Magic: The Gathering

xxxxxxxxxo hodnoceno 390x (Seznam vlastníků)

Magic: The Gathering - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Wizards of the Coast
Autoři: Richard Garfield
Rok vydání: 1993
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

"Divoke" MtG

Trošku mně překvapuje, že nejproslulejší karetní hra všech dob nemá ani jednu recenzi a nebo aspoň příspěvek do diskuze. Tak jsem musel přijít se svou troškou do mlýna.
Má troška bude ale z trochu jiného soudku. Bude o MtG, které se nehraje s předmyšlenými balíky, ale s balíky, které obsahují náhodnou změť relativně silných karet, které se navzájem nepodporují (takže nejde o jeden z formatů, které se hrají na turnajích).
Před cca 2mi lety jsem měl tu čest zažít v akci bývalé "závodní" hráče (hrajících s předmyšlenými balíčky staženýma z netu), jak hráli pro radost v hospůdce. V páru proti mně a mému kamaradovi. To, že jsme utrpěli zdrcující porážku je jedna věc (odveta se ale vice než povedla - děkuji Sliverům staženým z netu v čele s několika Black Lotusy), ale to, co mně zaujalo je fakt, že jsem se shodl se svým spoluhráčem, že tato forma MtG nám připadá nudná (já dám goblina, ty blesk, ja stejného goblina znova čekajíc na další blesk).
Na "divoké" formě MtG je zábavné to, že každý balík je jednobarevný a představuje herní esenci dané barvy. Takže v bílé barvě si člověk užije bránění, protekce, trošku ozdravování a pomalé ukousávání nepřítele, černá si umí zabíjení a tahání z hrobu, červená „fritování“ a agresivní hru, modrá manipulaci a zelená honbu za manovou převahou a rozdupání soupeře pod kopyty obrovských monster. Ze zbytků karet, ktere jsou vícebarevné nebo se z jakýchkoliv důvodů nevešli do jednobarevného balíku, máme každý sestavený vícebarevný balík (v mém případě pětibarevný ultraslabý balík, u kterého se ale královsky bavím, i když vyhrává zřídka).
Tímto oslovuju ty, kteří mají zkušenosti s hraním MtG, které nemá závodní ambice, ale čistě jen pro radost. Mám pouze jednoho protihráče, všechny naše balíčky jsou poskládané z boosterů, nikdy jsme nekupovali kartičky po kusovkách a "komba" máme striktně zakázané (stejně jako výrazně přeturbené kusovky). V praxi to vypadá tak, že se nám karty v balíčcích neopakují, je to pouze změť karet, které chodí pokaždé jinak, člověk je v každé hře překvapený tím, co mu přijde na ruku a musí přemýšlet, co se dá jak skloubit. V žádném případě nehrozí nutnost nákupu nových a nových kartiček, skoro rok hrajeme se stále stejnými (nutnost neustálého dokupování nových kartiček považuju za největší problém MtG).
Možná hrajeme málo (cca 3x do měsíce, ale zase do rána v hospůdkách), ale stále nemáme balíky ohrané a neustále přicházíme na nové a nové pravidla, o kterých se v herním opojení nesmiřitelně hádáme. Takhle si představuju nejlepší společenskou hru. Nalosujeme si země, podle kterých poznáme, které barvy se utkají, zahrajeme si kámen nůžky papír o to, kdo bude začínat, lehounce zamícháme (tak, aby oběma chodily země, koho by bavilo hrát se soupeřem, který 10 kol nedostane do hry kartu) a vytáhneme první zemi, číšník donese první pivko nebo čaj (v případě nemoci) a začíná festival deskového hraní.
Malé shrnutí našeho způsobu hraní:
- velmi slabé balíčky, které nikdy nemohou mít ambice na turnaji, vysoká počáteční investice (včetně obalů, krabiček v mém případě cca 3k, ale rozmělněných do tří let, ke všemu největší nákupy jsem dělal v době, kdy jsem netušil, které edice kupovat), zvýšená hlučnost hráčů po prvních několika partiích :)
+ vysoká znovuhratelnost, vysoký faktor pozitivní náhody, skladnost, nádherné zpracování, fantasy téma, nutnost taktického myšleni.

A ještě jeden důvod jsem si vzpomněl. V jednom nejmenovaném herním klubu v Brně jsme si zahráli partičku MtG a připadalo nám, jako by deskovkáři měli vůči MtG trošku despekt.

Tak co, nestálo by za to, alespoň z piety, mít pod MtG aspoň jednu diskuzi? :)
17.9.2009 10:12:29

to Vlad
Vlad: Lightning Bolt vysel v M10, nikoli v Zendikaru... ;-)
Jinak vrele doporucuji sledovat www.hraj.cz a www.cmus.cz, celkem pravidelne tam pisi clanky o tom, co je ve svete MTG noveho ;-)

11.11.2009 17:57:38

to Caranthir
Omlouvám se jménem svým i jménem firmy. K takovému omylu dochází nejvýše jednou za 10 let. :)

11.11.2009 19:17:01

stále stejné brdo
Já začal s Magicem, když sem BlackFire dovezl 3. edici - vlastně první komerční základní sada (předchozí 2 byly Alpha a Beta) a rozšiřující edice byly tenkrát Dark, Legends a Antiquities. Po asi 3 letech jsme to přestali hrát skoro všichni - nové edice se už objevovaly několikrát do roka, ale hlavně to bylo pořád na jedno brdo. V každé edici je např. zelená bestie 2/2, liší se jen popisem a obrázkem. Upřímně pochybuju, že se dá po tolika edicích ještě vydat funkcí jedinečná karta, která tu ještě nebyla. A nehledě na to, že CCG jsou prostě stroje na tahání peněz...

25.3.2010 15:32:10

To filda001
Mno na "divoke" hrani nove edice netreba. My si koupime jen jeden booster z nove edice, jen ze srandy :). Zavodni hrani je tahani penez z hracu, ale na druhou stranu kdyby ty edice nemenili, nikdo by dnes uz MtG nehral a kazda nova karta by musela byt silnejsi. Nove edice davaji prostor pro nove komba. Diky tomu je MtG dodnes "ziva" hra. A nesmime zapomenou na nove ability, jako napr. multikicker nebo landfall. Ale mne osobne to strasne odpuzuje, udelat si balicek, ktery by stala tisice a za 3 mesice by byl nehratelny ...

25.3.2010 16:58:41

drussbarb
to mi neříkej, že se s balíkem postaveném čistě na 3. nebo 4. edici nedá porazit "moderní" balík. Princip je přece stále stejný a komba se mění, to snad neznamená, že jsou automaticky silnější. Nebo jo? Zvedla se nějak obecně síla karet co se týká poměru mana/výkon?
dokud jsme to nepřestali hrát, tak se to drželo pořád stejně - za 3 many bestie 2/2...
koneckonců by byli blázni, kdyby s tím skončili, když je to takový stroj na peníze...
z dnešního pohledu je mi líto, že jsme se karet tenkrát s bratrem zbavili. několik tisíc karet doslova za pár korun. to muselo být někdy v 97?

25.3.2010 22:52:34

Filda001
Mno, ja nejsem odbornik na MtG, ja jen koupil mraky karet z ruznych edic, udelal z nich 6 baliku a z kazde edice koupim jeden booster. Dle mne je ted standart za 3 many bestie 3/3. Takze jsou asi silnejsi. Edice toci samozdrejme kvuli zisku, ale na druhou stranu, kdyz ctu rozbory edic na webu, mam pocit, ze je to DOBRE pro zavodni hrace, protoze kazdy rok je silny jiny balik, coz je asi pro hrace dobre (ale stoji to penize). Mne se neustale investovani do karet nastesti netyka, na to nase domaci zvykani u lahvinky mi to co mam, bohate staci :)

26.3.2010 08:58:04

edice
No ja s urcitou pauzou hraju MtG uz tusim od roku 1994 a dost se toho zmenilo. Zalezi co bys v tom starym decku mel, nekttery baliky by uz dneska moc sanci nemely. Jenze ono taky zalezi co budes hrat, kdyz pujdes na turnaj mas tam nekolik kategorii ve kterych jsou povolene vzdy jine edice. Kazdopadne, jak uz tu nekdo psal, se v ramci udrzeni atraktivity, aby nevydavali porad to samy, standarty trochu posunuly a ted uz nikoho neprekvapi ctyrkova potvora za tri many. Treba ted v aktualnim worldwaku je 4/5 za tri... S ohledem na rychlost jakou to chrlej jsem celkem zvedav kam to jednou dospeje. Ovsem na principu hry to svym zpusocbem prilis nemeni, jen se holt nemlatime 2/2 ale 4/4...

26.3.2010 11:56:50

Majovky
Mno vlastne si pamatuju, jak jsem se modlil, abych tu 4/5 potvoru za 3 dostal v boosteru (je to common tusim). Skoda. Z posledni dvou boosteru, co jsem si koupil (vyhral v sazce, dostal) jsem nasel jen jednu pouzitelnou kartu pro nektery z mych baliku. He, zrovna dneska mame teprve prni letosni hrani s Molokem, kazdy ma 6 baliku, pokud pouzijeme nase zpomalovadla, tak to vidim na ... 6 setu cca do 4 do rana. Jeste, ze mame zbytky whiskey od minule :)

26.3.2010 13:20:19

Vybíráme z Bazaru

Ostrovy titánů+solo
Ostrovy titánů+solo
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas