je dozajista právě jejich silná tematičnost, která je se hrou pevně svázána a tvoří tak ucelený zážitek z oblíbeného prostředí hráče. Na rozdíl od magiců ovšem hráčská základna (bavíme se o ČR) není nijak rozsáhlá a před koupí hry není od věci si dobře promyslet, zda budete mít vůbec s kým hru hrát. Pokud ne, získáte sice krásný kousek do sbírky, ale pokud se chcete zaměřit hlavně na hraní, máte problém.

Deck building

Nová mánie odstartovaná Dominionem nám přináší další a další hry, kde si svůj herní balíček stavíte během hry samotné. Můžu tady uvést např. Thunderstone, Ascension: Chronicles of Godslayer nebo Heroes of Graxia. Výhoda tohoto formátu je zřejmá – za jedny peníze nakoupíte vše potřebné ke hře. Pokud se Vám hra ohraje, můžete si dokoupit rozšíření (obvykle 1-2 za rok), ale nikdo vás do této koupě nenutí. V případě více rozšíření si také můžete vybrat, které skutečně chcete a které vám nic moc nového nenabízí.
Ideální formát pro naši peněženku, také se dají povětšinou hrát ve větším počtu hráčů, což není nikdy na škodu. I tady je ovšem problém a to právě v budování balíčku. Jelikož si každý vybírá karty do svého balíčku odkrytě, málokdy se stane, že by nás soupeř překvapil něčím zcela nečekaným. Provázanost hry s tématem není vždy ideální, třeba Dominion vypadá spíš jako mechanismus obalený tématem středověkého budování, ale kdyby místo středověku bylo vedeno fantasy nebo sci-fi, výsledek by byl prakticky totožný.

Závěr

Toto je mé zcela subjektivní hodnocení tří formátů karetních her, kde první místo obsazují deck building hry, za nimi pak LCG a až na posledním místě TCG formát, který považuji jednoduše za špatný s ohledem na objem karet a nutných financí. Jelikož jsem ale hodnotil pouze na základě magiců (wastelandy, pokémony a Harryho Pottera jsem hrál asi dvakrát), možná tomuto formátu křivdím.
Jaký je váš oblíbený formát? Které TCG/LCG/deck building hry hrajete a proč? V čem se mnou nesouhlasíte a s čím se ztotožňujete? Co by podle vás měla splňovat ideální karetní hra?
15.12.2010 14:09:23

DD

hodnoceni
No myslim ze tvoje hodnoceni ma hned jednu mouchu - nelze srovnavat turnajove hrani a domaci hrani.
U TCG/CCG mluvis o tom ze te nekdo nuti kupovat nove karty. To neni pravda pokud se neucastnujes turnaju muzes porad hrat se vsim co mas k dispozici, je to ciste o dohode mezi 2ma hraci. Ja mam doma nekolik MtG baliku, ktere uz zdaleka neodpovidaji poslednim povolenym hernim kombinacim, nicmene stale si s nima muzeme perfektne zahrat (jsou to tak nejak plus minus vyrovnane turnajove baliky tak z dob pred 5ti lety kdy jsem jeste MtG aktivne hraval).

Stejne tak pokud budes chtit hrat DeckBuilding games na turnajove urovni, tak budes muset kupovat nova rozsireni, aby jsi vedel jake karty te muzou potkat, jak se daji kombit s aktualnima kartama atd. Mimo to Deckbuild je tak novej format ze proste nema jeste zadna dobre ozkousena a vybudovana turnajova pravidla narozdil od TCG.

Co se LCG tyce, tak tam se mi libi ze vis co dostanes v boosteru, tudiz nedojde k tomu k cemu treba u MtG a to ze nektere vzacne karty jsou mnohem vzacnejsi a tudiz se jejich cena vysplha do astronomickych cisel jakmile ta karta vyjde (a tudiz to neni jen sberatelskou hodnoutou ze by se karta uz netiskla). Proste kdyz tu kartu chces 4x koupis 4 boostery a vis jiste ze ji 4x budes mit. To jestli nekdo bude nebo nebude omezovat hratelnost nekterych karet je opet otazka casu. MtG ty karty omezuje proto, ze uz se netisknou a tudiz nekteri hraci kteri zacnou hrat ted nemaji sanci je rozumne ziskat. Treba u Warhammer: Invasion mam pocit zatim v pohode sezenes na trhu veskere boosterpacky. Myslim si ze za par let, pokud ta hra prezije, bude situace podobna TCG(MtG), proste karty ktere uz budou dlouho out-of-print budou na turnajich postupne zakazany.

15.12.2010 14:25:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Thales
V podstatě nemám k tvým názorům námitky a souhlasím.

Magic jsem nějakou dobu hrál a přestal hrát, hlavně kvůli vysokým finančním nárokům a extrémnímu množství karet. Dnes bych již určitě žádnou TCG karetku nezačal hrát

Co se týče LCG, tak hraji s kámošem Warhammer: Invasion a kupujeme vše co vyjde. Dělíme se ovšem na půl, takže to není tak strašné. Moc se nám W:I líbí :)

Deckbuildingovým králem je pro mě stále Dominion. Je to zakladatel a zatím jsem nehrál žádnou deckbuildingovou karetku, která by ho překonala. (hrál jsem Thuderstone a Ascensions). Ale určitě jsem zvědav na Resident Evil Deck Building Game (mohl by mě bavit více než třeba Ascension) a úplně nejvíce jsem zvědav na Blood Bowl: Team Manager.

15.12.2010 14:31:39

DD
Pravda, domácí a turnajové hraní jsem dostatečně nerozlišil (ono taky kromě magiců jsem nepostřehl, že by nějaké LCG nebo deck building hry měly v ČR nějakou ligu, protože to nehraje tolik lidí). My to u magiců řešíme tím, že si teď z nashromážděných karet děláme drafty.

"Stejne tak pokud budes chtit hrat DeckBuilding games na turnajove urovni, tak budes muset kupovat nova rozsireni, aby jsi vedel jake karty te muzou potkat, jak se daji kombit s aktualnima kartama atd."

S tímhle nesouhlasím, většinou si karty můžeš prohlédnout na netu a připravit se na to. Otázka by podle mě měla znít, jestli si proti novým kartám bez koupě rozšíření vůbec škrtneš.

"Myslim si ze za par let, pokud ta hra prezije, bude situace podobna TCG(MtG), proste karty ktere uz budou dlouho out-of-print budou na turnajich postupne zakazany."

Dobrý postřeh, v tom máš pravdu.

15.12.2010 14:43:17

Thales
Turnaje se pravidelne hraji v Agotu a donedavna jela v Praze v Outpostu i liga ve WHI, ale ted tam byly nejaky problemy...

15.12.2010 15:01:52

Aneken
Já mám rád Lovecrafta, takže jsem si pořídil Call of Cthulhu, ale není to moc s kym hrát, takže nevim, jestli do toho chci ještě nějak moc investovat :-/ Jestli se v Praze hraje víc Agot, možná bych o něm uvažoval, ale nejdřív bych se na tu hru rád podíval. Warhammer moc nemusím. Jak jsem psal, není snad nic hrošího než když si není hru s kým zahrát.

15.12.2010 15:09:44

DD

Drafty
Tak drafty byly i popularnim formatem v MtG pri turnajovem hrani. Bohuzel tim ze ma MtG ruzne boostery tak muze byt nekdy lucker kterej tam chytne kartu, ktera muze znacne celej turnaj v draftu ovlivnit. Nicmene vim ze sveho casu lidi na spici zebricku v CR v MtG, hrali prevazne jen boosterdrafty, karty ktere vyhrali zahy prodavali a balicky na mezinarodni turnaje si pak poskladali z karet pujcenych z klubu, od kamosu a podobne. Proste pokud jsi mel prehled o kartach a v hlave masinu na vytvareni komb, tak jsi na MtG mohl i vydelavat :).

Co se DeckBuilding games tyce, tak poznamka jestli si proti novym kartam bez rozsireni skrtnes je zcela mimo, neb hrajou oba hraci s jednim a tim samym balikem karet. Takze bud v nem ty rozsireni budou nebo nebudou. Nicemene z vlastni zkusenosti pri tvorbe MtG baliku vim, ze pokud si nejake karty nevyzkousis primo ve hre, tak ciste z popisu a dedukce se blbe soudi jestli to bude slapat tak jak si predstavuji. A stejne tak je to v Deckbuildingu, pokud tu kartu dobre neznam a nevim jak ji presne vyuzit, tak si ji treba nekoupim/nezaradim do sveho baliku, coz muze byt chyba, nebo mi ta karta dle popisu prijde silna tak po ni sahnu a ono se ukaze ze to ve finale neni takova slava a jsou to zbytecne vydane zdroje. Takze urcite si to chce s tema rozsirenima parkrat zahrat, coz ale muze poresit spolecne kupovani hry s kamaradama, protoze jak uz jsem psal ve finale vsichni sdilite jeden balicek karet a je jedno jestli jsi ho prinesl ty/tvuj kamarad, nebo kamos donesl jen to rozsireni a zaklad je tvuj.

15.12.2010 15:11:20 | Upraveno autorem (porovnej)

deckbuilding
ještě k těm deckbuilding karetkám...jsem zvědav ještě na Eminent Domain a díky tomu, že už jde na BGG nějakou dobu filtrovat podle klíčového slova "deckbuilding", tak jsem objevil jěště tuto karetku co by mohla stát za řeč - http://www.boardgamegeek.com/boardgame/63216/evolution-earth-cataclysm

15.12.2010 15:11:54

Thales
A jak dlouho slibujete s Dejvem, že předvedete své balíky proti mé fialové zhoubě? ;)

Já jsem pro LCG, Dominion mě moc neoslovil, přesto ho občas zahrajeme.

15.12.2010 15:12:00

DD

DB
No tak ja musim rict ze z deckbuilding her mne zatim nejvice asi oslovilo Ascension. Pak mne taky oslovilo GoSu, kde tez hraci hraji s jednim spolecnym balikem karet, nicmene to neni tak uplne deckbuilding hra.

15.12.2010 15:15:20

Thales
Agot tu par lidi hraje, to by ses urcite chytl;)

15.12.2010 15:17:44

Dotaz
Mě se taky líbí spíše deck building karetky a to proto, že jsou pro více hráčů, zatím co TCG/LCG jsou spíše primárně pro dva hráče. Existuje nějaká TCG/LCG dělaná primárně pro více hráčů než dva? A nezmiňujte mi, že Magic jde hrát ve více hráčích. To sem zažil a bylo to utrpení, když můžeš útočit jen na hráče po levici, který se v pohodě brání, zatímco mě drtí hráč po pravici, na kterého nemůžu :-/

15.12.2010 15:31:37

Tormentr
Agot ma tohle docela vychytane, mas tam tituly, ktere ti prinaseji bonus k utokum a navic na nektere tituly tvuje titul nemuze to kolo utocit, protoze se mate radi. Multak v Agot je pomerne pekna zalezitost.

15.12.2010 15:33:50

mtg pro čtyři
...se jmenuje Two-headed Giant, hrají se v něm turnaje (snad i GP) a frustrující záležitost to opravdu není:-)

15.12.2010 15:36:40

Aha
No, zdá se, že za deset let, co jsem Magic nehrál se situace asi změnila. Přece jen, já po magicu hrával spíše více doomtroopera a později wastelandy. Ale od jisté doby se sběratelským hrám snažím vyhýbat stejně jako online hrám (Wowka, apod.), protože jsem do toho vždycky spadnul a já už mám těch závislostí dost na tři životy :-)

15.12.2010 15:41:16

Agot
Co se týká Agotu, tak u nás je na dobré cestě. Větší komunity jsou sice jenom v Praze, Brně a Ostravě ale už i mimo tato města se rozšiřuje. Jinak liga v Agotu funguje nějaké dva nebo tři roky a v Praze je pravidelně každý čtvrtek od sedmi v Outpostu. Turnaje jsou každý měsíc. V sobotu byl v Brně a příští měsíc bude v Ostravě. Pravidelně aktualizované stranky jsou na www.agot.cz a na www.fenix-nest.com kde je diskuzní forum v místnosti A game of thrones. Takže hráčská zakladna je celkem slušná.

15.12.2010 15:51:42

Joe

Beholder
Evolution Earth Cataclysm som dokonca prekladal :)

Vyzerá zaujímavo, to hej...

15.12.2010 16:25:34

Joe
je to z roku 2009 a u nás to nikde není, jakto? :)

EDIT: aha, už vím, ono to je print & play, tak nic no :(

15.12.2010 16:38:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

King of Tokyo: Dark Edition
King of Tokyo: Dark Edition
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 21 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas