Barvičky, sety

Diskuze o barvách na miniatury. Jaké používáte, kde nakupujete? Krom klasických Citadelek, má někdo zkušenosti i s méně dostupnými jako jsou Formula P3, Reaper, Vallejo či Army Painter? Obzláště Formula P3 barvy bych rád zkusil, leč nedaří se mi najít obchod jinde než v USA s přepravou 50 dolaru...
14.8.2013 13:40:26

Kaedor
Ocelové kuličky na míchání barev ne, reznou.
Lepší jsou skleněné korálky.

----------
Člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

12.4.2018 13:38:43

Nerezové, ne skleněné
Skleněné jsou moc lehké. Zkoušel jsem to a vyžaduje to mnohem víc úsilí, než nerezové. Ale dobrá připomínka! Čistě ocelové nebrat, je třeba objednat nerezové (vím, nerez ocel je taky ocel :).

12.4.2018 21:12:50

Kaedor
A jak ti sly nacpat pres kapatko do tuby? Mam taky army painter a podobnou komplikaci.

12.4.2018 22:09:33

Testovací levná varianta
Pokud někdo uvažuje, že by si to chtěl jen zkusit a nechce to toho prvotně investovat:

Akrylové barvy z lidlu - sada (teď z hlavy nevím přesně) cca 6 barev vyšla na cca 150
- někdo mi kdysi posílal fotky jak si s tím barvil descent a výsledek byl moc pěkný

-> ale nejde to srovnávat s přesně míchanými barvami přímo na figurky
- je to spíše na první barvení kde si to chcete jen zkusit
Třeba to někomu pomůže
_________________________________________________
The Renegade

13.4.2018 08:39:34

Siki.PS

Normálně chytni špičku barvičky a zatáhni. Vcelku lehce jdou rozdělat.

13.4.2018 09:03:40

Revell, Humbrol
Mám takovou otázku, nějak jsem zde nenarazil, že by někdo používal syntetické, ředidlem ředitelné barvy na platiskové modely /letadla, lodě, miniatury, vojenská technika/ od firem jako Revell, Humbrol, které jsou bez problému v ČR dostupné? Je proti nim nějaký závažný důvod, proč je nepoužívat na figurky do deskovek nebo je prostě "klasika a in" používat akrylové barvy od Citadell a spol?
Jako svého času aktivní platistikový modelář jsem je začal používat i na barvení postaviček z deskovek a naprosto s nimi nemám problém. Většinou figurku nastříkám základovkou, poté barvení, na konci případně shade a přestříknutí bezbarvým lakem. Není problém je sehnat, kelímek/plechovčička stojí kolem 50 Kč, štětečky atd se používají stejné /beru, že po ředidle asi o něco rychleji odchází/, obrovský výběr ze vzorníku - mat, polomat, lesk jakéhokoli odstínu, kdy mám vždy jistotu, že opravy atd budou stejné..

16.4.2018 14:01:13

Syntetiky
Řekl bych, že tě nikdo asi nebude osočovat, když budeš mít nabarvené figurky syntetikou :)

Já akrylovky preferuju kvůli nesmrdutosti a rychlému schnutí, ale když jsem začínal, tak jsem jich taky pár nabarvil revellkama, abych zjistil jestli mám tu trpělivost.

17.4.2018 08:49:16

Sleepy
Osočování se nebojím :-) , jen mne zajímaly plusy a mínusy. Respektive, proč zde skoro všichni preferují akrylovky..
Šlo mi o nějakou techniku, namíchatelnost odstínů atd....ptám se možná hloupě, rozhodně mám do profíka hodně daleko a nad některými videi i výtvory od lidí zde můžu smeknout, protože tak daleko se nejspíš nedostanu /hlavně, co se detailů týká/.
Beru, že syntetika smrdí, i když víc asi to ředidlo, kterým se proplachuje štětec. Rychlé schnutí je a není někdy výhoda...

17.4.2018 13:13:24

Fleder
Řekl bych, že u akrylek vítězí voda nad ředidlem. Co vím, tak dost lidí (ehm, včetně mě) olizuje štětce (po vymytí v kelímku, ne s barvou), aby držely špičku. A zbytky akrylky jsou podle dostupných informací zdravotně nezávadné... :D

Teď vážně. Přeci jenom, doma by mě s tím žena asi brzy vyhnala, právě kvůli těkavým ředidlům. A junior by se nejspíš nemohl ani dívat... Pro mě je to stejně lepší kvůli manipulaci a úklidu. Prostě máchám ve vodě, štětce případně vyperu v mýdle s jelenem...

17.4.2018 14:47:41

Syntetiky vs akrylovky
Nejsem žádný znalec, jen jsem zjišťoval, když jsem se tehdá rozhodoval jak to budu dělat. Začal jsem s revellkama a myslím, že mluví za vše, když řeknu, že se mi teď válí asi 20 plechovek (víceméně plných) v dílně a nemám pro ně využití :).
Obecně hlavní rozdíly:

Syntetiky:
+stačí většinou jedna vrstva barvy
+tisíce odstínů a barev v matných/polo/lesklých variantách
- zápach ředidla po bytě
- většinou je třeba čekat nejméně několik hodin, než zaschnou a je možné pokračovat

Akrylovky:
+Stovky odstínů, které naprosto stačí
+zasychají do deseti minut
+ředitelné vodou, takže bez smradu
-je potřeba koupit základovou barvu (většinou sprej), protože na holém plastu barvy nedrží (Třeba Army Painter za cca 300,- a vydrží tak 50-70 figurek)
-je potřeba dát více tenkých vrstev
-barva se může seškrábnout, takže je potřeba přelakovat

Já po dvou letech barvení wargamingu už mám přes 70 Vallejo akrylovek. Koupil jsem čínský airbrush a nepotřebuju spreje, namíchám si základovku z lahvičky a místo spreje za 300,- to mám asi za dvacku. Lak to samé, lahvička za 75,- a už s ní sprejuju půl roku. Jen je třeba do toho nárazově vrazit větší částku, taky se s tím naučit a mít trpělivost to čistit. To už je pak na každém :)
Airbrush základovka:
10 minut přípravy, 20 minut stříkání 10 figurek, 20 minut čištění.
Spreje:
rozložení kartonu ve sklepě nebo na balkoně 5 minut, stříkání 20 figurek, 5 minut úklid kartonů do rohu.

Ale to už jsme zase jinde :)

17.4.2018 15:53:35

kulicky
ty kulicky dobrej napad.
V lozisku jsou kulicky z nerez oceli predpokladam? :)

17.4.2018 22:35:28

kuličky
takéto by mohli byť? https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.0.0.vvVuDK&orderId=91177643490193&productId=32575175124
veľkosť 4mm?

20.4.2018 10:51:50

Seladean (kuličky); + ještě dotaz na štětce
Tvůj odkaz mi nešel, ale podle čísla zboží jsem našel, že jsou to ložiskové kuličky z uhlíkové oceli. Nevím, jestli reznoou, nebo ne. Osobně bych vzal tyto:
https://www.aliexpress.com/item/-/32859384510.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.U34HH5
(kuličky do praku z nerez oceli - "100pcs/Lot 6mm 7mm 8mm Steel Balls Hunting Slingshot Stainless Steel Slingshot Balls Catapult Slingshot Hitting Ammo Steel Ball")
Průměr co největší, protože čím těžší, tím lepší. Onehdá jsem v praktiku vzal nerezové matičky, protože kuličky neměli a později dokoupil ještě nerez kuličky. Kuličky proti matičkám výrazně težší a mnohem lepší to hustší barvy.

Kde objednáváte třeba "da vinci"? Mám tip, že bych si měl pořídit typ 5506 (retouch), nebo 35 (long retouch), ale marně hledám, kde to objednat. Hlavně kvůli poštovnému. Jestli to dobře chápu, tak u takového solidního štětce stačí tedy jenom velikost 2, tak bych vzal 2 na zkoušku...

Nebo pokud jinou značku, tak prosím hoďte link na eshop a konkrétní odzkoušený typ štětce + velikost. Děkuji moc.

20.4.2018 11:31:58 | Upraveno autorem (porovnej)

peca007
Retušovací da Vinci jsou fajn, bral jsem je někdy před rokem ve Zlaté lodi v Praze, typ z hlavy nevím, ale mám pocit, že je na webovkách vůbec neměli uvedené.

20.4.2018 12:18:19

peca007
ďakujem za typ :)

20.4.2018 12:36:23

peca007
Tak jsem koukal, ze mam typ 1515, ale i tak bych jim zkusil napsat, treba by to sehnali.

21.4.2018 01:25:41

kuličky / korálky
Já jsem pořídil tohle:

https://www.stoklasa.cz/voskovane-perly-6-mm-x132277

korálky jsou na váhu a v balení jich bylo 183. Do metalických barev jsem dal po jistotu dvě a jsem s tim spokojenej.

21.4.2018 10:29:45

Citadel
Tak jsem se konečně rozhodl přejít z klasických akrylovek na Citadelky.

https://www.planetaher.cz/citadel-base-paint-set-set-zakladnich-citadel-barev-na-figurky

https://www.planetaher.cz/citadel-shade-paint-set-set-citadel-barev-na-figurky-pro-stinovani

Nějaké typy na co si dát pozor, co dělat, co nedělat, apod.?
Díky ..

6.5.2018 20:20:04

citadel
Za sebe doporučuji nemít je dlouho otevřené a hlavně pořádně zavírat (a po nějaké době je projít a trošku do nich kápnout vodu). Mně dost vysychaly, což je důvod, proč přecházím zhruba u poloviny barev na army painter. Washe mají super, to jo

7.5.2018 07:23:10

Žiarivé farby
Viete mi prosím poradiť, ktorá značka vyrába aj žiarivé alebo neónové farby? U Citadeliek som to nevidel a v iných farbách prehľad nemám (Valejo, Army Painer). Ďakujem vopred za každý tip :)

19.5.2018 22:51:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Ardcoat
Co ten Ardcoat lak od Citadelek. Jedná se ti o lesk nebo o neonové svítící barvy?

19.5.2018 23:47:43

Čindi
Neónovo svietiace farby hľadám :)

20.5.2018 08:38:36

Barvičky
@Seladen co třeba Vallejo: Fluo Green a nebo Yellow? občas je má u nás Fantasyobchod ale nezkoušel jsem je..


Máte někdo nějakou zkušenost se svítící barvou? https://www.papirnictvipavlik.cz/univerzalni-akrylatova-barva-zelena-neon-50g-u6038/
Pohrávám si s myšlenkou použít ji jako základový nátěr na armádu mrtvých podobně jako tomu někdo udělal na bgg (https://boardgamegeek.com/image/3323359/war-ring-warriors-middle-earth)

7.6.2018 12:33:26

El Greco

Murzann, jak to dopadlo s těma El Grecama? Jak kryjí? Jak vypadají? Jak se s nima pracuje? Chtěl bych taky vyzkoušet malování a jeví se mi jako zajímavá sada co do poměru cena/počet barviček.

3.7.2018 18:36:26

Vybíráme z Bazaru

Sladká tečka: Klání cukrářů
Sladká tečka: Klání cukrářů
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas