1830: Railways & Robber Barons

xxxxxxxxxo hodnoceno 6x (Seznam vlastníků)

1830: Railways & Robber Barons - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 7
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Současnost, Vlaky
Herní kategorie: dopravní, ekonomická
Čeština: undefined
Vydavatelé: 999 Games
Avalon Hill
Lookout Games
Mayfair Games
Stratelibri
Autoři: Francis Tresham
Rok vydání: 1986
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Jak to, že tu nejsou žádné dojmy? :)

(Já se tedy vyjádřil jen krátce v hodnocení.)
21.6.2012 10:44:44

Jezura
No já hlavně pořád nevím, jestli už konečně vyšel ten reprint, takže dojmy zatím nula.

21.6.2012 10:51:56

Tangram
Reprint vyšel. Mám ho asi od února a v úterý jsme ho poprvé hráli. A takové nadšení z nové hry jsem ještě dlouho neviděl, proto se divím, že nikdo nic nenapsal. Elenistar si to běžel obratem koupit :) Já své dojmy radši napsal rovnou do hodnocení hry, protože tady se moc nebojím, že by se to mělo časem výrazně měnit.

21.6.2012 11:02:41

jj
Naprosto to splnilo má očekávání od dobré ekonomické hry. Sice jsme tam pár věcí hráli špatně... ale i tak jsme si to moc užili.

21.6.2012 12:09:29

dojmy
Nejprve jsem je nechtěl moc psát, protože už se tu nedávají pluska, tak nemám motivaci... ale neco povím.
Dojmy jsou vynikající... takovou hru jsem dlouho hledal. Pravidlově mi to zase tak složité nepřijde. POkud bude u hry jeden člověk, co to ovládá, tak není problém. Co je zásadní fakt... tak tam není a zrnko náhody. zpětně jsem si to přemítal... a nic mě nenapadalo. Takže to je pro někoho plus, pro ěnkoh mínus. způsob jak se mění akciový trh je parádní. když je firma prodaná a vyplácí dividendy, tak její cena roste... pokud ji někdo prodává, tak zase klesá. V tomto ohledu jsme hráli dvě věci špatně...t akže jsem zvědav, jak se to bude chovat až to zahrajeme pořádně.
Objevuje se tam zajímavý prvek diplomacie. Protože, aby firma něco dělala, tak musí hráči koupit většinouvou část... jinak nedělá akce. Takže je potřeba si najít silného partnera jako investora... Navíc o chodu firmy rozhoduje prezident... což je člověk, který má ve firmě většinu. Samosebou se snaží dělat jen dobrá rozhodnutí... a nemůže říci tomuhle nevyplatím... Ale stejně má nějaké svoje skryté zájmy. Snaží se třeba podporovat jednou firmou druhou atd.
Pěkné je, že se hra vyvíjí. vylepšujete nádraží a vláčky...
Celkově jsem z toho skutečně nadšený...

Po grafické stránce tomu asi nic nevytýkám. Je to pěkné.. a jak by řekl klasik... takové příjemné

21.6.2012 12:33:34

Elenistar
+

Díky za dojmy.
Tož budu muset juknout, kde se to dá koupit :) Sice sem z těch svých 18xxtek nehrál zatím ani jednu, ale tak nějak mě ty vláčky a obchod lákají.

21.6.2012 12:52:06

1830
Jen pripominam, ze tuhle hru je mozne si zahrat i na pocitaci, sice je k tomu potreba Dosbox, ale hra je to skuecne vyborna.

Taky uvazuju, ze k 1860:Isle of Wight prikoupim i tenhle kultovni kousek. :)

21.6.2012 12:55:38

kua
Jak jsem to videl, tak me to tez laka.

Btw. vezme to nejaky prespolni na Warcon?

21.6.2012 12:59:28 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
ano seržante! rozhodně to beru

21.6.2012 17:01:41

...
taky mě to sakra zaujalo :-)

21.6.2012 18:24:57

Trocha nekromancie
Včera jsem měl možnost zahrát tuhle hru. Hráli jsme v pěti lidech, všichni začátečníci. Hru jsme ukončili poněkud předčasně asi po šesti a půl hodinách (nicméně hra kupodivu docela odsýpala, největší brzda jsem byl já při výpočtu nejvýhodnější tratě).
Pravidla jsou sice komplexní, ale nijak extra složitá mi nepřišla, po druhém až třetím kole hry si všechno celkem sedlo. Pokud máte někoho schopného na vysvětlení, určitě se to dá.
Téma úžasné a kupodivu i atmosféra alespoň pro mne byla skvělá. A fligny při kupování a prodávání akcií jsou dokonalé (byť já jsem je zrovna nedělal, byl jsem takový konzervativní).
Trošku zamrzí absence většího výběru železničních dílků. Občas se nám stalo, že se nějaká trať nezrealizovala jen kvůli tomu, že v nabídce zrovna chyběla ta správná zatáčka s rovinkou. Z mého pohledu naprosto nelogické. Vždyť my jsme ti, co v té době vlastnili půlku Ameriky a mohli si diktovat prakticky jakékoliv podmínky. Tak proč by ti žluťí ďáblíci nemohli postavit trať doprava místo doleva?
Stejně tak je z mého pohledu nelogické omezení třinácti akcií na osobu - když mám chuť a nezbytné peníze, proč bych si nemohl koupit podíl v nějaké další prosperující společnosti?
Ve hře jde i celkem prasit - gar-mogoth mi postavením jedné stanice krásně zablokoval cestu z Erie na východ, na druhou stranu mě se povedlo prodat Derthielovi dvojkovou mašinku (byť za pár šupů) jen abych si hned koupil čtyřkovou (a tím jsem dvojkové poslal do šrotu). Takže i na euroidní hru celkem nebývalá míra interakce a i v průběhu soupeřova tahu má člověk co dělat (minimálně se těšit na dividendy nebo ho ukecávat, aby postavil koleje tak, aby to bylo výhodné pro oba).
Shrnutí: pokud máte pár hodin čas a nejsou vám proti mysli silně ekonomické hry, určitě do toho jděte. Stojí to za to.

25.10.2015 10:05:05

1830
Nejen že nezklamala, ale dokonce předčila mé očekávání.

Burziánská atmosféra se dala krájet!

25.10.2015 17:31:24

Omezení
K těm omezením, co se týče kolejí, tak to asi vychází z toho, že tady můžeš jezdit i po "cizích" kolejích, takže pokud by šlo stavět opravdu libovolně tak s diesely v zádech bys objížděl neuvěřitelné množství měst.

Omezení počtu držených akcií chápu. Díky němu je (za normálních okolností) vždy co kupovat.

26.10.2015 14:23:30

Vybíráme z Bazaru

Trny a drápy - rozšíření k Duchům ostrova
Trny a drápy - rozšíření k Duchům ostrova
Akt. cena: 204 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas