Studená válka 1945–1989

xxxxxxxxxo hodnoceno 545x (Seznam vlastníků)

Studená válka 1945–1989 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ananda Gupta
Jason Matthews
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pomoc s překladem

Ahojte všichni příznivci překladů. Ač jsem ještě nedokončil Red November (respektive dokončil, ale ještě to musím nasázet do grafiky), tak už uvažuju co dál a protože se moc zajímám o tuhle hru, tak jsem se jen tak zběžně díval na pravidla no překlad, vzhledem k přesným historickým reáliím nebude tak jednoduchý, jak si třeba dovymyslet nějaké formulace u námořníků z gnomské ponorky :-). No a první na co jsem vůbec narazil, tak je NÁZEV HRY. Ne že bych tady to spojení nedokázal přeložit, ale je dáno do určitých historických souvislostí a název hry je převzat z citátu prezidenta Kennedyho z jeho inauguračního projevu z ledna 1961. Tenhle citát je uveden v předmluvě hry. Bohužel inaugurační projev jsem nikde v češtině nenašel a tak jsem si našel anglický text celého projevu a celou větu ze které je ten citát. Takže tady tu větu uvedu, uvedu i můj překlad a pak bych prosil o co nejvíce názorů, jak název hry přeložit. Díky moc.

Now the trumpet summons us again—not as a call to bear arms, though arms we need; not as a call to battle, though embattled we are—but a call to bear the burden of a long TWILIGHT STRUGGLE, year in and year out, "rejoicing in hope, patient in tribulation"—a struggle against the common enemies of man: tyranny, poverty, disease, and war itself.

Překlad:
Dnes nás polnice svolává ne do zbraně, byť se beze zbraní neobejdeme, ne do bitvy, byť jsme připraveni bojovat, ale svolává nás nést společně rok za rokem břemeno dlouhé doby temného zápasu,"trpělivě a v radostné naději", zápasu proti společnému nepříteli všech lidí: tyranii, chudobě, nemocem a válce samotné.
6.2.2009 15:37:05

to já taky ne
ale téma i zpracování té hry se mi strašně líbí. Nicméně pár adeptů tu je a jeden kámoš už se nabídl, že by si rád zahrál, takže snad to půjde. TS mám na radaru už dlouho.

18.3.2009 16:13:07

rbx

Kren
Ja prave doufam, ze pro to ziskam lidi cca 45-55 let, kteri tu dobu zazili a z principu odmitaji ty ruzne fantasy a scifi temata a vlastne hry vubec.

18.3.2009 20:20:28

to rbx
Jsem ročník 1962 - tedy 47 :-)))
14 dní před mým nástupem do první třídy je-li naší ulicí sovětské vojenské kolony s bílými invazními pruhy na kapotách ...

18.3.2009 20:36:12

rbx

Kren
No tak ty by sis to uzil dvojnasob :-) To jen na vejsce zvonil klicema a tam tahle hra konci :-)

18.3.2009 20:58:03

to všichni
Tak je to domluveno !!! Sasa překladatel pravidel je historik a po neděli se na ty karty vrhne a slíbil, že do týdne by ten překlad byl. Až budu mít překlad, tak jsme se domluvili, že to já zpracuju graficky.
... no já si asi fakt budu muset tu hru pořídit :-)))

19.3.2009 10:42:06

kren
no teď když to bude přeložené, tak je to jasná volba, ne? :)

19.3.2009 10:44:57

rbx

Kren & Sydo
Koukal jsem na to a na tech kartach tolik historickeho textu neni. Je tam pouze nadpis a co ma hrac udelat. Protoze vsechen atmosfericky text, nebo chcete-li vysvetleni te ktere politicke situace, je uveden na nekolika stranach v pravidlech. Tedy na konci pravidel je nekolik stranek popisu jednotlivych karet. A tam je prave potreba historik, aby nazval vsechny dobove realie spravne. Pote to totiz slouzi uplne perfektne jako zjednodusena ucebnice o studene valce.
Co se tyce grafickeho zpracovani - super. Udelas tedy kvalitni skeny ve 300dpi vcetne zadnich stran, tak aby se to odneslo do tiskarny a jenom vytisklo?
Sydo: patral jsem po kontaktech a ziska doporuceni na kluky, co delaji kniharinu a jsou pry sikovni. On to ten plan tedy az tak nepotrebuje, ale kdyz uz jsem se do toho pustil, tak zkusim zjistit, kolik by to stalo. A kolik by staly 3 a 4 kusy, kdyby se nekdo z pritomnych chtel pridat.

19.3.2009 10:53:09

to syda
No jo to mne máš ale přemluvit dřív, protože zrovna dneska čekám balík s Galacticou od Anekena, tak se to mohlo vzít jedním vrzem. Teď budu muset kvůli tobě, že jsi v přemlouvání takový laxní platit poštovné :-)

19.3.2009 10:55:43

rbx
to je super, i když jestli je to kartonové, tak to asi nebude třeba. Nicméně přibližnou cenu prosím zjisti, bo si chci vymazlit mapy na HellGame a Pax Romana, tak ať mám představu. Díky

19.3.2009 11:09:17

nejsem laxní
rbx se třeba chytil hned :) ty jsi laxní v nechání se přemlouvat :)

19.3.2009 11:10:32

to rbx
Já skenuju vždycky v 600dpi - viz. mé zpracování karet pro Battlelore.
Jediný, ale dost postatný problém vidím v tom, že hru momentálně nemám a tenhle měsíc už mi na další hru nezbývají korunky, aby nebyly moje tři děti o hladu a nemuseli jít po žebrotě. Taky si nejsem vědom, že by hru někdo v Ostravě měl aby mi půjčil karty na sken. To by mi ji musel Aneken dát zatím na sekeru :-)).
Jinak to zpracování v tiskárně není špatný nápad. Mám ještě jeden (teda nápad). Mám známého tiskaře, který už teda nedělá tisk, ale věnuje se momentálně na upravených tiskařských strojích vysekávání tvarů z papíru a kartonu pro různé firmy (reklamní materiály atd.) A už jsem uvažoval u těch karet pro Battlelore, že bych si to všchno vytisknul na kvalitní oboustarnný fotopapír a on že by mi udělal šablonu s těmi vysekávacími noži a všechno by mi to on vyseknul. Když se to stříhá, tak to nikdy není ono. Vím, ale že výroba té šablony není levná záležitost - i když je pravda, že tvar těch karet je jednoruchý. Zkusím pozjišťovat na kolik by to přišlo. Jinak ty zjisti tu tiskárnu taky - zajímalo by mne nakolik by to komplet přišlo.

19.3.2009 11:18:44

žebrota x 3 děti
je jen 9 bodů dolů, to dáš :)

19.3.2009 11:20:37

rbx

Kren
Tech 107 karet klidne v 600dpi naskenuju a pak to muzu dat nekam ke stazeni, treba na rapid.

19.3.2009 11:27:41

to sydo
No jo, ale já mám vyloženu kartu vybavení "splátka hypotéky", kde se na kartě dočteš, že když nebudu mít na konci měsíce dostatek žetonů, tak přijdu o 5 místností své jílové chýše.

19.3.2009 11:27:43

rbx

Kren
Tak tuto Mythos kartu mam taky :-)))

19.3.2009 11:31:56

to rbx
Dobře, naskenuj to (myslel jsem že těch karet není tolik, ach jo).
Já to vždycky skenuju po jedné kartě pečlivě přiraženo do rohu ať to není natočené a nemusím se pižlat s rovnáním ve photoshopu. Teď jsem skenoval 60 lore karet pro Battlelore a už mi z toho hrabalo.
Nevím co máš za skener a za software, ale mám přednastaveno odstranit rastr (o té nejmenší velikosti - teď z hlavy nevím kolik to je) a mírně doostřit. Taky by bylo potřeba aby v každém obrázku byl vložen barevný profil, nejlépe sRGB, ať to nekomplikujem. A uložit v nekomprimovaném formátu TIFF.

19.3.2009 11:37:21

Překlad a české zpracování karet
Ahojte, mám od sasy kompletní překlad karet a od rbx kompletní sken všech karet, ale teď po neděli jdu do nemocnice na operaci, kde budu (doufám že jen) 14 dnů, takže pokud něko čeká na kompletní grafické počeštění karet, tak jsem zatím neměl čas se do toho pustit a dám se do toho jako rehabilitace po návratu z nemocnice.

3.4.2009 09:30:46

kren
tak přeji průběh bez komplikací a rychlou rekonvalescenci.

Já se nakonec rozhodl, že české karty dělat nebudu, kluci pořád, že se chtějí zlepšit v angličtině, tak ať pěkně makaj :)

3.4.2009 09:37:25

to sydo
Dík za podporu :-). Jinak je fakt, že toho textu na těch kartách není až zas tak moc, ale já musím předpokládat, že to budu hrát s jazykovými analfabety a tady také pár lidí nepohrdne českými kartami. Jinak TS ještě furt nemám, protože jsem teď na jaře zjistil, že mám nefunkční sekačku na trávu a oprava stála 6000,- tak jsem musel obětovat korunky na TS a Small World (eventuelně Arkham) na to abych našich 3000m2 travní plochy nemusel sekat kosou :((.

3.4.2009 11:09:47

kren
Taky preju vse bez komplikaci a at ses brzo v cajku.

3.4.2009 11:19:10

rbx

kren
take se pridavam s pranim brzkeho uzdraveni. Prelozil Sasa i vysvetleni karet v pravidlech? Protoze na kartickach jsou vlastne jen herni pokyny, ale to prave kouzlo spociva prave ve vysvetleni te ktere politicke situace ci akce, ktera v tu dobu nastala. Slouzi to pak jako krasna ucebnice dejepisu, protoze herni principy te hry jsou navrzeny opravdu skvele.

3.4.2009 22:00:20

vysvětlení karet
Kren má zatím k dispozici překlady karet. Na překladu vysvětlivek ke kartám začínám pracovat, ale chvilku to potrvá...

4.4.2009 11:16:57

Uriel

vysvětlení karet
tak jsem tak procházel net a narazil na ruský sajt s krátkým (relativní) popsáním děje všech karet. " http://prowargames.narod.ru/ts.files/ts_crdscmmnts.htm " nevím, jestli ale někdo umí rusky. A ještě pár návrhů:
1.-to Kren: bylo by fajn, kdybys dělal ty karty ve formátu MTG karet(teda, jestli půjdou nějak roztáhnout apod), ty origoš mi připadají malý (ale neviděl jsem je naživo), ale MTG formát by se dal vkládat do obalů
2.-nevim, kam plánujete umístit vysvětlení karet (jestli na kartu nebo někam na jinej papír odděleně) - ale na kartě by se vyjímaly nejlépe (otázka je, jak je vměstnat)
P.S: pokud ještě nikdo nezačal dělat vysvětlení, nebo je problém to překládat z ruštiny, tak se na to můžu kouknout já. Ale dejte vědět, abych to nedělal uplně zbytečně.

23.4.2009 19:54:15

rbx

Uriel
Zrovna vcera jsem vsechny karty z TS daval do klasickych Ultra Pro Economy obalu. Do Yu-Gi-Oh obalu se to nevleze.
Jinak bych se primlouval k dodrzeni puvodniho designu. Cpat na ty karty vysvetleni dost dobre nejde, nevleze se to tam. Navic to staci mit mimo v pravidlech, stejne si to kazdy precte jen jednou a pak uz vi, co se pri te ktere situaci delo.

23.4.2009 21:05:33

Jak pak Vám to jde?
rád bych měl tuto hru doma, ale originál by se mnou nikdo nehrál a proto denno denně očekávám novinky o dokončení...možná bych měl i kontakt na tiskárny a snad za rozumnou cenu

14.5.2009 15:21:37

Vybíráme z Bazaru

Play! Staň se hvězdou internetu
Play! Staň se hvězdou internetu
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas