Arkham Horror vs. Mansions of Madness vs. Elder Sign

Ako by ste ich usporiadali podľa celkového dojmu z hry? Ak chcete a máte trošku času, ocenil by som, keby ste napísali plusy a mínusy každej z týchto hier. Ja teda neviem, ale nejako ma to ťahá týmto smerom... :)
30.12.2011 19:02:12

.
Taky by mě to zajímalo, Arkham je moje srdcovka a rád bych koupil i MoM a ES, ale bojím se, že ES je moc o náhodě. A u MoMu se bojím, že má malou replayabilitu.

30.12.2011 19:24:37

To Rinter
Presne takto som nad tým premýšľal aj ja, ale myslím, že v ES sa dá podobne ako v AH "vyzbrojiť" kartami, ktoré podiel náhody trochu eliminujú. MoM je iný kaliber, keďže sa tam vyberá stále iné usporiadanie plánu a výber kariet, tak by to nemalo byť až tak veľmi znovu nehrateľné, hoci znovuhrateľnosť AH to asi nedorovná. Možno budem pokračovať v rozšírení AH... No aj ostatné ma zaujímajú.

30.12.2011 19:32:55

muj nazor
ES rozhodne nelze srovnavat s AH ci MoM. Je to uplne odlisna hra a kdo trvdi, ze to je kostkovy AH, tak je to podle me nesmysl. Hra je temer primitivni, karty vybaveni jsou veschny stejne a bud pridavaji zlutou a nebo cervenou kostku (jednoduse receno), ktere jsou trochu lepsi, nez jine. Tou primitivnosti mam na mysli to, ze tam neni moc extra pravidel. Jinak se jedna o jednu velkou nahodu a i kdyz ma dotycny pomerne velkou sanci, tak kdyz kostky nepadaji, tak s tim nic moc nenadela. (jsou moznosti, jak hody prehazovat, ale ne vzdy na to ma hrac zetony)

Vsechny tri hry jsou graficky moc vyvedene, AH asi trochu strada, protoze je starsi, ale ty rozdily jsou temer minimalni. MoM je hra zanrove posazena do "detektivniho" prostredi, kde se banda vysetrovatelu snazi odhalit, co se vlastne deje. Je to velmi atmosfericke, chozeni po dome a odhalovani stop + reseni ruznych puzzle je moc hezky napad, bohuzel hra v mych ocich zatim strada po strance testovani. Napad je moc hezky, ale prijde mi, ze ji autori netestuji dobre a jiz samotny zaklad vysel s chybami, ktere vedly k dodani reprintovanych karet prilozenych jiz k zakladu. V tomto duchu se bohuzel nese i rozsireni Forbidden Alchemy, ktere jiz po vydani obsahovalo chyby, ktere zapricinily nektere scenare nedohratelne (podle toho, co jsem cetl na webu). Dalsi pro me velke zklamani z MoM je, ze se netaji zdimanim penez. V zakladu je pouze 8 vysetrovatelu (ve srovnani s AH, kde jich je 16). Velke rozsireni na MoM je levnejsi, nez jsem ocekaval, ale prinasi pouze 4 vysetrovatele a kdyz vemu v potaz, ze 2 scenare ze 3 jsou podle informaci z webu nedohratelne, tak je to pro me spis zatim zklamani. Hru vlastnim, je moc pekna, velmi atmosfericka a rozhodne ji muzu doporucit, ale neni to hra, kterou muzete zahrat kazdy den. Je to takova delsi hra, ktera zabere rekneme 2 - 3 hodinky max si myslim. Jeste jednem problem, ktery pocituju u hry je, ze se obcas clovek o neco snazi, pote se objevi cil hry a v jednom kole veskera snaha skonci. Naposledy co jsme hrali jsem byl keeper, hrace zdrzoval a myslim, ze jim zatapel, pote se odhalil objective, ktery rikal, ze moje monstrum musi utect z domu, ale jelikoz vysetrovatele byli nahodou dobre rozmisteni, tak se nejednalo o velke drama a zabili mi potvoru, aniz bych mel moznost s tim neco i poradne delat. Tento problem ale prisuzuji trochu neznalosti hry, kdy keeper musi byt asi preci jen trochu vice pripraven, nez samotni hraci.

Posledni hrou je AH a tam nema smysl debatovat. Podle me jendna z nej her, hratelna temer kazdy den, jelikoz prubeh hry je pokazde jiny. Chyby ve hre nejsou temer zadne. Jedina "chyba" muze byt asi doba, ktera se muze pohybovat od 2,5 - 4 hodin, coz pro nektere je uz neprekonatelny problem, ale pro takove neni hra urcena jiz od zacatku.

Shrnuti:
ES - rychly filler s obrovskym mnozstvim nahody, kterou lze modifikovat, ale ne vzdy to je mozne
MoM - super atmosfericka "detektivni" hra, bohuzel obcas muze mit rychlejsi spad, nez bych si pral, hratelna mene casto
AH - rovnez atmosfericka hra, bez chyb, velmi rozmanita, hratelna temer denne

30.12.2011 22:18:35 | Upraveno autorem (porovnej)

to Vojtech Musil
Ty připomínky o nedohratelnosti některých scénářů jsou tvé zkušenosti, nebo je to jedna paní na webu povídala ...? Které rozšíření a jaké chyby? Pokud něco takového zmiňuješ, tak by bylo dobré, abys byl konkrétní, nebo abys aspoň uvedl přesný odkaz, kde to bylo zmiňováno. Mě vždycky vadí, když někdo nějakou hru kritizuje slovy, že někde něco četl, co někdo někde napsal.

31.12.2011 00:20:07

to kren
Nezlob se na me krene, ale ctes nekdy prispevky na webu? Co se k MoM objevilo na FFG, tak se omlouvali vsem hracum za hrube chyby, ktere se u hry vyskytly a vedly k nedohrani 2 scenaru ze 3. Ja to cele necetl, nemel jsem na to naladu, jen jsem se pousmal a trochu me to zamrzelo, ze z te hry se snazi vytezit co nejvice, netaji se tim, ale nedavaji si pozor, jestli to je hratelne. Nejvice komicke mi prislo, ze mapa jednoho scenare se nedala ani postavit, jelikoz dve potrebne mistnosti se nachazeji na jednom dilu. :-)

Jinak staci zabrousit do kategorie MoM: Forbidden Alchemy tady na foru
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/mansions-of-madness-forbidden-alchemy-2342/diskuse/informace-o-rozsireni-4619/

A nebo se kouknout na FFG web
http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=2930

31.12.2011 10:12:27

ad MoM
ten problem se rozjel na BGG, kdy prave jeden typek barvite popsal, ze prvni scenar nejenze nejde postavit, ale kdyz uz ho nejak naproxil tak hlavni trhak - tedy cestovani v case - je udelanej hrozne a slouzi jen k tomu aby se hraci vzdycky (a opakovane) zbavili vsech nestvur ve hre presunem do jine casove roviny... a co je prej nejhorsi, Keeper ma k dispozici velmi jednoduchej zpusob jak si zajistit vitezstvi tim ze nekam schova hlavni obludu. To nekolik hracu potvrdilo, na coz reagoval Petersen stazenim hry z pultu, prislibem kompletniho pretestovani a nahradnich komponent zdarma spolu s jejich novou knizkou. U dalsiho scenare uz se nazory lisi, ale vesmes jsou to tabory ktery misto kvality ci nadseni zastavaj postoje "je to nehratelny" vs. "dohrat se to da"... uz jsem to pak nesledoval.

Taky nemam rad rumory, ale nerek bych, ze "jedna pani povidala" a hra je pritom v poradku...

31.12.2011 11:06:32

to Vojtech Musil
O mě tady vůbec nejde, ale pokud se ptá někdo, kdo není tak znalý, tak mu pomůže víc, když se mu hned cvysvětlí konkrétní problémy nebo alespoň hned napíše odkaz, kde se to dá najít.

31.12.2011 13:17:04

re
Elder Sign je podle mě perfektní volba, když chceš hrát s nějakým "nehráčem", pravidla jsou rychle odvykládaná, jasná. Osobně si myslím, že v AH jsou ty kostky o něco více zrádnější, V ES mám pokaždé možnost použít focus, tzn. že si zablokuju kostku, na které padl úspěch, a můžu dohodit zbytek. Trošku nevýhodou mi ale přijde docela nízká obtížnost. Hrála jsem asi třikrát ve třech a pokaždé jsme potvoru s přehledem porazili.

MoM jsem hrála jen jednou, nedokážu pořádně posoudit znovuhratelnost ani dohratelnost ani jiné podobné chyby. Líbí se mi její atmosferičnost. Navíc keeperovi jsem mohla nadat do očí, když na mě neustále posílal kleptomanii, strach z kliky nebo z tmy, u AH se můžu tak akorát mračit na desku.

No a Arkham je neoddiskutovatelně jedna z mých nej her. Pachuť beznaděje ti ulpí na jazyku hned, jak otevřeš krabici. Atmosféra na max, komplexnost, Lovecraftův svět, který je v této hře silnější, než v kterékoliv ze zmíněných her. Pokaždé je hra jiná. Podle mého je zde grafika lepší než v ES, ale zhruba stejně dobrá jako v MoM.

Co dodat? Snad jen:
Cthulhu fhtagn!

31.12.2011 15:30:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Vixton
Elder Sign: Obtiažnosť sa dá veľmi ľahko regulovať X spôsobmi, to by som ako problém nevidel :). Úplne na začiatok stačí, ak sa nebudú dať kupovať elder signy a vždy, keď príde mythos karta s efektom pridajte doom token, ak.. , tak "ak" podmienku ignorovať a prosto pridať ďalší doom token. To sa len budú vyšetrovatelia ponáhľať :).

31.12.2011 16:22:22 | Upraveno autorem (porovnej)

re
ES: me prekvapila velice, vyborna hra, dicefest ale do toho jsem s tim sel. Neni to uplne lozena nahoda pomer vyher:proher mame 70:30. Super hra, jednoducha na pul hodinky, nadhrene komponenty a troufam si rict ze je to kostkovy arkham :)

AH: teto hry jsem se nahral kvanta, dobra hra, vse uz bylo receno, dale vypichnu srovnani s MoM

MoM: tehle hry se zastanu, hral jsem zatim sice jen 4x ale tahle hra ma nejlepsi atmosferu z deskovek co znam. V atmosfere prahe AH pokulhava (a podobny problem ma napriklad Android) tim ze ma kvanta textu ktery si kazdy hrac losuje, musi precist, precte ostatnim, pak pochopit co musi provest za akci a hodi kostkou. Pak samozrejmne je moznost rychle proletnout text a vyresit akci. V MoM celou hru ridi keeper a textu nejsou takova kvanta. Hrac za detektiva nemusi resit temer zadne mechanismy, tudiz pokud keeper zna dobre pravidla, hraci je moc nemuseji resit a akorat vychutnavaji atmosferu. Znovuhratelnost vidim jako jedinny kamen urazu, co se tyce problemu s velkym rozsirenim, to je bohuzel smutne.

31.12.2011 21:38:27

Vybíráme z Bazaru

The Boldest
The Boldest
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 14 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas