Formula D - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 10
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost, Sport
Herní kategorie: desková hra, závodní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Asmodée Editions
Autoři: Eric Randall
Laurent Lavaur
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy

Dneska se chystám nějaké lidi naučit tuto hru. Kdysi jsem hrál původní vydání Formule Dé, teď mám půjčenou tuto verzi. Pravidla znám, všechno je mi jasné. Zkusil jsem si i jet sám aby mi to přišlo do krve. Ale vůbec nechápu Pit Stopu. Může mi to někdo podrobněji vysvětlit?

Děkuji
20.10.2009 09:13:21

DD

Co presne?
No jak jsme to pochopili my a jak to hrajem:
Do pitu muzes najet na jakou chces rychlost, neplati tam pravidla pro podrazovani, kolize a brzdeni. Musis proste hodit aspon tolik aby ses dostal do sveho boxu. Pokud hodis vic, nic se nedeje a vjedes do pitu, pokud hodis min tak jsi tam nedojel a musis tam dojet priste.
Po te co vjedes do pitu tak jeste v tom samem kole si hodis 1k20. Pokud padne 1-10, tak se jeste hned posunes o ten hod delenej 2ma zaokrouhleno nahoru tudiz 1-5. Pokud hodis 11-20, tak kolo pro tebe skoncilo a budes hrat normalne dalsi kolo, kde box se opousti se zarazenou 4tou rychlosti.

20.10.2009 10:16:23

díky
ono to bylo tak jednoduché, že jsem si myslel, že to chápu špatně.

20.10.2009 10:34:56

DD

dodatek
Jeste pripadne dodam ze ziskas zpet veskere Tires WP a dalsi 2 WP ktere si libovolne rozdelis.
A jeste ze se tam neda predjizdet, tudiz pokud nekdo do boxu nedojede, tak zablokuje vsechny ty ostatni kteri maji box az za nim a musi cekat az jim uhne.

20.10.2009 10:53:07

ok
jasan, díky

20.10.2009 12:26:05

DD

Pit stop
Tak jeste jednou jsem cetl ten pit stop a jednu vec jsem asi napsal blbe. Kdyz mas quick pit stop (tudiz hodiz 1-10 pri 1k20), tak si tech 1-5 prictes pak pri opusteni pitstopu na 4tou rychlost. Tudiz nesoupnes se hned ale az opoustis pitstop v pristim kole.
Jinak by totiz lidi kteri maji pit na zacatku mohli solidne zablokovat nekoho kdo je za nima tim, ze dojedes do pitu hodis 1cku na 1k20 tudiz bys ho hned opustil a stal hned pred pitem a nekdo kdo jede hned za tebou do pitu by musel hned na zacatku zastavit protoze ses tam ty.

21.10.2009 19:47:26

DD

Odvolavam co jsem odvolal
.. a slibuji co jsem slibil. Tedka jsem to jeste na desce nekolikrat analyzoval, a neni idealni reseni teto situace a proto asi vyhovuje to co jsem napsal poprve, coz asi tak nejak odpovida pravidlum ackoliv ten vyklad i podle BGG je dosti pochybny. Tudiz auto vyjede hned po hodu 1k20 o 1-5.

21.10.2009 20:41:43

aha
no, mi jsme to včera zkoušeli a zdálo se nám to trochu rychlí, ale záleží na několika hodech kostkou, poprvé jestli do pitstopu dojedeš a podruhé jestli byly rychlý a potom se to ještě podělí dvěma. To co jsi napsal napodruhé není možná podle pravidel, ale určitě to zní logicky. Uvidím, vyzkouším obě varianty. Obvykle hraju podle pravidel, ale mohl bych udělat vyjímku.

22.10.2009 08:10:11

Hra česky
Na stránkách BF je zmínka o kompletní lokalizaci této hry, ale není upřesněno konkrétní datum, nemá někdo prosím informaci kdy asi tak vyjde?

19.2.2010 16:36:42

Česká verze
Překlad je hotov, hra šla do tisku koncem ledna, takže předpokládám, že tam do měsíce by mohla být v krámech :-) Uvidíme, jak rychle to sem z Asmodee stihnou dotlačit :-)

19.2.2010 18:09:51

Ceska verze... to je pech
ze to nevydali cesky uz pred vanoci, kdy jsem to kupoval :-/ ted budu muset nekoho poprosit o pujceni...

17.3.2010 11:42:06

Několik dotazů k pravidlům
1) Četl jsem si tady ty komentáře k dojetí do boxu. Včera jsme hru hráli pouze na jedno kolo, takže jsme Boxy (Pit stopy) nepoužili, ale chtěl jsem se zeptat jestli zajedeš do boxu, tak uplně uhneš z té "hlavní cesty" co vede kolem všech boxů a tím uvolníš volný průjezd autům?

2) Trošku nám nebyla jasná poznámka ohledně toho že hráč musí vždy jet co nejkratší trasu. Týká se to pouze zatáček? V příkladu byly povolené a nepovolené manévry na rovince, tam jsme se nějak shodli, ale nastaly spory ohledně průjezdu zatáček, které několikrát měnila svůj tvar a šipky měnily směr přikázaného směru. Platí tam nějaké všeobecné pravidlo že pokud může, tak auto musí jet tou nejkratší trasou? A pokud nemůže takovým směrem jet, ani alternativní trasou tak musí brzdit? Kruciš chtělo by to asi obrázky :-))

Hrali jsme pouze základní verzi, ale pokročilá vypadá už hodně našlapaně, hlavně teda pouliční závody ve stylu NFS.

14.1.2011 08:15:55

lumirius
Tak pokusim se objasnit aspon tak jak to hrajeme.¨
1) Tak pro najezd do boxu musis navstivit ulicku takze uhnes s trati pak dle pravidel pro pit stop

2)Nevim jak je to v ceskych pravidlech (pokud je mas) ale na trati plati pravidlo ze se nemuzes vratit do stopi s ktere jsi vyjel ale v zatackach tohle pravidlo neplati a musis ci muzes se ridit del sipek.

14.1.2011 09:00:44

Machista
2) No my to hráli tak, že zatačkou jsi musel jet nejkratší trasou pokud jsi mohl a hazelo tě to jakoby k vnitřní straně zatáčky, takže jsi musel mít podžazeno, ale jak tak zjišťuju aji ve svém okolí, tak jsme to hráli špatně. Teda asi moc opatrně a vjížděli jsme do zatáček nízkýma rychlostma.

Hra to byla, ale výborná.

14.1.2011 11:06:19

Lumirius
Tak to musela byt opravdu opatrna hra nam se bezne stava ze zavod tak 2 z5 nedojedou jezdi se na doraz :) jinak u kazde zatacky je uvedena nejdelsi (zelena) a nejkratsi (cervena) stopa hra je to ale opravdu vydarena.

14.1.2011 11:30:42

re dotazy
nejkratsi cesta se tyka jen rovinek, na kterych muzes maximalne jednou zmenit stopu (nemuzs klickovat) v zatackach jedes podle toho co ti dovolujou sipky.

14.1.2011 12:06:16

paladin91
No stopu muzes zmenit dvakrat kdyz pojedes na rovince v krajnim pruhu muzes dvakrat na druhy kraj nebo ne ?

14.1.2011 12:10:59

DD

Zmena stopy
jj, muzes az 2x. V podstate se nesmis vracet do pruhu z ktereho si vyjel tj. klickovat. Vyjimkou je predjizdeni, kdy se muzes zaradit zpet pred auto, ktere jsi predjel. V zatackach muzes jet jak chces pokud je to v souladu se sipkama.

14.1.2011 12:14:50

Přestřelení zatáčky
Mám dotaz... v pravidlech se píše: "Pokud nějaký vůz kvůli přestřelení zatáčky ztratí poslední BO pneumatik, dostane smyk a zatočí se. Vůz se umístí na políčko, kde normálně ukončil svůj tah a otočí se obráceně proti směru jízdy. Jeho pilot musí ve svém tahu příštím tahu vůz znovu otočit a rozjet se na zařazený 1. stupeň. Pokud příště znovu přestřelí zatáčku, opět dostane smyk a otočí se. Avšak pokud příště přestřelí zatáčku o více než 1 políčko, havaruje a vypadává ze závodu.

Pokud vůz ztratí více BO pneumatik, než má, je ostraněn ze závodu (vypadává ze hry)"

A to příznám se... nechápu. V první chvíli říkají, že když v zatáčce přijdu při přestřelení o poslední BU pneumatik, tak se zatočím. Pak že se mi to může stát znova (jak, když už žádné body BU pneumatik nemám?) a pak dokonce, že po vyčerpání BU pneumatik bych měl rovnou vypadnout ze závodu a nic z předchozího by se tudíž nestalo a nikdy bych se nezatočil. Jsem zmaten :-( Kdo pomůže?

7.6.2011 21:13:33

Zhan_Shi
Dlouho jsem to nehrál a pravidla nemám u sebe, ale myslím že je možné ztratit všechny náhradní pneumatiky (ale musí to být do posledního bodu a ne přes) a pak když přestřelíš zatáčku o 1 políčko (v případě ztráty 1 bodu pneumatiky), je to v pohodě a jedeš dál. Klidně pak můžeš další zatáčku zase přestřelit o 1 pole (zase pouze ztráta 1 bodu pneumatiky). Pokud ale přejedeš o víc polí (ztráta více bodů pneumatiky), končíš hru.

ale třeba se pletu a někdo mě opraví:) a snad to je trochu pochopitelné - špatně se mi to vysvětluje :D

7.6.2011 21:47:02

Seils
Děkuji za odpoveď, už je mi to trochu jasnější. Pravidla jsou bohužel poněkud zmatená.

8.6.2011 09:10:55

přestřelení zatáčky
pokud ztratíš všechny BO pneumatik(při posledním dostaneš smyk, a samozřejmě musíš zaplatit za všechna přestřelené pole, jinak vyletíš), tak to zanamená, že je máš úplně ojeté. I na ojetých pneumatikách se dá jezdit, ale za každé přestřelení o jedno pole zaplatíš smykem, a při přestřelení o víc než jedno pole vyletíš z tratě úplně, takže musíš jezdit více opatrněji a pomaleji.
Podívej se ještě na pravidla "Formula Dé", která jsou tady ke stažení. Je to tam, trochu lépe napsáno - "smyk"

8.6.2011 10:11:26

DD

Pneu
No vice mene se to da vylozit tak ze kdyz prijdes presne o vsechny body pneu tak hodis smyk a das si jeden bod pneu.
Kdyz o nej prijdes zase smyk a zase si das jeden bod pneu.
Kdyz prijdes o vic nez mas tak proste koncis.

8.6.2011 11:02:47

děkuji!
Zejména výklad DD je velmi smysluplný a myslím, že už to pravidlo plně chápu. Teď jsme jeli jen podle pravidel po začátečníky a rád bych to zkusil zajet podle pokročilých. Tak děkuji za podporu.

8.6.2011 13:11:41

dotaz na kolize
Opravdu se musí házet na kolizi pokaždé když dvě a více formulí spolu sousedí? Nebo to platí jen v zatáčkách? Z pravidel jsem pochopoil že se bourá všude, ale příklad v pravidlech je pouze u zatáčky. Krom toho když jsme hráli na bourání všude tak po prvním kole 4 z 10 formulí bylo na šrot a další 3 zbýval poslední život.

12.7.2011 14:33:18

Re: Kolize
My házíme na kolize poctivě a nemáme problém. Ale faktem je, že hrajeme většinou v šesti lidech, kteří si dávají na kolize pozor. Deset lidí jsme měli posledne při VC Valencie a jeden to odnesl hned v první zatáčce, druhý skončil o půl okruhu později. Jinak ostatní bez problému (dávali si velký pozor) dojeli do cíle (hrajem na dvě kola).
Možná bych při plném počtu lidí vypustil pravidlo, že ten, kdo kolizi způsobí, hází 1k20 za každého v kontaktu. Přeci jen není problém vjet mezi tři a z šesti hodů k20, to už je skoro jistota kolize.

12.7.2011 15:13:54

Vybíráme z Bazaru

Robinson Crusoe + Záhada ztraceného města
Robinson Crusoe + Záhada ztraceného města
Akt. cena: 2999 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas