Jakou 3D tiskárnu?

Ahoj, prosím o radu. Přemýšlím, že si pořídim 3D tiskárnu pro vlastní deskoherní potřeby. Mám velmi silný pc, takže sw je Ok. Jen bych potřeboval poradit jakou vzít tiskárnu. Je to fakt jen na figurky, případně inserty. Máte nějaký tip, se kterým jste spokojeni? :) 

IG - Drapic89

21.1.2024 20:12:21

Mám nejlevnější ender 3 a tisknu inserty - nejvíce spokojen. Jde o snad nejlevnější begginer tiskárnu, se kterou se dá pěkně pohrát s nastavením a se vším možným a je spolehlivá, tiskne jak má a neměnil bych. Inserty jsou taková basic záležitost a na ty to stačí bohatě. Dá se upgradovat do budoucna kdyby bylo třeba a chtěl si lepší vybavení + se toho dá hodně vytisknout (kryt větráku,..). Za ty peníze super. Figurky bych si netroufl :D. Přijde mi, že na to spíše dražší resinová.

21.1.2024 20:19:02 | Upraveno autorem (porovnej)

@DoubleM a nějaké konkrétní kotouče do toho bereš? :D

IG - Drapic89

21.1.2024 20:59:48

Zkoušel jsem asi 3 značky -  Creality, Nebula black a ještě Ctech a všechny mi přijdou identické :D

 

21.1.2024 21:45:19

Já jsem věrný Průšovi (nyní MK4). Začínal jsem s MINI+ a pro začátečníka skvělá a spolehlivá tiskárna ;)

21.1.2024 22:17:38

Mám Prusa Mini 2 roky a pro začátečníka je skvělá.

Má ale skvělou konkurenci v Bambulab A1 MINI, kterou bych si asi tenkrát koupil, kdyby byla na trhu. Má stejnou tiskovou plochu, ale je výrazně rychlejší a umožňuje vicebarevný tisk. 

Pokukuji ale po větší tiskové proše a vyšší rychlosti tisku, takže váhám mezi Bambulab A1 Combo nebo Bambulab P1S Combo.

22.1.2024 07:40:19

A kolik je podle Vás dostačující cenovka pro začátek?

IG - Drapic89

22.1.2024 09:05:08

Já šel do Průša MK4 a nelituji. Časem asi přibude MMU (vícebarevný tisk). Stejně jako pro Mini již je dostupný update FW na rychlý tisk.

Je to dražší, než konkurenční BambuLab, ale peníze zůstanou doma, potažmo v EU, neputují do ČLR. Data, pokud využívám Průša Connect, tečou do mé tiskárny, nikoliv do čínského cloudu. Průša podporuje dlouhodobou udržovatelnost a vylepšitelnost všech svých tiskáren. Je prostě “náš”.

Či-li zaplatil jsem raději víc za pocit, za patriotismus, nebo za "hloupost" – to už podle toho, jak to kdo vidí.

 

Každopádně tiskne to parádně na 1. dobrou. Data posílám do tiskárny z PC přes Průša Connect, nebo Průša Link, obojí funguje dobře a spolehlivě, stejně jako tiskárna.

 

Figurky jsem na tom na nezkoušel. Na to je lepší fotopolymerová tiskárna. Ale ta (respektive fotopolymery) produkuje značně nezdravý smrad a vyžaduje práci v nitrolových rukavičkách, respirátoru a tak. :)

22.1.2024 09:09:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Dneska už Průša je za horizontem a nemá smysl ho kupovat (snad jen to zahřeje u srdíčka, že jde o českou firmu a hardware je opensource).

Nejlepší pomě cena výkon dávají tiskárny od čínské Bambulab - pro začátečníka a toho, co nechce tisknout velké věci A1 Mini, jinak A1.

Ale žádná FDM  tiskárna nebude dělat pěkné miniatury, na to jsou resinové tiskárny.

22.1.2024 09:16:45

Takže na inserty FMD a na figurky resin? :D

IG - Drapic89

22.1.2024 09:55:18

@Drapič 

Ono se to doporučuje s ohledem na detaily tisknout figurky na resinu, ale není to nezbytné. S resinem je spousta práce, která ti u FMD odpadá.

Figurky nad 5cm s klidem vytiskneš na FDM v ucházející kvalitě, chce to ale kvalitní tiskárnu.

Jako začátečníkovi ti doporučím Bambulab A1 Mini.

Dobrý poměr cena/výkon.

Každopádně ti doporučuji si toho hodně o 3D tisku přečíst.

 

22.1.2024 11:53:50 | Upraveno autorem (porovnej)

My mame Prusa mini+ a na domaci pouziti plna spokojenost. Povetsinou tiskneme blbinky stazene z thingiverse, obcas vlastni navrhy. Figurky se taky daji, my je pak nabarvime a jsou v pohode.

Kluk chtel tisknout titerne zbrane pro lego figurky a na to to tedy neni. Jinak dala vse co jsme zkouseli (s omezenim tiskove plochy -18x18x18 cm - vetsi veci jsme rozdelili a pak lepili). Mame ji uz skoro 3 roky.

22.1.2024 12:09:47

@Drapič případně si k tomu kup užší trysku 0,25 mm, aby se dalo tisknout detailněji. I figurky se na FDM tiskárně dají. A tiskly se tak celkem hodně, než se dostatečně zlevnily fotopolymerové tiskárny.

22.1.2024 15:35:41

Mám Prusu trilab už tak tři roky starou a i když jsem spokojený, tak bych klasické 3D tiskárny asi nevyužíval na tisk. spíše bych se přiklonil pro tisk z pryskyřice. Trvá to sice déle, je to větší bordel, ale vzhled je na úplně jiné úrovni.

Jinak modely bych vyzkoušel napřed najít na oficiálních stránkách prusa.

14.2.2024 22:06:30

I na FDM se dají vytisknout parádní figurky.

Člověk si musí vychytat nastavení, dát model do správné pozice a hlavně si vyměnit trysku za minimálně 0,2… 0,1 lepší.

Aktuálně jsem na chtěl co největší tiskový prostor, tak mám Elegoo Neptune 3 Max a tisknu na tom jak díly pro Cosplay, tak miniaturní věci. Např. Jsem vytiskl tank tiger, který včetně hlavně měří 2,5 cm a vypadá luxusně, detaily má, a po přestřihnutí základem nebo jen washem detaily vylezou ještě více.

 

15.2.2024 13:02:41

Vybíráme z Bazaru

Vzducholodě CZ
Vzducholodě CZ
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 3 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas