Khronos - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Heidelberger Spieleverlag
Matagot
Rio Grande Games
Autoři: Arnaud Urbon
Ludovic Vialla
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

info o hře

Má vůbec někdo tuhle hru. Může někdo poreferovat jak se to hraje a pod. ?
18.5.2009 10:42:34

je v Korunce
osobně jsem ji nehrál ale jsou přeložená i pravidla a hrali to myslím už 2x. Má to zajímavý princip hry.

18.5.2009 10:50:19

Lumirius
jj, viděl jsem jak to tam hráli. Ta hra mi přijde zajimavá už tím, že se o ni moc nemluví :)

18.5.2009 11:30:02

opravdu je v Korunce
hrál jsem ji pouze jednou, v pěti lidech...žádne prostoje, prostě docela svižná hra, jednoduchá pravidla...myslím, že tak hodina a půl hraní...s prvkem náhody v tažení karet a docela luxusním systémem jak si navzájem škodit.
chtělo by to více her k lepšímu posouzení.

18.5.2009 11:39:18

...
a co hra ve dvou lidech? Mohlo by to být dobré?

18.5.2009 11:42:06

to belholder
Hráli jsem ve 2 dvou včera první 2 hry. Hratelné je to dobře díky terenním omezením (dražší stavby) se vpodstatě zmenší herní plán.
Doba hry okolo 1/2 hodiny -svižná hra bez dlouhého chystání, krabice je udělaná tak, že dílky jsou rovnou roztřiděny. Škodění je zvlášť zaludné díky toku času - "tady si jen tak postavím domeček a koukej co to všechno udělá".
Mě to bavilo, manželku méně - zjistila že taktika "ja si tady jen tak klidně stavim na svém" nefunguje.

16.6.2009 12:08:43

tomasV
nezní to špatně, jen si nejsem jist zda by jsme to škodění rozdýchali :). U carcassonne s drakem a věží jsme se celkem vztekali a raději se toho zbavili. Občas dáváme Eufrat ve 3, tam je taky škodění až až, tak nevím jestli to nestačí :)...ta hrací doba předpokládám 1 a 1/2 hodiny že :)

16.6.2009 12:15:45

Khronos
ja uz jsem premysleni o teto hre vzdal.

16.6.2009 12:27:04

to Beholder
Hrací doba ve dvou je opravdu okolo 1/2 hodiny. Je to limitováno sedmi koly.
Hrací doba 1,5h je údajně při plném počtu hráčů.

16.6.2009 20:17:06

tomasV
ty jo, to je fakt takový rychlík ve 2? A jak bys to hodnotil třeba tady na ZH a kdyby se ti chtělo mohl bys i slovně konkrétněji nebo klidně i recenzi :)

16.6.2009 20:27:24

to Beholder
Ok zkusím ženu vyburcovat ještě k nějaké partii a pak něco napsat.

16.6.2009 21:29:51


to Beholder
Hru mám, ale zatím jsem ji hrál pouze jednou ve dvou. Takže jenom pár stručných poznamek. Hrací se plán se dělí na tři části, každá část představuje jeden věk: věk síly, věk víry a věk rozumu. Hráč má dva cestovatele časem, kteří cestují mezi věky a když jsou v nějakém věku, může tam hráč budovu postavit, vylepšit a nebo zbourat. Bodovy jsou buď vojenské, náboženské nebo civilní a každá budova má tři úrovně. Hráč je staví za karty, které má v ruce, přičemž karty se tahají vždy na začátku kola a výběr je náhodný. Budovy postavené vedle sebe tvoří panství.

Nejzajímavějším prvkem hry je působení času. Po každé když postavíte budovu dojde k jejímu promítnutí v čase, podle předem daných pravidel. Tím dochazí ke spojování a rozpadání panství. Trochu mi to připomínalo Eufrat & Tigris, protože když dochází ke spojování panství, tak se spočítá síla v původním panství a tam kde je menší se redukují budovy.

Hra se hraje na sedm kol, 4. a 7. kolo je bodovací. Vyhrává ten kdo nasbírá nejvíc peněz.

Ve dvou hráčích mi omezení na 7 kol připadalo poměrně krátké, protože jsme nestihli pořádně něco postavit a už byl konec. Ve více lidech to může být zábavnější a vznikat složitější situace. Pravidla mi přišla středně obtížná. Ze začátku totiž není úplně jednoduché myslet současně na víc věcí najednou a
občas mě výsledek některých tahů doopravdy překvapil.

Hlavní prvek náhody hraje tahání karet na začátku kola. Na BGG jsem zjistil, že hra vyšla v druhá edici, která obsahuje na konci pravidel krátký dodatek tzv. "Hold'em" variantu, která snižuje prvek náhody při tahání karet. Rozhodně doporučiji hrát hru s tímto dodatkem. Mimo to pravidla umožňují ponechat si nezahrané karty staveb v ruce do dalšího kola. V původních pravidlech musíte vždy všechny karty zahodit a dobrat si nové. Další změny v pravidlech jsem neobjevil, ale zatím jsem je neprocházel moc podrobně.

18.6.2009 10:09:23

dodatek
Ještě jsem zapoměl napsat, že při bodování rozhoduje ve věku síly a víry, kdo ovládá v panství největší budovu a ve věku rozumu, kdo má nejvíc nejvíc bodů kotroly v daném panství. Podobný systém jako je v Tikalu.

18.6.2009 10:19:40

Parxel
děkuju za info...

18.6.2009 11:30:25

Hold'em
Zde jsou pravidla k 2nd edition, pravidlo 'Hold 'em' je uplne na konci:
http://www.riograndegames.com/uploads/Game/Game_222_gameRules.pdf

12.11.2011 23:54:43

Jak se hraje
Míval jsem ji, ale nakonec jsem ji poslal dál.

Pojetí času je zajímavé a cestováním v čase do minulosti se dá na plánu ovlivňovat pozdější věky, logika toho co se děje je celkem dobrá.

Ale jinak má hra i pár nevýhod:

Složitější pravidla. Pro občasné hraní s přáteli kdy je potřeba si pravidla před hrou osvěžovat je to celkem handicap.

Ve dvou to není úplně ono. Díky terénním omezením je hra poměrně dobře vybalancovaná pro 3-5 hráčů, ale ve dvou si lidi prakticky nekonkurují a je to tak trochu nuda (takový pasiáns pro dva). Asi by šlo fixnout zavedením nějakých house rules :)

Veliká krabice - velikostí srovnatelná s "mamutími" hrami jako např. Eclipse (možná i o něco větší), takže ve skříní zabere místo kam by se jinak vešly 2-3 jiné hry. I když na stole pak narozdíl od Eclipse už tolik místa nepotřebuje (oproti Eclipse ani ne polovina).

Pokud neřešíte zabrané místo, hrajete typicky ve 3 a více a vytáhli byste tu hru častěji než 2x do roka, tak to není špatné hra. Jinak bych se porozhlídnul po něčem jiném.

10.11.2018 01:55:50

Vybíráme z Bazaru

Sabotér - Ztracené doly + Sabotér duel
Sabotér - Ztracené doly + Sabotér duel
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas