Earth Reborn - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ludically
Z-Man Games
Autoři: Christophe Boelinger
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

IN
IN - avatar

Pravidla....

Vzhledem k tomu, že chybí obecné vlákno na vysvětlení pravidel tak toho využiji a hned nějaké založím. Napadá mě jeden dotaz. Při vysvětlení útoku z blízka mě překvapilo, že ve výpočtu, pokud je obránce otočen zády, se automatické zásahy počítají ke štítu obránce?? Nemělo by to být obráceně a neměl by se o ně navýšit útok útočníka? Přeci jen jedná se o vpadnutí do zad. Když vezmu fakt, že případné bonusové kostky obránce, které získá pokud při útoku stojí čelem nebo bokem způsobují buď přímý zásah (při kritickém hodu) a nebo max. navýšení obrany (při normálním zásahu) a nebo vůbec nic pokud hodí prázdnou stranu kostky.
A ještě pro ujasnění základních principů hry, pochopil jsem to správně, že jedno kolö může hráč položit příkaz, utratit na něj CP a tahnout. pokud už nemá čím v podstatě pořád PASSuje svůj tah a druhý hráč postupně aktivuje všechny postavy? Max. za zbylé CP může tahat další příkazy do dalšího kola aktivace?
9.2.2011 13:52:14

ta"jemná"
Ano, pořadí je důležité vzhledem k tvým záměrům. Jen poznamenám, že je dobré přidělovat CP postupně, nikoli najednou, abys neodhalovala svý plány dopředu (viz. Přerušení a Duel) a také pro přehlednost.

Obrana - opět to myslím chápeš správně: útočník má počet kostek dle zóny pro boj zblízka na své kartě plus na kartě zbraně nebo automatické zásahy (ze své karty či karty zbraně dle zóny) plus kostky pro tvrdý úder (CP nad jeden rovná se kostka navíc). Obránce má to samé krom těch kostek rovnajících se CP navíc na příkazových žetonech, protože žádný buď nepřiřazuje nebo již postavě přiřazený nevyužívá.
To vše se týká boje zblízka, u střelby má obránce jen "brnění - štít" nijak aktivně se bránit nemůže.

16.1.2013 08:31:05

kalif
dík moc! I přestože se sem určitě budu obracet kvůli různým objasněním, tak musím říct, že pravidla k ER jsou jedny z nejlíp napsaných pravidel k tak komplexní hře, za což autorům srdečně děkuji :-))))

16.1.2013 08:35:18

ta"jemná"
Jj, taky si myslím, že vzhledem ke komplexnosti hry jsou pravidla nejen dobře napsaná, ale především vymyšlená. Vše mi přišlo jaksi přirozené, a když jdu po nějaké době zase hrát, rychle naskakují, nemusím se vše učit "odznova". Během hraní však vyplave ještě tolik nejasností a skulinek, uvidíš sama, ale něco jako nechuť to díky tomu hrát rozhodně nepociťuji :-) Možná spíš naopak - nořit se a nořit...

16.1.2013 08:43:47

kalife,
nestraš! :-)

16.1.2013 08:45:42

teď přemýšlím
čistě teoreticky, když v prvním scénáři je za Norad v akci jen Einstein a Vasquezová, přičemž podmínkou vítězství je to, že V opustí mapu, tak co když je Einstein zabit ještě před tím, než V. osvobodí? To potom Salemita, protože ví, kde V. je přijde tam, kde je, tím ji osvobodí (dostane do hry) a můžou spolu bojovat?

17.1.2013 08:36:39

ta"jemná"
Neměl by Norad spíš automaticky prohrát, protože Vasquezová je zavřená a ven se tedy sama nedostane?

17.1.2013 08:56:47

Anderson
já nevím právě :-)

17.1.2013 09:06:44

to ta"jemná"...
Přečti si podmínky vítězství obou frakcí.

Ta noradská je jasná - Vasq. dokáže uprchnout.

Ta salemitská říká, že "Vasquezová musí zemřít", nikoliv že zůstane v cele.
Tedy někdo musí vlézt do její cely a osvobodit ji. Je-li Einstein mrtev, než ji osvobodí, pak tam musí vlézt nějaký Salemita. Poté musí Vasq. ubít - což by neměl být problém - je beze zbraně.

17.1.2013 09:32:23

laredo
beze zbraně je, ale může bojovat zblízka stejně jako ten maník, co tam vleze, ne?

17.1.2013 09:37:05

ta"jemná"
Může, samozřejmě, ale základní hodnoty V. pro boj zblízka jsou, jak to říct, chabé...

17.1.2013 10:43:14

kalif
no ale když tam ten Salemita přijde, tak já v dalším aktivačním kole (pokud se mu teda rovnou nepodaří ji ubít)ji můžu přidělit nějaký ten žeton rozkazu a CP? Logicky to vypadá, že ano...ale zase na druhou stranu, je spoutaná, ne? (Možná se ptám uplně blbě, přiznávám, že jsem to ještě nehrála, ale ptám se...)

17.1.2013 10:46:26

tajemna
moze bojovat, ale krasne na tejto hre je aj to, ze ona na blizko nema skoro ziadnu sancu proti sawovi, zombie alebo proti skoro akemu kolvek salamistovi :)

17.1.2013 10:47:03

kluci,
jak říkám, asi se ptám dost blbě, každopádně bych nerada, až to rozložím na stůl tyto "blbosti" řešila, tak nad tím takto rozjímám, takže pardon, ale díky a hrozně se na to fakt těším! Fascinuje mě už teď, kolik čeho se tam dá dělat a je dost možné, že až to zahraju, tak pro ty všechny možnosti té hře odpustím i to "postapo" téma :-)

17.1.2013 11:02:24

ta"jemná"
pre mňa žiadna otázka nieje blbá, čiže sa kľudne pýtaj :)

17.1.2013 11:07:35

ta
Ta hra je super, jen chce čas. Až projdeš základní scénáře, poznáš rozdíly mezi rasami, sílu a použitelnost jednotlivých postav, možné stragie a taky, že sebelepší plán ti dokážou spolehlivě zabít kostky, že není v téhle hře dobré hrát na "minimální šanci", že to vyjde, přesto to zkusím, ale vyplatí se spíš vyčkat (na lepší příkazový žeton, na další aktivační kolo, na jinou postavu) apod. Chce to jen hrát ;-)

17.1.2013 11:36:15 | Upraveno autorem (porovnej)

kalif
no jo :-) momentálně si tady chrochtám nad tím, jaká to je výzva, tento typ her fakt miluju :-)))

17.1.2013 11:39:51

CP
Tak se tedy zeptám, když vás tu tak vidím diskutovat :). Ve zkratce a kdyby sem něco říkal špatně, tak mě prosím opravte. Takže dostanu tolik CP v každém kole(kolo počítám prostě střídáním se,dokud mi nedojdou CP ), kolik určuje scénář plus na kartách postav. Potom začne hrát ten kdo má podle scénáře, aktivuje postavu přiřazením příkazového žetonu, může nebo nemusí přiřadit CP avšak maximální počet CP je takový kolik má na kartě postavy. Pak hraje druhý hráč. aktivuje postavu přiřadí nebo nemusí CP, a hraje zase první hráč s tím, že když už aktivoval všechny postavy(jako v prvním scénáři má jednu) může znovu tuto postavu aktivovat a přiřadit mu další příkazový žeton a poté CP (takže když přiřadil v prvním tahu např 4 CP tak v druhým tahu může zas přiřadit 4 CP?. To omezení na kartě se počítá na tah nebo na kolo?). Další věc. Když si vyberu možnost vybrat si náhodně jeden příkazový žeton za 1 CP nebo za 2 CP si ho vybrat z odhozených příkazových žetonů, je omezenej počet kolik si můžu vzit těchto žetonů za tah? Např dám 3 CP a vylosuju si 3 Přikaz žetony, nebo Za 3 CP můžu vzít jeden náhodně a jeden si vzít z hromádky, nebo si prostě můžu vzít jen jeden žetot za 1 CP za tah a pak v dalším tahu další? Doufám že sem to popsal alespoň trochu srozumitelně... Díky za odpovědi

17.1.2013 14:06:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Nezbitch, ta"jemná"
Vo fáze iniciatívy dostaneš určitý počet CP ako si písal a pridajú sa do celkového počtu CP aj bonusy postáv. Počas aktivačnej fázy sa hráči striedajú vo svojich ťahoch. Vtedy má hráč možnosť BUĎ zobrať nový order z vrecka, BUĎ zobrať nový order z kopy vyhodených CP, BUĎ aktivovať postavu, ALEBO reaktivovať postavu (to si pochopil správne). Ako náhle jednu z týchto vecí spraví, ide ďalší hráč. Až pokiaľ obaja nepasnú, vtedy ide finálna fáza. Počas CELEJ aktivačnej fázy, môže postava použiť maximálny počet CP. Ako náhle príde finálna fáza, tieto CP vymaže z postáv, odhodí ordery a pod. Vtedy ide znovu fáza iniciatívy, hráči si doberú ordery do 5, doberú si CP podľa scenára a pridá bonusy z postáv. Tieto CP zase používa v aktiváčnej fáze na postavy s tým, že nemôže zase prekročiť maximálny počet CP pre postavu. . ČIže ak by som to mal zhrnúť. V prvom scenáry máš Francka a Vasquezovu.. Za celý ťah - čiže iniciatíva, aktivačná fáza, finálna fáza, môže hráč použiť 10 CP na obe postavy (5 na Frank a 5 na Vasquezovú), pokiaľ má iba franka tak iba 5. Snažil som sa to najzrozumiteľnejšie ako som vedel, tak hádam pomôže :) Tú terminológiu ale nepoznám, že čo je ťah čo kolo,preto som sa radšej rozpísal viac :).

ta"jemná": presne pre toto mám aj ja rád takéto hry. A hlavne, sa komplexne variabilné hry rýchlo neohrajú a dajú sa hrať do aleluja :)

17.1.2013 16:40:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Díkes
Takže sme to hráli špatně :) . Já sem myslel(i po srvonání s eng pravidlama) že můžeš jen za jeden tah( tah beru jak se střídaj v aktivační fázi) použít max 5 CP a za kolo použít všechny třeba n jednu postavu .... Takže když u prvního scénáře použiju 5 CP na Franka(a nemám ještě osvobozenou vaskezovou), tak už pak jenom můžu buďto pasovat nebo si brát ty Order tokeny a čekat na protihráče jak to odehraje?

17.1.2013 16:51:49

pre ujasnenie:)
Prosím Vás chcel by som sa spýtať pár otázok pre istotu, či všetko chápem správne:
V 1. aktivačnom kole som priradil jednej postave príkazový žetón, kde sa dá urobiť napr. toto: 3 pohyb 2 streľba 1 boj zblízka 3 prehľadávanie, v tom aktivačnom ťahu, keď som jej žetón priradil som dal 2 cp na pohyb a teda som sa pohol, ďalej som použil streľbu za 1 cp, to je všetko v tomto aktivačnom kole
Otázka č. 1 - nechám tento žetón pri postave aj s cp, ktoré som použil, aby sa vedelo, koľko cp a na čo som použil však?
Otázka č. 2 - Príkazový žetón a CP z neho dám preč až vo fázi finalizace že?
Otázka č. 3 - opätovne môžem postavu použiť až vtedy keď budú všetky moje postavy pootočené o 90 stupňov však? A a potom ak sú všetky pootočené o 90 stupňov, tak ich už nijak neotáčam až do fázi finalizace že? Proste už len hrám s ktorou postavou chcem, vždy ale len s jednou za jedno aktivačné kolo
Otázka č. 4 - a potom keď použijem znovu tú prvú postavu a ešte teda neprekročila svoje max cp za kolo, tak by som mohol ešte priraďovať cp k tomu prvému príkazovému žetónu, ak som ho celý nevyužil však?
Otázka č. 5 - môžem ešte dať 1 cp na pohyb, keďže som nevyužil ešte plné 3 body na cp však? Na pohyb jedine to ide, na iné príkazy nie že?
Otázka č. 6 - Ale ak som využil na streľbu 1 cp, v prvom aktivačnom kole, tak na streľbu už nemôžem dať ďalšie cp na tento príkazový žetón však?
Otázka č. 7 - Ešte by som mohol na tento príkazový žetón dávať cp: 1 cp na boj zblížka a 3 cp na prehľadávanie, že?
Otázka č. 8 – maximálne cp za kolo pre postavu, jedno kolo znamená: začína fázou iniciativy, fáza aktivace a kolo končí fázou finalizace, a počas celého tohto kola môžem dať postave jej max cp za kolo?
Otázka č. 9 – na všetko okrem pohybu keď dám viac ako 1 cp, tak o koľko som dal viac ako 1 cp, tak o toľko mám viac kociek na hádzanie že?
Otázka č. 10 - Scenár č. 1 – Hráč Noradu ovláda Vasqueozovú a Francka Einsteina, Vasquezová je na začiatku väznená, takže ju vlastne od začiatku neovláda nikto. A hráč Noradu teda normálne ovláda Francka Einsteina, aj keď je to postava Salemitov? Proste ho hráč Noradu normálne ovláda ako svoju postavu?

Ďakujem. A ešte ďakujem za odpovede, keď som sa v inej časti v diskusii pýtal na angličtinu v hre :) - to už bolo dávno :)

4.4.2014 09:09:17

Nawg
1. Ano
2. Ano
3. Ano. Ano. Ano s výjimkou combined rozkazů.
4. Ano
5. Ano. Ano. (Při pohybu lze navíc pokládat Cp na více políček žetonů rozkazu).
6. Ano.
7. Ano.
8. Ano.
9. Pokud myslíš umisťování cp na příkazový žeton tak ano, jen nevím, jestli se u interakce vždy hází.
10. Ano. Ano.

4.4.2014 10:36:24 | Upraveno autorem (porovnej)

upresnenie niektorých otázok.
3.aha.. zle som to ja pochopil, je to tak ako píšete :)
5. a 6. k máš OT s pohybom napr. 4 .. a predtým si položil 3CP, môžeš neskôr ešte 1CP doložiť. Platí iba pre pohyb. Pre streľbu a akékoľvek iné príkazy, nemôžeš sekciu z OT znovu použiť ak už je na nej dáky CP.
8. Prečítaj si môj post nižšie z 17.1. 2014, tak som jedno kolo presne popísal :)
9. áno, vždy keď dáš CP navyše, dáva to kocku navyše. Pri interakcii a špeciálnych schopnostiach sa riadiš IPS line, nie vždy sa vyžaduje hádzanie, vtedy nedáva ti ani žiadnu kocku a nie to ešte kocku navyše. (viď napr. špeciálne schopnosti Jacka Sawa, jedna vyžaduje test a druhá na dvere iba položíš CP a úspech).
10. Prečítaj si pozadie príbehu Earth reborn v knihe scenárov a pochopíš, prečo je Franck Eistein občas zradca :)

4.4.2014 13:51:01 | Upraveno autorem (porovnej)

ďakujem a zasa:)
Ďakujem za odpovede, a prosím Vás mám ešte tieto nejasnosti.

1. Ak sú už všetky postavy pootočené, tak potom môže teoreticky hrať stále už iba jedna postava počas aktivačných kôl, ak má cp a príkazové žetóny?

2. Ak mám žetón ktorý má pohyb max 4 cp, môžem urobiť toto: Vasquezová má 6 pohybov za 1 cp, použijem 2 cp, to znamená 12 pohybu, a urobil som že sa pohnem o 8 políčok, vykonám za další cp napríklad boj zblízka a ešte sa pohnem o 4 políčka, z tých 2 cp čo som dal do pohybu na začiatku. Alebo to prepadne a musím pre ďalší pohyb dať ďalšie cp do pohybu? Ale asi ten pohyb prepadne až po konci mojho aktivačného kola nie? Len si treba pamätať o koľko som sa už pohol kým som prerušil pohyb kvôli boju zblízka, nie?

3. A k tomu mám ďalšiu otázku, ak takto využijem pohyb tak by som mohol teda urobiť pohyb o 8 políčok, natočiť si pohľad postavy ako chcem a potom urobiť boj zblízka a dokončiť pohyb o 4 políčka a zasa si nastaviť pohľad ako chcem? Pohľad sa môže nastavovať vždy počas pohybu?

4. Z toho je ďalšia otázka mám napríklad 12 pohybov a idem napríklad 9 políčok potom sú dvere, tak sa nastavím tak aby som ich mohol otvorit, potom ich otvorím za 1 bod pohybu a pokračujem v pohybe zo zvyšnými bodmi pohybu – zostávajú mi 2 body pohybu. A potom si zasa nastavím pohľad ako chcem. Môže sa to takto spraviť?

A stOKYi, prosím Ťa čo si odpísal na moju otázku 3, tak to myslíš tak, že: ak mám jednu postavu už pootočenú o 90 stupňov, a ostatné ešte nemám, tak ak mám ešte voľné nejaké príkazy z prideleného príkazového žetónu tejto pootočenej postavy, tak ju môžem zasa použiť? - na tie vóľne príkazy. Aj keď ostatné postavy som ešte nepoužil?

A inak čítal som si dosť veľa sekcií zu v diskusii Earth Reborn ale tak sa pýtam ešte aby som si to fakt na 100 percent uistil:)

Ďakujem.

4.4.2014 14:05:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Nawg
1. Ano.
2. Ne. Nepoužité movement body jsou po ukončení příkazu ztraceny.
3. Vzhledem k předchozí odpovědi to neprovedeš.
4. Během pohybu se má za to, že hýbající se postava se může dívat libovolným směrem. Teprve na konci pohybu hráč určuje tzv. finální "facing".

Nevím co přesně stOKYi myslel, ale aktivace všech jednotek je podmínkou k další aktivaci již aktivované jednotky. Tedy jednoduše řečeno již jednou aktivovanou jednotku můžeš v DALŠÍM kole aktivační fáze aktivovat jen pokud již jsou aktivovány všechny tvé ostatní jednotky.

4.4.2014 14:38:26 | Upraveno autorem (porovnej)

chilly
ďakujem

5.4.2014 10:46:34

Vybíráme z Bazaru

Starcadia Quest - KS verze (Core Box + SG Box)
Starcadia Quest - KS verze (Core Box + SG Box)
Akt. cena: 1990 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas