Terény

Narazil jsem opět na problém s dodatečnými terény do her. Různé stromečky, domečky, kopečky a jiné čky. Něco jsme vybrali doma ze starých hraček, vojáčků, stavebnic a podobně. Něco se pokusili cvičně vyrobit...ale třeba někdo máte nějaké info nebo nápady, kde by se daly pořídit nějaké takové potřeby...
Za případné rady a náměty předem díky :)
14.3.2010 14:33:57

Hoj..
Mrkni na modelářské potřeby..
třeba : http://www.mpmshop.cz/doplnky-pro-dioramy/
Jen jsem tak rychle kouknul.. je toho opravdu hodně..

14.3.2010 14:38:56

barveni terenu
Pozvolna se nám tu začínají množit hráči miniature wargames, tak snad se hodí i výměny zkušeností při tvorbě terénů.
Čím barvíte terény, zvláště z polystyrenu, nebo odlitky se sádry atd.? Díky

20.8.2012 17:12:28

rbx

micc
vse akrylem. vse jine ti polystyren rozere. Osobne vyzkouseni pri tvorbe terenu do MERCS.

20.8.2012 17:30:53

The Hammer
Dost dlouho už pátrám po možnostech, jak nahradit drahé rozšíření pro Heroscape - jungle. A nakonec jsem objevil několik věcí
1.http://www.prozviratka.cz/chovatelske-potreby/chovatelske-potreby-info.php?II=7498
2.http://dekorace-do-akvarii.heureka.cz/aqua-excellent-anticky-sloup-12-5-x-10-5-x-20-cm/
3. Když se nebojíte použít rašpli, tak i toto (krásné ruiny soch).http://www.levneknihy.cz/figurka-svati/d-113361/
Papež není ideální, ale v krámu jich mají plno a dají se perfektně použít.

20.8.2012 18:05:28

Terény
Jestli chceš nejlevnější variantu zato tu nejpracnější. Tak doporučuji extrudovaný polystyrén dá se koupit v každých stavebninách. Dají se udělat skály, domy, zdi, cihly, ruiny atd. A další věci se dá použít modelářská hlína. Koupit se dá v papírnictví. Nejdražší je vegetace. ale dají se sehnat videa jak si stromky vyrobit doma. Pár odkazů:
1: vegetace http://www.youtube.com/watch?v=P0238rfoDiY&feature=relmfu
2: stavby Jakub Skolil - Novostavby budov v měřítku ... 1.díl

20.8.2012 20:58:20

terén
Když jsem byl malý, tak jsme k vláčkům dělali terény z papíru, nebo vaty a škrobu.
Pak to na chalupě sežrali myši

21.8.2012 13:17:17

polystyren
tak tereny z polystyrenu (jak obyc tak ten barevnej zpevnenej) se delaj (a hlavne barvi) tak, ze se vyrizne pozadovany tvar (nejlepe tzv. hotknife - nazhavenym kusem dratu > neprovadet v kuchyni nad sporakem!!!), potom se to cely opatla PVA bilym lepidlem (Herkules) smichanym s jemnym piskem a rozredenym vodou.. podle konzistence jsou potreba dva i vice nateru (musi to mezitim uschnout), cim je to ridsi (vic vody) tim vice nateru. jak to zaschne a kousek je KOMPLETNE pokryt lepidlem, tak uz se na to vklidu da nastrikat sprejm podkladovka a barvit to pak uz muzes prakticky cimkoliv (akrylky sou ale nejlepsi i kdyz drazsi).. posyp se da udelat z prachu z hoblin (nebo pilin, dycky se me to pletlo) obarvenym na zeleno, zluto, hnedo.. vyhoda tohoto postupu je, ze je to levny, vypada to obstojne a pod lepidlem neni videt klasicka polystyrenova struktura..

27.8.2012 16:48:34

DAS
nmate nekdo zkusenost s hmotou DAS? je to na vzduch tvrdnouci takova plastelina, docela tuha.
chtel bych si z toho par terenu vyrobit... spise doplnku nez celych povrchu, ale nevim jak moc rychle to schne, jak se s tm obecne pracuje. tvarovatni plasticke hmoty jsme naposledy testoval nekde na 1. stupny zaklady (skoro 20let zpatky) tak uz ani nevim jake to je, ale levy na obe ruce nejsem. Tak me zajma jestli bych z toho neco pro wargaming vyrobil...

29.8.2012 21:35:51

Malik:
Nevim kterou presne myslis, ono samoschnoucich "hlinenych" modelin bude vice. Ale Prace s tim je pohodova, jako kdyby jsi dlela s normalni hlinou na vypaleni. Narozdil od FIMA apod. je mozno vyhladit namocenymi prsty. Jak jdou ale udelat hodne detailni veci netusim.

Samozrejme extrudovany polystyren je zaklad, idealne pouzit odporovou pajku a rezak. Vytvarovat jde cokoli. Samozrejme s omezenim meritka.
Jinak pokud nejde nutne jenom o "prirodni teren" ale i budovy atd. tak rozhodne doporucuji formy http://hirstarts.com/ vybere si kazdy a prace s tim je uzasna. Nevyhoda je cena a dovoz z ameriky. Meritko je pro 28mm miniatury.

30.8.2012 12:57:50

Bajn
Ahoj, ty formy mě zaujmuly. Co se do nich používá za materiál? A případně na kolik ten materiál přijde?

30.8.2012 14:49:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Čindi
Na odlévání se používá většinou dentální sádra - cena se odvíjí podle kvality, často se používá třeba modrá, cena okolo cca 40 kč/kg - celkem není problém ji sehnat, mrkni třeba sem:
http://www.svicky.net/-tmely-hliny-sadry-modelovaci-hmoty-dentalni-sadra-modra-hinridur.php?a=5880-0-0

Mě spíš trápí dostupnost forem od hirstartsu, u nás snad nejsou nikde k sehnání, jen občas se někde organizuje nějaká hromadnější objednávka.

30.8.2012 15:09:56

odlevani
Presne jak psal Micc, na odlevani se vyuziva dentalni sadra, hlavni prednosti je o dost vetsi pevnost, existuje spousty druhu. Ja mam pocit kupoval 25kg/800kc

Ad formy, no v podstate mimo nakup pres hirsta u nas jina moznost neni. Na hofylandu se domlouvaji tak 2-3x do roka hromadne objednavky

30.8.2012 16:54:00

Díky oběma
Mrknu na hofyland.

30.8.2012 17:05:38

formy
zajimave, ale na me osobne to pusobi jako omalovanka vedle mona lisy kterou sice nikdy nenamaluju jako mistr, ale budu citit ze to je moje pace a ne ze mi to nekdo cele nachystal.

Uznavam ze treba to co je vyfoceno v quick quide je opravdu luxusni, ale radeji budu mit skareou a krivou zed nez to mittakhle predchystane (necekam ze se se mnou vsichni shodnete, jen subjektivni nazor).

takze se asi budu drzet materialu jako je modurit nebo tak. mimochodem jsem nepochopil na co ze je potreba pajka pri modelovani? asi si sedim na vedeni, ale psoil bych odpoved, at se poucim.

//edit: tak mi stacilo se post precist jeste jednou... tykalo se to polystyrenu ze? co znamena ze je extrudovany? s tim pojmem jse mse uz setkal ale neumim si to zaradi. diky

30.8.2012 23:50:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Malik
Jj. pájku někdo používá jako tzv. hot wire cutter na krájení polystyrenu. Extrudovaný polystyren je takový zpevněný, nevím jak to říct, jakoby hustší, má jemnější strukturu než klasický - tzn. nedrolí se na takové kuličky.
Co se týče forem, je třeba to brát jako stavebninu jako cihly a stavět pak podle vlastní fantazie. Já osobně taky moc netoužm stavět celé stavby z odlitků, ale v některých formách jsou moc pěkné detaily a doplňky - např. různé sudy, reliefy, hlavice sloupů atd.

31.8.2012 06:29:59

Malik
Opet me Micc predbehl v odpovedi :) Extrudovany polystyren bezne koupis v hobby marketech, vetsinou barvy modre, zelene, tloustka je od 15mm do 50mm myslim.
A ad formy od hirsta, muzes to klidne prevest do realu, predstav si "prirodniho cloveka", ktery stavi ze dreva, kamene, hliny apod. a z toho si postavi dum. Pak jsou ale lide, kteri stavi a navrhuji budovy z prefabrikatu jako jsou cihli, dlazdice apod. Neodsuzuju ani jedno, ale nejlepsi je podle me kombinace obojiho. Tzn zakladni tvorba z odlitku a zbytek dodelat rucne. U hirstovych forem je vyhoda v tom, ze to co navrhoval delal s rozumem, jednak variabilou, tak navaznosti meritka a vychytavek, tak i kvalitou odlevani.

31.8.2012 10:02:42 | Upraveno autorem (porovnej)

povrchová úprava
Tak mě ještě napadlo, lakujete svoje terény?

1.9.2012 19:41:24

Ještě jednou polystyren
Mohu se zeptat, čím lepíte extrudovaný polystyren? Zkoušel jsem Herkules, který polystyren sice neleptá, ale když jsem lepil ty hladké plocha extruďáku k sobě tam mi to moc nedrželo.
+ ještě jednou nadnesu, jestli nějak lakujete polystyrenové terény. Díky

24.9.2012 07:03:39

to Micc
Jestli by nebylo třeba dobré použít lepidlo na polystyren ;). Různé firmy mají ve svých řadách i lepidla na polystyren. Viz namátkou třeba UHU:
http://www.uhu.cz/lepeni-plastu

24.9.2012 08:35:39

Kren
:-) To zní jako dobrý nápad, díky.
Ale jde mi i o praktickou zkušenost, já mám doma ještě Tenyl, což podle popisku by mělo lepit i polystyren a taky mi to moc nedrželo.

24.9.2012 08:46:16 | Upraveno autorem (porovnej)

to Micc
No Tenyl je podle mne takový levný šunt pro běžné lepení v domácnosti (např. na ruční práce dětí atd.). Navíc je deklarovaný jako lepidlo na spojení materiálu savý/savý nebo maximálně savý/nesavý. Extrudovaný polystyren je ale na rozdíl od běžného pěnového polystyrenu nesavý materiál. Takže jsi lepil nesavý/nesavý.

Jinak Herkules je také deklarovaný na savé materiály, takže ten extrudovaný polystyren taky asi nebude tímhle lepidlem moc lepit.

24.9.2012 08:57:00 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Micc
vse jsme delali Herkulesem. A s tim lakem je potiz. Vyzkouseli jsme s Olafem spoustu barev, ale vse nam ten polystyren sezralo. Az jsme to nakonec nastrikali normalni akrylovou barvou Vallejo, ktera se pouziva na modely. Na vsechny ty nase baraky padly asi 3 lahvicky, takze investice 160 korun. ALe delali jsme to sedivou zakladovkou. Slo to ale perfektne. Co napriklad ten polystyren zere uplne nejvic, je bily sprej od GW :-)

no a kdyz uz to mas takto nastrikane, tak to staci nalakovat klasicky lakem na figurky, protoze ta barva zabrani tomu laku se dostat az na strukturu.

24.9.2012 09:14:43

barveni
Kdyz jsem kdysi vyrabel neco do akvaria pro krecky, tak jsem pouzil balakryl jako podklad a dobarveni tempery. Jako kryci lak jsem pouzival nejaky bezbarvy lak na drevo, ktery mel parametr "vhodny pro lakovani hracek pro deti"

24.9.2012 14:19:56

Bezbarvý lak
Tak po menším testovaní přispěji i já se svojí troškou do mlýna. Použil jsem bezbarvý lak na vodní bázi - konkrétně tenhle (varianta bezbarvý matný - používám ho na figurky):
http://www.motipdupli.cz/dep/145-aqua-laky/
a jak se po první půlhodině zdá, extrudovaný polystyren nežere ani když se nastříká přímo na holý povrch bez jakékoliv barvy. Uvidíme jaké to bude ráno, ale je to nadějné.

P.S. Jinak díky všem za rady, první kousky terénu už jsou na světě :-)
Edit: Lak je OK, polystyren fakt nežere. Pokud tento lak bude někdo zkoušet, pozor, po nastříkání je nastříkaná vrstva zakalená do běla, ale jakmile se z něho odpaří všechna voda a lak zaschne, je zcela průhledný a matný.

24.9.2012 19:10:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Terény
Ahoj, mám v plánu dělat kopce atd pro Star Wars: Legion. Nicméně to není podstané. Koupil jsem montážní pěnu, z té vytvaroval kopce a teď přesně řeším problém čím zalepit takové ty vzduchové díry co tam zůstaly. Na youtube jsem viděl, že nějaký týpek použil jakýsi "Dial", což je jakási pasta, kterou "opatlal" celý kopec a po chvíli to ztvrdlo. Jelikož si nejsem jistý jaký by mohl být ekvivalent u nás, tak máte s něčím takovým dobré zkušenosti?

Např. zde https://www.youtube.com/watch?v=pm3_9pXRrig v čase 9:47

Předem díky za jakoukoliv radu ale chtěl bych jít na jisto. :D

9.9.2019 21:55:58

Vybíráme z Bazaru

Vítejte na měsíci
Vítejte na měsíci
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas