Maria - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 210 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Histogame
Autoři: Richard Sivél
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Otazky k pravidlam

Mariu som konecne dostal do ruk a prave sa prekusavam pravidlami. Potreboval by som niekolko upresneni.
1, (str.7) Generalov mozem re-enternut na plan do akejkolvek velkej pevnosti, ktora prave patri mojej mocnosti? to znamena aj do dobytej pevnosti, ktora mi povodne nepatrila? Co presne znamena "friendly controlled"?
2, (str.10) pri anexii Sliezska Prus odklada nabok polovicu victory pointov ktore vydobil na rakusanovi. (druhu polku si dava do poolu) aky to ma vlastne vyznam? nemoze si ich dat rovno vsetky do poolu? je to dobre len koli zimnemu bodovaniu? Podobne s tou moznosyou Frantika sa stiahnut z ceskej mapy. Neviem mozno pocas hry v tom najdem vacsi zmysel.
12.4.2010 12:04:31

Jumbo
Koukám na to a skoro bych řekl, že máš pravdu! Aneb pokud už máš zakonzervovanou kartu z minula, tak buď nemusíš dát nic anebo můžeš dát trumfy aneb netrumfy, ale ve všech případech se konzervovaná karta počítá a hraješ s ní ... nikde se nepíše, že by se konzervované daly použít jen v případě, že si naposled dal trumf ...

26.10.2010 14:08:47

Prebehnuti Saska
V pravidlech uvedenych na zatrolenych hrach se pise, ze znacka na politickem pocitadle se muze pohnout i v pripade, ze (strana 10 vlevo dole):
"1 doprava za každý ztracený pruský vítězný bod (buď
díky porážce ve válce nebo nedostatečnému zásobování).
Toto se použije bez ohledu na to, zda se skutečně přesouvaly
značky vítězství."

Otazka zni: Jak je to mysleno s tim nedostatecnym zasobovanim?

27.10.2010 09:21:57

Jumbo
jde o ty vítězné body, co se dávají do chlívečku vlevo nahoře (ty dva se zkříženými meči). Přicházíš o ně, pokud Prohraješ bitvu o víc než tři a nebo pokud ti chcípne generál. Přičemž generál může chcípnout v boji nebo hlady.

27.10.2010 10:04:07

Kandelabr
Diky diky. To me nenapadlo, ze by umrela cela armada hlady. :-)

Jinak hral jsem to sice jen dvakrat. V pondeli a v utery, ale musim priznat, ze hra je podle me naprosto skvela.

27.10.2010 10:19:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Malé armády
No vem si, že občas jsme měli armádu velikosti jeden dva pluky ... to je pak hned
Tak jste včera zahráli?

27.10.2010 10:21:35

pro Matto
Bylo to dobry, ale hrali jsme defakto v peti lidech, protoze na strane Prusaka hrali dva lidi spolu a na strane Francouze taky. Prece jenom uz to nebylo ono, protoze jim dlouho trvalo nez se domluvili co budou hrat.
A takyjsem si po hre uvedomil, ze na par pravidel jsme zapominali. Napr. ja za rakusaka posouvat ukazatelem na politicke mape za Sase doprava, kdyz jsem zmydlil Prusaka a taky jsem az doma zjistil, ze v tahu kdy opet nasadis zasobovaci vuz, se nemuze jeste hybat. Coz by znamenalo, ze by mozna Prusak vyhladovel. A taky ze jednotky musi byt zasobovany pouze na svem domovskem uzemi a nikoliv na spojeneckem uzemi. To by zase Francouz prisel o nejaky ty pluky. Nicmene zase vyhral Pragmatik a to hlavne kvuli tomu, ze ikdyz jsem nabyzil Frantikovi, ze ho necham byt, kdyz pujde na Pragmatika ho trosku zmacknout, tak do me i tak bil hlava nehlava ....

27.10.2010 10:30:28 | Upraveno autorem (porovnej)

pro Matty
Ale jinak fakt dobry a jsem pripraven si opet zase nekdy zahrat, kdyz budes chtit ...

27.10.2010 10:33:27

to jsem rád
že maria získává další stoupence. Ta hra si to rozhodně zaslouží. Jinak v essenu rozdávali to rozšíření (A4 s pravidlama, žádné žetonky, nic), mělo by být každou chvíli na jejich stránkách ke stažení zdarma.

27.10.2010 10:43:04

ha!
tak už to mají na stránkách!

http://www.histogame.de/download.html

27.10.2010 10:43:53

Gambit
... no super, jdu to studovat !!!

27.10.2010 11:51:09

co jsem tak koukal
je to ale hlavně varianta pokročilé verze pro začátečníky, takže se mě to moc netýká :( Zobtížení blafování je ale docela zajímavá varianta, bude to taktičtější apravděpodobně se budou víc hýbat ty šoupátka.

27.10.2010 11:55:34

Rozšíření pravidel
Tak nové pravidlo s netrumfovými kartami je dobré a logické, tam jsem spokojen. Samotný Slezský Gambit je opravdu jen rozšířením jednodušší verze hry, kdy se může využít i Flanderská mapa a hlavně úvodní hru prodlouží. Je to pořád čistě válečná varianta bez politiky, což je trochu škoda.
Popravdě doufal jsem spíš v úpravu pokročilé verze částečnou změnou úvodní situace či rozšíření možností ala Kapitulace Slezka a Omezení válečných cílů ...

27.10.2010 15:04:28

Paluba + ujasnění pravidel (viz bod 2.)
tak sme včera (středa) hráli na Palubě novou Marii a velmi nás překvapilo že už je tam na denním pořádku od pondělka (přesto že my sme jí tam rozbalili úplně novou těsně přede hrou :))

dvě věci:
1.) jak už vyplynulo ze souvislosti, Paluba už má Marii svojí, tj. netřeba si nosit vlastní

2.) rakouský gulášvagón se (na rozdíl od Arenberga) nesmí nasazovat v Holandsku, ale opravdu jen na české mapě - tj. když ho Arenberg ztratí, je odkázán (pokud nestojí na domácím území) jen na holandskou kuchyni
- píšu to proto, že podle toho, co říkal jeden z účastníků pondělních a úterních bitev ste to asi hráli špatně

28.10.2010 15:28:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Maria na Palubě
Tak super, že už ji má i Paluba ... je o ní docela zájem :o) A mě alespoň zůstane doma ...
Add rakouský vozík, v pondělí se nám to nestalo, tak asi v úterý ... jinak jasně, vozík se vrací jen přes velkou pevnost a tu Rakušáci v Nizozemí nemaj. Výjimku má jen Aranberg, který se může vrátit i přes malou pevnost v Nizozemí ...

28.10.2010 19:03:49

Matto
jen pro upřesnění - i Arenberg se může vrátit jen přes velkou pevnost, jeho výjimka spočívá v tom, že může využít pragmatickou velkou pevnost, protože Rakousko v té oblasti svojí velkou pevnost nemá
zaměňuju pojmy Holandsko a pragmatici, popel na mou hlavu :)

28.10.2010 19:08:51

dalsi dotaz k pravidlum
Vcera jsme meli takovy hodne maly problemek.:-) V zime ve fazi rekrutovani padl dotaz, v jakem poradi si maji jednotlive narody kupovat nove jednotky. Jaky je spravny postup?

15.12.2010 11:04:32

Jumbo
tak pokud byste chtěli být hyperkorektní, tak by se nakupovalo dle pořadí, jak se hraje normální kolo. Ale my to hrajem tak, že nakupují všichni zaráz. Většinou stejně nakoupíš za tolik, kolik ti dovolí karty-čili to kolik nakupují ostatní tvůj nákup moc neovlivní ( i když někdo koupí deset armád, ty stejně můžeš koupit jen tolik, kolik aby ti zůstaly nějaké slušné karty v ruce).

15.12.2010 11:12:51

Verbování
My tedy verbujeme podle pořadí v Politice, ale to je podle mě nedobře ... nicméně jak píše Kandelabr, je to asi jedno, zrovna tady se člověk na ostatní opravu moc nedívá

21.12.2010 13:22:18

Matto
díval jsem se teď do pravidel, je to dobře, zima se hraje ve stejném pořadí jako normální kolo (pravidla strana 3, sloupec 5-sequence of play-winter).

21.12.2010 18:06:21

Úvodní hra
Rád bych zkusil nejdříve úvodní hru (bez politiky), ale kapitola 14 v pravidlech mi vnesla nejistotu :) Rozumím tomu dobře, že rozestavím jednotky i ve Flandrech, ale tyto tam zůstanou do konce hry? A také ten, kdo bude hrát za Prusko nebude současně hrát za Pragmatickou alianci neb tato vůbec nebude brána v potaz (žádní generálové, trén apod.)?

26.12.2010 22:06:23

Richmond
je to tak, prostě se hraje jenom s figurami na české mapě, druhá mapa se nepoužívá (tím pádem nehrajou ani pragmatici). Dejte si té uvodní třeba jenom jeden rok hry, aby se vám dostal pod kůži bojový systém a věděli na co vše je potřeba dávat bacha (nenechávat vojsko v kvadrantu, od kterého nemáš karty, hlídat si zásobování, jak funguje ústup, bránění pevností a dávat si pozor na zásobovací vůz) a pak už to rozdejte znovu na obě mapy, ty pravidla nejsou už o moc složitější a politika tam přidává zajímavý taktický prvek.

27.12.2010 11:26:39

kandelabr
Diky! Jo mame v planu dat chvilku tu uvodni hru, abychom si prave zazili ty zakladni mechanismy a v dalsi partii se soustredili uz i na politiku.

27.12.2010 11:40:13

richmond
výborně, tak pak poreferuj, jak se vám to líbilo.

27.12.2010 11:44:32

Sasko
Pokud se stane, že v daném kole přejde saské spojenectví od Pruska k Rakousku. Znamená to, že v tom kole hraje Sasko 2x?

6.11.2012 13:37:54

Klopik
Podle mého ne.Sasko má své pořadí aktivace (které ted z hlavy nevím), čili pokud bylo už aktivováno jednou, podruhé se už aktivovat nedá. A už jsi zahrál? co na to říkáš?

6.11.2012 13:42:02

Vybíráme z Bazaru

Dragomino od Mindoku
Dragomino od Mindoku
Akt. cena: 430 Kč
Končí za: 20 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas