slovnik vyrazu?

Nevim jestli se tato myslenka zde ujme. Je prilis vazana na zkusene a znale borce...
Bylo by totiz vyborne, kdyby se nekdo obetoval a chtel ziskat vecnou slavu a dik u komunity zacinajicich a postzacinajicich hracu - chybi tu neco jako slovnik vyrazu.
Ano je tu vyborny clanek od Syda na rozidl EURO a Ameritrash, ale to je skoro vse.
Co takhle "otevreny" slovnik s doplnovanim vyrazu (deckbuilding, combo, atd.) kde by vyrazy byly jasne popsany ne treba jen vetou, ale odstaveckem s prikladem a vypisem nekolika her?
Tento slovnicek by dokonce mohl byt samostatnou vetvi, jako treba Clanky (a nebo soucasti ve vetvi clanky). A mohla by tam byt moznost, ze kazdy prida slovo (vyraz) ktery si mysli, ze je treba osvetlit. Nekdo by to pote ridil(schvaloval) a prevzal do offiko slovniku...a mohlo by to byt samozrejme soucasti bodovaciho systemu...
Byl by to dalsi krok, aby ZH byly server pro vsechny zajemce. Myslim, ze by to pomohlo i tem domacim gamerum, kteri by radi pronikli k deskovym hram, ale tyto vyrazy je strasi a tak v lepsim pripade skonci u Carcassone a v horsim ...
Myslim, ze komunitu deskohracu je treba rozsirovat (kvuli velikosti trhu moznostem hrani ap.)a ZH k tomu pridavaji dobre podminky - a mohly by jeste lepsi :-)
6.3.2013 13:09:58 | Upraveno autorem (porovnej)

fajn myšlienka
Chcelo by to založiť nejaký google dokument, kde môžeme všetci nahádzať návrhy a potom by na to niekto mohol urobiť korektúru a zjednotiť to.
Nakoniec by sa k tejto téme založilo vlákno, v hlavičke ktorého by bol tento slovník. Keď niekto bude chcieť doplniť nejaký výraz napíše príspevok a zakladateľ vlákno ho vloží k ostatným.

Moc výrazov ma nenapadá, ale ako základ bude treba vysvetliť:
Eurogame, euro
American Trash, AT
Wargame
TCG/CCG
LCG
Deckbuilding
Worker-placement
Backstabbing
CDG
Reprint

Výborný nápad je aj ku každému termínu priradiť pár charakteristických hier :).
--
Ešte ma napadajú bežne používané skratky vydavateľstiev ako CGE, FFG, GMT, MMP, AEG a pod.

6.3.2013 14:22:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Slovník - ano!
Je to super nápad, myslím tu už zazněl, ale bohužel zapadl. Většinu výrazů jsem už pochytila a zvykla si na ně, ale pořád mám mezery. Článek o Euro a AT tady je vynikající, dost to vysvětlí, ale ty zkratky LCG aj. a ostatní termíny tu nikde hráč nenajde.

Mě napadá ještě:
Filler - tohle fakt nevím, co přesně znamená (kratší hra na vyplnění času?)a přitom se to v diskuzích objevuje často
Hand limit
Hand Management

Horší bude jak to založit a kdo se o to postará, neboť zdejší vrchnost je zřejmě velmi zaneprázdněná(to není výtka:), ale absence avatarů+přeházený herní deník tomu nasvědčují).
Pokud by tohle vyšlo, tak ZH to určitě pomůže k tomu, aby byly lepší.

6.3.2013 15:08:31

ujímam sa toho :)
Hoci neviem prisľúbiť promptnosť vysvetlenie výrazov a zosúladenia, hádžte výrazy, ktoré treba vysvetliť tu do žltého stĺpca:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Atc77uCeNC6FdGg1elhJSVlkNFdqcmU5akxsUm5ZcXc&usp=sharing
--
Pripomínam, že to bude v slovenčine, takže ak bude chcieť niekto hotovú verziu počeštiť, nach sa páči :).

6.3.2013 15:24:54

to je prima
Diky za Vase reakce.

Kdyz bude potreba - tak "preklad" SK-CZ vyrobim :-)

6.3.2013 22:01:07

slovnik/google
Tak jsem Ti tam neco malo pridal.
Jsou to vyrazy jak co me napadly, tak nektere na ktere jsem tady narazil a protoze nejsem zadny geek, tak mi taky nic nerikaji... takze muze dojit i k nejakemu sumu ci spatnemu pochopeni - snad se Ti to podari eliminovat. Urcite je toho jeste spousta...

Diky

6.3.2013 23:03:17

acedrac
zahledl jsem neco malo ...
Muzu Ti obcas udelat editora?
Napr. mi chybi rozdil mezi CCG a LCG
Az budes mit vic klidne sem napis a mozna zkus dat vedet i Diovi :-) jestli s tim bude chtit neco udelat

16.3.2013 16:00:36

ad block
Kľudne sa tomu venuj, momentálne boli prednejšie iné veci :). Ale mám v pláne sa k tomu vrátiť budúci týždeň :).

16.3.2013 16:02:56

slovník
Taky jsem kdysi něco málo přidávala a všimla si, že se termíny začínají opakovat, dole byl "amér", znova ty zkratky, ale zřejmě jste to zeditovali:) Nebylo by třeba dobré to seřadit abecedně?

16.3.2013 17:32:59

slovnik
No priznam se, ze jsem do toho nechtel acedracovi zasahovat. Je otazka jak kdo rad pracuje. Jestli to ches (to acedrac) jako kolektivni dilo, kde kazdy prispeje a nebo samostatne. Muj nazor je, ze to neni zas tak dlouhe, aby to pouceny clovek nezvladl sam a dal tomu jednotnou fazonu :-)
Ja osobne se necitim na geeka, ktery by mohl slova a zkratky vysvetlovat. Ale mohu hrat roli pouceneho laika a snazit se vychytat co bude jeste prilis odborne :-)

17.3.2013 01:31:04 | Upraveno autorem (porovnej)

nieco sa pohlo
No rozkategorizoval som výrazy a doplnil pár vysvetlení. Niektoré výrazy som vymazal, lebo boli málo špecifické pre doskové hry a človek ich nájde v bežnom prekladovom slovníku (napr. face up a podobne.) Budem sa tomu ešte venovať, ale momentálne toľko. Prípadné pripomienky píšte priamo do dokumentu cez pripomienky (4-té tlačidlo na lište od konca Insert comments).

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Atc77uCeNC6FdGg1elhJSVlkNFdqcmU5akxsUm5ZcXc&usp=sharing

22.3.2013 12:31:50 | Upraveno autorem (porovnej)

slovník by bodnul na 100 a víc %
myslím že je to skvělý nápad, založit slovník. Kdyby to fungovalo tak že, by se někam umístila ikona s názvem slovník (nebo tak něco) a každý by si mohl abecedně dohledat daný výraz, moc by to pomohlo. V podstatě by to mohlo být něco jako slovník cizích slov, kde je název a u toho krátký a výstižný vysvětlení. Když sem s hrama začínala, tak sem byla z těch zkratek a všeho úplně mimo. Dokonce jsem zde ze startu něco takového hledala... Moc mě mrzelo že jsem to tu není, protože v diskuzích jsem byla chvílemi mimo. Hlavně ať to není ve stylu vlákna, to by se výrazy opakovaly a špatně hledali. Myslím, že by to přitáhlo více nováčků, navíc i já sama se mám hodně co učit... Díky za reakci, zdali se na tom bude pracovat.

26.3.2013 20:14:38

slovník
Tabulka na googlu se krásně plní a odkaz je o něco dříve, já osobně jsem nadšeným pozorovatelem, necítím se na to do slovníku přidat vysvětlivky, ale zatím úžasná práce, i třídění.

27.3.2013 09:07:48

slovník
No zase som čo to podopĺňal, za chvíľu to snáď bude hotové :).
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Atc77uCeNC6FdGg1elhJSVlkNFdqcmU5akxsUm5ZcXc&usp=sharing

27.3.2013 13:32:01 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
Promin nejakou chvilku jsem se sem nedival. Kazdopadne vyborna prace. Jen je to v tomhle podani ponekud neprehledne.
Mohl bych Te - jako autora - pozadat zda by si se nespojil s Diem a nezkusil ho presvedcit o implementaci slovniku do horni listy (a samozrejme upravy do designu - myslim, ze nejlepsi by stejne bylo ciste abecedni poradi. Vedrim, ze nvoackum i nekterym dalsim to pomuze :-)
Diky moc

18.5.2013 12:31:36

Klobouk dolů...
... moc pěkně udělané.

Pokud by vám to dávalo smysl a nebyly by autoři proti, rád to na ZH přidám. Zatím bych navrhoval to přidat do sekce Články, kterou bych časem rád předělal spíše na encyklopedii, než je teď současný seznam článků. Aby se dalo snáze ovládat, v jakém pořadí je který článek zobrazen, šly třeba rozřazovat do kategorií atd.

Co vy na to? Že bychom začali takto zlehka a pak by se to vyvinulo...

S ohledem na to, že články by již měli jít autorům snadno editovat, tak by to nemuselo být ani tak velké snížení komfortu pro úpravy.

19.5.2013 11:55:58

A šlo by to asi vychytat...
Mělo by jít asi i udělat to, že když by se článek s pojmy pak vhodně strukturoval, tak by šlo v ostatních článcích odkazovat přímo na uvedené pojmy ve slovníku s tím, že by po prokliku uživatel rovnou sescroloval k danému pojmu...

19.5.2013 11:58:43

to Zeus
JJ to by bylo pro mnohe skutecne dobre. Ted jeste co na to autor.
Jinak Ty jsi schopen to redakcne prevest do neceho prehledneho?
Mimochodem, kdyz uz ten proklik, tak by mozna bylo dobre jen nove infookenko s informaci. Ovsem nevim co vse umoznuje ten redakcni system....

20.5.2013 03:15:22

vyjadrenie autora :)
No pár položiek mi tam ešte chýba, musím to doplniť z diskusie na DŽ. Pokúsim sa to urobiť tento týždeň. A so zverejnením súhlasím, veď kvôli tomu som to dával dokopy :).
A tiež si myslím, že vo finále by to malo byť abecedne, ja som si to do kategórií dal iba kvôli lepšej prehľadnosti, ale pri vyhľadávaní ide človek abecedne a nie podľa kategórie. Ten google dokument berte fakt ako pracovnú verziu. Som otvorený úprave na prehľadný elaborát :).

20.5.2013 20:34:25 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
palec nahoru :-)

20.5.2013 20:43:42

last check (kontrola)
No dal som dokopy pojmy, na ktoré som si spomenul a ktoré mi pripomenuli iní a zoradil ich abecedne. Bolo by dobré to z toho googlovského dokumentu pretransformovať do webovej podoby (Zeus? :) )

Ešte predtým by bolo dobré skontrolovať, prípadne doplniť charakteristické hry.

Prosím tých, ktorí majú v hrách väčší rozhľad, aby sa na to pozreli aspoň jedným očkom. Prípadné opravy a doplnenie časom isto budú, ale aby sme vychytali pred zverejnením čo najviac múch :).
--
Ďakujem :)

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Atc77uCeNC6FdGg1elhJSVlkNFdqcmU5akxsUm5ZcXc#gid=0

21.5.2013 12:04:56 | Upraveno autorem (porovnej)

hotovo, je rad na Zeusovi
Tak vážení! Spolu s Eyron-om sme ako tak dokončili československý slovník výrazov a skratiek moderných spoločenských hier. Samozrejme, že sa časom budú pridávať pojmy, na ktoré sme pozabudli, ale jadro by malo byť podchytené.
Týmto ďakujem všetkým, ktorí prispeli výrazmi a pripomienkami a zároveň dávam podnet Zeusovi, aby vymyslel akou formou bude zavesený na webe a kde na titulnej stránke sa nájde preň miesto :).

30.5.2013 11:40:34 | Upraveno autorem (porovnej)

to Zeus
Pleeeease Die
nemyslis, ze dopad acedracova dila by mel byt nekde samostatne a v prehlednem duchu misto clanku? Libilo by se mi, kdyby to mohlo byt v liste (kluby a hraci, diskuze ...) Tam by to asi bylo pro potrebne nejuzitecnejsi... Kdyz se na to podivas ocima uzivatele, kteremu se to hodi - ctu napr recenzi narazim na pojem deckbuilding a hned si muzu v ramci horni listy zjistit co to je aniz bych z recenze vyskocil (treba pomoci samostatneho okenka:-) ). To by prece bylo skvele....

26.6.2013 01:18:11

To by nebylo skvele, pouze dobre...
Skvele by totiz bylo reseni, ktere je pro vyzkouseni pouzite u popisu hry Doomtrooper CCG a dotazene jeste o chlup dal, kdy by se ten pojem vysvetlil jen kliknutim a rozbalenim vysvetlivky do bubliny nad nim...

Doomtrooper CCG to ma zatim pouze jako proklik se seskrolovanim k danemu pojmu v clanku. IMHO uzivatelsky daleko prijemnejsi nez pres jakekoli jine navigacni prvky.

26.6.2013 06:54:16 | Upraveno autorem (porovnej)

moj nazor
Ondro je to Tvoj web, ale kým bude plne funkčné "skvelé riešenie", tak by som sa tiež prihováral buď za zaradenie do hornej lišty, alebo formou "sticky topic", tak ako si vyvesil oznam o zrušení starého designu. Ako nováčikovi by mi to udrelo do očí, resp. na lište by som si na to mohol zas kedykoľvek prekliknúť.
Nejde mi o sebaprezentáciu, ale o to, aby ten slovník splnil účel a aby bol ľahko dostupný. Medzi článkami sa to fakt stratilo, ako nováčik by som to tam rozhodne nehľadal. Ostane to zapadnuté a to je škoda, nemyslíš?

26.6.2013 08:47:02

Souhlasím, bohužel to má drobné ale...
... Horní lišta není nafukovací a prostě mi koncepčně nedává smysl zařazovat jakýkoli článek (i když takto hodnotný) do horní lišty. Z tohoto důvodu i ty Překlady mi tam úplně nesedí...

26.6.2013 13:38:20

Vybíráme z Bazaru

VÁLKA O PRSTEN 2.ed - PÁNI STŘEDOZEMĚ + STROMOVOUS
VÁLKA O PRSTEN 2.ed - PÁNI STŘEDOZEMĚ + STROMOVOUS
Akt. cena: 2999 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas