Stanice Paranoia

xxxxxxxxoo hodnoceno 148x (Seznam vlastníků)

Stanice Paranoia - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 4 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 40 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
White Goblin Games
Autoři: David Ausloos
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Hned na začátek musím říci, že jsem se trošku obával reakce mých žáků na tuto hru. Po přečtení pravidel jsem měl pocit, že zajímavý koncept je utopený v nesrozumitelných detailech. Jak milé bylo mé překvapení, když jsme se hned u první hry docela dobře bavili. Na krabici je jako nejnižší možný věk uvedená 10. Myslím si, že aby hra měla spád a napětí, musí ji hrát zkušení starší hráči (14 a výše). Začátek hry je strašně důležitý a vše se odvíjí od prvních kol. Možností, jak hrát, mají parazité hned několik. Mohou se snažit infikovat, nebo opatrně poštvávat lidi proti sobě. Věřím, že ani nemusí nikoho infikovat a přesto mohou vyhrát, například vymáháním benzínů od ostatních hráčů. Hra je napínavá za obě strany. Jako člověk máte největší dilema komu svěřovat benzíny na závěrečné barbecue a zároveň mít nějaké na obranu. Ikdyž skupina odhalí parazita nemá ještě zdaleka vyhráno i jeden parazit může nadělat velkou paseku. Závěrem si chci postěžovat na drobné ale otravné chybky.
1.Karty vybavení většinou nemají jednoduché symboly skrze které by jste mohli odhadnout co dělají a musíte se dívat do pravidel - ano chybí i "kripl karta" (člověk tak aby úspěšně blafoval musí ještě nahlížet do pravidel a to už mi přijde vcelku zbytečné)
2. Význam příšerek - parazitů mi zatím uniká. Pravda je, že to trošku všechny rozpohybuje
3. Androidi mi by mohli mít alespoň jeden náboj na začátek.
4. Počítač jsme ve dvou hrách nikdy nespustili. Je to skutečně tak mocné, jak se může zdát? (většinou na to není čas)
5. Pravidel pro výměnu karet začíná ve třetí verzi pravidel (která je mimochodem zcela zásadní) přibývat, snad už je to konečná verze.
6. Nelze hrát s malými dětmi - špatně blafují.
A vyzdvihnout nějaká pozitiva
1. Neopakovatelná atmosféra - "Tak kolik je tady těch vetřelců, nejsem tu sám, že ne. Honzo? Martine? Dane? Pane učiteli ani vy už nejste člověk?"
2. V zásadě jednoduchá pravidla.
3. Hra se hraje svižně - díky výměnám jsou hráči pořád ve hře i mimo svůj tah.
4. Hra je docela krátká (do hodiny první hra, další o mnoho rychlejší).
5. Taktické možnosti pro obě strany.
6. Krásná plechová krabička
26.11.2011 15:25:58

Zablokovaná hra
No hrál jsem to zatím dvakrát a už podruhé (poprvé téměř) se mi stalo, že reaktor (počáteční karta) byl postupně obklopen kartami se zavřenými dveřmi, nebylo co objevovat, nebylo kam chodit, nikdo neměl čipovou kartu na otevření dveří a počítače byly za zavřenými dveřmi. Tak jsme se mrcasili všichni na malém prostoru, nešlo použít žádné karty, protože všichni měli jen 5 karet. Stává se vám to též?

28.5.2012 10:55:35 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Ještě se nám to během sedmi her, co máme za sebou, nestalo. Nejspíše je na vině také fakt, že občas zapomínáme na pravidlo, že části stanice musíme umisťovat pokud možno aby sousedily s místnostmi, kde má dotyčný nějakou svoji postavu. Ale i bez toho si myslím, že to dost záleží na hráčích, kteří vědí předem, která část místnosti půjde do hry a tedy se mohou nakýblovat někam, kde by mohli zahájit třeba nové křídlo stanice. Navíc prohledávat se může v pohodě i na dříve prohledávaných dílech, akorát to vyvolá kreveťáka. A je fakt, že mrcasit se v pěti místnostech s pěti postavama, pěti androidama a pěti kreveťákama musí být poměrně flustrující -)

28.5.2012 17:37:45

kren
Nam se to jeste takto nepovedlo. Musis mit ohromnou "kliku" na posloupnost karet v balicku mistnosti...

28.5.2012 20:21:30

paráda
takže paráda! Dnes sme hrali našu prvú hru tejto super hry. Hra má dobrú atmosféru a fakt rýchlo sa naučil každý čo má robiť. Horšie bolo na tom to že hned od začiatku bol 1 nakazený a další nemal ani 1 benzín a tak v 4kole vyhrali paraziti :)
Mám ale zopár nejasností:
1. Môžem v 1 ťahu robiť každú akcii až 4x? čiže aj 4x objaviť miestnosť?
2. Ked sa pohne človek do miestnosti s iným človekom tak môže vymienať akrty alebo strielať, ale čo ked je android niekde inde na pláne napríklad s3hráčom tak môže vystreliť na toho 3. hráča alebo musí cieliť práve toho ku ktorému sa jeho človek pohol?

3.6.2012 00:05:46

balorok
Podle mne musíš řešit tu místnost do které vejdeš, jinak by to nebylo ono a střílet androidem můžeš stejně ne?
Co se týká objevování, tak máš 4 akce a ty použiješ, takže podle mne vše ook.

3.6.2012 14:16:37

Zakoupeno
Tak jsem se nakonec rozhodl a hru zakoupil. Jsem zvědavý, jak se mi bde líbit. Doufám, že nezklame má očekávání :) ...

29.6.2012 18:21:40

Pěkný zážitek
Hru jsme dvakrát vyzkoušeli na letošním Festivalu fantazie a nakonec ji i koupili. Pravidla jsou trochu zmatečná (např. předměty by mohli mít popis přímo na kartičce), takže jsme obě hry zahráli s nějakými chybami, i tak ale byla výsledná paranoidní atmosféra perfektní :) Zkrátka skvělý dárek pro fanoušky Věci nebo Vetřelců.

9.7.2012 10:43:32

hra pre 4 - ano alebo nie
Na zaklade precitania prvych dojmov z hry a tiez viacerych recenzii mam tuto hru vo wishliste a rad by som ju za par dni kupil. Mam ale jeden pre mna dolezity dotaz - podla viacerych hracov je potenicial hry plne vyuzity az pri hre 5 a 6 hracov...

Kedze u mna bude hra prebiehat v drvivej vacsine ako hra 4 hracov, rad by som od vas aktivnych hracov vedel, ci je hra podobne zabavna a v tejto variante... nakolko som nemal moznost si hru vyskusat neviem posudit nakolko je cely mechanizmus hry, sirenia nakazy zabavny aj v 4 hracoch... na BGG kazdopadne doporucuju 5 alebo 6 ludi do partie...

29.7.2012 19:13:57

Ryko
Hrál jsem hru ve čtyřech cca dvakrát a bavil jsem se podobně, jako při hře více hráčů. Hra ve čtyřech je ale podle mě citlivější na to, zda se hostiteli povede někoho nakazit nebo ne. Dle mého subjektivního názoru platí, že při jednom nakaženém ze hry značně klesají šance mariňáků na úspěch. Taky je vhodné zavést domácí pravidlo, že do karet vybavení zamícháte o 1-2 benziny méně.
Jak jsem ale napsal již na začátku, i ve čtyřech je hra hodně zábavná a stojí za to. Rozhodně doporučuji.

29.7.2012 20:46:43 | Upraveno autorem (porovnej)

17cté odehrání
tuhle hru jsem hodně zkritizoval na několika servrech a dojem ze hry je stále stejný - něco tu je špatně. Ta hra je podle návodu děsně nezáživná a nesmyslná:
- marinjáci nestřílejí, roboti nemají náboje,
- nikdo nechce prohledávat místnostni kvůli strachu z nákazy nebo že se objeví žížala - chtělo by to symbol žižaly skrýt a objevení určit hodem kostkou.
- žížaly se neobjevují často, takže žádné střílení a náboje se hromadí
- povinná výměna karet je podivnost a otravnost
- po výměně virus-kanystr hráč neví co s cizí kartou virusu a musí si pamatovat že není nakažený (asi možnost pro blafování při pouřití ručního skeneru)
- mechanický robot přenáší nákazu? blbost !
- robota poškodí žížala? blbost ! pokud to nebude pořádné hovado jako je Vetřelec
- lékarnička ozdraví robota? ajajajaj....
- jak může člověk a robot sdílet stejné věci když jsou na opačných stranách stanice, atd.
- ve spojovací chodbě nic není, a přesto se tam něco najde?? pochopím, že když tím člověk projde, tak přivolá parazita.
- hráči nechápou proč maj bez potřeby prohledávat mísnosti.
- 6lidí znamená 12 postav ve hře, to je děsně moc
- atd. už mě nebaví to vypisovat.

Ta hra celkově je udělaná tak, aby si člověk ty pravidla celé předělal a vytvořil si vlastní verzi, což jsem taky udělal.

včera v 6 lidech opět zahráno s lidmi kteří pravidelně hrají, nejsou začátečníci. No nadčeni z toho nebyli a taky si všichni všimli těch několika zásadních děr, které ta hra má.
Na to že je to děsivé téma, tak všichni řvali smíchy=jo bavili se, ale ne tou hrou a atmoškou, ale těmi trapnými chybami a nesmysly ve hře.

hra ve 3 lidech je fajn pokud nákazu skrýváte až skoro do konce hry.
ve 4 lidech je to akorát.
5-6 lidí je to zajímavější kvůli podezírání kdo je nakažený, ale 6 lidí s 12 postavami je děsný zmatek a zdá se,že polovina postav je nevyužitá, hlavně proto že roboti nemaj náboje a nejsou nikde žížaly.

Tuhle hru hraju znovu a znovu a čekám to kouzlo zábavy o kterém furt všichni básní. Hraju to asi jen proto že Postapo téma a film Vetřelec jsou moji favoriti.

16.10.2014 08:56:15

Myslibor
Já vím, že je to z mé strany poměrně odvážná myšlenka, ale: Nenapadlo Tě třeba tu hru nehrát, když Tě nebaví a nelíbí se Ti?

17.10.2014 15:17:58

Vím, že trolové se krmit nemají... Ale neudržím se.
-Naopak, každý prohledává (jelikož nákaza je rozdána v prvním kole), aby našel vybavčo a benzín.
-Vetřelců je vždycky až až (popravdě nepamatuju, že by nám někdy nedošli)
- Povinná výměna je hlavní a nejdůležitější mechanismus hry vytvářející napětí a paranoiu
- Jestli nevíte, co s cizí kartou nákazy, nebo si nejste schopni zapamatovat, že nejste nakažení, tak je s váma něco špatně :D
- A co když ta "žížala" je opravdu velká? Nikde nejsou napsány její rozměry...
- A co když je "robot" nějak mentálně napojen na člověka? Má i organické části?

Popravdě už mně taky nebaví to tu po tobě číst ;-)

17.10.2014 17:14:05

Myslibor
Moc to resis. Nebavi te to? Tak to nehraj? Bavi, neni co resit. Pokud je to neco mezi, tak si to uprav. Nikdo netvrdi, ze se musis striktne drzet pravidel. :-P

17.10.2014 23:25:40

Vybíráme z Bazaru

Donuty
Donuty
Akt. cena: 175 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas