Neanderthal: Lovci mamutů

xxxxxxxxoo hodnoceno 137x (Seznam vlastníků)

Neanderthal: Lovci mamutů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Před víkendem mi přišla ze zahraničí tato hra. Přelouskal jsem pravidla v aj + jsem nakoukal videa na youtube (https://www.youtube.com/watch?v=TM7XDWUAZW4 , https://www.youtube.com/watch?v=OnDAWtft5PM) je pravda, že z videí jsem toho pochopil více než z papírových pravidel.

Založil jsem tuto debatu, aby se tu rozjely otázky a nejasnosti na pravidla. Dnes plánuji dát první hru s přítelkyní, když tak pak napíšu dojem ze hry.
23.11.2015 11:01:34

Šeherezáda
Ve fázi 6 - akce propojení, neologie a akce starších si uvolním disk s dcery Šeherezáda. Tímto se stane vyspělou a zaktivuje se mi její schopnost syntax - mohu vykonat dvě akce. Znamená to tedy, že mám akci navíc a mohu ji HNED vykonat?

22.8.2016 19:28:13

Otázky na pravidla
by sa mala hádzať do sekcie Otázky - je to tam lepšie potom dohľadateľné, keď niekto bude hľadať niečo konkrétne, tak nemusí prechádzať niekoľko strán diskusií.

22.8.2016 19:40:46

IN

Re: celyl
Ano, nevidím důvod proč by tomu tak být nemělo. Dcera je vyspělá a začíná poskytovat výhody. Jediné, kdy je to na zvážení, je při párové sexualitě, protože pak by k tomu ještě potřebovala manžela..:)

22.8.2016 21:32:40 | Upraveno autorem (porovnej)

otázky
1. Já nejsem moc příznivce kategorizace do otázek, přijde mi to víc nepřehledné, než se tady volně bavit. Takže si dovolím ještě dotaz na kartu dcery Žena se jménem. Na konci hry dává bonus +2 za každou dceru, nebo nahrazuje ohodnocení za dceru z karty sexuality? Tedy pokud první možnost, tak celkem +3 nebo +4 za dceru v případě harémové sexuality.

2. Ještě bych se ujistil, zda toulaví lovci se odebírají ze společné zásoby?
Zmátlo mě - hra pro jednoho hráče
K3: Toulání: Všichni vaši lovci, kteří se odcházejí toulat, jsou přesunuti do společné zásoby.
Pro mě to tedy znamená, že toulání nemá na solo hru žádný vliv?

3. Pro účely odolnosti proti chaosu sčítám počet nepřiddělených lovců (ne manžele a starší)?

22.8.2016 22:06:44

celyl
samozrejme pokiaľ ti ide len o to, aby ty si dostal odpoveď, tak potom samozrejme nemám právo nič namietať.
moja poznámka bola s ohľadom na ostatných ľudí, ktorí by mohli mať rovnakí problém ako ty, ale na tých máš samozrejme právo (a to nehovorím sarkasticky) nebrať ohľad.

22.8.2016 23:20:43

toulání pro solo hru(pouze jeden druh)
ad. 2
Tak jsem prošel diskuze a toulání u solo hry za jeden druh funguje jinak. Totiž toulání se uplatní na nepřidělené lovce a ti jdou do společné zásoby. Z pravidel to není jasné a není to jasně formulované. Jako info dodám, že jako volitelná možnost je ta, že toulání postihuje kostky ve společné zásobě a ti se odstraňují ze hry - čili jakési snižování počtu kostek druhu.

Včera jsem zkoušel solo hru s promiskuitní sexualitou. Výsledek: na začátek máte 8 lovců + 1 nevyspělý starší, 8 žetonů slovní zásoby jde na karty, čli vám zbyde 7 žetonů. Na první události byl chaos a toulání 2 -> 4 lovci mrtví + starší mrtvý, 2 lovci jdou do zásoby = v prvním kole vám zbydou 2 lovci .... dost drsný :-). Přiznám se, že jako první hru jsem si to takhle nepředstavoval... promiskuitní sexualita na záčátek nee.

23.8.2016 08:54:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Re: celyl
Ano, je to jak píšeš. Máš pravdu, že formulace v pravidlech není jednoznačná a mělo být doplněno, že na rozdíl od klasického toulání se lovci berou z nepřidělených lovců hráče a jdou do společné zásoby (vlastně jako ztráty).

Všiml jsem si ale jiné faktické chyby, které se nám do pravidel vloudila a to, že u promiskuitních námluv má být znění:

Pokud máte promiskuitní sexualitu, nemůžete své lovce povyšovat na manžele (ačkoli ti, jež jste umístili ještě před změnou sexuality, vám zůstávají). Námluv se ovšem můžete účastnit jako každý jiný lovec-ctitel U CIZÍ DOSPĚLÉ DCERY s tím rozdílem, že případný úspěšný hod na úspěch při námluvách nepřesune ctitele na pozici manžela, ale NAHRADÍ JEDNOHO LOVCE hráče, o jehož dceru jste usilovali LOVCEM VAŠÍM, kterého vezmete ze společné zásoby.

Formulace v pravidlech hovoří ve smyslu, že tam svého lovce přidáte, nikoli že nahradíte některého z lovců soupeře.

23.8.2016 09:43:29

pořadí vyhodnocení kostek při lovu
Nikde nemohu najít info, zda se nejdříve vyhodnotí "úmrtí lovců" a potom až případná odměna na úspěšný lov. Proč je to důležité:
V zásobě jsou 3 lovci, bonus za úspěch 6 lovců, tedy vezmu si 3 (více nemohu) a potom např. umřou 3 lovci -> nula od nuly pojde a nezískám nic.
Pokud budu vyhodnocovat v obráceném pořadí, nejdříve ztráta 3 lovce a potom odměna 6 lovců (6 lovců je potom v zásobě), čili ve finále budu mít 3 lovce navíc.

Logicky bych řekl, že nejdříve se vyhodnocuje hrozba - úmrtí lovců a potom až odměna. Nejdříve boj=ztráty a pak jídlo=odměna.

25.8.2016 09:38:57

IN

Re
Ano, také bych to tak chápal a i pořadí ikon na kartě (od shora dolů) by napovídalo, že se nejdříve vyhodnocují hrozby a až poté úspěch.

25.8.2016 09:54:17

Sólo hra (s jedním kmenem)
pochopil jsem, že dražbu neuskutečňuji...a dceru si rovnou bru do svých zásob..
Jen nevím jaký disk na ni tedy položit..když je později psáno, až bude vyspělá, že se o ni mohou cizí lovci zajímat....
Prosím o pomoc, díky....
Napadla mě možnost podle karet dcer, tak na ní pokládat určitý počet a barvy dsků, které jsou značeny na danékartě dcery, ale to mi příjde až moc agresivní :-(

29.8.2016 17:59:39

RE
Ve variantě s jedním kmenem jsem to pochopil tak, že dceru stejně musíš vydražit i když jsi sám. Takže pokud ji budeš chtít, tak na ni položíš jakýkoliv žeton a tím ji vydražíš. Pokud ji nechceš tak ji odhodíš. Můžeš mít max 5 dcer v sólo hře s jedním kmenem.

29.8.2016 18:34:40

IN

Re
Pravidla hovori jasne. Ve hre jednoho hrace neni drazba nijak upravena, tedy plati, ze na ziskani dcery je potreba minimalni prihoz jeden disk v takove barve, jako je znazorneno na karte dcery.

29.8.2016 18:41:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky moc....
Jo díky moc :-)
Ještě se chci zeptat...zda.li jsem to správně pochopil...mám 7 volných disků ve své zásobě...a 4 lovce a nsatane chaoz. Mám více diskůu než lovců, takže se mě chaoz vyhnul?

29.8.2016 18:58:06

IN

Re
Ano, presne tak.

29.8.2016 18:59:45

Ještě maličkost...
Může sběrač (3.fáze) v další fázi lovit normálně dále nebo po sběru končí..?

29.8.2016 19:27:41

IN

Re
Každý lovec, který je na biomu lovit musí, takže i sběrač (samozřejmě se vystavuje dalším nebezpečím), bez ohledu na to, zda má vůbec šanci zvíře v biomu ulovit.

29.8.2016 19:47:10

fáze 6 - propojení
Ahoj,

mám jednu otázku na pravidla.

jsem ve fázi 6 a chci udělat propojení. Mám 2 vyspělé dcery s manželem a jednoho svého lovce za manžela u cizýho hráče. Mohu při propojení využít všechny tří dcery (tzn položit 3 disky na mozek) nebo si vyberu pouze jednu dceru a z ní vybrat barvu disku.
Díky moc :o)

31.8.2016 14:19:52

akce
Můžeš udělat pouze JEDNU akci, pokud nemáš dceru, která ti umožňuje dělat DVĚ akce.

31.8.2016 14:37:14

cecyl
Díky za potvrzení,

myslel jsem si to, ale začal jsem pochybovat, protože se mi to zdá taaaak nedosažitelný přechod na kmenové uspoŕádání. Pokud se teda neobjeví ve hře Šeherezáda, která tento proces značně urychlí. Se mi zdá že domestifikovaná zvířata a nástroje budeš vykládat snad úplně na konci hry, hlavně kvůli bodování. Ale pravda nemám s tím ještě praktickou zkušenost ve více hráčích.

2.9.2016 09:32:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Propojení
Mohu použít kartu vlastní dcery k Propojení, i pokud nemá manžela? (Protože pokud ne, tak jsou promiskuitní kmeny nahrané...)

31.10.2016 22:30:09

IN

Re: propojeni
Ano muzes. Jedine, kdy dcera musi mit manzela, aby se daly vyuzit jeji dovednosti je u parove sexuality.

31.10.2016 22:35:00

Promiskuitní typ
Díky. Zkoušeli jsme to dnes znovu, hráli jsme ve dvou, já za promiskuitní, žena za harémový typ. Chápu to správně, že promiskuitní typ v podstatě nemůže hrát přes dcery, propojení mozku, starší a kmenové uspořádání, protože
- má zablokovaných 6 disků, takže těžko vydraží dcery, které potřebuje
- nemůže umisťovat manžele na cizí dcery, tedy nedočká se potřebného propojení v mozku
- následkem toho nemůže povyšovat starší a cílit na kmenové uspořádání

Takže jeho strategie je lovit, protáčet lovce a nabrat co nejvíc trofejí. Nebo ne?

Jo a je hezké, že při námluvách u soupeřů k nim může umístit svoje lovce, ale když je soupeř hned vzápětí nechá pomřít při lovu/chaosu, tak za ně stejně žádné body nezíská, ne?

1.11.2016 23:45:31

Promiskuitní typ
Nemůžeš být sice manželem dcer, ale to neznamená že nevydražíš. Každému časem ty disky dojdou a promiskuitní typ má výhodu sběru od začátku takže tunou lovců, čili i větší pravděpodobností že uvolníš rychle potřené disky. Hráli jsme několikrat ve třech hráčích a drahší dcery než za 2 disky se už moc nevyplácely, protože katastrofy (Eklund má smysl pro humor že to nazval událostmi), nás dost srážely na kolena.

2.11.2016 06:26:05

Promiskuiťáci
Na tento typ je dobré si změnit společenství když potřebujete znovu získat nové lovce, po nějáké katastrofě:o) (události) a dostat se zpět do hry. Současně když se tahle tlupa nepohádá a nevyvraždí díky své sobeckosti jsou ztělesněním hrůzy jiných kmenů. Neustále lozí za manželkami jiných hráčů a snaží se zabít jejich manžely. Mají výhodu v tom že nemohou být manžely takže neodčerpávají použitelné lovce. No a v lovech pokud pokládají jako druzí mohou díky svému počtu zcela "vymlátit nebo ochromit menší počet jiného druhu když se na ně vrhnou do stejného genomu" nebo když pokládají jako první tak obsadit schválně ty nejlepší vyšším počtem. A ostatní prostě ty vydražené dcery neodblokují. ?o) Je to nejprotivnější druh a je zcela určen na agresivní konfliktní hru. A je super že v té hře si to můžěš změnit po katastrofě jak potřebuješ a uznáš za vhodné. A pokud májí promiskuiťáci válečníka, tak je to opravdu hodně protivný. Promiskuitní druh je prostě takový alarm pro ostatní že se musí na ně připravit páč příjde konflikt. Skvělé

2.11.2016 10:34:41

Lamakarta
Ahoj,
pořídil jsem si Neanderthal, protože jsem jednu hru pod vedeím skušenějšího na deskofobii life a zaujali mě.
Teď když to chci ale zahrát doma, tak to vázne.
A to zvláště co se týká dcer.
Nevím kdy mohu vvužít akce Propojení a kdy mohu využít vlastnost dcery.
Má na to vliv vyspělost dcery , manžel , druh sexuality.
Mám v tom guláš kdy co a za jakých podmínek mohu využívat.
Nevíte nebo nechystáte někdo nějakou lamakartu?
Nebo můžete mi poradit tady?
Díky moc.
Jirka

13.11.2016 22:20:10

Vybíráme z Bazaru

Hadrianuv val
Hadrianuv val
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas