som
som - avatar

Illustrator - rozdělení velkého formátu

Ahoj, opět prosím o radu;
V illustratoru mám vytvořený velký herní plán, ale pro tisk ho potřebuju rozdělit na menší části (A4).

Zatím to dělám tak, že až mám hotový plán, zduplikuju celý artwork a na něm pomocí obdélníku a clipping mask udělám výřez jedné oblasti. No a tak postupuju pro všechny části plánu. Funguje to, ale něco mi říká, že by mohla být i jednodušší cesta, a taky je tady problém s případnýma úpravama ...

Jak to děláte vy?
17.10.2012 09:56:12

som
Jsou dvě možnosti... buď pro každou oblast (každou A4) uděláš samostatný artboard (jednoduše se přepneš na nástroj pro dělání artboardu a normálně si ho natáhneš přes už existující artboard, což opakuješ tak dlouho, dokud si to nerozdělíš na části, které potřebuješ) pak to celé dílo vyexportuješ do obrázku přes všechny artboardy.

nebo

"rozřežeš" celý jeden velký artboard pomocí nástroje slice a pak přes SHIFT+CTRL+ALT+S všechny výřezy (nebo vybrané) exportneš ven.

Výsledek bude v obou případech stejný - rozdělený velký obrázek. Kdybys potřeboval help, stačí napsat PM nebo mi to poslat na mejl s instrukcemi (je někde v profilu).

17.10.2012 11:00:05

Jak to dělám já
hoj, já to teda dělám ve photoshopu, ale to bude podobný případně můžeš exportovat celý plán a rozdělit jej až zde. Obvykle si udělám uprostřed vodící linky do kříže (50% horizontálně a totéž vertikálně). Pak Výběrem vždy cutnu novou vrstvu z původního obrázku. Všechny (třeba) 4 naskládám přes sebe v levým horním rohu a celý obrázek oříznu. Nakonec jen zapínám viditelnost vždy jedné vrstvy a ukládám jako nový soubor jpg. Je to složitý jen popisem:) Ale S ilustratorem nevím, ale bude to analogický:)

17.10.2012 13:27:00

Programy
Určitě jsou na to specializovaný programy. Já používám tohle.
http://www.slunecnice.cz/sw/posteriza/stahnout/ Je to freeware.

17.10.2012 14:00:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Imperator Frog
Jde to tak taky dělat, ale je to trochu drbání přes hlavu (navíc v illustratoru to takhle udělat nejde). Pro tyhle účely je právě nástroj nazvaný Slice Tool (řežou se tím na jednotlivé prvky třeba webovky) - vlastně se udělá jakási šablona (aniž by se muselo něco někam kopírovat), podle níž se rozřízne celkový obrázek na jednotlivé kousky.

17.10.2012 14:33:58

Rozdelenie na A4
ja na to idem trošku inak. Síce to robím v Corely ale predpokladám, že Ilustrator to spraví rovnako.

Jednoducho exportujem do pdf a to potom tlačím ako plagát. viď http://img174.imageshack.us/img174/9726/snap033zt4.jpg
Je to jednoduché a funguje to ;o)

17.10.2012 21:57:48

som

klavzam
Ahoj, tohle sem zkoušel, ale bohužel mi to nerozděloval tam, kde sem potřeboval já :(. Jedná se o to, že velké pláne vyrábím jako skládací, takže dělení tisku musí být v stejném místě, jako dělení podkladového kartonu ...

Ad Morthe:
Díky za tipy, vyzkoušel sem a dovolil bych si pár postřehů: Pokud použiju více artboardů, ale nemám je rozložené tak, aby na každém byla stejná část tisku, tak se mi při samotném tisku stalo, že (přesto, že výstup byl nastaven na skutečnou velikost) došlo k různým deformacím jednotlivých artboardů a nesedělo to pak k sobě.

S rozřezáním stále ještě bojuju, ale zatím se mi jako nejjednodušší jeví tento postup: vytvořím plán (včetně ořez značek), udělám z něj symbol, který pak umístím na jednotlivé artboardy a pomocí clipping mask z něj udělám výřez kde potřebuju. Když potřebuju něco změnit, upravím symbol a on už to dodělá za mě ...

23.10.2012 06:44:50

Som
Aha to je zajímavý... k jakým deformací došlo? Nemůže to být tím, že tiskárna nevytiskne stránku až kraje a ořízne ho? Popřípadě nemáš tam nastavený nějaký přizpůsobení stránce. Jinak si to totiž moc nedokážu vysvětlit (používám tuhle techniku pro řezy webovek, kdy potřebuju nějaký speciální výběry, a zatím jsem s právě s žádnou deformací nesetkal, tak mě to zajímá).

23.10.2012 07:35:44

som
V Ilustratoru Ti neporadím, ale v corelu to dělám tak, že když mám plán hotový, udělám si vedle síťku velikosti plánu a jednotlivá pole tak velká, jako chci mít velké jednotlivé díly skládačky. Vycentruju na plán. Jedno pole vezmu, udělám k němu ořezové značky. Vycentruju na jednotlivá pole síťky na herním plánu a provedu výřezy ... takže to mám i se značkami a přesahy a naprosto přesně. Je to ruční práce, nic automatického, netrvá to vteřinu, ale pár minut (5 - 10min) a je to dokonale přesné.

23.10.2012 07:51:35

rozdeleni.....
Sice pozde,mozna i zbytecne....ale.....zkus to vytisknout jako plakat. Vyber v nastaveni tiskarny. Orezove znacky automaticky doplni. A4 nebo cokoli vytisknes na vice listu a vetsi predlohu na A4 rozdelis taktez. P.s. Tak zbytecne....rada uz probehla......

21.11.2012 17:12:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Neanderthal: Lovci mamutů
Neanderthal: Lovci mamutů
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 5 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas