Cena pocestenych her

Mel bych takovej dotaz jak je to s cenama pocetenych her. Dneska jsem si konecne vsiml na hrajeme, ze vysel mnou ocekavany time's up! Hned nadsen jsem zacal zjistovat za kolik a kde se to da sehnat a ejhle ono to je za necely petikilo.

Jsem opravdu jediny komu to pripada moc? Vzdyt je to pouze balicek 240ti karet. Uz jsem byl podobne rozladen (pred koupi :) ceskych dobyvatelu vesmiru. Vim ze je tu na zatrolenejch hodne lidi co do deskovek dela. Tak se chci zeptat jestli to opravdu tolik stoji pocestit a vydat hru v CR, ze cena musi byt tak vysoko.

Me proste pomer value/peniz prijde sileny. Prece nemuze byt tohle http://tinyurl.com/nxqat5 pouze o 400Kc drazsi nez tohle http://tinyurl.com/kow467 To se pak nelze divit, ze se ty dobyvatele neprodavaji. Nebo to tak neni?
8.8.2009 23:13:42

VV
Podle me to neni zas tak moc, musis si uvedomit, ze pri lokalizaci te neco stoji i to, ze mas licenci na to hru vubec vydat. Samotne fufniky treba ani nemusi byt tak drahe, ale z neceho musi zit autor, z neceho puvodni vydavatel, z neceho ceskej vydavatel a nakonec musi mit nejakou marzi i prodejce. Si to spocti zaroven s tim, ze te neco samozrejme stoji i samotna vyroba (ceske lokalizace te logicky prijdou draz nez hry v anglictine, protoze jich vytisknes radove min). Pak taky platis za takove veci, jako je marketing, sklady, proste se nasbira spousta dalsich polozek. S lidma z branze se znam pomerne dobre a rozhodne nenatahuji cenu...

8.8.2009 23:24:44

to VV
U téhle hry je to určitě záležitost licence, protože je to celosvětově rozšířená a úspěšná hra. Absolutně to nemůžeš srovnávat s takovýma deskovkama jako je Le Havre, protože Le Havre je dobrá hra, ale není tak celosvětově rozšířená mezi veřejností a za každou úspěšnou hru si autoři a držitelé licencí fdají určitě dobře zaplatit + všechno to co psal Aneken.

A mimochodem cena se mně osobně vůbec nezdá vysoká. Zajdi si někde do hypermarketu a podívej se jaké herní ptákoviny se tam prodávají za mnohem vyšší cenu a jsou to vesměs ptákoviny typu člověče nezlob se stokrát jinak. Musíš brát v úvahu jak je hra zábavná a jestli je, tak za kvalitu holt zaplať.

8.8.2009 23:43:38

to kren a aneken
No me je jasny ze licence neco stoji. Jasne LeHavre neni takova masovka, ale treba Agricola jo a stoji stejne. A to je proste poradna velka hra. Me prijde, ze radsi dam litr za nejakou poradnou hru nez za takoveto 2 mensi. Kor ten Time's up je takova obcasna party hra, kterou clovek vytahne parkrat do roka. Urcite ji nejde parit kazdejch 14dni.

Ja vubec nechci nejak brecet a kundit, jsem hrozne rad ze u nas vychazi hry v ceskych verzich, a ze clovek vidi i v Tescu mezi silenostma fakt dobre deskovky. Jenom tyhle mensi veci me proste prijdou drahe na to jake jsou. Cena okolo 1000,- me za velkou hru jinak prijde v pohode.

9.8.2009 01:01:06

Stanovení ceny
Stanovení ceny jakéhokoli výrobku nevychází jen z výrobních nákladů. Zaprvé si z oné pětistovky odečti 19% DPH, což je cca 120 Kč. Ze zbývajících 380 Kč musí žít koncový prodejce, distributor, český vydavatel, překladatel, autor hry i grafiky, tiskárna. Prostě hafo hladových krků. :-)

Je otázkou, zda v CZ verzi byly použity již hotové mezinárodní komponenty, nebo se musela CZ verze speciálně tisknout. Vem si, že vydavatel musí nejprve zaplatit všechny náklady na výrobu (platí za kompletní sérii) a teprve pak se modlí, aby se té hry prodalo alespoň takové množství, které je zaplatí. Proto se nelze divit, že cena je nastavena tak, aby se tyto náklady zaplatily z co nejmenšího počtu kusů.

Já vím, ono se často uvádí, že kdyby se cena snížila třeba o stovku, prodalo by se toho mnohem více a tudíž by byla lepší návratnost. Ale je to realita? Hry typu Time's Up asi nejsou hypermarketovou masovkou jako Člobrďo, takže osloví jen velmi omezenou skupinu lidí, pro které většinou není cena hlavním kritériem.

Zato pro vydavatele je ta stovka téměř celou částkou, která jim zbude, takže jejich výnos z jedné prodané hry by klesnul třeba na 20%. Podrobněji a velice názorně o tom píše např. Pavel Řehulka zde: http://www.jakzvysitprodej.cz/clanky-zdarma/marze-rabat-prirazka-a-jak-se-pocitaji

9.8.2009 01:46:27

VasekVydra
Nevím, čemu se divíš. Jak psal Kren, běž se někdy podívat kolik stojí takové jednoduché hry jako dostihy a sázky.
http://stolni-hry.hledejceny.cz/dostihy-a-sazky
A pak to porovnej třeba s dobyvately vesmíru za necelých šest stovek.

9.8.2009 08:34:14

tak tak
tiez ma niektore ceny hier udivuju, raz pozitivne inokedy negativne. negativne vacsinou v tescu, kde s prepacenim kraviny, ktore su na trhu sto rokov a maju jedneho panaka v jednu kartu v krabici, stoja 500 korun aj viac, kde na druhej strane stoji Pandemic s podobnou cenou a neporovnatelnym obsahom a aj mechanizmom

9.8.2009 10:42:26

Vybíráme z Bazaru

Les bratří Grimmů (v angličtině)
Les bratří Grimmů (v angličtině)
Akt. cena: 490 Kč
Končí za: 3 hodiny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas