War of the Ring (first edition)

xxxxxxxxxo hodnoceno 100x (Seznam vlastníků)

War of the Ring (first edition) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Devir
Fantasy Flight Games
Nexus
PHALANX
Tilsit
Autoři: Francesco Nepitello
Marco Maggi
Roberto Di Meglio
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

The Breaking of the Fellowship

Diskuse ke scénáři: The Breaking of the Fellowship
12.2.2012 14:42:14

První hra - pár postřehů
Dneska jsme vyzkoušeli poprvé alternativní scénář The Breaking of the Fellowship.

Rozestavení armád Stínů se celkem liší. Armády jsou již v pohybu a všechny národy Saurona jsou ve válce. Saruman je ve hře.

Rozestavení armád Svobodných národů je téměř identické, občas o pár jednotek víc. Elfové jsou ve válce a ostatní národy jsou blíž k válce na political tracku. Hlavní změna se týká společenstva prstenů. Společenstvo je cca 4 kroky před vstupem do Mordoru (reigont eastement) a navíc se společenstvo rozpadlo, takže všichni společníci jsou mimo. Gandalg je bílý v Lorienu a Boromir je mrtvý. Společenstzvo začíná s 3 body korupce.

Mimo to jsou ze odstraněné některé karty a některé se považují za zahrané tzn. že Sauron má na stole tři karty a Svobodné národy mají předpřipravené 3 dílky do hont poolu.

Krátce ke hře. Celkem nám hra zabrala cca 2,5 hoďky, což odpovídá základní hře. Hlavní rozdíl vidím v postavení společenstva. Vzhledem k tomu, že Společenstvo se rozpadlo, hráč nemůže eliminovat korupci zabitím společníka a jediné 2 místa kde se léčit je Edoras, což je trochu zacházka a Minas Tirith. Tím se stává z dobytí Minas Tirith poměrně strategická záležitost, protože ostatní mimo zmiňovaný Edoras nepřipadá jiné místo v úvahu. Hodně také záleží na kostkách. U mě třeba žena zapomněla umístit do hunt poolu oko a ani jí žádné nepadlo. Takže kdybych měl kliku, tak jsem hned v prvním kole klidně mohl 2 kroky udělat bez sebemenší možnosti odhalení. Bohužel mi jak na potvoru nepadla ni jeden meč a ani jedna vůle západu. Osobně si myslím, že v tomto scénáři musí hráč ovládat společenstvo mnohem citlivěji a čekat na skutečně dobrou příležitost k pohybu, protože jakoukoliv korupci, kterou dostane stěží doléčí. Stačí když Sauron dobyje Minas Tirith. A vzhledem k tomu, že armády už opustili Mordor, tak k tomu opravdu moc nechybí.

Další rozdíl, který vidím v tom, že hráč za Saurona má mnohem menší čas na získání vojenského vítězství, protože Společenstvo to má do Mordoru opravdu kousek. Jediné co limituje k pohybu je viz poznámka výše. V další hře bych se Společenstvem hýbal pouze v případě, že by by hunt poolu byla jedna kostka ani o 1 víc.

Poslední postřeh. Zráč za svobodné národy nemůže spoustu karet zahrát, protože se na váže podmínka typu. Je-li Boromir součástí společenstva, je-li Legolas nebo Gimli součástí společenstva apod. Takovéhle karty pak zbývají do souborů, protože jako eventy jsou naprosto k ničemu. Já jsem za celou vyházel mnohem víc karet, než když jsme hráli původní hru. To se snažím z karet vytřískat maximum, ale tady to opravdu nešlo.

Nakonec jsem to projel na korupci, protože to ženě jako obvykle padalo. Znáte to, v 50% hodí na 1 kostce 6. To to má potom společenstvo těžké. Navíc se zopakovalo fiasko s Minas Tirith, kde jsem v první kole souboje opět chytil 4 zásahy. To byl fakt pech, protože jsem se neměl kde doléčit a tak jsem do Mordoru vstoupil s 5 body korupce a hned v prvním kole chytil 3 další bodíky a v druhém rovněž. Tak jsem si 2 body doléčil a znovu chytil další 2 body a pak už,to bylo celkem rozhodnuto. Pravděpodobnost mluvila jasně v můj neprospěch a tak jsem to zkusil. Málem jsem tam došel, fakt jo. Ale to víte pár kroků před koncem jsem si řekl, ať třeba celá Středozem shoří v plamenech. Svého miláčka nikomu nedám ani Sauronovi!

P.S. U toho Minas Tririth pořád přemýšlím o tom jak to tam zahrát jinak, aby člověk vydržel co nejdéle , ale bohužel zatím mi to pokaždé zprznily kostky. No nic budu to zkoušet dál. Třeba ženě někdy padne míň zásahů. Alespoň v jedné hře z 50 by to mohlo vyjít, i když u ní člověk nikdy neví. :-)

12.2.2012 15:14:14

Druhý pokus
Hra trvala 4 hrací kola v reálu cca 30 minut. Zvítězil jsem za Svobodné národy na vojenské vítězství, klasika Angmar (1b), Umbar (2b), Far Harad (1b).

Stručně jak k tomu došlo.

V průběhu prvních tří kol jsem stáhnul celou armádu z Minas Tirith do Osgiliathu a připojil k ní Aragorna s Legolasem. Dále jsem jednou elitní jednotkou obsadil nechráněný Angmar.

Na začátku 4. kola na mě Sauron v Osgiliathu zaútočil a v druhém kole útoku jsem se stáhnul směrem k Umbaru, kde byly pouze dvě jednotky. V následujícíh 2 fázích jsem Umbar dobyl a v dalších dvou postupně padnul Near Harad a poté Far Harad.

Hráč za Saurona neměl kostky pro pohyb armád a tak jen zoufale narekrutoval pár jenotek, které ale nestačili k udržení zmiňovaných míst.

Závěr: Zatím asi nejkratší hra. Angmar se rozhodně nevyplatí ignorovat. Je to sice jeden bod, ale pro Svobodné národy může být hodně důležitý. Zajímavou variantou je bránit Ósgiliath a v případě napadení se stáhnout na Umbar. Obzvlášť pokud Sauron využil korzáry z Umbaru a nechal ho nechráněný.

18.2.2012 12:54:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Moje zlato!
Moje zlato!
Akt. cena: 152 Kč
Končí za: 11 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas