Recenze od Deskofobie

Autor: Zhan_Shi | 21.12.2015 | 3+ Zima

+ Hutná atmosféra

+ Karty křižovatek přidávají dějovost

+ Šíření nákazy přes červenou kostku

+ Více scénářů

+ Různé délky hry

+ Možnost i plně kooperativní hry


- Pro plnokrevnou hru potřeba více hráčů

- Žádné velké plánování a strategie

- Nekteré drobné nelogičnostiNapjatě očekávaná Zima mrtvých konečně udeřila a všichni hráči, kteří se nebojí trochu improvizovat a mejí špetku hereckého talentu po ní mohou sáhnout. Určitě se nespálí a to ani mrazem.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Kooperativka, ale se zrádcem a postranními úkoly.
Hra není jen klasická kooperativka, kdy se všichni snaží porazit hru, což někdy sklouzává k tomu, že jeden dominantní hráč vše naplánuje a ostatní pak jen hýbou figurkami.

Zde jsou dva prvky, které toto schéma vcelku úspěšně znemožňují. Jednak je to přítomnost skrytého zrádce, (který ve hře být může, ale nemusí). Jeho úkol je typicky aby hráči prohráli, nicméně navíc k tomu musí splnit další podmínky (typicky nasyslení většího počtu zásob). Strategie kdy zrádce od začátku na plný plyn škodí tak obvykle nevede k vítězství.

Druhým prvkem jsou skryté úkoly. Každý hráč má kromě hlavního úkolu (základem je přežít, ale ve scénářích bývají i další podmínky, např. že kolonie musí nashromáždit dané množství zásob) i sekundární skrytý úkol. Ty se na začátku náhodně rozdají, někdy jde o nasyslení zásob, někdy se to týká zranění postavy, velikosti družiny, vybavení, apod.

Díky tomu je pak někdy obtížné určit jestli někdo syslí všechny ty léky protože je zrádce, nebo protože to má jako sekundární úkol, což znamená, že odhalit zrádce není tak triviální.

Podezřelého (zrádce, ať už skutečného nebo domnělého) je možné hlasováním vyloučit z kolonie, čímž se mu trochu znesnadní jeho škodící činnost. Chytrý zrádce pak může i zajistit, aby hráči vyloučili z kolonie nevinného, čímž mu jeho zradu typicky usnadní ...

Většina scénářů má dvě verze - lehkou a těžkou. Lehká je taková, že to hráči dají s prstem v nose, těžkou pak typicky vyhrává zrádce nebo také nikdo. Trochu tu chybí střední obtížnost, nicméně tu si lze vyrobit sám zprůměrováním lehkého a těžkého scénáře. Když lehký říká, že máme přežít 6 kol a těžký 8, tak musíme přežít aspoň 7.

Velmi zajímavým zpestřením děje jsou karty křižovatek.

Hra obsahuje poměrně dost textu, takže dobře zvažte jakou jazykovou verzi koupíte (pokud hrajete s lidmi co neumí anglicky, nebo naopak neumí česky)

28.10.2016 20:00:44

chybka
Tak teď jsem svoji recenzi omylem přidal místo jako novou recenzi jako komentář k té současné. Ach jo. Může to někdo opravit a ten komentář smazat?

28.10.2016 20:03:55

Vybíráme z Bazaru

Expedition: northwest passage
Expedition: northwest passage
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas