Khronos - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Heidelberger Spieleverlag
Matagot
Rio Grande Games
Autoři: Arnaud Urbon
Ludovic Vialla
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dotaz k pravidlům

Ahoj mám odtaz k pravidlům.
Přečetl jsem si tady překlad a pokoušel se i anglickou verzi a jedné věci nerozumím.
Jak je to s výběrem daní v posledním věku rozumu? V českém překladu je napsáno že hráč, který má převahu kostiček v civilních stvabách získáva ECU ve výší součtu hodnot vojenských a civilních staveb (ne ruin) v panství. V příkladu pod tím, je pak ale napsáno že hráč získá 5 ECU a to i za ruinu Opatství a kláštera.
Předpokládám, že na obrázku je chyba (i v cizujazičných pravidlech) - jinak by nemělo smysl budovy rekonstruovat.
Hledal jsem i na BBG a nic. Jak to hrajte?
Díky
8.6.2009 23:00:26

dotaz k pravidlům
"Trošku" pozdě, ale přece ((o:
Správně je hodnocení ve Věku rozumu:
...pokud má hráč v panství nejvíce kostiček kontroly na civilních stavbách, získá ECU ve výši součtu vojenské a náboženské síly tj. součet hodnot vojenských a církevních staveb (včetně ruin) v tomto panství...
Budovy má smysl rekonstruovat, protože za ruiny je méně bodů.

3.9.2009 18:34:38

dotaz k první a druhé fázi
Včera jsem si to koupil v hrasu a dostal jsem od nich pravidla. Přečetl jsem si je. Pak jsem si ze zájmu přečetl pravdla tady od snoopyho. Amám pocit, že si tam silně protiřečí. Takže. V hrasu říkají, že mužu v jednom kole cestovat časem několikrát za kolo. S jedním hrdinou. V pořádku. Ale v dalším odstavci říkají, že jsou dvě varianty jak zahrát akce. Pokud jsou oba ve stejném regionu, mohu zahrát až 4 akce v jednom regionu nebo jsou v různých regionech azahraju až dvě a dvě. U snoopyho se píše, taky že mužu cestovat jak chci. Tedy nejdřív si odcestuji a pak hraji akční karty. tak to chápu. Potom nechápu proč bych měl chtít cestovat několikrát s jedním hrdinou v jednom tahu. Snoopy na druhou stranu píše to samé, až na to, že jsem schopen zahrát akce ve třech regionech, nebo tři karty v jednom regionu a jednu v jiném. Což, pokud to dobře chápu, připouští, že může podniknout cestu, vykonat akci, apak s tím samým hrdinou zase odcestovat a udělat jinde druhou akci. Jak to tedy je?

21.5.2010 11:46:22

Mirek-Usti

Elenistar
Přečetl jsem tady pravidla od Snoopyho.Chápu,že můžu zahrát akci pouze v regionu(Věku),kde mám hrdinu.Pokud chci v regionu zahrát víc než 2 akce,tak tam musím mít oba hrdiny.Ve 4.a 7.kole se vybírají daně pouze v regionech,kde mám hrdinu,tedy maximálně ve dvou.Víckrát bych musel cestovat,když bych chtěl zahrát akci v regionu,kde nebudu vybírat daně(když tam hrdinu nemám),a po zahrání akce (nebo akcí) bych hrdinu přemístil do regionu,kde budu vybírat daně.
Pokud mám oba hrdiny v jednom regionu a chci zahrát akce v obou regionech,kde hrdinu nemám,tak jednoho přesunu do vedlejšího regionu a provedu akci,a potom je snad jedno,kterého z hrdinů přesunu do třetího regionu,abych i tam mohl provést akci.

21.5.2010 14:51:49

Elenistar
napisi jeste svuj nazor protoze mi Elenistar posilal zpravu. V tech pravidlech z HRASU je explicitne receno:
1)Kdyz jsou obe figurky v jedne casti hraci desky (regionu), muze hrac zahrat az ctyrmi figurkami)
2)Kdyz je kazda figurka v jinem regionu, muze hrac zahrat na kazdy region dve karty

Tim je vylouceno!!!, aby hrac mohl budovat na vsech castech hraci plochy behem jednoho tahu.
Neni take mozne pouzit 3 stavebni karty v jedne casti a 1 stavebni kartu v dalsi casti hraci desky"

A ted priklady, ktere se mi dokonce podarily vytvorit pri hre.

Bylo posledni kolo a chtel jsem skorovat v Faith a Reason. Ve Faith jsem mel jasnou dominanci a nebylo treba hrat karty, jednoho hrdinu jsem presunul do Reason a za dve osidlil Velke mesto a mesto a tim ziskal dve uzemi a druheho hrdinu jsem poslal do might abych mohl za 2 ecu a modrou a oranzovou zbourat jednickove budovy a tim rozdrobil protivnikovo domeny. Nicmene vic bodu jsem ziskaval v Faith tak jsem se za dalsi ecu vratil, ukoncil tah a zaskoroval. Souper si nejdrive musel dat dohromady might po mem zasahu (lze spojovat jen modrymy tak byla sance ze si je neliznul, navic modre potrebuje na osidlovani v Reason tudiz jsem s velkou pravdepodobnosti zhatil souperovo plany a ziska mene bodu). Tudiz zde souhlasim s Mirkem.
Nicmene neni jedno ktereho hrdinu presunu. Za kazdeho hrdinu lze zahrat 2 karty (samozrejme s pravidly recenymi vyse).

konzultoval jsem prilozena nemecka pravidla pomoci google translate a take gameboard geek

stejny problem v Aj:
http://www.boardgamegeek.com/thread/134348/using-cards-in-different-ages
(pokud neumis Aj tak google translate zvlada celkem slusne)

Nicmene pravidla hras jsou prelozeny z anglickeho originalu a drzi se jich celkem, viz stejny odstavec

It is hence impossible to construct on all three game boards during the same turn. It is also impossible to spend three cards on one game board and the remaining one on a different game board.

doufam ze je to nyni jasne :)

23.5.2010 23:36:12

pravidla
Vypada to ze anglictina neni puvodni jazyk abych se ospravedlnil nicmene jinak to snad je tak jak jsem rikal :).

23.5.2010 23:39:39

falco
dík moc

24.5.2010 08:10:57

Edice
0no je také problém, že tahle hra má dvě trochu odlišné edice a navíc různé pravidla pro angličtinu a francouštinu/němčinu.

V posledních pravidlech je toto:

A player may only use Construction cards on a board where at least one of his Adventurer pawns is present.
Only two cards may be played per Adventurer pawn. The player may
use these two cards on the same board or on two different boards if he decides to move the Adventurer pawn after playing the first card.
Depending on the position of a player’s two Adventure pawns, the
player may, therefore, use 4 cards on the same board or on different boards, before or after travelling in time.
If the Adventurer pawns are on the same board, the player may combine his cards to build a construction costing 3 or 4 cards.
If the player does not wish to use all 4 of his cards, he may discard the unused cards or keep them for the next turn.

Takže tohle chápu tak, že každá figurka může použít 2 karty a to kdekoliv i každou jinde.
Navíc je zde vidět změna v tom, že v 1.edici se karty zahazovali všechny, ve 2. se mohou nechat nezahrané v ruce a dobírá se.

24.5.2010 13:14:37

Droll
prave ze to plati stale stejne, nerikaji nic o tom ze muzes pouzivat tri karty na jedne desce a jednu na druhe. V tomto odstavci je receno ze kdyz mas dva hrdiny v jedne dobe muze pouzit 3 - 4 karty => nemusis vyuzit vsechny 4. Kdyz si napriklad proctes gbg tak tam mimo jine i na tuhle otazku odpovida designer hry. Vicemene plati pravidlo ze muzes pouzit dve karty s jednim hrdinou na jedne desce. Pravidla bohuzel nejsou presna.

24.5.2010 13:20:18

Droll
Uh oh koukam ze v prvni vete je to receno :D nicmene je to chyba.

24.5.2010 13:27:11

Mirek-Usti

pravidla od Snoopyho
na straně 3,část II.Akce,poslední odstavec-Je tedy možné stavět ve všech třech obdobích během stejného tahu.Je také možné použít tři karty na jednom herním plánu a zbývající jednu na dalším-konec citátu.Nikde v těchto pravidlech není napsáno,že každá figurka může použít maximálně 2 karty.

24.5.2010 14:18:49

Mirek-Usti
hraj si to jak chces :D pravidla jsou spatne, ja uz jsem psal jak to je spravne a jake jsem pouzil zdroje (odpovedi od designera hry) tudiz uz nema smysl to resit.

24.5.2010 15:49:26

Edice
Tak každý si to může hrát jak chce, to je pravda :-)
Nicméně tedy si stojím za tím, že pravidla, která prosazuje Falco jsou první edice (2006) včetně tehdejších FAQ autorů hry z roku 2006. Druhá edice (2007) prodělala pár změn v pravidlech i podobě a mimojiné jsou i na tom BGG popsány také (diskuze 2007).
Jedná se o tyto změny:
1) 55 stavebních karet (dříve 33)
2) možnost utratit 2 karty na jednoho cestovatele na 1 nebo dvou plánech (dříve musely být obě na jednom plánu)
3) možnost nechat si nezahrané karty v ruce (dříve se odhazovaly)
4) volitelné pravidlo Hold'em - tři karty na stole, které hráč může měnit

Pravidla zde od Snoopyxe jsou původně první edice, kterou myslim po rozhovoru se mnou upravil na druhou edici, ale pouze body 1) a 4). Zeptám se ho až ho uvidim :-)

24.5.2010 21:00:16

Droll
Tak v tom pripade pouzivam nejaky mix obou edic :D, v tom pripade dodava pravidla prvni edice. Jinak hold'em doporucuju pokud nemate radi nahodu vytazenych karet. Nicmene mi ty zmeny prijdou opet ze je to asi podle toho jak kdo ma chut, tezko rict co je pro balance lepsi.

25.5.2010 01:34:07

Droll
Kazdopadne diky za osvetu :) uz v tom zacinam mi trochu jasneji.

25.5.2010 01:34:34

Vybíráme z Bazaru

Boží zboží od firmy MindOK VYPREDANÁ
Boží zboží od firmy MindOK VYPREDANÁ
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas