nepřihlášený

přihlásit

registrovat

SafeTrade - bezpečnější obchodování v Bazaru

Autor: Zeus | 7.12.2014 | 49

Bohužel s tím, jak se Zatrolené hry rozrostly a zdejší Bazar získal na množství nabídek a prodejů her mezi hráči, semo tamo se objeví i uživatelé, kteří se pokusí podvody přijít k nějakým penězům.

Proto na to reagujeme zavedením prodeje označeného jako SafeTrade. Jak to funguje?

Prodejce

Prodejce při vystavení inzerátu vybere jednu ze 3 možností:

 1. prodává pouze formou SafeTrade nebo
 2. je ochoten prodat i formou SafeTrade nebo
 3. formou SafeTrade prodávat nechce.

Kupující

 1. U inzerátu kde prodávající vyžaduje SafeTrade musí tuto formu prodeje akceptovat nebo na inzerát nereagovat.
 2. U inzerátu, kde prodejce formu SafeTrade nabízí ale nevyžaduje, si kupující při nákupu (resp. příhozu) vybere, zda chce transakci dokončit s nebo bez SafeTrade.
 3. U inzerátu, kde prodávající SafeTrade explicitně odmítá (nechce), může kupující přihodit, ale musí počítat s tím, že se může (ale nemusí) jednat o rizikovější transakci.

Co je důležité

 1. Aby kupující i prodávající měli účet vedený v měně, ve které se inzerované zboží prodává.
 2. Aby měli oba účet v ČR (vedený nejspíše v Kč) nebo na Slovensku (vedený nejspíše v Eurech).
 3. Sice umíme přijmou české koruny na náš účet v ČR a vyplatit Eura na účet vedený na Slovensku, ale nedokážeme vůbec garantovat vyplacenou částku na základě částky přijaté (hlavně kvůli neustále se měnícímu kurzu). Pokud tohoto tedy využijete (přeshraniční platba - tedy platba z ČR na Slovensko nebo naopak), musíte tuto nejasnost akceptovat.
 4. V případě nutnosti umíme také přijmout platbu z jiných zemí než ČR nebo Slovensko, ale protože takový převod může být zatížen vysokými poplatky, můžeme po účastnících transakce vyžadovat jejich uhrazení.

Po nákupu (resp. výhře v aukci)

Pokud inzerát skončil tak, že se má prodej formou SafeTrade dokončit, probíhají aktivity následně:

 1. Kupující se s prodávajícím dohodnou na způsobu dodání hry (!!! pošta či jiná forma doporučené zásilky, kdy přepravce potvrdí odesilateli převzetí zásilky adresátem !!!) a tedy ceně dopravy
 2. Kupující si spočítá celkovou částku k zaslání na účet Zatrolených her. Ta se rovná finální ceně hry z inzerátu + ceně za dopravu. 
 3. Výslednou částku převede Kupující na účet provozovatele Zatrolených her (detaily převodu obdrží ve zprávě o výhře v aukci / koupi v rámci Kup teď).
 4. Když peníze dorazí, odešleme prodávajícímu i kupujícímu informaci o přijetí platby.
 5. Prodávající odešle hru DOPORUČENĚ kupujícímu (ověřte si, že prodávající dostane od přepravní společnosti potvrzení o převzetí balíčku kupujícím) a uschová si podací lístek.
 6. Kupující potvrdí přijetí hry (POZOR: pouze pomocí k tomu uvedeného tlačítka v detailu inzerátu) a tedy, že může dojít k vyplacení peněz prodávajícímu.
 7. Převedeme částku na účet prodávajícího.

Příklady

 • Kupující vydraží hru X za 520 Kč a dohodne se s Prodávajícím na zaslání hry poštou za 80 Kč. Kupující posílá peníze z účtu vedeného v Kč u české banky. V takovém případě zašle na účet ZH 600 Kč = 520 Kč (cena hry) + 80 Kč (doprava). Po potvrzení přijetí hry pak vyplatíme Prodávajícímu plných 600 Kč = 520 Kč (cena hry) + 80 Kč (doprava).
 • Kupující vydraží hru Y za 10 EUR a dohodne se s Prodávajícím na zaslání hry poštou za 4 EUR. Kupující posílá peníze z účtu vedeného v EURech u české nebo slovenské banky. V takovém případě zašle na účet ZH 14 EUR = 10 EUR (cena hry) + 4 EUR (doprava). Po potvrzení přijetí hry pak vyplatíme Prodávajícímu plných 14 EUR = 10 EUR (cena hry) + 4 EUR (doprava).
 • Kupující vydraží hru Z za 600 Kč a dohodne se s Prodávajícím na zaslání hry poštou za 70 Kč. ALE Prodávající uvede, že chce peníze vyplatit na účet na Slovensku vedený v EURech. V takovém případě zašle Kupující na účet ZH 670 Kč = 600 Kč (cena hry) + 70 Kč (doprava). Po potvrzení přijetí hry pak v „naší“ bance převedeme 670 Kč na EURa a výslednou částku převedeme na účet Prodávajícího.

Co se může stát?

 • Zboží přijde poškozené – bohužel se jedná o problém přepravní společnosti a kupující musí uplatnit reklamaci u přepravní společnosti. Rozhodně by měl akceptovat a potvrdit vyplacení peněz prodávajícímu.
 • Přijde úplně jiné zboží – nutné ihned reklamovat u přepravní společnosti a NEPŘEBÍRAT balíček. Pokud dojde k převzetí, je bohužel nejspíš pozdě a ač se budeme snažit pomoci, nemusí to vyjít a peníze prodejci vyplatíme.
 • Zboží vůbec nedorazí – bohužel se jedná o problém přepravní společnosti a prodávající musí uplatnit reklamaci u ní (naštestí by měl mít podací lístek). 2 týdnu po obdržení potvrzení o odeslání zboží prodávajícím vrátíme peníze na účet kupujícího. O tom budeme informovat obě strany.
 • Prodejce nepotvrdí odeslání zboží – 3 týdny po obdržení platby (primárně z důvodů dovolených to trvá tak dlouho) odešleme peníze na účet kupujícího. O tom budeme informovat obě strany obchodu.
 • Kupující balíček převezme, ale nepotvrdí převzetí na ZH – prodávající odešle emailem potvrzení od přepravní společnosti, že kupující balíček převzal a na jeho základě částku převedeme na jeho účet. Pokud toto potvrzení Prodávající nemá, musíme postupovat tak, jakoby Kupující zásilku neobdržel. 
 • Kupující nepošle peníze – prodávající jednoduše dá negativní hodnocení kupujícímu.

A co to stojí?

Pokud posíláte peníze z českých nebo slovenských bank, tak 0 Kč, resp. případnou ztrátu kurzem při platbách v rozdílných měnách. V případě, že budete peníze posílat z jiných zemí než ČR nebo Slovensko, může být účtován poplatek ve výši poplatku účtovaného nám za příchozí platbu z ciziny.

Závěrem

Otázky jednoznačně vítáme. Pište nám, prosím, do kontaktního formuláře.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

po vydražení?

zajímalo by mne, jak dlouho mám čekat ,než se kupec ozve a zda se vůbec ozve

16.2.2015 00:18:30

Kupec se neozývá?

Neváhal bych a ozval bych se sám. Pokud se ani tak neozve, doporučuji inzerát nechat otevřený a po vyzvání trolíkem udělit protistraně negativní komentář. A pak jsou dále 2 možnosti:

1) Vystavit aukci znovu
2) V případě, že to původně byla aukce s více přihazujícími, tak nabídnout hru druhému v pořadí za jím nabídnutou cenu. Pokud přijde, pak vytvořit nový inzerát formou Kup teď a nechat to daného uživatele koupit.

Oba způsoby zajistí, že ten nekomunikující lump dostane negativní komentář a současně prodávající a nový kupující dostanou možnost zístak pozitivní komentář.

17.2.2015 07:41:14

SLAVKOV

nevíte, jestli je možné získat hru SLAVKOV?

25.11.2015 14:11:53

Kúpim "Podnikateľský trenažér".

Už veľmi dlho zháňam stolovú spoločenskú hru "Podnikateľský trenažér". Hrávali sme to celá rodina, ale žiaľbohu, pri sťahovaní sa stratila. Chcela by som ju naučiť aj moje vnúčatá. Prosím, ponúknite! Určite sa dohodneme. Ďakujem.

6.12.2015 12:05:08

Slavkov

jj nedavno jsem prodal Slavkov kamaradovi z apet set
ale co vim tak to jde sehnat fakt hodne tezce

25.1.2016 16:07:06

Osobní předání.

Jak funguje safetrade v případě osobního předání?

3.2.2016 10:00:16

Co je na tom safe?

Hned první dva body jsou divné. Pokud je balík v pořádku a bude poškozený nebo jiný jen jeho obsah, tak to nejen nepoznám při převzetí, ale i kdybych poznal, tak to u přepravce nevyreklamuji. Vy prodejci peníze vyplatíte i kdyby mi poslal prakticky prázdný balík. Není mi jasné, co je na takové platbě bezpečné a jak se liší od obyčejné dobírky.

25.8.2016 15:25:56

Osobní předání a SafeTrade

No u osobního předání popravdě SafeTrade moc smysl nedává, protože si hru můžete při předání z ruky do ruky předem zkontrolovat a peníze předat následně.

Samořejmě je ale možné SafeTrade využít s tím, že peníze pošlete na účet ZH, pak se kupující s prodávajícím setká osobně a hru si předají. Následně kupující oznámí převzetí hry na ZH (v detailu inzerátu) a my peníze vyplatíme prodávajícímu. Ale jak píšu výše, moc mi to v tomto případě smysl nedává.

26.8.2016 09:46:42

WraithCZ

No předchází to hlavně tomu typu podvodu, kdy se prodávající ani neobtěžuje nic posílat (bohužel jsme tu jedno "profíka" měli, ale Policie ho díky snaze uživatelů a námi poskytnutých informací dopadla).

Pro případ zaslání něčeho jiného je IMHO potřeba balík otevřít přímo před doručovatelem a v případě neshody sepsat nějaký reklamační "protokol". Aspoň předpokládám, protože jsem se s tím sám nikdy nesetkal.

A rád bych upozornil, že vůbec nikoho nenutíme SafeTrade používat, je to jen možnost, kterou nabízíme a je na uživatelích, zda ji využijí pro minimalizaci rizika. A bohužel úmyslně neříkám eliminaci, i když bych více než rád 100% jistotu zaručil, tak to není v případě Bazaru možné. Pokud bychom tedy nešli cestou offline Bazaru, kdy by i hry chodily fyzicky přes nás, ale to už by bylo časově násobně náročnější a s tím by souvislo IMHO "nehorázné" zvýšení poplatků za SafeTrade, které bych už nezaplatil ani já, kdybych chtěl něco prodávat či kupovat.

26.8.2016 09:52:01

Zeus

Dorucovatel ruci za to, ze doruci v poradku balik, nikoliv za to, co do nej dal prodavajici. V pripade podvodneho jednani prodavajiciho se na dorucovateli nevyreklamuje nic. Ja uz nekolik reklamacnich protokolu psal a byly to duvody typu dira v krabici, vlhka krabice nebo pomackana krabice. Dorucovatel v takovem stavu krabici prevzit nesmi a zodpovida za to, ze ji do takoveho stavu nedostane a v poradku ji zase preda. Dorucovatel ale nekontroluje co prodavajici do krabice dal a tedy za tento obsah ani rucit nemuze.

Zustalo nezodpovezeno to zasadni, cim se vase ochrana lisi od obycejne dobirky? Zda se mi, ze ta zarucuje tu samou ochranu, ne? Ci spis jeste lepsi, penize vydam, az kdyz vidim v jakem stavu je balik. Pak v te ochrane nevidim zadny smysl.

Ja bych proto volil tvrdsi pravidla, dokud kupujici neda souhlas k zaplaceni nebo prodavajici k navraceni, penize zustanou u vas a po nejakem case propadnou ve vas prospech. Tj. ti dva se budou muset spolu domluvit a z pripadneho nepoctiveho jednani nebude mit nikdo prospech. A to uz nejaky smysl ma, byt porad muze byt nekdo poskozeny.

26.8.2016 13:08:34

WraithCz

Efekt je v tom, že když vezmete věc na dobírku a po otevření před doručovatelem zjistíte, že tam je něco jiného tak peníze se stejně dodají prodejci anebo nebo skončí v úschově na PČR, odkud je dostanete až po trestním řízení. Od prodejce je zpět dostanete až v občanskoprávním řízením, kterému musí předcházet trestní řízení. Takže za sakra dlouho.
Takto peníze dostane zpět kupující. Akorát musí ZH prokázat, že v zásilce bylo opravdu něco jiného. Takže otevřít před doručovatelem a v případě potřeby na policii sepsat protokol.
Jedna věc je koupě za pár stovek a druhá za pár tisíc. Ačkoliv i těch pár stovek udělá ve finále hodně a hlavně to poškodí důvěru v komunitě.

22.3.2017 18:25:43

10kc vs 20kc

Zda se mi, ze se poplatek zmenil na 10kc? Chtelo by to zmenit nekolikrat v textu :)

21.5.2018 17:43:56

Safetrade a osobní převzetí

Osobně mi tedy u osobního převzetí safetrade smysl nedává, ale je tam v bazaru teď jedna aukce, kde je vyžadován prodejcem safetrade (míněn nejspíše pro poštu), ale připouští se v textu i osobní převzetí.

Je pak otázka, jestli u té aukce i při dohodě o osobním převzetí bude system ZH "trvat" na safetrade ....

19.11.2018 03:25:44

Bilbo -> SafeTrade a osobní převzetí

Ahoj, určitě trvat nebude :-). Pokud se dohodnou obě strany na osobním převzetí, nechť si hru a peníze předají osobně (víceméně dokud nepřijdou peníze na účet ZH, tak SafeTrade zůstává stále jen jako možnost).

20.11.2018 22:41:25

Ověření obsahu balíku

Dopravce neumožní otevřít balík před jeho převzetím a rozhodně odmítne ručit za obsah balíku - prostě převeze to, co od odesílatele dostane.

Druhý bod "Co se může stát" tedy vesměs celou službu pohřbívá, protože nevyřeší zaslání cihel či jiné hry (což na omak a zachřestění může působit jako správná hra).

6.12.2018 13:00:19

Hra Claustrophobia

Dobrý den.
Nemá někdo zájem o hru Claustrophobia?
Ráda bych prodala,ale nevím jak na to :-(
Děkuji Clucia

18.5.2020 18:54:48

Přidat komentář

Tato funkce je dostupná pouze přihlášeným uživatelům!

Můžeš se přihlásit nebo registrovat.