Zlatý fond her všech dob

Kdyby existovalo něco jako "Zlatý fond her všech dob", která moderní desková hra/hry by do něj dle vás patřily?

Nevim jak takovy okruh definovat, ale myslím, ze by to mělo splňovat minimálně následující: musí to být hra, která má úspěch u širokého spektra lidí (nikoliv vyloženě pro úzkou skupinu hráčů), obstála v testu časem (aspoň pár let) a jedná se o kvalitní hru, nikoli hloupou (tzn. žádné Dostihy, člověče).

Napadlo mě tři - Osadníci z Katanu, Carcassonne, Ticket to Ride.

Máte nějaké jiné?
4.10.2017 16:15:40

Joe

peco
Správny prídavok!

Určite tam ešte zopár podstatných hier z iných žánrov/typov/kombinácií chýba...

EDIT:

Galaxy Trucker - realtime skladačka
Twilight Imperium 3 (alebo 4) - zložitejšia a dlhšia vesmírna stratégia

6.10.2017 13:44:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe a pecovarhy
To jste ale už zcela mimo podmínky, které stanovil Pedestrian.

6.10.2017 14:01:13

jiny start
ja jsem zacal moderni hry Citadelou (taky by se tu mohla imho objevit) a nasledoval coopama, Pandemicem pocinaje. Vsechny Osadniky, Carcassone, TTR i Agricolu jsem preskocil (a dosud nikdy nehral - no dobře TTR jednou a Carcassone 2x). Takze k temhle kouskum se vyjadrovat nebudu.

Co mi tu ale chybí je Údolí Králů. Hrál jsem to se spoustou deskoherních nováčku a všichni byli nadšení. Není to na x hodin a i když na začátku vypadají všichni zmateně, po prvním kole už je všechno jasné a hráči vtaženi do mrskání otroků.

Naopak Terru Mystiku nepovažuji za věc pro masy. Pro masy BGGeeků určitě, ale nedovedu si to představit mezi "rekreačními" hráči.

A za koopy tu určitě nesmí chybět Space Alert. Užijete si ho s nováčky i profíky, s plným stolem nebo jen ve dnou se ženou při deštivém odpoledni. V povědomí veřejnosti sice asi moc není, ale vždycky měl úspěch, když už si ho někdo zahrál.

6.10.2017 14:16:59

Joe

kren
On Pedestrian nedefinoval "Zlatý fond" definitívne, skôr štýlom "ja si myslím, ale...".

Takže z môjho pohľadu som nastavil latku tak, ako som ju nastavil. Teda aj s úmyslom zahrnúť čo najviac odlišných štýlov hier (čo nutne nemusí znamenať, že danú hru musí hrať X-miliónov ľudí, skôr to, že má byť všeobecne známa a uznávaná daným typom hráčov).

A samozrejme každý môže mať odlišné meradlá, Pedestrian nadhodil len tri hry :)

6.10.2017 14:21:48

...
Definoval ho moc krásně a jasně.
A: Hra je oblíbená v širokém spektru hráčů.
B: Hra je na trhu nějakou dobu a je stále relevantní.
C: Není to uplná blbost.

To že tady pak někdo napíše dobble není vina špatně nastavené laťky.
A nadhodil jen tři hry, protože má rozum a nepovažuje všechno co má u sebe doma za hry co patří do "zlatého fondu" ;)

6.10.2017 14:45:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Nechapu
Proc se sem voli hry casto velmi jednoduche, casove nenarocne a primarne skousnutelne pro novacky. Zlaty fond her by mel zohlednovat prinos her a vyzdvihovat jejich klady. Ne volit nejmensi zlo typu tohle je sice dobra hra, ale moc slozita pro novacka. No a co? Treba Runewars rozhodne neni pravidlove jednoducha ani intuitivni hra, rozhodne ne pro novacky, a presto by sem mela patrit. Stejne tak Here I Stand. Novacka bych k tomu nepustil, ale ta hra ma tak obrovskej uspech, ze ji nejde nezaradit. Takovych her je mnohem vic a volba priparne casual her z toho dela jen seznam pro prilezitostne hrace.

6.10.2017 14:59:37

....
Tak Ja som to pochopil len ako obyčajnú anketu,v ktorej Si hráči povedia svoj názor.

6.10.2017 15:03:13

Kašlete na hry!
Pojďme pilovat ty podmínky tak dlouho, až tam třeba nebude co dát...

Tak jedem:
Co to znamená "nějakou dobu" na trhu? Rok, dva, tři, čtyři, pět, šest anebo sedm? ...

Co to znamená "není to úplná blbost"? Jakože to trochu teda blbost může být, ale ne zas až tak úplná? Jakože to je blbost pro tebe a pro mě ne, anebo je to blbost pro mě a pro tebe ne, anebo jak?





6.10.2017 15:04:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Zlatý fond
Tak mě napadá... Patří Kmotr do zlatého fondu kinematografie? Podle mě ano. A přitom je to poměrně náročný film.

Právě na základě tohoto příměru jsem postupoval při výběru her. Proto si myslím, že jak Terra, tak Agricola tam patří, protože ačkoliv jsou náročné, jsou i kvalitní. A třeba proto bych za sebe nenavrhl Dobble nebo Bang.

6.10.2017 15:55:42

...
Pedestrian se na něco ptal a definoval podmínky a do zlatého fondu by měli patřit věci které jsou prostě široce známé, jinak tam může skončit cokoliv... nejde o to aby to bylo dostupné pro nováčky, ale o to, že když řekneš ten název, tak většina bude vědět o co jde, níže zmíněný Kmotr v kinematografii to třeba splňuje. Měly by to prostě podle mě být hry, které rozšířili povědomí o deskových hrách do široké veřejnosti a do především v dobré kvalitě... takže je třeba pravdou, že můj dobble byl trochu ústřel, ale zase co vím hodně lidem v mém okolí to ukázalo, že se hry dají hrát i s dětmi a přitom dospělé nebudou nudit... dobble je taková hra pro všechny, samozřejmě ne pro ty, kteří výsostně nenávidí párty hry z jakéhokoliv důvodu. Ale osobně nechápu názor typu: co není komplexní není ani kvalitní... ba naopak mi přijde kolikrát mnohem kvalitnější hra z dizajnového hlediska, která je elegantní, jednoduchá a přístupná a přitom nabízí hodiny a hodiny zábavy než hra která musí mít desítky mechanismů aby vyvážila ty předchozí... to co by někteří chtěli jsou nejlepší hry pro náročné a to tazatel nechtěl.
Druhou možností jak k tomu přistupovat je přínos her do daného žánru, nebo průkopnictví her, což Joe dobře vystihl :)

6.10.2017 16:33:04 | Upraveno autorem (porovnej)

ku krenovi a "zcela mimo Pedestrianovi podmínky"
Odhliadnuc od toho, že je to voľná diskusia a nechápem, že tu niekto dokáže kritizovať "nominácie" akéhokoľvek diskutujúceho, tak pre Through the Ages: Story of Civilization hrajú aj fakty:

"A: Hra je oblíbená v širokém spektru hráčů."

TtA je momentálne 2. hra v rebríčku BGG a v podstate od svojho vzniku sa tam dlhodobo udržuje - to nemôže byť výsledok hlasovania úzkej skupiny hráčov.

"B: Hra je na trhu nějakou dobu a je stále relevantní."

Rok vzniku TtA je 2006 a odvtedy vyšli dve české reedície, rôzne rozšírenia a napokon v tomto roku aj veľmi populárna digitálna verzia

"C: Není to uplná blbost."

TtA si trúfam povedať, že nie je úplná blbosť :-)

Z toho mi vychádza, že táto hra si jednoznačne zaslúži byť v akomkoľvek druhu "Zlatého fondu" moderných spoločenských stolných hier, vrátane tohto tu.

6.10.2017 17:29:21

Flame
Celé se to tu zvrhlo. Dobrý nápad, ale pravidla jsou daná tak, že si je každý vysvětluje jinak.

6.10.2017 18:05:37

Citadela
už jenom její reprint v moderním hávu hovoří za vše.

6.10.2017 18:21:34

...
souhlas s havelockem... v každém přápadě některé hry se tu opakují a ty si zřejmě v tom zlatém fondu zatím zasloží být (já jen aby tu z toho nebyl žebříček top 10 každého hráče nebo top 10 dle bgg žebříčku ;-) ) Je vidět že by to bylo dobré rozdělit do kategorií
Takže ty hry co tu zazněli častěji:
Osadníci z katanu a Carcassonne a Ticket to ride a Pandemic a Dominion - vše hry dostupné i pro nehráče, které ale zároveň nabízejí určitou, byť menší, herní hloubku. Jsou známé i v nehráčských kruzích.

Agricola a Puerto rico a Terra mystica a El grande a Through the ages - hry pro náročnější hráče, které byly otestovány časem a pro mnohé se staly kultem, a přemýšlí se o nich i mimo hraní, dělají se strategické rozbory a analýzy... prostě kvalitní strategické hry prověřené časem.

Arkham horror - jediný zástupce ameritrashe, a to asi z toho důvodu, že ho zná snad každý hráč.

Studená válka - zástupce komplexní hry pro dva

Dixit a Krycí jména - zástupci párty her, které se hlavně ukázali jako hry pro všechny, takže i hráči, co normálně nemají rádi párty hry si je občas rádi zahrají.
A určitě isem na něco zapomněl :-)

Jo a jinak by podle mě nemělo být hlavním měřítkem jak moc je ta hra stará, ale spíš kolik se v ní nahrálo celkem času.. to samozřejmě moc nejde měřit, ale zhruba to jde díky bgg... to píšu jen proto, aby se tu nehanili krycí jména :-D

6.10.2017 18:25:54 | Upraveno autorem (porovnej)

zlaty fond
Jasne, ze v sucastnosti hram uz vacsinou ine hry, ale podla povodnej otazky : Agricola, Puerto rico, euphrat a tigris, memoir 44, arkham. Toto su maximalne perly aj pre nového hraca stolových hier. / nebudeme sa bavit o tom, ze su aj novsie a lepsie .../

6.10.2017 23:16:52 | Upraveno autorem (porovnej)

zlaty fond deskovych her
Aby toto vlakno nevychladlo, prispejte aj svojou top hrou, ja som teda dost zvazoval, ale nakoniec vitaz je euphrat a tigris-SUPER paradne prevedenie, SUPER paradna hra.

6.10.2017 23:39:17 | Upraveno autorem (porovnej)

zlaty fond
Myslím, že tam patří i Railroad tycoon , popř. jeho předchůdce Age of Steam a nebo nástupce Railways of the World.

7.10.2017 00:34:09

za abstraktní a karetní
Hive, Gipf Project, Onitama, Kulami
Qwirkle, Triomino, Sequence
Tichu, Wizard, 6 Bere, Sabotér, Hanabi

7.10.2017 08:42:38

Zlaty fond je zlaty fond
Provereno casem a hry,ktere mohou za to, jak jsou na tom hry dnes.proto si myslim, ze spousta vasich odpovedi by byla relevantnejsi az za par let. A klidne si me kamenujte. Za me nepochopitelne nezminene a na prvnim miste
Šachy
Dale bez poradi clovece, pexeso, monopoly (ci dostihy), osadnici, carcassone a bang. A samozrejme marias :)
Pic

8.10.2017 13:00:05

Tonec
Šachy a tak tam nejsou asi z toho důvodu, že se má jednat o moderní hry ;-)

8.10.2017 13:36:17

...
a hry kvalitní, což člověče, monopoly a pexeso fakt nejsou

8.10.2017 13:46:16

:)
Tak pojal jsem to trochu s nadsazkou. Je to takovy zvlastni spojeni “vsech dob a moderni” . Jedna vec jsou hry, ktere proslapaly cestu a druha opravdu skvele moderni hry. Jako mezi nama kdybych to mel pojmout moderne, tak osadniky a carcassonne jsem nehral tak dlouho, ze bych tomu uz mohl rikat pravek :) takze pokavad nejsou pevne stanovena pravidla, tak s trochou nadsazky tam muzu zaradit i gaia project, o kterem jsem si ted precet a vim, ze proste budu fanda

8.10.2017 14:42:09

Úplně mimo...
Byl zmíněn film Kmotr: Uznáváte, že je to legenda kinematografie. Proč ne. Nicméně neviděl jsem, nezajímá mě, nepotřebuju. Konec. Takto lze přistupovat k lecčemus. Nehodlám hrát Terru nebo Velký Západní Krávy, i kdyby měly třista procent hodnocení... Proti Osadníkům nebo Karkáči nic nemám...

A pak je tu geniální hláška ´té"jemné"´ (nějak to musím zaskloňovat, no...) - "Jakože to trochu teda blbost může být, ale ne zas až tak úplná?". To je moderní definice všeho :-)

Ano, k tématu jsem se nevyjádřil, vím.

8.10.2017 15:56:23

totan
tales of the arabian nights

8.10.2017 16:56:58

...
ono to rozhodně nejde rozhodnout subjektivně, myslím si, že rozřazení do kategorií je nejrozumější cesta, takhle by tu fakt každý mohl napsat jen své oblíbené hry nebo naopak jen hry které jsou vysloveně známé i u nehráčů...

8.10.2017 16:57:34

Vybíráme z Bazaru

Dungeon Twister 2: Prison
Dungeon Twister 2: Prison
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas