Twilight Imperium (Čtvrtá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 207x (Seznam vlastníků)

Twilight Imperium (Čtvrtá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 480 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Corey Konieczka
Dane Beltrami
Christian T. Petersen
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy


Prosim, jake mate prvni dojmy? Ma cenu si ji zakoupit? Na co by se mel hrac pripravit krome anglictiny, 6-8 hodinoveho hrani a narocnosti na prostor? Diky moc!
9.4.2018 16:18:34

Velkolepa nuda? Vec nazoru.

Belegvejen: Asi jsme spolu hrali jinou hru. Ja se bavil paradne. Dlouhe vyjednavani dohod jsi vyvolal ty, kdyz jsi proti me poslal frakci, se kterou jsem jiz byl domluven. Beru to jako muj velky uspech, ze se mi podarilo vyjednat puvodni dohodu. Musim ti oponovat, 6h hrani? Ty jsi odesel po necelych 5h kde je zapocitana i 1h stavby mapy + pravidla. Dalsich 40min trvalo dohadovani jestli TI4 ukoncit. Navrhoval jsi vytahnout Mage Knight. Realne jsi hral 3,5h. My 4 co to chteli dohrat, jsme se domluvili na vitezstvi po 5ti bodech, protoze pulka stolu chtela zahrat MK. Osobne jsem si i takto zkracenou hru TI4 uzil. Vic se zde vyjadrovat nebudu.

19.3.2019 18:22:44

Re: Borghal
Dobrý podnět. Nicméně udržet Mecatol proti pěti hráčům je náročné. Hraní Majestátu hráče znevýhodňuje proti jiným strategickým kartám, které mají lepší okamžité zisky (a nižší iniciativu). A kdo obsadí Metacol, stane se okamžitě terčem všech. Bez pořádné flotily nemá podle mne okupování Mecatolu smysl. Takže se nabízí strategie budovat armádu a pak zaútočit na Mecatol pro zisk posledních bodů, ale to mi zkrátka nepřipadne příliš zábavné.

19.3.2019 21:52:21

Re: Pallfy
Čas jsem tedy nevědomky zkreslil. Když jsem se ptal, jak dlouho hra trvala, bylo mi řečeno 6 hodin. Osobně jsem se na hodiny nedíval, ale připadalo mi to jako věčnost.
Ano, co je a není nuda je věc názoru. Nicméně snad všichni ostatní se shodli na tom, že jsme raději měli hrát něco jiného.

Nechci tu však řešit jednu konkrétní hru. Zajímají mne vaše názory na TI4 jako takové. A jak jsem napsal, budu rád, když mne přesvědčíte, že TI nudná rozhodně není. :-)

19.3.2019 21:59:56

Belgvejen
Prvá moja otázka by bola, či ste to hrali správne, pretože pri takejto hre aj jedno malé pravidlo, ktoré hráte nesprávne, dokáže hru výrazne zmeniť. Ale povedzme, že ste hrali správne.

Druhá otázka okamžite smeruje na stratégiu - v 6. hráčoch a neexistuje dôvod útočiť?? V 6. hráčoch je na mape poriadne tesno, a už v druhom kole (pri troche šťastia/smoly už v prvom!) prebiehajú boje! Každý systém navyše znamená suroviny a vplyv navyše, a to je výhoda. Jak nemôže neexistovať dôvod na útok? :)

TI4 rozhodne nie je hra pre každého, to je pravda, ale nuda to určite nie je. A dokonca to ani nie je primárne bojová hra, ale stále mi vŕta hlavou, ako ste mohli mať po cca 5 hodinách iba 5 bodov?? Buď ste hrali zle nejaké pravidlá, alebo ste hrali veľmi zle strategicky/takticky. Naposledy sme odohrali hru 4 hráčov za 4,5 hodiny, vrátane setupu, a skončili sme cca 10-9-9-8 bodov.

TI sa hrá na body, a za tými bodmi treba ísť agresívne. Ako tu niekto písal, o Mecatol je veľký boj, každý bod navyše sa počíta. V každom kole sa dá skórovať iba jeden cieľ, takže čím skôr začne hráč skórovať, tým skôr sa dostane na 10 bodov.

Dohadovanie k tej hre patrí, samozrejme ale môže byť problém, keď sa o jednej veci diskutuje pol hodiny. Všetko záleží od ľudí, my sa dohadujeme často, ale maximálne je to pár minút v každom kole. Fakt nechápem, ako ste po takom dlhom čase mali iba 5 bodov... Ak máte v skupine nekonečných vyjednávačov a nerozhodných ľudí, možno to nie je hra pre vás.

A možno len potrebujete odohrať ďalšiu hru, pretože sa tam toho deje veľa, a je ľahké robiť chyby. Prvá hra TI býva náročná, v druhej (a v ďalších) už viete, čo treba robiť, na čo sa zamerať, a hneď je to o inom. TI4 skrátka "nevlezie do postele hneď na prvom rande". :)

Máme v pláne urobiť video o základoch stratégie v TI4, tak ho asi spravíme čím skôr. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

19.3.2019 23:32:58

cože? Radši MK vs TI?
Já měl tu čest hrát TI3 2× a s MK se to herně nedá srovnávat! Pozor, obojí jsou výborné hry, ale naprosto z jiného pytle. TI3 je prostě klasický AT, plný napětí a výbušných emocí. Masakr hra! Moje první hra TI3 v 8 hráčích trvala 10 úchvatných hodin čistého času (nepočítám přestávku na jídlo a vyspání). TI3 Je AT = je to konfliktní hra a vyčkávací styl hraní ji jednoznačně musí zabít. Nevím, jak moc se to změnilo do verze 4, ale v TI 3 jsme to vyjednávání dost zkrátili - osobně nijak zvlášť nepotřebuji vyjednávání a dlouhé proslovy. Prostě chceš, nechceš, tu máš kýbl kostek a braň se ;)
Mage Knight je super hra! Ale je to přísná eurovka, pro 2 až 3 hráče max. Oproti TI klídek a piánko s delší dobou hraní (ve 3 dáváme za 4 - 5 hodin). A nemyslím to zle, naopak. Mám tu hru rád, ale je to počítací záhul, ideálně v počtu 2 či 1.
Jakkoli to jsou obě naprosto skvělé hry, tak mají nesrovnatelné zážitky, řekl bych. :)

19.3.2019 23:57:16

Belgvejen
Příště to dáte už bez dlouhého vysvětlování pravidel a tím dřív skočíte do hry. Taky budete mít víc zkušeností, co hrát, jak hrát atd. Možná se domluvíte, že Mluvčí bude mít větší autoritu během diskuzí, aby se nestalo, že si to tam dva hráči na 20 minut zarezervují. U spousty dobrých her, přichází ty nejlepší partie až po čase. Já bych tomu šanci dal.

20.3.2019 08:29:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Twilight Im.
4ku som hral iba raz, ale pre mňa platí to isté pre obe posledné edície. TI je dobrá hra, ale naozaj záleží od nálady hráčov a celkovo okolností. Mal som partie, kde som sa epicky, doslova epicky bavil a kde bolo aj kopu srandy a smiechu. Ale boli aj partie, kde som sa jednoducho po väčšinu času nudil. Najhoršie čo môže byť pri takejto hre, keď si niekto berie veci osobne a napr. sa rozkrikuje, a pociťuje dáku krivdu. A ruku na srdce, pri TI je priestoru na zrady pomerne dosť. Ak sa odbieha od stolu, x krát treba niečo vysvetlovať že čo sa udialo za neprítomnosti, kto je na ťahu a narúša sa celkovo flow hry, tak to vie byť otravné.
Ak ste chceli hrať Mage Knight po TI, tak potom je niekde chyba a asi TI nebude veľmi pre teba. Stále mám v živej pamäti partičku TI3 v 8 hráčoch, kde sme po 10 hodinách dohrali skvelú a epicku partičku a vytiahli sme Eclipse. Nabudený z epiky, ma Eclipse riadne sklamal. Tam ten roleplaying nehrá takú úlohu ako tu a v takom Mage Knight tiež nie.
Pre hranie niektorých hier netreba vedieť len pravidlá, ale treba aj vedieť ako ju hrať a dodržiavať dáke pravidlá, aby to neotravovalo ostatných a celkový dojem z hry a nie každý na to má :-P

20.3.2019 14:49:56

Len v šiestich
Veľa krát sa spomína, že táto hra je najlepšia v šiestich hráčoch a keď hrať tak len v šiestich a šiesti a šiesti.
V nedeľu som to hral prvý krát v štyroch a nemal som pocit, že by tej hre niečo chýbalo. Tak čo mi teda malo chýbať?

16.7.2019 12:05:06 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)
chybal ti este jeden, alebo dvaja hraci, TI4 nie je hra pre styroch ani ked si beriete vsetci po dve tie karty, pre 4 hracov su stavane ine hry.

16.7.2019 14:44:54

Wuuduu
Ďakujem za odpoveď, teraz som z toho múdrejší.

16.7.2019 15:25:23

wuuduu
Ako si na toto prišiel? V 4och to je plnohodnotne hrateľné, podľa mňa dokonca plnohodnotnejšie ako v piatich. A po pravde, nepoznám inú hru, ktorá by dávala podobný zážitok v 4och ako TI. Som si všimol, že máš naozaj veľmi konštruktívne vložky do diskusií :)

PS: ale aby som odpovedal. V 4ke je nevýhoda asi len to, že je mapa málo tesná, hráči majú dostatok zdrojov a celkovo politika sa lepšie robí keď je viac hráčov v hre ni? :) Pre hru 4 hráčov, myslím že existuje úprava mapy (minimálne v tretej edícii to bolo). V tretej edícii sa v hre 4 hráčov sú nižšie prestoje a stále dostávali všetky karty a teda napr. politika nebola na okraji spoločnosti. Toto v 4ed je zabezpečené hlavne cez dobitý stred mapy. V pätke je podľa mňa najväčší problém nerovnomerná mapa a hlavne zostávajú na stole 3 strategické karty a preto si myslím, že hra v štvorke, hlavne s upravenou mapou je lepšia ako v päťke.

16.7.2019 15:45:07 | Upraveno autorem (porovnej)

ve 3
Ač mě za to možná někteří budou kamenovat, pro nováčka bych klidně zvolil hru ve třech hráčích. Měl sem tu čest s klukama z Kavenu a za 2,5 hodiny jsme měli odehráno, já sem se hru hezky naučil a neměl sem pocit neepičnosti. Na vedlejším stole se hrálo ve čtyřech asi 6 hodin a to bych klidně na první hraní oželel.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

16.7.2019 16:49:01

2 stOKYi
prisiel som na to lahko, hral som TI4 uz dost krat v 4, 5 aj 6 hracoch. Vo styroch bola najhorsia varianta, aj napriek tomu, ze v 5 je mapa nesymetricka. V styroch je to take pomale, zdlhave, bez toho potrebneho napatia a stiesneneho priestoru vyvolavajuceho konflikty.

Ak chcem hrat daco take v styroch, dam si Forbidden Stars. Zazitok je ovela ovela lepsi.

16.7.2019 17:58:44

počet hráčov,
Samozrejme, proti gustu žiadny dišputát, ale v trojke, tak fakt len na naučenie :) Mimochodom, pre hru v 4 hovorí aj samotne hlasovanie na BGG, kde po 6ke je to práve v 4ke to najlepšie.
Najlepšie je samozrejme, keď si to každý vyskúša sám, ale v 4ke to je určite úplne v pohode hrateľné.

Imho Forbidden Stars okrem vesmírnej tematiky nemá spoločné s TI v podstate nič. To ak už niečo podobné, tak skôr Eclipse a najlepšie Exodus: Proxima centauri.

16.7.2019 19:50:17

..
Mě se mapa pro 5 hráčů nelíbí. To raději budu hrát ve čtyřech s dvěma kartama strategie. Co se týče hry ve třech. Souhlasím s názorem, že dost trpí fáze Agendy. Nebýt toho, zahrál bych si TIčko klidně i ve třech.

Jak to vlastně vypadá s prodejem? Daří se TIčku na českém trhu?

19.7.2019 10:42:45

Daří se...
dle plánu. Prvních 400 zmizelo hned a dalších 600 bude mizet další 3-4 roky. Ale s tím se u této hry počítalo.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.7.2019 18:39:11

Prodejnost
Jestli to jde podle plánu, tak mě to moc těší, protože za mě je to nejlepší hra vydaná česky.

21.7.2019 21:26:38

Michal-BF
Hru teraz kupovať nebudem, lebo v skupine ju máme, ALE v rámci dobrých vzťahov by Blackfire potom mohol dať echo , že už je len posledných 100 ks , lebo v zbierke to mať chcem , to určite :D

22.7.2019 08:57:44

springb
Vím, že ten dotaz není adresován mě. Vycházel bych z informace, že následující 3-4 roky to seženeš celkem bez problémů. Protože informaci, kolik krabic bude rozeseto různě po shopech asi nikdo nemá. Víš, jak to je. Poslední kusy mizí rychle. Snad se tě můj koment nijak nedotknul.

22.7.2019 14:03:17

springb
Jasně, to děláme u většiny zajímavejch her, kde nehrozí dotisk. Většinou to dopadne tak, že tu poslední stovku nakoupí 1-2 obchody a pak už nemáme pod kontrolou, jak to mizí z trhu.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

22.7.2019 14:03:29

Až do nebes haleluja 9.99z10

25.2.2024 17:55:23

Vybíráme z Bazaru

Endless Winter EN KS SHAMAN deluxe + Mamut, proma
Endless Winter EN KS SHAMAN deluxe + Mamut, proma
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas