Grafická úprava souborů

Zdravím tak mě napadlo, že kdyby někdo náhodou potřeboval u překladu pomoct s grafickou úpravou původních pravidel tak rád pomůžu. Jsem osobně zastáncem grafických pravidel než suchého textu a tak kdyby si náhodou někdo netroufl na úpravu původních anglicých pravidel stačí se ozvat a můžem se nějak domluvit. Na samotný překlad moc času nemám, ale s grafikou problém nemám.
11.1.2011 16:38:29

PDF C.
Tak postup mi funguje, ale jen když dám stránku uložit na šířku. Pak se skutečně vytvoří stránka s mým textem. Jenže pravidla jsou na výšku :D a když je tak uložím, tak se uloží prázdná stránka. :(

29.5.2011 17:21:13

ikri
zajímavý...
můžeš mi to poslat, že bych to zkusil prošťournout, what's wrong? (morthedesign@gmail.com)

A ještě teda jaký technický postředky máš k dispozici (= co na to používáš).

30.5.2011 08:59:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Morthe
Už jsem přesvědčila Caulyho, aby se na to mrknul.
Děkuju za nabídku, možná ještě na ni dojde :)

30.5.2011 09:40:14

kontrola pdfka
Mám jednu prosbu, už dávnejšie som robil preklad pravidiel Wrath of Ashardalon. Sinuhet sa mi posťažoval :), že mu pdf príliš dlho naťahuje, rádovo v desiatkach sekúnd =:O. U mňa doma, ale aj na slabom počítači v robote to ide svižne. Mohli by ste si nasledovné pdf stiahnuť a napísať mi do pošty, či vám to načítava dobre alebo pomaly, prípadne ešte aj druh pdf prehliadača?

Vopred ďakujem za pomoc, rád by som totiž pred vysádzaním ďalších prekladov odhalil chybu.

Pre informáciu som to robil v Illustratore, následne spojil pomocou PDF Page Organizeru do 1 súboru a ten som prehnal cez PDF Creator.

http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/wrath-of-ashardalon-1490/k-stazeni/pravidla-2370/

20.10.2011 17:34:39

Joe

acedrac
U mňa v pohode! Načítanie aj prehliadanie... (Foxit)

Inak, pekná sadzba! Výborne to vyzerá...

20.10.2011 17:42:48

acerdrac
Adobe Reader 10.1.1 ... OK
Adobe Acrobat 10.1.1 ... OK
Foxir Reader 5.0.1.0523 ... OK

testováno na WIN7 PRO, 6 GB RAM

Jinak bych teda možná osobně volil raději sazbu do bloku a zvážil bych použití nějakého patkového písma (to bezpatkový se tam vůbec nehodí, do fantasy světa to je nechutně technický a bez "duše"). Ale jinak povedený kousek ;)

20.10.2011 17:51:07

acedrac
Adobe Reader 9.4.2 ... OK

testováno na Ubuntu 10.10, 4GB RAM

20.10.2011 19:17:16

acedrac
Adobe Acrobat 9.0.0 naprosto v pohodě, otevření je otázkou vteřin.

20.10.2011 19:22:13

dík za otestovanie
Ďakujem všetkým za otestovanie, chyba teda bude zrejme u Sinuheta.

ad Morthe: No ono aj v originále je bezpätkový font, takže som vôbec nerozmýšľal nad pätkovým, ale máš pravdu, zrejme by to vyzeralo lepšie. Musím vyskúšať či sa dá zmeniť font, aby zachovalo zvýraznené texty boldom, semiboldom atd. A do bloku som to nechcel dávať, páči sa mi sadzba originálu. V každom prípade ďakujem za postrehy :).

21.10.2011 09:34:22 | Upraveno autorem (porovnej)

acerdrac
Chápu, však jsem si myslel, že to bude nějak podobně :)

Použití fontu ještě chápu, tam je to na vkusu designéra/grafika/DTPáka, ale přiznám se, že jsem nikdy nepochopil, proč Amíci sází text takřka vždy zarovnaný doleva. Vždyť sazba do bloku je mnohem úhlednější a úpravnější, a pokud nejsou sloupce příliš úzké, tak ani není problém s tokem textu. Jestli je to tak učí na školách...

21.10.2011 09:52:25

Morthe
Nie som vyučený grafik ani typograf, niečo o typografii mám prečítané a o grafiku sa trošku zaujímam, ale som stále v tomto viac-menej noob :). Rád si nechám poradiť, možno skúsim aj sadzbu do blokov :). Pri tých blokoch je ale často problém s riekami a ako píšeš tokom text. Vyskúšam uvidím :).

Mám na 75% preložené pravidlá Leggend of Drizzt, a preto som chcel vyladiť Ashardalona, aby som už neopakoval chyby pri sadzbe LoD. Tak som skúšal porovnať veľkosť pdf, keď mám grafiku aj text v Illustratore a keď som text nahodil v InDesigne a grafiku dal z Illustratoru (podľa tvojho článku na titulke ZH :) ). A pdf z InDesignu bol o dosť väčší.

Tak neviem či to mám celé robiť len v Ai, alebo v Ai len obrazky a texty už v InD? Any suggestions? :)

21.10.2011 10:05:53

acerdrac
Já to prakticky dělám tak, že origo PDF rozkuchám v AI a pak to naperu do InDesignu (ten má přece jen pro sazbu lepší předpoklady, než AI (vzorové stránky, Paragraph/Single line composer, styly... přece jen je to na to přímo dělaný, že).

Když jsem v ID hotov, exportnu do PDF na 300DPI, ZIP komprese, verze 1.7 - vypadne mi enormě velký PDF, ale to neva, páč proces ještě nekončí - pojmenujme toto PDF třeba SOURCE.

SOURCE natáhnu do Acrobat a uložím jako optimalizované PDF (obvykle nastavuji bezestrátovou JP2 kompresi - tohle pak ale umí zobrazit jen reader 8 a vyšší - a vyházím metadata a další zbytečnosti, co tam nechci, nastavím žádaný barevný prostor CMYK) - tím mi vznikne doument pro tisk o už snesitelný velikosti. Nechť je tento soubor nazván PRINT.

Pak vezmu source ještě jednou a celý proces zopakuji jen s tím rozdílem, že tomu nastavím třeba 100 DPI, JP2 high, barevný prostor RGB). Tenhle soubor pak přijde na zatrolky - je určen pro zobrazovaní na monitoru, z webu (nechť je tedy zván WEB).

Jaký jsou velikostní rozdíly? Příklad: SOURCE má 60MB, PRINT 35MB, WEB 3 MB.

21.10.2011 10:26:04

Morthe
Dík za návod :). Takto Ti tá veľkosť nevadí, keďže robíš väčšiu CMYK verziu pre tlač a menšiu RGB verziu verziu pre web. Keď to chcem spojiť do univerzálneho súboru (čo je asi fakt blbosť) tak potom o tú veľkosť ide, ale je to "kočkopes" :). Otázka je koľko ľudí to takto pitve do detailu ako my tu teraz a koľkým vôbec nevadí, že na monitore pozerajú CMYK verziu resp. tlačia na CMYK-tlačiarni verziu RGB :)?

"Drizzta" už asi dokončím tak ako "Ashardalona", ale pri nejbližšom preklade sa teším na InD :) resp. ak by som šiel robiť bloky a zas prerábať sadzbu textu, tak zrejme už pojdem aj cez InD.

21.10.2011 10:33:34 | Upraveno autorem (porovnej)

acerdrac
Tak on ten barevný prostor je v zásadě u takhle podomácku dělaných věcí šumák, jestli bude člověk, co to vytiskne, vidět barvy trochu jinak než na monitoru, mu je asi celkem jedno. Ono když ten dokument vyplodíš na 150-200 DPI, JP2 high-maximum, RGB, tak to taky bude vypadat dobře a při tom to nebude nesnesitelně velký. Ale vždycky je to o nějakým kompromisu - vysoká kvalita/velká velikost vs. "nízká kvalita"/ malá velikost.

Jen ještě slovo, proč JP2 a ne běžnější JPEG - jednak má JP2 lepší kompresní poměr, a pak nemá tak výrazné artefakty na hranách jako JPEG. A proč ku**** obrázek víc, než je nezbytně nutný, že.

21.10.2011 10:48:30 | Upraveno autorem (porovnej)

grafika pro pravidla k Wiz-War
Hledám dobrovolníka na grafickou úpravu pravidel k Wiz-War. Zájemce bude odměněn slovy díků a uznání :).

27.6.2012 16:16:49

Vybíráme z Bazaru

Hit the Silk! + rozšíření Extra Crgo
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas