Zlatý fond her všech dob

Kdyby existovalo něco jako "Zlatý fond her všech dob", která moderní desková hra/hry by do něj dle vás patřily?

Nevim jak takovy okruh definovat, ale myslím, ze by to mělo splňovat minimálně následující: musí to být hra, která má úspěch u širokého spektra lidí (nikoliv vyloženě pro úzkou skupinu hráčů), obstála v testu časem (aspoň pár let) a jedná se o kvalitní hru, nikoli hloupou (tzn. žádné Dostihy, člověče).

Napadlo mě tři - Osadníci z Katanu, Carcassonne, Ticket to Ride.

Máte nějaké jiné?
4.10.2017 16:15:40

...
Arhkam horror a Studená válka

4.10.2017 16:20:03

.
Puerto Rico (dlouhodobá jednička žebříčku BGG a jedna z prvních her, se kterou jsem měl tu čest).

Pak možná Activity z hlediska popularity (i když jsou to takové "Monopoly mezi párty hrami").

Jinak mě napadají spíš novodobější "klasiky"/vzory typu Tikal, Agricola, El Grande, Caylus...

4.10.2017 16:23:38

..
Klasická euro trojka Agricola, Vysoké napětí a Puerto Rico. Terra Mystica má slušně nakročeno, ale ještě potřebuje nějaký čas, aby se stala klasikou. Doufám, že jednou bude třeba Scythe.
Za AT klasiku považuju Arkham horror a Battlestar Galacticu, ale AT hraju míň.

4.10.2017 16:48:18

za mě
Studená válka
Puerto Rico
Agricola
Vysoké napětí
Dominion
El Grande
Euphrat a Tigris
Tikal

a masovější
Carcassonne
Osadníci
Ticket to ride
možná i Alhambra

4.10.2017 19:26:43 | Upraveno autorem (porovnej)

kombinace kvality a přístupnosti
7 divů světa duel - dvojkovka
Dixit - party hra
Doba kamenná - euro
Dominion - deckbuilding
Krycí jména - party hra i pro nehráče
Malé velké galaxie - kostkovka i hra pro jednoho
Pandemic - kooperačka
Tangramy - hlavolam
Temné znamení - ameritrash, kooperačka
Ticket to ride - úvod do deskovek, vhodné i pro mladší hráče

4.10.2017 19:59:03

...
Studená Valka
Caylus
Cyclades

5.10.2017 10:19:27

Joe

Doplním
Memoir '44 - jednoduchá vojnová hra, prístupná všetkým, ale zároveň zábavná
Nexus Ops - rýchla a interaktívna bojovka o zdroje a centrálny monolit
Robo Rally - organizovaný chaos, preteky s ostatnými na premenlivej mape

5.10.2017 10:30:50

za mě
V ČR určitě Talisman. Díky 2. edici od Altaru, která tu vyšla... Myslim, že to k deskovkám přivedlo dost lidí (já sám vím tak o deseti), je jednoduchá (takže si ji zahrajou v pohodě i nehráči) a zábavná (pokud se hraje správně).

Takže vzhledem k tomu, že to mají být "moderní deskové hry" ve zlatém fondu deskových her "obecně", tak za ČR by tam Talisman chybět určitě neměl :) Pokud by to chtěo i upřesnění, tak 2. edice :)

5.10.2017 16:43:23

Síň slávy
U spousty zmíněných titulů mi nějak nesedí označení kvalitní hra.

5.10.2017 17:06:29

Síň slávy
Mně zas u mnohých titulů nesedí to, že jsou pro široké spektrum lidí.

5.10.2017 17:39:29

Křen, Havelock
Klidně napište svoje názory, které hry by tam měly být podle vas. A můžete přidat i vyjádření, které již zmíněné hry tam podle vás nepatří.

5.10.2017 18:01:24

kren
Mne zas naopak sedí že sú pre široké masy.

5.10.2017 18:47:17

Okrem iných
Agricola
Puerto Rico
Osadníci z Katanu

5.10.2017 22:40:53

...
no tak já vybíral hry o kterých alespoň něco slyšel skoro každý hráč začátečník a zároveň jsou alespoň trochu kvalitní:
Carcassonne
Osadníci
Ticket to ride
Pandemic
Puerto rico
Agricola
Arkham horror
Krycí jména
6 Bere¨
Dobble (ano mám ho rád)
Bang (jj i tohle mám rád :D)
Ve světě bych řekl i Ressistance
Jinak by to šlo zjistit anketou, která by se rozeslala na neherní weby... ale to je jen takový námět, kdyby po tom fakt někdo toužil :D

5.10.2017 23:32:01

@Brblo
Asi si mne nepochopil. Já jsem chtěl říct, že některé zde uváděné tituly nejsou rozhodně pro široké masy (tak jak by měly být podle podmínek her zlatého fondu v úvodu tohoto vlákna), ale jsou jen pro užší skupinu fandů - tudíž podle podmínek nepatří do zde uváděného zlatého fondu.

5.10.2017 23:55:13

Mr.Kren
Sorry zle som to pochopil.

6.10.2017 00:00:42

Podle mě
by mělo jít o hry známé a dostupné. Jestli o ní slyšeli začátečníci by nemělo být relevantní a mělo by to patřit do jiné kategorie - např. vstupní hry.

A Carcassonne je zrovna jedna z nich.

6.10.2017 00:11:15

Pro mě a Za mě:
Pro mě:
to Havelock: Mě právě příjde, že po kud o hře slyšeli i nováčci, tak ta hra bude splňovat kritérium ZNÁMÉ hry. A Carcassonne mi zrovna přijde hra jak dostupná tak známá.

to Křen: Mohl bys napsat tituly zde uvedené, které nejsou pro širokou masu? Tedy bez ohledu na to, že j široká masa nezná. Které z těch her jsou úzce profilované?

Za mě:
Ačkoliv již nejsem tak častým hráčem těchto her, tak si myslím, že by sem mělo patřit zmíněné Carcassonne. Pak asi Dominion a Osadníci.

6.10.2017 07:00:01

Zlatý fond
Za mě by do takového fondu měli patřit zcela určitě Osadníci jakožto hra, která přivedla spoustu lidí k moderním deskovkám. Ano, byla tu spousta her i předtím, ale až Osadníci probourali bariéru k "normálním" lidem.

Ze stejného důvodu tam patří i Carcassonne.

Do zlatého fondu bych zařadil i Dominion. Ten měl cestu snažší, ale zase fakticky zavedl nový mechanismus do her.

Dál bych zařadil Agricolu. Je to hra, která má sice dost pravidel a je náročná, ale na druhou stranu má celkem jasné téma rozšiřování vlastního hospodářství, takže je díky tomu snáze uchopitelná i u méně zdatných hráčů.

A asi bych dal i Terra Mysticu. Také z kategorie náročných her, ale přijde mi nesmyslné to omezovat jen na nějaké hry vhodné pro začátečníky. Má to být Zlatý fond, takže by tu měly být hry, kde stačí ukázat a říct, je to zde, tak je to dobré. Což podle mě Terra Mystica splňuje. Každá hra je jiná podle národů, se kterými se hraje. Krásná ukázka toho, že každý hráč může mít jiné vstupní podmínky a jiné dostupné možnosti a přitom vlastně všichni mají podobné šance na výhru.

6.10.2017 07:30:30

...
Souhlasím s krenem, docela se divím uvedení některých her, které z mého pohledu jsou rozhodně pro užší skupinu hráčů.
Pro mě osobně to je třeba Studená válka. Potom taky třeba některá složitější eura... Spíš než do veřejného zlatého fondu bych takovéto hry zařazovala do zlatého fondu soukromého... (tedy, rozhodně ne mého soukromého :))

Podle mě nejrozumnější seznam uvedl iwen.

Možná z osobní preference bych nahradila Pandemic Záchranářema, a Dominion Star Realms, i když uznávám, že z hlediska provařenosti jsou na nižší příčce. K ATéčku bych klidně přihodila toho Talismana, i přes některé své mouchy to prostě je klasika ověřená léty.

Jinak samozřejmě do našeho osobního zlatého fondu bych zařadila ještě pár jiných věcí, které by však zrovna všechny podmínky nesplňovaly.

6.10.2017 09:05:36 | Upraveno autorem (porovnej)

?
Zrovna Iwen má v seznamu několik her, které rozhodně nesplňují podmínku "prověřeny časem":

7 divů duel, krycí jména, malé velké galaxie - pokud se nepletu jsou všechny z roku 2015

6.10.2017 09:40:01

-bacil-
Nejrozumnější neznamená bezchybný :) Ale když už jsme u toho, "pár let" to od roku 2015 už je :)

6.10.2017 09:55:49

Joe

Osobne si myslím
Osobne si myslím, že jedným z kritérií "zlatého fondu" by malo byť aj "(spolu)definovanie daného žánru hier".

To napríklad spĺňajú:

Agricola - umiestňovanie robotníkov a variabilita
Arkham Horror - komplexný amerithrash
Bang! - sociálna dedukcia
Caracssonne - tvorba krajiny z kartičiek
Catan (meno! :) - obchodno-stavacie euro
Dixit - výtvarno-dedukčná párty hra
Doba kamenná - jednoduchý zástupca umiestňovania robotníkov
Dominion - stavba balíčka počas hry
El Grande - ovládanie územia, aukcie
Euphrat a Tigris - ovládanie územia, konflikt
A Game of Thrones LCG - LCG
Magic: The Gathering - TCG/CCG
Memoir '44 - figúrková bojovka z 2. sv. vojny, kartový mechanizmus
Nexus Ops - priamočiara bojovka, tajné ciele
Pandemic - kooperatívka, zbieranie kariet
Puerto Rico - voľba rolí, ekonomika
Studená válka - kartová konfliktná hra, súboj vplyvu
Talisman - hod kockou a pohyb + udalosti
Ticket to Ride - tvorba ciest, zbieranie kariet
Tikal - objavovanie územia, akčné body
Vysoké napětí - ekonomická hra

6.10.2017 10:36:46 | Upraveno autorem (porovnej)

2 Joe
thumbs up +1!

6.10.2017 10:56:13

Through the Ages
Chýba mi tu civilizačná hra a toto je podľa mňa diamant v truhlici Zlatého fondu.

6.10.2017 13:09:32

Vybíráme z Bazaru

Eternal Palace Deluxe edition
Eternal Palace Deluxe edition
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 14 minut

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas