Ameritrash - Tipy, které jsou nejlepší?

Nej Eurohry je u nás snadné dohledat, s Ameritrash hrami uz je to obtížnější. Takže bych docela přivítal tipy. Jaké jsou nej, jaké jsou výborné, které třeba jen průměr který nenadchne ale ani neurazí a kterým se naopak raději vyvarovat.
16.3.2009 11:23:45

Ringo
tebe podle mě hrozně omezuje fakt, že jste většinou jen dva. Většina AT je založena na interakci a tedy čím víc hráčů, tím líp. Výjimky jako Arkham a WoTR potvrzují pravidlo.

Hry - už mě znáte, tak víte, že králem AT (a her vůbec) je pro mě Duna. Dále mě strašně chytli Warrior Knights (i když nejsou žádný lehký AT a opravdu vám dají zabrat jako Tikal), Titan a Cosmic Encounter. Trochu mě zklamalo TI3, čekal jsem něco víc, ale zážitek to byl super, nicméně pořizovat si ho nebudu. Slintám nad Starcraftem, ale teď máme pořád co hrát a možná bude i Indonesia (ťuk, ťuk), tak v nejbližší době investici neplánuji.

16.3.2009 12:05:17

Indonesia
Indonesia patří mezi AT? co jsem tak četl komentáře a koukal na videorecenzi Scotta Nicholsoona, tak mi to tedy nepřišlo.

16.3.2009 12:09:49

nee
jen že teď není moudré kupovat nové hry, když mám nějaké na cestě. Indonesia je ekonomická hra.

16.3.2009 12:13:50


AT tipy
Budu opakovat to co tu zaznělo už hodněkrát, ale myslím, že je to tak:-) dále vyházím z toho co se mi líbí tudíž ostatní budou mít trochu jiný názor?asi.
Velice záleží na pozadí hry (alespoň u mne, na druhou stranu mám široký záběr:-)), chceš-li válčit ve vesmíru, v lesích a na polích Země, v budoucnosti, součastnosti či minulosti nebo lovit mutanty, vetřelce či lidi. Podle tohoto kritéria se rozhoduji primárně. Doporučiji, tedy hru z tvého oblíbeného období a kraje (jako třeba vesmír:-)atd.)
Další je herní systém a pravidla, což je podle mne velice individuální. Zkusím porovnat a doporučit těch pár her co jsem hrál. Starcraft je zajímavý pravidly bez kostek. Jak jsem zjistil jde sice o náhodu lízu:-) ale rozdělení karet jednotkám chce trochu té takiky. Taky je tam i místo pro jakousi politiku pakliže hraje více hráčů. Zajímavé by mohlo být hraní na týmy, ale to jsem ještě nezkoušel. Jelikož budeš většinou hrát ve dvou (jak chápu z tvých příspěvků), SC by se dal hrát v režimu týmů ve dvou hráčích. Veliké plus má za atmosféru pro znalce PC SC. U této hry jsem zatím nenašel vážnější zápory i když nějaké jsou.
Twilight Imperium, velice zajímaá strategie, ale opravdu pro více hráčů. Fantastická politika. Rozsáhlé zdokonalování jednotek, zajímavé a až nebezpeěně skutečné rozdělování bodů do logistiky, velikosti flotily a velení. Tak nějak to asi funguje, jen bez těch žetonků:-) Boje jsou čistě o náhodě (samozřejmě, že síla různých jednotek ji trochu poupravuje) což člověka nutí trochu víc přemýšlet o zadních vrátkách (výhoda AT her, pořád myslet na všechno:-)) Zápor snad jen pro začátek strašně zmatená pravidla. Jsou jednoduchá, ale je jich tolik a tolik a tolik:-)
Axis and Allies. Mám tuto hru rád, podle mne je to velice dobrá strategie. Nevýhoda je, že se odehrává v reáliích 2.s.v. což prakticky eliminuje jakoukoliv politiku. Ale strategické rozhodování prověří dokonale. Boje jsou opět hodně o náhodě (podobné jako v TI), nicméně přijde mi to docela reálné (jesti jako civilista můžu hodnotit realitu vysokého velení:-)). Dá se docela dobře hrát i ve dvou. Další podstatnou nevýhodou je délka kola kdy ostatní čekají, a čekají dlouho.
Britannia je v podstatě zábavný dějepis Anglie. Protože tato hra +- končí tak jak to opravdu bylo:-) Náhoda v bojích je na kostkový systém hodně eliminována. Ale je to docela zábava, nemám moc odehráno, tak to je asi všechno.
Obecně jsou tyto hry hodně podobné. Výhoda je, že vyhrát může +- i začátečník, ale není to tak úplně pravda. Nedávno s námi začali hrát i naše drahé polovičky. Baví je to a i když nepotápí Bismarka, ale jen odstraňují plastový kousek něčeho, mají z toho stejnou radost jako mi. Troufám si tvrdit, že větší než třeba v Carcassonne.

16.3.2009 12:56:37

AT tipy
to je moje pseudodílo:-D

16.3.2009 13:00:32

abych nezapomněl
jestli jste dva, zkus Fury of Dracula.

16.3.2009 13:05:51

rbx

sydo
Fury of Dracula ve dvou? Jako starat se o vsech tech 5 lovcu je celkem makacka. To mi v tomto prijde jednodussi i Arkham :-)

16.3.2009 13:28:23

jsou jen 4
a je to celkem dobrá alternativa k arkhamu, kdyby chtěli něco kompetitivnějšího.

16.3.2009 13:32:50

Fury of Dracula
S přítulkyní jsme to spolu ve dvou hráli jen jednou, dostala na výběr, vzala si lovce a celou hru nadávala, jak se to nedá stíhat, jak neví, která bije a tak dále ... prostě od tý doby tu hru nenávidí a to měla i kartičky v češtině :-) Takže ve dvou nedoporučuji :-)

16.3.2009 13:50:37

Hezke podnety
a ano, primarne budeme hrat ve dvou, ale chystam se zlakat i dalsi dva cleny nasich obcasnych hernich sezeni na tento typ her, takze 3 a vice neni vylozena bariera, jen je to neco, cemu momentalne davam prednost kapanek mene.

Zatim vlastnim tyto: Age of Empires 3, Conquest of Empire, Dune, Arkham Horror a na ceste je Nexus Ops (a Arenu si troufam do Ameritrashe radit taky, byt je to hra ceska).

Vyhlednuto jsem mel: Twilight Imperium (od toho upoustim, protoze je to az prilis dlouha hra a chce i vice nez 4 hrace pro maximalni pozitek), Starcraft (stale vaham, nevim jestli mam ci nemam mit k te hdre podobnou averzi jako treba k Warcraftu nebo Age of Mythology:-), Battlestar Galactica (od toho rovnez, upoustim, protoze kdo nezna serial ci aspon pilotni film, ma z toho houby), Cosmic Encounter (na tohle bych se mozna prekecat i nechal, ale vylozene me irituji ty podivne kloboucky ktere se pokladaji na sebe:-), Runebound (upustil jsem, prilis dlouha hra, zajem by zahy opadl podobne jako u Proroctvi a vsichni se budou modlit at uz to proboha skonci).

Hry jako Doom nebo Descent, to asi nebude nic do nasi domacnosti.

Fury of Dracula - to vypada docela slibne, Warrior Knights - trochu mam obavy ze staticke vyckavaci hry, Age of Conan - cekam na ohlasy.

War of the Ring - az budou prasule, tak do toho jdu na stopro:-)

16.3.2009 14:08:01

Conquest of Empire
Tohle bych spíše zařadil do takové "směsi" AT a Euro i díky podílu M.Wallace :)

16.3.2009 14:11:41

Richmond
ja ani nahodou, hromada plastu, barevna echt poutava herni obrovska mapa, hromada karet, hafo kostek. Euro je Antike, ale Conquest, to ne. To je spise Euro Age of Empires 3, ktery je na pomezi Ameritrashe jen a jen diky plastu, jinak jde o cistokrevne Euro.

16.3.2009 14:14:46

re: Ringo
No už je to pár let, co jsem četl pravidla, ale ta druhá část, kterou měl na starosti právě Martin Wallace (v podstatě hodně věcí přebráno ze Struggle of Empires) z toho dělá tak trochu i eurohru (viz recenze T. Vasela).

16.3.2009 14:19:08

2 Richmond
Tak ta cast Struggle empire kapku mozna i jo. Ale stejne, jakmile vybalis tu krabici a vidis tam tu hromadu platu, karet a kostkys ruznymi symboly, tak te to nenecha na pochybach o co go:-)

16.3.2009 14:28:43

Ameritrash
No uz toho tu zaznelo dost, ja bych pripomnel AH Civilization, pro me osobne top kousek. A taky Kremlin od AH, ale to uz je spis eurovka, kazdopadne super zalezitost, hrat si na sovetsky politbyro ma ohlas. Axisy moc rad nemam, je tam spousta kostek a jako wargame to podle me moc neobstoji. Tupe neco nekam strcis a bud ti to padne, nebo ne. Hazet dvaceti kostkama za stranu v bitve me moc nebere. Arkham super, War of the Ring super, Conan z prvniho hrani taky dobrej, ale moc hodnotit nemuzu. Vybornej je treba starej dobrej karetn Up Front, toho casu nedostupnej. Titan taky dobrej. Amici maji spoustu her, me teda herne ovlivnilo to, ze jsem na nich vyrost;)

16.3.2009 14:37:07

aneken
Nehanil bych tu Axise, pokud si je nikdy nehral :) Samozrejme hodne zalezi ktery kousek s te rady hrajes, ale treba ten core (Revised eddition) skryva neuveritelne strategicke moznosti (pravda, hrajeme s advanced rules z avaloniho klubu). To ze se obcas hazi hodne kostkama je pravda, ale pro nas uz to k tem axisum neodmyslitelne patri ... prvek nahody tam tim padem samozrejme je, obcas to da necekane vysledky, ktere se pretavi v necekany zvrat na danne fronte .. ale ve vysledku se to zprumeruje a rozhoduje zejmena strategicke planovani nakupu, vyvoje, volba narodnich vyhod, a zkusene manevrovani.
Vyhravaji pravidelne obe strany, podle toho ve ktere z nich jsou vetsi strategicti geniove ... a bez ohledu na to, jak komu padali kostky, vzdycky vyhrala strana, ktera prisla s necim novym, nejak soupere zaskocila a udelala mene chyb .. ne ta strana ktera mela vetsi stesti v kostkach.

16.3.2009 14:43:37

Siaron
Ale ja jsem Axisy hral, ja jsem na nich herne vyrustal:) Zaklad a Evropu mam docela nahranou... Podle upravenych pravidel jsem nehral, ale treba pro Rusa byla jasna strategie kupovat jen lidicky jako zradlo por kanony a snazit se tim rozbit nemecke tanky, nez dobudou Moskvu:) A doufat, ze neco genialniho vymysli spojenci. Nechci tu hru nijak hanet, taky jsem na ni zacinal, dobre se u nich bavil, ale proste uz me dnes moc neba. Vsak taky pisu jen to, ze je nemam rad, ne ze je to spatna hra. A jako wargame by to bylo hooodne light...;)

16.3.2009 15:14:01

aneken
Uznavam ze to je trochu monotonni ... ale zase s rusem stoji a pada cele spojenectvo :) A s advanced rules uz tudy rozhodne cesta nevede ... kdo kupuje jen lidicky, je offensivne bezzuby a pokud vezmeme revised core, tak i lehce vymanevrovatelny. Nemec pokud neciti offensivni nebezpeci s vychodu mam prilis volne ruce :)

16.3.2009 15:21:47

Siaron
A mas pliz nekde link na tyhle pravidla??? To by mohlo byt zajimavejsi:) Ja jsem dykcy hral tu klasiku...

16.3.2009 15:24:24

link
pokusim se najit, ale ta pravidla se neustale ruzne vyvyjeji, obcas vyhledam nejakou dalsi ucelenou verzi, rozhodne je mam stazena a muzu je sem uploadovat, pripadne do posty .. samozrejme v AJ.

16.3.2009 16:17:02

A&A
tak jsem našel pravidla u Avalonu (dnes už jen divize wizards of the coast, co dělá hlavně axisy... jaký to ostudný konec pro někdejší značku :) + nějaký diference mezi verzemi jsou na BGG.
vypadá to furt stejně, zkrátka plastikový fest. předpokládám, že Japonci se mohou stále hnát přes Sibiř bez sebemenších problémů, například... supply taky nehraje roli.
jako trash klidně, jako wargame leda tak z hračkářství.

16.3.2009 16:23:51

anaken
Ted me jeste napada, komu vadi hazeni tuny kostek, muze zvolit low luck variantu a hazis v podstate kostkou jednou :) (sectes silu, vydelis 6ti, dostanes pocet jistych hitu a zbyle cislo je-li nejake cislo ti dava cilove cislo pro "luck hit".

petr: tak nikdo netvrdi ze je to hardcore wargame no, ale hracum co se slezou jednou za mesic na vecer to staci :) Japonci se pres sibir muzou hnat podle toho, jak jim to rus dovoli/nedovoli .. ale chapu na co narazis :)

16.3.2009 16:32:23

aneken
Posledni verzi kterou sem nasel (5.1 podle ktere uz nejaky rok hrajeme) http://forums.gleemax.com/showthread.php?t=969507

Vypada ze se to uz konecne ustalilo, dlouho zadne zmena nebyla

Samozrejme dopredu upozornuju, porad z toho neni klasicka hardcore wargame, ale nas to proste bavi ... :) Na soupani zetonkama v okoli bohuzel nemam lidi, a asi ani cas.

16.3.2009 16:38:33

Siaron
Ok, diky, mrknu na to, ja od toho ocekavam Axisy, takze pro me to muze byt asi jen pozitivni modifikace;)

16.3.2009 16:39:38

aneken
No v tom pripade ve strucnosti schrnu o co jde ... rozsireni poctu VC (zejmena v Pacifiku) coz ma za nasledek rozsireni boju do pacificke oblasti tak jak se ve skutecnosti delo .. ano, japonci muzou porad probihat sibiri na moskvu, jenze moskva je porad jen jedno VC, a ono by to spis chtelo tu australii a havaj ... vyvazeni techu co do efektivity .. pokazde se hodi neco jineho, v zavislosti na hre protihracu .. zruseni nahodneho vynalezani, at uz co se tyce druhu vynalezu, tak hodu na vynalezeni ... prekopane a za roky odladene narodni vyhody, taktez bez nahodneho vyberu .. kazda strana ma dohromady 4, a hodne zmeni raz te ktere hry. Pak nejake mandatory pravidla, jako rusko-japonska smlouva o neutoceni, D-Day, detekce ponorek, convoje atd. Skoukni, uvidis ... kdyztak te pak pozvem na partii :)

16.3.2009 16:44:19

Vybíráme z Bazaru

Witchstone
Witchstone
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas