Joe
Joe - avatar

Čím na "rozídené" kartónové žetóny?

Myslím tým fakt, že niektoré žetóny k mojej print-and-play hre Valor and Victory majú akoby rozlepené jednotlivé lisované vrstvy kartónu, teda napríklad jedna strana žetónu je tým pádom vyššia ako druhá...

Ako na tento problém? Lepidlo? Ak áno, aké, aby som žetón nezapackal a nepolepil?
8.8.2011 23:54:36

som

žetony
Já ty žetony natřel herkulesem ze všech stran (na místo laku) - když uschne je krásně průhledný a žeton lze krásně přečíst. Nevím ale jestli to zachrání i takovéhle žetony...

9.8.2011 06:28:25

ad Herkules
No s tím Herkulesem (nebo jakýmkoli jiným disperzním lepidlem) je to nejlepší. A pokud už jsou žetony "rozchlípené", tak bych doporučoval to odchlípnutí napustit tím lepidlem a zatížit to přes nějakou podložku na kterou disperzní lepidlo nechytá (třeba silikon) a po zaschnutí bych rozteklé otřepy lepidla mimo žeton odřízl nožem.

9.8.2011 08:55:42

Joe

som, kren
Dik, vyskúšam disperziu. Nebol som si istý, aký výsledok to bude mať (aj keď jeden žetón môžem obetovať na vyskúšanie ;), ale aspoň to vyzerá, že to bude v pohode.

9.8.2011 09:56:21

som

Podlozka
Jako podložku zkus použít klasickou eurosložku - herkules se k ní nepřilepí.

Pokud jsou ty žetony čisté, herkules jim neublíží. Otázka je, co to udělá, pokud je máš nalakované ..

9.8.2011 12:08:51

Joe

som
Nalakované ešte nie sú... takže ich to lepidlo zároveň "nalakuje" ;)

Uvidíme, večer hádam budem mať čas vyskúšať vzorku.

9.8.2011 12:21:51

som

Joe
Tak co, jak jsi dopadl? Včera sem lakoval žetony na Summy a vzpoměl sem si na tebe :)

14.8.2011 10:40:51

Joe

som
Zistil som, že doma nemám disperzné lepidlo, aj keď som ho mal pred očami :)
Takže ho idem zohnať...

15.8.2011 12:54:01

konzervovanie žetónov ?
možno budem offtopic - no to pokrytím celého povrchu žetónu disperzným lepidlom, prípadne lakom ho zakonzervuje ? to ako bežne tak tuningujete hry ?

čudujem sa a zároveň pýtam, keďže ja som sa doposiaľ stretol tak max. obaľovaním a laminovaním kariet

21.8.2011 01:27:51

to Faarha
Lakovat povrch žetonů je podle mne blbost a už vůbec ne disperzním lepidlem, protože by to vypadalo škaredě. Disperzní lepidlo k tomu není určené a přestože zprůhlední, tak to vypadá blbě. Tady spíš šlo o to, že se dají disperzním lepidlem konzervovat a opravovat hrany žetonů, aby se vrstvy lepenky používáním neroztřepily, nebo opravit žetony, kde se žeton odchlípl při vytlačování z kartonu.

21.8.2011 10:20:33

disperzné lepidlo
ako starý "lepič" papierových modelov mám bohaté skúsenosti s Herkulesom a podobnými disperznými lepidlami, takže môžem iba potvrdiť co napísal kren.
Práve som uprostred olepovania hrán žetónikov pre Valor & Victory a po zaschnutí to vyzerá luxusne a hlavne odolne. Natieram to štetcom, takže to ide vcelku rýchlo.

Ale celý povrch by som nenatieral, hlavne nie ak je to tlačené na atramentovej tlačiarni. Disperzné lepidlo obsahuje dosť veľa vody a papier sa pri väčšej ploche krúti a rozpíja. Mohlo by to poškodiť aj tlač.

Inak disperzné lepidlo sa dá použiť na všeličo, napr. sa s ním dajú dopĺňať rôzne chýbajúce miesta. Tým že je po zaschutí priesvitný vyzerá ako umelá hmota.

Zvykol som nové lepidlo nechať otvorené 2-3 dni aby vyprchala voda a tým zhustlo. Schlo potom rýchlejšie a papier sa toľko nekrútil.

21.8.2011 10:43:41

konzervovanie žetónov - predsa len ?
takže s disperzným lepidlom ked tak tak jedine hrany ošetriť ?
2 syon - to ponechanie lepidla 2-3 dni otovrné mi príde fajn, diks, vyskúšam :)

A celkovo ako máte hru a hromadne lakujete žetóny ? nejakým lakom v speji ? Ja by som si rád zakonzervoval svoje z WoW TBG, isto by sa aj leskli a vyzerali by fajn (no to je zatiaľ len v mojej predstave). Ak je tu niekto kto si ich lakoval viete mi poradiť nejaký lak, lebo nechcem riskovať že by som si zaleptal potlač na žetónoch a podobne. Možno sú moje obavy neopodstatnené, no neviem keďže s tým nemám žiadni skúsenosť.

21.8.2011 10:58:36

som

Lepidlo misto laku
Když žeton nalakuju (bezbarvý lak ve spreji), tak sice vznikne ochranná vrstva. Jenže je dost tenká, povrch mi přijde hodně hrubý a navíc mám pocit, že papír podstatně zežloutne - ale to může být tím, že nevím, jaký lak by byl nejvhodnější.
Z těchto důvodů raději používám Herkules - bavím se ale o žetonech cca 2x2 cm (á la Valor & Victory), žádné karty apod. Můj subjektivní pocit je, že i barvy pod lepidlem zjasní.
Samozřejmě netvrdím, že to pro jiného není blbost, ale mě se to takhle líbí a dokonce se mi to i osvědčilo. Dokud neobjevím něco lepšího budu s tím muset vydržet.

To s tím otevřením vypadá logicky, určitě to otestuju!
____________________________________________
Voltaire: Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat.

21.8.2011 11:10:32

Joe

Disperzia
Tak som kúpil disperné lepidlo Pritt - keby to malo inú nálepku, tak je to čokoľvek iné ;)

Pokusný žetón drží výborne, takže túto "liečbu" aplikujem aj na ostatné... a možno aj na hrany všetkýc, ktovie? Keď bude čas...

Skúsil som inak aj celý povrch (prednú stranu), ale len tak ledabolo, bez štetca. Keby som použil štetec, tak to je ešte krajšie, teraz to vyzerá pod priamym svetlom tak všelijako... čo ale neznamená, že priamo zle. Skúsim ešte jeden štetcom.

21.8.2011 11:33:17

Hercules
tak skúsim toho Herculesa

21.8.2011 12:02:55

som

Dodatek
Teď jsem si uvědomil, že Ffaarha to chce na konzerování originálů. Aby tedy nedošlo k mýlce, tím lepidlem lakuju jen homemade žetony, na originální jsem to nezkoušel. Podle mě to neudělá nic, nicméně doporučuju otestovat např. na nějakém zbytku archu po vytlačení žetonů atp.

21.8.2011 12:17:22

.
jáj, no hej na originály - ako nejak to nesúri ani nič. Ja len vy si ako konzervujete originál žetóny ??? teda ak si konzervujete

21.8.2011 12:38:49 | Upraveno autorem (porovnej)

som

Originalni zetony
Tak v tom případě chápu křenova silná slova. Tady je herkules opravdu blbost - ikdyž se chytá, tak má problémy s mastnotou a dělá fleky.
Já teda nekonzervuju a přiznám se, že mě ani nenapadá čím...
Celkově bych se ale té mastnoty bál (u používaných žetonů bude určitě), takže bacha na to!

22.8.2011 09:33:16

chipsy a snack
tak pri hrách často konzumujeme nejaký ten snack - tyčinky, chipsy, keksíky a kadejaké lakocinky. No vyvarujeme sa dotyku komponenetov mastnou rukou. Povinne som všetkým naordinoval utierky, servítky a ostatné veci som obalil a dačo zalaminoval :D

PROTECTION FIRST :D

p.s. ja chipsy nejem :D

22.8.2011 10:22:56

Konzervace originálních žetonů
Originální žetony už mají na sobě vrstvu z výroby, která žeton chrání, takže jakékoli další lakování je podle mne zbytečné, pracné a nevzhledné. je to jako bych chtěl pro jistotu prezervativ přelakovat lepidlem, aby byl pevnější.

22.8.2011 10:24:48

offtopic
sry za menší offtopic, no narážal som na zamastenie žetónov.

22.8.2011 10:25:08

to Faarha
Na to stačí nebýt čuně :D a nepoužívat u hry "mastné občerstvení".

22.8.2011 10:41:09

som

to Kren
to s tím zpevněním prezervativů je dobrý nápad, určitě to vyzkouším - hodně by mi to pomohlo :D

22.8.2011 11:38:45

2 kren
preferujem nekonzumovať "mastné občerstvenie" u hry :D

no ale Kren a Som , ste ma pobavili :D

22.8.2011 12:04:22

Vybíráme z Bazaru

Hit the Silk! + rozšíření Extra Crgo
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 16 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas