Labyrinth: The War on Terror

xxxxxxxxxo hodnoceno 35x (Seznam vlastníků)

Labyrinth: The War on Terror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Volko Ruhnke
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

o hře

ukázka komponentů zde:

http://www.boardgamegeek.com/video/4097/labyrinth-the-war-on-terror/labyrinth-unboxing

konečně se GMT vydali i cestou kvalitnějších komponent. Doufám, že v tom budou pokračovat. Hra vypadá moc zajímavě a chválabohu deska je deska a ne cár papíru. vypadá to na wishlist, ach jo :)
12.11.2010 20:14:31

TERROR
Na tohle jsem hodně zvědav. O to víc, že jsem nedávno viděl seriál Rubikon :-)

13.11.2010 22:15:08

WoT
Hra mě neláká, ale líbí se mi, jak obrázek na krabici odkazuje na Twilight Struggle (jeden z mých nejoblíbenějších deskovkových obalů).

14.11.2010 09:46:28

zítra bude probíhat na GMT ventrilo
ukázka jak na to.
http://www.gmtgames.com/t-GMTVentrilo.aspx

4.12.2010 22:59:01

video o hře, hlavně komponenty atd.
http://www.youtube.com/watch?v=AmegckggdwU&feature=player_embedded#!

a samozřejmě errata
https://docs.google.com/document/d/1Fcf5gK_NBF8p4I9tMSkXHvG9iE6N7xbFF0TSK-rwL6w/edit?hl=en&authkey=CJm39-gL&pli=1#

a tady najdete demo hry, jak soliter tak i hru dvou i s povidáním...
http://www.mediafire.com/?sharekey=82ba9b09cef94de008f8df73f2072ed61d74eaabd86edaeb4df0d6082f1c2cd0

je třeba mít vassal samozřejmě

9.12.2010 09:53:02 | Upraveno autorem (porovnej)

pro tápající je možnost získat - Playbook
http://www.gmtgames.com/living_rules/Labyrinth-PLAYBOOK-2010.pdf

samozřejmě i living rules jsou na GMT...tedy překladatelé zas budou mít radost

15.1.2011 12:39:50

Hra
Tak jsme to s Parxelem tu na conu zkouseli a libi se mi to, i kdyz mi zatim hra za USA prijde jednodussi a vice predvidatelna. Terorista zavisi o dost vic na kostkach, ktere urci, zda se mu podari uspet v rekrutaci a ruznych akcich, amikovi staci na nektere akce zahrat dostatecne silnou kostku...

15.1.2011 16:09:35

srovnání s TS?
Nakolik se hra liší od Twilight Struggle a nakolik je jí naopak podobná?

16.1.2011 13:03:53

Pekishe
Podle me je dost jina hraje se hodne jinak. Na BGG mas ostatne velmi dobre srovnani obou her v jednom clanku, tekze doporucuju precist to;) Ja mam za sebou jednu hru a jedno obcasne prikoukavani, tak se necitim na hlubsi hodnoceni;)

16.1.2011 17:49:23

Pekische
Mám za sebou 2 hry, z toho jednu s anekenem. Hra se od TS liší dost zásadně. Jediné co zůstává je systém akčních karet, které hraješ jako obvykle buď jako událost nebo jako operační. Vše ostatní je úplně jinak. Snažil jsem se to popsat v popisu.

Nicméně musím říct, že po dvou hrách mám pořád pocit, že mi něco unikalo ve hře za teroristy. Pokud hraješ za teorirsty, tak hra mnohem víc závislá na kostkách. Já jsem měl třeba ve druhé hře extrémní smůlu na kostky, takže když mi po osmi hodech proti 3 a méně nepadla ani kostka a utratil jsem tak 3 akční karty v celkovém součtu 8 OPS, tak jsem nevěděl co s tím. Hra ani karty totiž nenabízí teroristům možnost získat bonus k hodu. Jediné co hráč získá je více či méně kostek. Prostě zatím nemám tušení, jak za teoristy efektivně hrát.

Prozatím se přikláním k názoru, že TS mi přijde lepší, ale je možná jsem něco přehlédl nebo špatně pochopil.

16.1.2011 18:19:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Labyrinth vs Twilight Struggle
Já bych to s TS vůbec nesrovnával. Podobnost končí v tom, že je to kartami řízená hra s téměř stejnými mechanismy práce s kartami. To je ale jen hodně na povrchu. Každá z nich simuluje jiný typ konfliktu a podle toho imho obě celkem úspěšně vyvolávají jiné pocity při hraní.

16.1.2011 18:50:54

Labyrinth vs Twilight Struggle
Asi bych se přiklonil k níže uvedenému názoru. Hra svým provedením a pojetím evokuje TS, ale jedná se o odlišný systém. Ve TS může mít neúspěšné metání kostkou poměrně neblahé náledky, ale kouzlo hry tkví v tom, že metají přibližně stejně obě strany a konečném důsledku každý alespon jednou za hru nehodí na 2+ a hru určuje práce s kartami ne kostka. Tady opravdu teroristé metají více než usa a má to na jejich hru dost velký vliv. Raději si líznu špatné karty (TS) než aby mi 5x po sobě nepadala kostka. Svým způsobem jsou obě hry také do jisté míry o náhodě, ale u TS mi způsob náhody přijde zkousnutelnější.

17.1.2011 15:58:05

První test
Tak mám za sebou první hru (viz zápis z hraní). Musím říct, že se mi to líbí. V naší hře rozhodlo, že jsem prvním svrřením režimu dostal +5 do prestiže, což mi výrazně usnadnilo zbytek hry, jedna vláda za druhou mi padaly k nohám. Oproti tomu protivník mě nemohl ze začátku výrazněji brzdit protože z prvních asi 4 náborů buněk mu nepadlo vůbec nic. Opravdu nádherně zpracované téma. Hra se mi líbí, nemůžu zatím hodnotit vyrovnanost šancí na výhru, ale role náhody je opravdu nemalá a někoho (hlavně Jihadistu) může dle mého názoru až frustrovat...

14.3.2011 21:06:57

Jaké to je ???
Aniž bych se s touhle hrou nějak blíže seznámil, tak se mi líbí tématem a možností solitéru, ale mám trošku rozporuplné pocity ze zdejší diskuze o hře (náhoda, předvídatelnost, horší jak TS) a zároveň je hodnocena jen 2x na rozdíl od TS, který tady má přes 70 hodnocení (vím, je to starší hra, ale i tak). A ještě bych se chtěl zeptat na reálnou herní dobu oproti TS, kdy obě hry mají psanou oficiální stejnou dobu (180 min). Už vás to hrálo dost, tak můžete mi k tomu něco napsat.

7.4.2011 09:59:17

Je to výborné
Líbí se mi to a moc. Je pravda, že pokud to jednomu extrémně padá a druhému ne, nedá se s tím nic moc dělat, ale to je ve wargames normální. Trohat by mohl vyprávět o své první hře, když mu za Jihadistu padala neustále jednička (pro Jihadistu hrají nízká čísla), jednou 6x v řadě. Chudák Siaron s tím moc dělat nemohl a v USA tak vybuchla pakistánská jaderná nálož...
Nicméně když má jedna strana navrch v některé kategorii, dá se proti tomu cíleně hrát. Má USA vysokou prestiž? Jihadista odpoví spoustou Plot akcí, které USA nemá šanci vyblokovat a prestiž jde dolů. Má spousta zemí shodný postoj k terorismu? Pár jihadistických buněk procestuje pár nových zemí, občas někde něco vyhodí do vzduchu a hned je to jinak...
Mám prostě pocit, že když se to člověk naučí, může docela účinně hrát i proti několika šťastným hodům soupeře.

Herní doba okolo 180 minut je podle mě reálná, když oba hráči hru umí a hraje se nejkratší herní varianta (na jeden balíček karet).

7.4.2011 10:34:07

líbí :)
měl jsem zatím možnost hrát osobně pouze jednou a několikrát hru sledovat a souhlasím s Eyronem... je to jiné než TS, ale není to horší a ani bych netvrdil, že je to nevyvážené... v první hře mě sice brutálně zařízly kostky (naprostý opak trohata, padaly mi samé pětky, šestky, se kterými jihadista nic neudělá), ale taky jsem dělal spoustu chyb, což je při první hře běžné a myslím, že kdybych více hrál proti akcím protihráče, a nesnažil se za každou cenu tlačit strategii jedním jediným směrem, byly by mé šance podstatně lepší... znovu souhlas s Eyronem, že je potřeba svou hru přizpůsobit tomu co hraje protihráč, a Amíci se umí opravdu ošklivě rozjet, pokud je necháš...

7.4.2011 18:13:04

Už mi to leží na poště ...
... tak jste mne přemluvili. Chtěl jsem posečkat ale vzhledem k tomu, že GMT to má už vyprodané a Planeta měla už poslední kus, tak jsem do toho raději šel. Takže mám od GMT Twilight Struggle, Successors, Here I Stand, Labyrinth a čekám na 1989 a Pax Romana.

... Má to jedinou vadu na kráse - že nevím kdo to se mnou bude hrát :|.

12.4.2011 11:27:31

kren
chvalim :)
co máš z toho, já se definitivně rozhodl pro ASL, což znamená nemalou investici,tak měsíc studia pravidel, měsíc zastřihávání žetonků a pak si to jednou za rok zahraju :)
ovšem tahle rozhodnutí už dávno nemají nic společného s racionální úvahou.

a co zkusit to s někým přes VASSAL?

12.4.2011 11:39:22

to Kandelabr
Jestli sis všiml, tak všechny tyhle moje hry jsou sytém point to point. Já jsem ještě nikdy nezkoušel ty válečné hry žetonkových orgií na hexové síti jako je třeba tebou zmiňované ASL. Nevím totiž, jestli by mne to bavilo a z těch válečných strategií mám Axis and Allies, což je sice úplně z jiného soudku, určitě mnohem schematičtější než bitvy na hexové síti, ale zase to má to kouzlo miniatur, kdy si člověk nad tou mapou světa připadá opravdu jak generál, který šoupe s modely lodí, tanků a pěchoty, přes obrovská území. Navíc synátora to s těma miniaturama baví, protože žetonky mu příliš nevoní.

12.4.2011 12:00:50

kren
s tim vassalem jsem to myslel pro tebe na hraní Labyrinthu, neboj, do ASL tě nenutím :)

Point-to-point má své kouzlo, to je jasné, taky ho mám rád. Hlavně pro to, že si může dovolit mít realističtější mapu, hexová mapa nutně trpí jistou schématičností, ale zase z hlediska měřítka je to nejlogičtější systém pro "menší" boje. Je to prostě boj na podrobnější úrovni. Velká měřítka mám taky rád, ale tohle ti zase dovoluje neuvěřitelnou podrobnost bojů. což se mi taky líbí. Vznikají potom takové skoro filmové situace. Oboje má prostě svoje kouzlo. Vyzkoušej a uvidíš :)

12.4.2011 12:13:10

to kandelabr
Vasalem jsem totálně nepolíbený. V pátek jsem si to nainstaloval v práci a natáhnul jsem modul Twilight Struggle, ale vůbec jsem nepochopil jak se to hraje, jestli si to můžu vyzkoušet sám (že budu hrát za obě strany) a nebo to nejde a musím mít nutně někoho na druhé straně "drátu". Taky je to tím, že jsem neměl moc času se tím zabývat. Ideální by byl nějaký tutoriál.

12.4.2011 12:21:55

první dojmy
Tak jsem dal první hru a pocity jsou pozitivní až smíšené. Když jsem četl pravidla, tak jsem si říkal, že to bude poměrně komplikované, hlavně na zapamatování a osvojení. Mám i Twilight Struggle, takže jsem si myslel, že mi to při učení pravidel pomůže. Moc nepomohlo. Je to dost odlišné, jediná shoda je v podstatě layout karet a způsob jejich použití. Musím ale výrazně pochválit Playbook - pokud si člověk hru projde podle něj (přímo hraje ty akce tak, jak jsou tam popisované), tak se mu poměrně rychle rozsvítí. Potom už pro samotnou hru stačí Player Aid Card, které jsou přehledné a obsahují v podstatě veškeré potřebné informace.

Po projetí tutoriálu jsem (dle doporučení playbooku) hrál dál za obě strany (sám variantu pro 2 hráče) a po chvíli už se nevyskytovaly takřka žádné nejasnosti. Pak mi ovšem při pauze (testoval jsem to asi 2 dny) jeden rodinný příslušník při luxování tak nešťastně drknul do desky, že komponenty už nešlo vrátit na původní místa :) Zkusil jsem teda solo variantu. Pravidla se taky zdála nejdřív složitá, ale pomocí diagramu jihadistových akcí to lze bez problémů zvládnout. Musím říct, že solo varianta mě zatím příliš nenadchla. Jihádistovy akce často vyústí v umisťování Plotů (v případě karty s US událostí, která se navíc neuskuteční!) a přišlo mi, že je celkově celkem předvídatelnej. Přesto není lehké nějak rozumně ho pacifikovat (obzvlášť hraje-li člověk na težší úroveň). Taky mi to přišlo značně únavné, když člověk nepřetržitě hraje (hledá v diagramu co se stane atd.).

Včera jsem konečně vyzkoušel regulérní hru 2 hráčů, když se mi tak nějak náhodou podařilo přimět bratra, kterej se zrovna na den stavil u nás, ke hře. Když jsem mu vysvětloval pravidla (nemá zkušenost s Twilight Struggle, jinak to ale je hráč), tak jsem si uvědomil, jak jsou vlastně jednoduchý (zabralo to tak 15 minut). Já hrál za US a hra to byla taková úmorná. Vlítl jsem do Afghanistánu, ale po celou hru tam zůstala armáda zablokovaná na regime change a poor vládě. Situace ve zbytku světa byla nic moc - v podstatě samý poor režimy (ale ne dostatek na Jihadistovo výtězství), moje prestiž skoro pořád low a Jihadistovo financování taky v nejnižším levelu. Samozřejmě, že jsme neměli zkušenosti co nejlépe dělat (hlavně nějakou dlouhodobější strategii). Poměrně věrně to asi simulovalo skutečnou situaci, kdy dosáhnout nějakého významného pokroku je věru obtížné, spíš takové udržováni status quo a hašení největších průšvihů (z obou stran). Hráli jsme to asi 3h a pak už musel bratr pryč. Dohrál jsem to druhý den sám (za oba) a US prohrály při reshuffle, jelikož neměly více než 2x více resources než Jihadista. Oba 0, ale kdyby se podařilo překonvertovat ty Saudy z Fair na Good (o což jsem se pokoušel asi 6x), tak to vyšlo;)

3.7.2011 14:53:40 | Upraveno autorem (porovnej)

po prvej hre
po prvej hre za dzihadistu musim povedat, ze je ten vplyv nahody velmi frustrujuci. Chcem sa spytat skusenejsich hracov ci je vobec mozne zle hody kockou a zlu konstelaciu kariet nejak eliminovat efektivnou strategiou? Nejak sa mi nechce verit, ze to cele zavisi od kociek....
Co napr. pri hre za dzihadistu hrate? Snazite sa sustredit na vytvaranie islamistickych rezimov (sustredite bunky v konkretnych krajinach), alebo skor rozhodite siet do celeho sveta a skusate teroristicke utoky a male dzihady?

25.6.2012 13:41:03

žije ještě tato hra?
K této hře byla před lety poměrně živá diskuze, ale teď už skoro nic. Téma je pro mě velmi zajímavé. A na stránkách výrobce jsem našel, že vyšly i dvě rozšíření přidávající aktuální karty z dalších let.
Chci se zeptat, zda má někdo zkušenosti i s rozšířeními a taky jaká je hra v solo variantě, případně jestli není již překonaná.

2.2.2021 20:08:10

Pedestrian
Akurat ju mam na stole :-) Solo ma bavi a je to jednoduhsie jak u COIN, kedze mas len jedneho supera a nema tak rozvetveny diagram. Prve rozsirenie zhanam, len u nas na eshopoch uz je vypredane. Druhe je k dispozicii, len bez prveho sa to neodporuca hrat. Inak sa jedna o moju srdcovku a vrelo odporucam. :-)

2.2.2021 22:35:09

Ahoj chtel jsem se zeptat, jak ke tato zalezitost pravidlove narocna.? Myslite, ze by to uhral i 12 lety syn? 

5.10.2021 09:28:09

Vybíráme z Bazaru

Escape Room: Úniková hra 2
Escape Room: Úniková hra 2
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas