Space Hulk - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Games Workshop
Autoři: Richard Halliwell
Rok vydání: 1989
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy na pravidla

nejasnosti v pravidlech a pod....
8.11.2009 23:27:05

mart
ale ne, ja to nechciu stavet tak, ze me neuspokojilo vase vysvetleni tady. Ja jen hledam konkretni vysvetleni k tomu, ze model other than target je myslen i marinak a ne jen dalsi potencialni cil, kterym by se mohl stat jen dalsi GS a ze dalsi akci je myslena i akce marinaka, byt vpodstate nen idalsi v rade, protoze probehly soucasne. To je cele. Bohuzel mam Psace Hulk zafixovany ze starych let z te PC verze kde byly urcita pravidla a ted z te treti edice, kdy se mi splnil sen a hra semi domu dostala i ve stolni podobe. Nemohu tedy vychazetz moznosti prvni a druhe edice, kde se tenhle problem resil ruzne a treti edice kombinuje oboji. Bonus jo, ale jen v to ma tom pripade.

9.11.2009 20:25:13

strelba
jinak predpokladam ze marinak muze strilet vsude kam dosahuje jeho zornyuhl, tedy i do uhlopricky

9.11.2009 20:31:38

Souvislá střelba
Tak další update, nakonec se ukáže, že jsem měl pravdu úplně původně:-)

Per Jervis, sustained fire can carry over between turns if the Space Marine was shooting at a Genestealer (or door), and continues to shoot at the start of his turn.

Jervis said strictly according to the rules, the Space Marines would not get the sustained fire depending on the order they shoot in (if you have Space Marines A and B, and the shoot order was taken over two Genestealer actions as A-B-B-A, then the second shot of "B" would get sustained fire, but shooting A-B-A-B means neither would get the bonus).

However, the intent of the rule was to have both Space Marines get the sustained fire bonus. Basically the free overwatch shot does not count as an action that would clear sustained fire.

Takže pro anglicky nemluvící: podle posledních upřesnění výstřel v owerwatchi nezruší bonus za souvislou střelbu, utrácení CP zřejmě pořád ano.

9.11.2009 21:27:25

JČP
takzeje to jak jsem potvrdil Martovu domenku, ze je dobre zacit pri pristim tahu cile marinakem v OW, ktery predchozi palbou akci ukoncoval. Toho jsem se kapku bal, prijde mi toze je to priti duchu pravidel, tkova z prominutim obechcavka. Budto bytam nemel mit bonus podle me nikdo, nebo vsichni.

9.11.2009 22:01:26

JČP
mimochodem koukam ze to ale nepises o sustained fire behem OW, ale klasickem sustained fire behem tahu marinaku. A ted v tom mam teda totalne hokej, protoze pro me dosud konec kola znamenal konec kola bez toho aby dochazelo k navaznosti na kolo predchozi a nejaky marinak ktery koncil strelbo tou strelbou muze kolo zacit se sustained bonusem.

Tim utracenim CP mas na mysli co. Ze muj marinak 3x pohne, 1x vystreli a pouzitimCP k dalsi strelbe nevyuzije sustained fire bonus? To se mi nejak nezda.

9.11.2009 22:06:03

tak už jsem myslel že jsme se dohodli a teď tohle :)
ale tohle mi vůbec nesedí...

za 1) to s tím změněným pořadím psal přece Mart ne?

za 2) podle mě si 3 a 4 odstavec protiřečí...

A-B-B-A je v pořádku, ale A-B-A-B ne protože mariňák A ruší souvislou střelbu. A poté je tam napsáno - Basically the free overwatch shot does not count as an action that would clear sustained fire. (btw tohle v pravidlech nikde nevidím, z pravidel mi vyplívá, že střelba v overwatch je AKCE, ale neplatí se za ni AP a ne že se to jako akce vůbec nepočítá)

Tak ruší nebo neruší? :)

9.11.2009 22:07:33

Beholder
no podle me v Overwatchi skutecne neni strelba akci ktra rusi sustained, jak uz tady drahnou dobu tvrdim (zase a opet osamocene a jako jediny, takze me vetsina stejne utluce:-), jak je receno v citaci, jenze kdo je Per Jervis? Nasel jsemtotiz na BGG protichudna jednoznacna tvrzeni od ruznych lidi a koho mam brat vazne uz fakt nevim:-)

9.11.2009 22:12:08

2 JČP
Dal bys sem prosím nějaký link na tohle jeho vyjádření? Protože je vážně hodně divné. Už jenom tím, když tvrdí, že střelba v Overwatch režimu není počítána jako akce, když nejenom FAQ mluví o zcela přesném opaku... podivná je také zmínka o "přenášení" sustained fire bonusu dokonce mezi tahy.

9.11.2009 22:44:44

JCP

Mecenáš trolíků

Zdroj
http://www.boardgamegeek.com/thread/440187/page/6

9.11.2009 22:46:49

JCR
jo tak jsmsi blbeprecetl jednu vec, mysle jsem zeto v tom OW Jarvis pise ve smyslu zemarinak A, pak marinak B a pokud v dalsi akci cile tahne Marinak B, ma bonus, protoze jeho akcenebyla prerusena. Tak ja kto myslel Mart uplnena zacatku. To by mi prislo proti duchu pravidel, ale Jarvis to mysleljinak. Co me ale zarazilo je to, ze (jestli jsem spravne pochopil ten anglicky text), zekdyzzacinam nove kolo a strilim marinakem nastejny cil, do jakeho koncil marinak strelbu v minulem kole. Sice by bylo pochopitelne, zeto cele ma jakousi navaznost apokracuje se proste v boji, ale jsem zvykly ze kola jsou od sebe prostenecim oddeleny. Pokud ovsemnehapruje terminologie a turn je myslena jedna akce v jednom kole:-)

9.11.2009 22:47:13

JČP
Díky. Mají v tom sami normálně hokej, tohle není normální. Buďto mi uniká pointa a jsem hodně natvrdlý a nebo v Games Workshopu ujíždějí na hodně kvalitním materiálu. Není to totiž vůbec poprvé, co v rámci pravidel sami negují sebou dříve vyřčené...

Tak na tohle jsem opravdu zvědav, jak to dopadne.

9.11.2009 22:58:29

mart
jj, v pravidlech je jasne napsáno že během OW Space Marines can perform shoot ACTIONS (to že se za ně neplatí AP je irelevantní)...

9.11.2009 23:04:02

mart / Beholder
ale teda spon uznejte, ze jsme s JCR z kraje nekecali uplne kravoviny, za kterymi jem si jako nejak uvzate stal a nechtel jsem pochopit vase vysvetleni.

Jaosobne jsem tu vetu take turn with model othr than target proste pochopil v kontextu celkoych prvidel presne jak je vyrceno v te citaci jak to zamysleli autori v pravidlech. Tentokrat si troufam rici, ze jsem to vysledoval z te vety spravne ja a bojoval tu za to marne s vetrnymi mlyny.

k Beholderovu action - Anglicani maji pro mnoho vyznamu jedno slovo action a prilispodleme Beholder lpi na terminologii a kazde slovo Action v pravidlech pro nej znamena jedno a totez. Ja bych v ceskem prekladu pouzil u strelbu v OW jako treba cinnost, ktera se v OWprovadi, nikolivakci, protoze to proste zavadi k tem myslenkam ze jde o stejnou akci jakou provadeji marinaci ve svem tahu. Jenze u OW se neutraceji AP, takze neni co ukoncovat nebo prerusovat ze strany marinaku, jejich palbu zastavi akce GS tim ze bud cil zhebne, nebo prestane delat akce a upoutavat tak na sebe palbu (i souvislou) od marinaku na hlidce.

9.11.2009 23:09:28

Beholder
k te irelevantnosti - cim to ze OverwatchFire Action neni uvedena v tabulce akci? Nebude to tim, ze se jedna o jiny druh akce? Konkretne nazvanou Overwatch fire Action, coz neni totez jako ire action? Vytrhavat z kontextu jen sluvko Action jako definitivne dane nazvoslovi a terminologii, to uz je faktjen hledani duvodu, proc sis vlastne myslel neco jineho a myslel sis to spravne, byt to tak neni.

9.11.2009 23:51:28

konecna sumarizace:-)
tak jsem si to vcera prebiral ze vsech stran, s anglickymi pravidly, ceskymi pravidly, tim co pastnul JČP od toho GW designera a vychazi mi z toho tohleto a zni to podle me docela logicky:

1. Souvislou strelba nastava, pokud marinak pouzije na stejny cil bez jakekoliv jine akce strelbu po druhe, treti etc.

2. Tato vyhoda mu zustava i do dalsiho kola pokud tah za marinaky koncil a pokud v dalsim kole zacina tah a pokud v te strelbe pokracuje na stejny cil, ktery prezil (coz je znacne nepravdepodobne ze tohle nastane, ale stat se to muze).

3. Souvislou strelbu mohou marinaci vyuzivat i na hlidce, pokud pali na stejny cil, ktery dela akce (pohybuje se) a je v jejich zornem poli.

4. Souvislou akci muze narusit jen pokud jiny model nez cil prevezme akci = a) tahne jiny GS v tahu GS
b) hrac za marinaky ve svem tahu tahne jinym
marinakem
c) v tahu GS hrac pouzije command pointy a
vezme si tim akci, cimz narusi jak souvislou strelbu hlidkujicich, tak treba jineho marinaka ktery uz pomoci command pointu v tahu GS strilel a udelenim dalsiho CP zase na strelbu by ten bonus mit mohl, ale nema, protoze se hrac rozhodl strilet nekym jinym.

5. "model other than target takes action" neplati na Overwatch fire action, protoze na vice strilejicich marinaku na stejny cil se nevztahuje vyraz vzit akci, marinaci si zadnou akci neberou, oni jen reaguji na hlidce na pohyblive podnety GS, akci si v tahu GS mohou brat jen GS, pokud nenastane vyjimka, ze si vezme akci hrac pomoci Command pointu.

6. doplneni k bodu 4. c) - pokud si hrac vezme akci pomoci command pointu v tahu GS, narusuje timto souvislou strelbu hlidkujicich marinaku, protoze timto se vztahuje na nej vyraz vzit akci (v tomto smyslu je pravidlo model other than target naprosto presne a je tim mysleno jakykoliv model, marinak i GS, ale musi byt splneno vezme akci (take action).

(Overwatch fire action nelze chapat jako ze si hrac timto bere akci, tato akce neni ani uvedena v tabulce akci a jedna se spise o cinnost vykonavanou v Overwatch, cinnost se da rict anglicky totiz take slovem action, nicmene v cestine to muze byt jak akce, tak cinnost, porad pujde o totez slovo, ale nespada do terminologie akci danych tabulkou akci, ktere jsou zavisle ciste na tom, ze je zadava hrac, nikoliv ze jsou reakci na podnety na bojisti jako je pohyb GS).

Takhle to nejak teda vidim ja.

10.11.2009 08:49:57

2 Ringo
Máš to správně.

Snad jen s tou střelbou v Overwatch (OW) režimu je to "trochu" špatně, protože skutečně jde o AKCI. Ať už se na to díváš jakkoliv. O akci tu vždycky šlo (v minulých edicích) a tahle nová snaha GW postavit střelbu v OW mimo zavedená pravidla naráží mj. na skutečnost, že pak bys s mariňákem v OW mohl střílet během jednoho tahu na pohybujícího se stealera hned dvakrát. Jednou gratis v OW módu a podruhé za využití CP, jako reakci na jeho pohyb. Ale nechme to být. Prostě v OW režimu tedy platí sustained fire a basta.

10.11.2009 16:23:37

mart
prave jeste musim nastudovat, jak je to s marinakem na OW a CP, jestli mu je vubec muzu davat. to je jedna vec. Druha vec, ktera mi porad nesedi (netyka se overwatch) je prevadeni sustained fire do dalsiho kola, protoze za vsech predpokladu ktere jsem zminil je Sustained fire narusena tahem GS, tim padem i zcinajici hrac, ktery minuly tah koncil strelbou ma uz podle me narusenou souvislou strelbu tim, ze na sebe brali akce GS, nez se zovu dostane marinak k tahu. Na to bych se rad doho designera zeptal. Jedna moznost aby to preruseno nebylo by byla ta, ze by hrac s GS nedelal ve svem tahu vubec nic. Ale je t ostejne hypoteticka situace, protoze hrac stejne s GS na ktereho bylo strileno budto uhne, nebo na hrace zautoci na blizko a rozhodne sekdo zkoho, takze v dalsim kole hry neexistuje budto cil, nebo marinak.

co se tyce terminu akce - akce samozrejme OWF je, jenze neni chapana jako akce uvedene v tabulce akci provadenych standardne v tahu marinaku (at uz ve vlastnim tahu nebo pomoci CP v tahu GS).

Ale jinak je fajn ze jsme se dobrali nakonec celkem k spravne interpretaci a im k tomu, abysme to hrali podle pravidel spravne, byt nekter otazky stale zustavaji, viz pretazeni souvisle strelby do dalsiho kola.

10.11.2009 16:33:15

2 Ringo
Co se týče převodu bonusu u střelby do dalšího kola, platí to pro následující případ.

Na jedné straně je mariňák v OW módu a na druhé stealer, který se pohybuje jako úplně poslední ze své skupiny. A jde proti mariňákovi stojícímu v OW. Ten jej sice nezasáhne, ale pokud tenhle mariňák na začátku své fáze bude hrát jako první a začne střelbou právě na tenhle cíl, získá sustained fire bonus.

Stejné by to bylo tehdy, pokud by použil CP pro střelbu na posledního pohybujícího se stealera. A následně, ve své fázi, pokračoval ve střelbě na tenhle předtím nezasažený cíl.

10.11.2009 16:58:30

Ringova konecna sumarizace
Hezky napsaný.
Možná i líp než v oficiálním vyjasnění

Q. Can the sustained fire bonus be carried over from the Genestealer player’s turn to the Space Marine
player’s turn?
A. Yes. Sustained fire is only lost due to the conditions described on page 19 of the rulebook.

Q. One of the conditions in which sustained fire is lost is if a model other than the target takes an action.
Does this apply to other Space Marines on overwatch?
A. No. By the letter of the rules, overlapping overwatch could eliminate the sustained fire bonus
(depending on the order that the Space Marine player made the shooting rolls), but the intent of the rule
is that all of the Space Marines on overwatch would get the sustained fire bonus.

Je hezké, jak se s tím nemazlí. Pokud souběh nějakých pravidel naruší záměr, nemění se pravidla, ale je vytvořena zvláštní výjimka.

11.11.2009 09:34:19

JČP
a obhajit to nas tady stalo presne 94 postu (vetsina z nich je k tomuto problemu) a bylo namale aby nedoslo k ostrejsimu flame, ale nekdy se proste vyplati bojovat:-)

11.11.2009 20:13:47

JČP
jinak ale podle me ke kolizi pravidel nedoslo, ono je to vyvoditelne z tech pravidel tak jak jsou napsana, jen clovek nesmi nektere veci brat prilis doslova a chce to proste jen jednat v duchu pravidel a zbytecne striktne neslovickarit.

11.11.2009 20:15:09

nejsem si jistý...
následná situace....na jednom políčku stojí mariňák s OW, na druhém políčku hned vedle jsou zavřené dveře a hned za nimi na třetím políčku je GS, který otevře dveře. Pálí okamžitě mariňák co je na OW nebo palí až v momentě co se pohne. Když jsou dveře zavřené, GS dělá akci (otevírá dveře), ale mariňák ho ještě nevidí, takže si nejsem jistý jestli může střílet. řekl bych že jo, ale jistý si nejsem...

16.11.2009 12:09:56

Pohyb do uhlopricky
kdyz stojim tesne pred krozovatkou, mohu do krizovatky treba do sikma do leva (na prvni policko odbocky) nebo musim nejdrive do krozovatky vstoupit, otocit se smerem do leva a vstoupit do chodby na levo (na prvni policko odbocky)?

17.11.2009 01:13:04

odpovědi
2 Beholder: mariňák pálí na GS okamžitě poté, co tento otevře dveře. Za předpokladu, že GS stojí v jeho LOS (GS ale může dveře otevřít i tak, aby nestál v LOS, a zabránil tak střelbě)

2 Ringo: do křižovatky samozřejmě můžeš vstoupit i šikmo (doleva či doprava)

17.11.2009 09:25:00

mart
"GS ale může dveře otevřít i tak, aby nestál v LOS, a zabránil tak střelbě"

a jak? :)

17.11.2009 11:44:19

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 6000
Končí za: 6 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

YEDO Deluxe Master Set (Kickstarter)
YEDO Deluxe Master Set (Kickstarter)
Akt. cena: 2190 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas