Osadnící z Katanu: Karetní hra

xxxxxxxooo hodnoceno 213x (Seznam vlastníků)

Osadnící z Katanu: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Devir
Filosofia Editions
Kosmos
Marektoy
Mayfair Games
Tilsit
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Stojí za koupi?

Hru již hodnotilo 48 osob, ale žádná diskuze. Protože je hra v rytíři nyní v akci za solidní peníz, tak se zeptám, zda stojí tato hra za koupi. Komu je tedy určena, jakého hráče by mohla bavit? Jak se líbí vám?
Mám přečtená pravidla a mám jeden poznatek, a to ten, že když jeden hráč by rychle postavil cesty, tak druhý si ani neškrtne, nebo se pletu?
Děkuji za postřehy k této hře.
13.2.2010 13:10:44

PJ

Dobré, ne však skvělé...
Mně se to docela líbí. Žádná pecka to není, ale baví mě to víc než deskoví Osadníci.
To s těmi cestami zní sice logicky, ale vlastně jsem tuhle situaci nikdy nezažil. Vtip je v tom, že cesty a vesnice se musí střídat, takže se nedá prostě postavit najednou hodně cest.
Líbí se mi rytíři, ekonomická síla a prohledávání balíku za suroviny. Jestli je hra v akci, uvažoval bych o ní. Považuju ji za jednu z lepších her pro dva hráče.

13.2.2010 14:25:21

osadníci
souhlas s PJ
+přijde mi to docela vyvážené většinou prohrávám tak o bod či dva :-)
a ke konci se s přítelkyní nemáme dost rádi:-)

13.2.2010 15:17:27

Death
Tuhle hru máme rádi. Dnes už je sice nehrajem tolik jako dřív, ale baví nás dost. Přece jenom stavíš různé budovy, které mají speciální vlastnost. Třeba vodárna tě chrání před morem apod. Nebo stavíš rytíře, kteří ti zvyšují sílu. Jediná nevyváženost, která ve hře může nastat je, když někomu zezačátku přejí víc kostky a rozvine se rychleji než protihráč. Pak většinou nemáš šanci, ale na druhou stranu to je spíš vyjímka. Co si vzpomínám, tak většina her byla vyrovnaná a rozhodovalo se v posledních kolech, takže o napětí nebyla nouze.

13.2.2010 21:07:09

dobra hra ale nemam ju rad
Suhlasim ze s tym ze je to dobra hra pre dvoch hracov, ale nemam ju velmi rad pre velke skodenie si hracov navzajom.
Na rozdiel od obycajnych osadnikov, kde nie je mozne odstranit uz polozenu cestu, dedinu alebo mesto, tu sa daju burat postavene budovy v dedinach alebo mestach a to cloveka nastve (ale samotne cesty, dediny a mesta sa nedaju zburat).
A este hra pri hrani zaberie dost miesta takze aj ked je to kartova hra, tak nie je pouzitelna na cesty.

14.2.2010 01:48:26

Kostky a systém...
A nebrání kostky či herní systém vůbec hráči využívat více možností? Tedy mám na mysli to, zda je to o tom, že prostě padne např. 1 a já musím udělat to a to a nebo je hra volnější a člověk má určité rozhodovací možnosti, tedy že musí taky zapojit hlavu.

14.2.2010 06:49:30

Nesedla mi
Kostky brání jedinému, pokud nepadají, tak se můžeš akorát rozkrájet. Hra je dobrá pokud na obou stranách padají rozumně kostky, ale počáteční rozjezd je daleko víc o náhodě než desková verze. V karetní verzi hážeš jednou kostkou - tj. 16,6% na jedno číslo, kdežto v deskové verzi hážeš 2 a procentuální rozložení je lepší a lépe ovlivnitelné. Deskové osadníky mám mnohem radši.
Hrávali jsme s manželkou hodně často, některé hry paráda, kdy jsme si je užívaly. Ale když to nepadalo, tak těžká frustrace :(
Druhá hra, které jsme se zbavili. (První byla civka s herní dobou 6+h)

14.2.2010 07:09:22

16,6% na jedno číslo
Ta procentuální úspěšnost při hodu kostkou se dá zvýšit tak, že se háže dvěma kostkama a vybereš si tu, která se ti hodí ;-)

14.2.2010 08:33:46

Zklamání
Tahle hra mi byla jednou po zahrání Římu (který mě nadchl) doporučena, že je to ještě mnohem lepší varianta pro dva hráče, tak jsme se domluvili s kámošem, že ji zakoupíme. A musím bohužel říct, že nás zklamala. Hodně záleží na kostkách, je to při hře absolutně roztahané po celém stole (jestli se to na stůl vůbec vleze), zdá se mi to příliš zdlouhavé a ještě se tam objevil takový nepříjemný efekt, na který nadává jeden můj kolega. Už několikrát se stalo, že má prostě jeden hráč ze začátku navrch, pěkně mu to chodí, padá a spokojeně si staví a je poměrně jasné, že by měl vyhrát. Ale najednou se to uprostřed hry zvrátí a druhý hráč, který celou dobu zoufale nestíhal postaví díky štěstí na kostkách během chvilky několik budov, které mu vyhrajou hru. Prostě totální a naprostý zvrat a z ani jedné strany neočekávaný. Tomu druhému to prostě tak nějak vyjde, aniž by to plánoval. Takže na konci vůbec nemáš pocit, že jsi to vyhrál/prohrál spravedlivě. Prostě se najednou stalo něco, co celou hru úplně postaví na hlavu.

14.2.2010 10:00:56

Vynikající
Když hra vyšla a to už nějaký pátek je, tak jsme ji hrály furt. Podle mě zase na rozdíl od ostatních na náhodě skoro vůbec nezáleží. Stačí si šikovně vybírat karty, stavit co potřebuješ a s rozmyslem, blokovat soupeře atd. Možností je spousty a dle mého je to nejlepší hra pro dva hráče. Netrvá ani dlouho, dá se zahrát i za půl hodiny, samozřejmě až po několika hrách když už to znáte. Jediná nevýhoda je, že zabere fakt hodně místa a na normální stůl se nevejde.

14.2.2010 10:41:59

můžu doporuči
My jsem s ji pořídíli hned po svadbě a vzali sebou na svatební cestu. Hráli jsem ji pořád a bavila nás. Postupně jsem k tomu pořídil i 6 rozšíření a ty tomu pak dodávaj dalůší náboj (postavíš soupeři do města nevěstinec a jeho rytíři jsou rázem o 1 slabší :)) ). Když chceme hrát něco sami dva volíme Osadníky nebo Jambo. Řím máme taky, ale tam, pokud ti dobře přijou karty můžeš vyhrát za cca 3 minuty a druhý hráč s tím nic neuděla a to nás dost znechutilo.

14.2.2010 10:50:25

dva pohledy
Tak se zdá, že na hru jsou zpravidla dva pohledy, jedněm se líbí, druzí ji nemají rádi. Vzhledem k tomu, že ji nyní mají za 345,-Kč, tak objednám a uvidím.
Každopádně všem děkuji za komentáře.

15.2.2010 10:24:52

to Deth
Myslím, že s rozšířeními je to dobrá hra. Problém je, že rozšíření u nás nevyšla a tak jestli ti nevadí cizí jazyk, tak bych ta rozšíření asi doporučil tak, jak píše tomasV. O těch rozšířeních jsem četl jenom pozitiva. Mám to ale z druhé ruky, protože rozšíření jsem nikdy nehrál - mám jen základ, který trpí zde zmiňovanými neduhy. Myslím, že s rozšířeními se tu neduhy poněkud stírají.

15.2.2010 10:58:26

rozšíření
K dispozici jsou přelepky v češtině - na všech šest rozšíření.

15.2.2010 11:01:39

rozšíření
Až zkusím základ, pouvažuji o rozšířeních. Ovšem na jiném serveru jsem četl, že by snad mohlo (mohla) nějaká rozšíření vyjít v češtině.

15.2.2010 11:31:09

PJ

Rozšíření
Držme si (a Albi) palce a rozšíření vyjdou česky v druhé polovině roku 2010.

15.2.2010 12:15:05

Rozšíření
Kvůli počeštění rozšíření jsem Albi kontaktoval několikrát s nabídkou jakékoliv spolupráce z mojí strany. Odpověď byla taková, že Albi o tomto kroku vůbec neuvažuje a proto si mohu být jist, že rozšíření skoro jistě nevyjdou. Pokud se postoj Albi obrátil, tak jedině dobře, ale já si rozšíření koupil už z Anglie a musel jsem si kvůli jinému rubu karet koupit i anglický základ. Nicméně toho vůbec nelituji, hru mám velice rád a považuji ji za jednu z nejlepších her pro 2 hráče. První můj nesouhlas s předešlými názory - Náhoda na kostkách 16,6% sice není tak velká, ale narozdíl od deskových osadníků si můžete být jisti, že pokaždé (a to zdůrazňuji) dostanete nějakou surovinu. Ve skutečnosti je to někdy až na závadu, když si šetříte konkrétní suroviny na budovu v příštím tahu, soupeři padne číslo, které už nemáte kam dát, nebo padne číslo, které máte několikrát a potom jenom jektají zuby, aby náhodou nepadnul zloděj ve vašem tahu. Druhý nesouhlas se týká škození mezi protihráči - Škodit se ve skutečnosti zas tak moc nevyplácí, za prvé je šance, že to nevyjde (což mně běžně) a navíc je tu možnost otočit to proti hráči, který chtěl zaškodit. To se ovšem vyplatí ještě míň. To, že jsem měl protikartu na konkrétní druh poškození, se mi stalo vždycky jen náhodou, kdy jsem lízal naslepo. Jinak je obsazení velmi důležitého místa na ruce kartou, která by hypoteticky mohla někdy zlepšit šanci proti záškodníkovi dost nevýhodná a často je lepší škodu podstoupit, než číhat a doufat. To je ovšem můj názor, vyvozený z nespočtu odehraných zápasů a přesto jsem uznat dobře argumentovaný protinázor.

7.6.2010 03:31:42

Bayern

Rozšíření
Německá verze rozšíření má stejné rubové strany karet jako má česká základní sada, takže není neutné ji kupovat znovu. Mám 6 německých rozšíření (2 krabice po 3 rozšířeních) a vřele doporučuji každému, kdo má karetní osadníky rád a chce si je výrazně zpestřit.

7.6.2010 21:52:28

Rozšíření
Nemám rád němčinu. Z tohoto jazyka ovládám jen základy, narozdíl od AJ. Navíc napůl česky napůl německy, s tím bych se nikdy nesmířil, nic ve zlém. A ke všemu jsem měl českou verzi v původním vydání, kde je několik nedostatků, které vyřešilo až opravené vydání. A poslední bod, vnější zásah do původní karty, jako např. lihovkou dopsat chybějící text, to bych si radši urazil ruce...

8.6.2010 02:01:25

Suz

Strategie
Včera jsme si s manželem pořídili tuto verzi osadníků, protože obvykle nemůžeme najít nikoho, kdo by s námi deskovou verzi chtěl hrát. Zatím jsme s ní velmi spokojení. Trochu nás zarazilo, že je ve hře o jednu vesnici méně, takže je vždy poměr surovin nevyvážený, ale ukázalo se, že při šikovné strategii může vyhrát i ten "slabší". Vážně nás to chytlo. Zajímalo by mě, jestli k téhle hře existuje někde fórum, kde by bylo možné diskutovat o strategiích.

29.8.2010 11:19:26

PJ

Suz
Nevidím důvod, proč by se nedalo diskutovat zde? Založ si vlastní vlákno např. "Strategie - tipy a triky". Jinak můžeš zkusit hrajeme.cz nebo boardgamegeek.com - tam je informací nejvíc, ale pouze v angličtině.

29.8.2010 11:44:47

strategie
Klidně piš sem. Není lepší místo, kde se podělit o zkušenosti, či požádat o radu :)

5. vesnice je téma samo pro sebe a i když je to velké lákadlo, přečetl jsem si jeden sáhodlouhý článek, kde někdo propočítal, že je ve skutečnosti nevýhodná. Ze začátku jsme s tím taky bojovali a udělali si vlastní pravidlo, že poslední vesnice bude o něco dražší, ale pak se ukázalo, že jde bez problému vyhrát i bez ní a že je to vážně docela i brzda. Větší síla je však mincovna, ale i ta se dá porazit.

29.8.2010 11:49:56

PJ

Havelock
Nepřipadá mně moc smysluplné, když se strategie řeší ve vlákně "Stojí za koupi"? Fórum je pak nepřehledné. Copak je takový problém si založit nové vlákno?

29.8.2010 11:58:12

PJ
Nezlob se, proč to adresuješ zrovna mě? Chtěl jsem vyjít vstříc Suz. Psal jsem jí odpověď a tys mě předběhnul, aniž bych to věděl. Proto to teď vypadá jako ignorace. Navíc pochybuji, že by měl někdo zájem řešit strategie hry, tak proč kvůli tomu zakládat nové vlákno? Pokud někdo takovou touhu má, určitě ho založí sám a já se rád připojím s tím co sám vím.

29.8.2010 12:12:42

To Deth
Jak píšeš, tato hra je velice ovlivněna náhodou, což hru hodně schazuje. Není sice zcela pravda, že hráč, který postaví na začátku více vesnic, musí zákonitě vyhrát, ale dá se s určitostí říci, že zbytek hry bude mít výrazně lehčí. A kdy hráč, který má méně vesnic, dokáže vyhrát? Většinou bych řekl, že to je potom, co se slituje nad druhým hráčem a nenapadá jeho vesnice, neútočí na něho apod. Proč by to měl také dělat, už takhle se ten druhý trápí dost. Avšak právě na tom dokáže kolikrát ten druhý vyhrát. Docela mě mrzí, že je ve hře lichý počet vesnic, tedy vždy bude mít jeden o jednu vesnici více. Toto není zase takový problém, ale ten s vesnicí navíc produkuje více surovin, které může krásně směnit za potřebné suroviny. A pak je vždy k vítězství blíže.
Samozřejmě kromě počtu vesnic je i důležité, co kolem nich hráč má a jaké kostky zrovna padají, jestli ty, které potřebuje či ne. A zde je opět velký vliv náhody a když to nepadá, tak s tím hráč nic neudělá, ať už se snaží sebevíc :(
Přesto si myslím, že tato hra, pro dva rozumné hráče, může být dobrou oddychovkou.

25.12.2010 10:01:28

MioSRT
S tím lichým počtem vesnic úplně nesouhlasím. Moje zkušenosti ze hry jsou takové, že pokud má hráč o vesnici méně, tak se musí více soustředit na rozvoj měst a vítězné body získávat za speciální budovy. Zažil jsem plno her, kde se rozhodovalo v posledních kolech a hráč, který měl o vesnici méně, byl naprosto rovnocenným soupeřem. Problém je, když se někomu povede dostatečně rychle, obvykle vlivem hodu kostkou, postavit o 2 vesnice více. To pak už druhý hráč nedotáhne, ale ta jedna vesnice ještě takový problém není. Jinak nevidím problém tu lichou vesnici ze hry odstranit.

V každém případě si myslím, že ta jedna vesnnice navíc je spíš psychologický tlak na druhého hráče, protože soupeř má o 2 surovinová pole víc a tedy větší pravděpodobnost, že mu něco padne.

A s tou náhodou to nevidím, až tak zásadně. Jsem zastáncem toho názoru, že hra poskytuje hráči dostatek prostoru pro to, aby vliv náhody snížil. Samozřejmě se může stát situace, kdy se zblázní kostky a některá čísla prostě nepadají, ale to se nestává pouze v eurohrách, které náhodu eliminují téměř k nule.

25.12.2010 14:30:44

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač Starý Svět - KOVOVÉ MINCE + vrecko
Zaklínač Starý Svět - KOVOVÉ MINCE + vrecko
Akt. cena: 20 €
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas