Výroba vyšších dílků (typu Carcassonne)

Dlouho jsem si lámal hlavu, jak vyrobit dílky, které se mají přikládat k sobě a nepřeskakovat přes sebe. Typickým příkladem takovýchto komponent je Carcassonne.

Nejdříve jsem zkoušel hrubý nevlnitý karton, například z papírových pořadačů na šanony. Ten karton má tloušťku přes 1mm, ovšem nejde stříhat běžnými nůžkami. S použitím ulamovacího nože a kovového pravítka brzy bolí ruce a kvůli potřebě velké síly na prořezání kartonu se často řez netrefí tam kam má. Vlnitou lepenku jsem zavrhl z estetických důvodů.

Nyní zkouším novou a zdá se i perspektivnější technologii. Stačí v prodejně koberců koupit nějaký zbytek PVC krytiny (prodávají třeba 0,5x3m odřezky za pár kaček). PVC krytina má také dostatečnou výšku a navíc je i správně těžká. Horní stranu krytiny nechávám jako rub dílků. Ta strana je odolnější proti poškrábání a pokud natrefíte na negeometrický vzor typu mraky, tak to i lépe vypadá.

Řezání na pákových nůžkách jsem musel zavrhnout, protože při delším řezu materiál ujíždí do zatáčky. Ale kovové pravítko a ulamovací nůž fungují precizně. 2-3 lehké řezy

Tisk může být buď na papír, nebo na samolepicí štítky A4. Papír lepený Herkulem má trochu tendenci se smršťovat, jiná lepidla jsem zatím nezkoušel. Uvidíme zda se mi podaří dílky vyrovnat. Teď budu tisknout na samolepicí A4, tak jsem zvědav na výsledek.

Zvažoval jsem i využití pěnového PE, (např. rozřezání karimatky), ale zavrhnul jsem to. Materiál je zbytečně vysoký a lehký, zabíralo by to příliš mnoho místa v krabici a jedno malé drcnutí by dílky rozházelo.

Ještě jsem kdysi zkoušel magnetickou gumu pro výrobu cestovního Carcassonne. Zkušenosti jsem někde sepisoval, tak to najdu a přiložím.

Máte nějaké další tipy a triky?
27.7.2009 09:01:40

rbx

husak
a co to odlit? U Battlelore jsou nadherne fotky, jak nekdo delal hexy z neceho, co nevim co je.

27.7.2009 10:01:56

husak
Já osobně používám papírový karton,ze začátku tl. 3mm a dnes takový co se používá ve svazovacích složkách (ty se šňůrkami).Ten 3mm karton byl výborný,kartička po vyřezání byla pevná,nekroutila se, na stole jen tak neujížděla, jen byl problém s řezáním, které chtělo spoustu síly a hodně čepelí do ulamovacích nožíků,protože se rychle tupily. Vyráběl jsem takhle Carcassone včetně nějakých rozšíření a dohromady to bylo přes 200 kostiček,takže jsem myslel,že mi ruce bolestí upadnou. Od té doby používám karton z těch složek. Není sice na omak tak příjemný,ale řezání jde mnohem jednoduššeji a výsledek je ve finále pořád přijatelný.

Přemýšlel jsem ještě nad vyřezáváním z plastových desek, ale nevím čím bych lepil,takže nejspíš zůstanu u kartonu, je to asi koneckonců to nejrozumnější řešení.

Guma sice může být taky způsob,ale podle mého se bude asi dost kroutit a navíc je celkově těžší, takže oněch mých 200kartiček Carc by se asi ve finále hodně proneslo :-)

27.7.2009 12:07:35

to Loseflos
No nevím, ale vyrábět 200 kartiček carcassonne, tak to bych si teda raději koupil.

27.7.2009 12:19:06

to kren
A víš že jsem přesně takovou reakci čekal? :-)

Byla to naše vůbec první deskovka,předtím jsme s podobnými hrami neměli žádné zkušenosti a nechtěl jsem kupovat něco u čeho jsem si nebyl jistý, zda mě bude vůbec bavit.Proto jsem vyrobil základní hru a později i rozšíření, když jsem zjistil, že se to hlavně mojí ženě líbí. Chtěl jsem sice koupit orginál, ale dnes s odstupem doby jsem rád, že jsem do něj neinvestoval. Carc byl u nás hodně oblíbený,ale od té doby jsme v deskovkách hodně pokročili a dnes se na něj jen práší. Zjistili jsme postupně, že nám už taková jednoduchá hra nic neříká a kdybych ho tehdy kupoval, tak bych těch peněz dnes asi litoval.

27.7.2009 13:13:12

to Loselfos
No já neříkám, že já se nepižlu s nějakýma vylepšeníma hry (viz moje krabice Agricoly, Vysokého napětí, překlady karet, bankovky do Vysokého napětí, vlastní referenční karty apod.), ale vždycky ten čas a úsilí investuju do něčeho, co nejde sehnat, není v češtině a nebo vylepšuje hru. Vyrábět hru, která je k dostání se mi zdá trošku mimo. Když bych na ni neměl peníze, tak raději investuju ten výrobní čas do času ve kterém bych si na hru vydělal.

27.7.2009 13:21:55

kren
Máš asi pravdu, ale já jsem na druhou stranu typ člověka který nerad cpe peníze do něčeho o čem po krátké době zjistí,že ho prostě nebaví. Dnes už vím, že existuje Korunka a lidé kteří mi deskovku rádi ukážou, ale v době kdy jsem Carc vyráběl, jsem nic takového nevěděl a jediné možné řešení které mě tehdy napadlo byla prostě výroba.
Pokud jde o nedostupné hry, vylepšování atd, v tom zcela souhlasím,sám jsem takhle tunil krabici Agricoly (jestli se nepletu tak dokonce na základě té tvojí :-)) a chystám se třeba na krabici WotRu, protože je strašně měkká a čekám, že se velice brzy začne trhat.

27.7.2009 13:32:39

První zkušenosti
Přidávám pár zkušeností s touto technologií. Celkově mi to přijde jako zatím asi nejschůdnější cesta, jak si vyrobit třeba některá fandovská rozšíření k Carcassonne. Samozřejmě že na omak je to poznatelné, ale při použití věže to až tak vadit nebude.

Pro tisk se mi jeví samolepicí štítky ve velikosti A4 jako nejlepší varianta. Prostě vytáhnu z laseru, nalepím, přitisknu a už můžu řezat. Nehrozí žádné krabatění při schnutí, není třeba čekat na vysušení lepidla. Proto jsem zavrhnul tisk na 160g papír a jeho lepení Herkulem.

Kovové pravítko z železářství a ulamovací nůž fungují precizně. Pozor jen na ostrost čepele. Ulamovat raději častěji, protože ztupený ulamovák do měkkého plastu hryže a hrana pak nevypadá dobře. Preferuji nejdříve jemné naříznutí všech dílků (dokud je nůž nejostřejší) jen na hloubku proříznutí papíru a následné 2-3 řezy skrz celou tloušťku materiálu. Dají se sehnat jen samostatné ulamovací čepele bez plastového nože.

7.8.2009 11:02:32

husak
chtěla bych se zeptat jak drží ta tvoje inovativní PVC metoda?

25.11.2010 12:55:48

Vybíráme z Bazaru

Die Drei Magier
Die Drei Magier
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas