Talisman

Autor: lukaskon | 13.11.2018 | 0

Robert Harris již roku 1983 představil první verzi Talismanu a přestože se hra v průběhu let vyvíjela, základ byl vždy stejný:

Hrací deska obsahuje trojici pásů, přičemž každý pás je rozdělen na několik políček. Mezi vnějším a středním pásem protéká řeka, kterou je možné za určitých podmínek překonat. Mezi vnitřním a vnějším pásem jsou neprostupné hory. Hráči si z několika hrdinů zvolili svého, čímž získali i základní atributy – síla, vůle, životy, zlato (od 4. edice též osud). Každé pole hrací plochy přineslo nějakou akci. Hráč si tak hodil kostkou a měl-li štěstí vymodlil si v kapli život navíc, koupil za danou částku zbroj od platnéře, jinde zase musel čelit ztrátě předmětů… Základem však bylo sejmout z balíčku karet Setkání jednu až tři karty a podstoupit událost, která hráče potkala. Mohlo jít o předmět do omezeného inventáře, o měšec zlata na nákupy, nebo třeba o nestvůru, jež bylo nutné porazit. Díky výraznému faktoru náhody (naopak taktika hraje v Talismanu malou roli) se každá hra mohla odvíjet jiným způsobem. Hráči házeli kostkou, pobíhali po ploše, vylepšovali se, sbírali předměty a případně se masakrovali mezi sebou.

Hlavní roli hrál Talisman, který byl jako předmět nepostradatelný pro vítězství ve hře. Nestačilo však Talisman získat. Teprve, když některý hráč vlastnící Talisman naznal, že je připraven na nejhorší, vydal se do vnitřního pásu. Tady podstoupil řadu nejtěžších zkoušek a svedl boj s nejsilnějšími monstry. Když uspěl, získal pověstnou Korunu moci a pak stál před posledním úkolem – pomocí silného kouzla zabít zbylé hráče. Podařilo-li se některému hráči navzdory kouzlu též probít ke Koruně, mohl s jejím vlastníkem svést boj. A teprve když jeden hráč vlastnil Korunu, zatímco zbylí hráči byli poraženi, hra skončila.

Vzhledem k tomu, že 2. edice neznamená „chyby opraveny“ ale pouze „v barvě“, je třeba u 2. edice Talismanu počítat s některými nedotaženými pravidly a nevyvážeností hrdinů. Většinu věcí ale lze snadno doupravit „domácími“ pravidly, pokud s tím hráčí souhlasí. A tak může existovat řada vlastních omezení (typu max. 1 seslané zaklínadlo za tah, horní limit atributů, omezení nosnosti mul, či třeba určení směru pohybu před hodem na pohyb).


Obsah krabice:

 1. Herní deska Talismanu tvořená čtyřmi kusy tvrdého kartonu, jež se skládají k sobě. Herní plocha se třemi pásy nabízí cca 50 políček.
 2. 104 zelených karet Setkání, které se otáčejí na hrací ploše. Jsou základem hry, přičemž čísla na nich určují, v jakém pořadí je třeba kartám čelit.
 3. 24 modrých karet Zaklínadel, kterými je možné získat řadu výhod pro sebe nebo ztrpčovat život jiným hráčům.
 4. 28 žlutých karet Nákupu, tedy zboží, jež se nakupuje v obchodech a dodává hráčům lepší vlastnosti.
 5. 14 červených karet Postav, každá s danými atributy a řadou jedinečných schopností.
 6. 4 fialové karty Talismanu, tedy prvku nezbytného pro dokončení hry.
 7. 4 karty Přesvědčení určující, zda je postava Dobrá, Zlá (nebo Neutrální). Odtud plynou určité výhody, či postihy.
 8. 4 karty Ropuch. Za určitých okolností se hráč může proměnit v ropuchu, což je jedno z největších zel, k nimž může v Talismanu dojít.
 9. 140 žetonů atributů - síla (40 červených 1-4), vůle (40 modrých 1-4), životů (20 zelených 1-4) a zlata (40 žlutých).
 10. Podstavce pro postavy, kartičky postav a kostka.
 11. Pravidla (7 stran).


Celkové hodnocení – 90 %

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Vítejte ve svém vysněném domově
Vítejte ve svém vysněném domově
Akt. cena: 309 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas