Poraďte: Hra pro společné chvíle s rodinou

Ahoj všem,
Jde o to, že jsem doma vznesl návrh, že bychom si mohli společně na vánoce koupit nějakou deskovku, popřípadě dvě. Souhlasili s tím a na mě tak zbývá volba té "pravé". Netušil jsem však, že to bude takový oříšek. Já sám už něco nahráno mám (Osadníci, Arkham horror, bang...) kromě arkhamu to však nic složitého nebylo. Hry hrajeme s přítelkyní a té stejně jako mně nevadí jakákoli výzva. Jenže problém je s rodiči. Ty nebaví skoro nic, až na kvízovky, párty hry typu Activity a Alias, nebo Dobble... Tím neříkám, že by to byly špatné hry, ale chtěl bych něco originálnějšího a duchaplnějšího. Zkoušeli jsme společně Osadníky, pochopili to s obtížemi a nebavilo je to. to samé platí i u Carcassone, nebu u Bangu. Arkham jsem zkoušel jednou a místo toho aby si hru užívali jen seděli a nechali se vést našimi pokyny. Od té doby jsem zanevřel na všechny trochu složitější hry. Můj dotaz zní, co by je mohlo bavit? Máte také podobné zkušenosti? Na závěr dodám, že můj tajný favorit je hra Dixit, sice Bylo nebylo je nebavilo, ale tady si myslím, že situace bude jiná, nebo ne? Prosím o jakékoli návrhy.
9.10.2013 13:12:28

matewr84
Ahoj, já bych osobně Dixit nedoporučoval. Jestli máš trochu uzavřenější rodiče tak bych tyhle povídací věci vyloženě vynechal. S tím Arkhamem se vůbec divím, že do toho šli.

Přijde na to, jak moc mají rodiče rádi konfliktní hry. Nebo se spíše zaměřit na kooperativní. Mám takové tušení, že stará garda co vyrůstala na člobrdu bude spíše na ty konfliktnější než kooperativní.

Osobně bych doporučil Survive, hrál jsem to se spoustou lidí jak hráčů tak nehráčů a škodící efekt prostě vtáhl všechny. Navíc pravidla vysvětlíš za pár vteřin a už se jdete topit. Navíc to baví i mě a to by se ta hra dala zařadit prakticky do "no brain" kategorie, protože strategie tam moc vymyslet nejde.

Jinak z dalších her bych volil spíše nějaká eura, je sice fakt, že pokud neprošlo Carcassone tak toho už moc nezbývá, ale třeba Vysoké napětí funguje jako rodinná hra taky dobře.

Do nějakých příběhových her bych se tedy nepouštěl vůbec.

9.10.2013 13:24:40

to bude obtížný ...
když neprošly ani hry Carrcassone a Osadníci, zkus se podívat ještě na Pictomania

Vysoké napětí? To ti nevím ...

Jinak já mám podobného taťku, ten ale nehraje vůbec nic. Po dlouhém hledání jsem našel dvě hry, které ho (i vzhledem k tématu) docela baví: 7 Divů Světa a Údolí králů

9.10.2013 13:29:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Připouštím, že Vysoké napětí je asi trochu mimo.

9.10.2013 13:43:52

Citadela
Mám to so svojimi rodičmi podobné, na niečo iné ako žolíky ich ťažko nahovoriť. Skúsil som to ale z Citadelou a tvárili sa, že sa zabávajú (pravda, boli pri tom aj ich vnúčence, tak sa možno iba pretvarovali, aby im urobili radosť :-))

9.10.2013 13:58:59

moje zkušenost
Táta miluje tikal, prý hned po mariáši nejhra.
Další co chytne většinu lidí jsou hry od gigamicu, ale ty jsou většinou pro dva lidi.
Pro rodinu je super Quoridor, já mám rád quarto, ale i home sweet home je zajímavá karetka pro rodinu.
Popřípadě zkuste hanabi.
I noe slaví úspěchy skrz všecky generace.
Nebo blbůstky jako jsou v kostce ( svět, historie...)
Asi tak, vysoké napětí mi přinde dost složitý na lidi co nepobrali ani carcásko.

9.10.2013 15:00:11 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)
Ja by som ti odporučil Zooloretto, podľa mňa dosť podceňovaná hra. Pravidlá sú jednoduché, téma zrozumitelná, možnosti pomerne bohaté.
Potom by som ti ešte odporučil hry ktoré som síce nehral, ale z počutia viem ,že sú dobré napr.: Doba Kamenná, alebo Mořeplavci.
Nedá mi sa neopýtať koľko majú rodičia rokov? Ak ty máš povedzme 20-25 r. tak rodičia majú asi 40-45 r. , to sú v mojom veku a ja by som od rána do večera hrával Civilizáciu :D

9.10.2013 15:14:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky všem
za rady. Takže co se týče survivor (ostrov to tu vychází) tak ten vypadá dost dobře a připomíná mi hru ve které jste hráli za potápěče a museli jste hledat poklady. ta nás moc bavila, takže tohle by nemuselo být špatné, jen jsem ještě nestačil prozkoumat pravidla. Tento tip, zařazuju do možné koupě. Vysoké napětí, mě ani nenapadlo :-D, ale dík. Co se týče Pictomanie, tak o té jsem něco četl a vypadá to na zajímavý mix chvátilovky s párty hrou, jen se trochu bojím toho, jelikož nejsme rodina kreslířsky nadaná (ve své podstatě, umíme nakreslit jenom panďuláka), že by nám to moc nešlo. Kdyžtak pište další názory na tuhle hru jaké to je. Pak tu máme zmiňované Údolí králů a 7 divů světa. Ty mi tedy přijdou docela složité, když už tak možná spíš dobu kamennou, ale to by pro ně asi taky nebylo. Citadela mi trochu připomíná Bang, nemyslím si že by je to taky bavilo :-) Co se Tikalu týče, není to taky moc složitý, mně se to líbí a i ten princip dobývání je jednoduchý, ale spíše mi jde o to aby to mělo spád a aby to bylo více komunikativní, hra u které se třeba i hráči nasmějí, to se tady docela bojím. Quarto opět vypadá zajímavě, ale zase jestli to není až moc uzavřený... Quoridor to samé, ale ten nápad se mi moc líbí a o tom taky budu uvažovat. Hanabi se mi líbí dost, taky si o něm více počtu, tam by možná mohla být i sranda. Na závěr Noe, ta mi příjde až moc dětská, ale ještě si něco o tom přečtu.

Díky moc všem a neváhejte přidávat další rady, sice na večer toho mám až přehršel
ke studování, ale čím více tím lépe. Ještě jednou díky!

EDIT: springb: :-D ano věk sedí, ale Civilizace a oni.... to si jaksi nedokážu představit :-D Taky díky za tipy podívám se na to a napíšu co si o tom myslím :-)

9.10.2013 15:23:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Al

Ticket to ride
Přidávám tip na celkem nenáročnou rodinnou hru s vláčky - Ticket To Ride. A taky zvažte těch 7 divů světa, určitě to není složité, když to nastudujete s přítelkyní, nové hráče s tím pak snadno obeznámíte.

9.10.2013 15:28:50

matewr84
Tak s tím ostrovem neuděláš chybu ani nikdy, když se nechytne tak s kamarády v hospodě rozhodně jo. Je to interaktivní až až a z vyhození kohokoli máš prakticky stejně dětinskou radost jako v člověče nezlob se.

Vetšinu těch her neznám, ale 7 Divů světa bych se taky obával. Je to hodně o tom kombinovat a prakticky mizivá interakce, mi přijde že pro tvé rodiče moc nebude.

Ticket to Ride je podle mě dobrá volba, případně Trans America (Evropa).

Dále mě napadá Timeline, ale to je spíše na občasné hraní a hlavně vyplnění času.

A Citadelu bych k Bangu moc nepřirovnával, ale rozhodně to není hra pro všechny. Je to dost deduktivní, na druhou stranu je to jednoduché.

9.10.2013 16:21:05

Timeline a Dominion
Timeline by se jim mohlo líbit a Dominion má jasná jednoduchá pravidla, to by mohlo zabodovat..

9.10.2013 17:10:22

matewr84
Rozhodně Ticket to Ride! Ale možná, že je nechytne nic, moje mamka by nepochopila ani Scrabble :(

9.10.2013 17:30:52

chvile s rodinou
ja to mam naopak, učim hrat hry synov, nevesty, vnucence. Su ochotni hrat to, co ich naucim. K tej seniorskej cielovej skupine vsak doporucim : ak ich nebavilo carcassonne - este neznamena, ze ich nebude bavit trebars agricola. Nielen starsich nebavi ucit sa pravidla - ak sa im hra rozumne predvedie, vacsinou uz hraju s chutou. Agricola je jednoducha zabavna hra, ktora prepada len preto, ze sa nikomu nechce naucit pravidla / myslim toho jedneho, ktory to ostatnym vysvetli /. Ja som agricolu vysvetloval a nasledne hral min. s 30 ludmi, ktori si ju po jednej hre utekali kupit, alebo rozlozili tu, co uz mali 3 roky doma v skrini. Nie je to velakrat o teme ci style hry, ale o chuti si zahrat. Z hier, ktore urcite oslovia vacsinu seniorskych nehracov doporucim - ticket to ride, postovy kurier, agricola / staci rodinna verzia, je dostatocne zabavna /, piliere zeme, colosseum. Vsetko jednoduche a dostatocne atraktivne, aby vyvolali zaujem starsieho nehraca a s chutou si zahral. Netvrdim, ze su to najlepsie hry, ale pre tuto cielovu skupinu nehracov, z mojej skusenosti - nesklamali nikdy. Potom uz len posledna moznost, ako hovori ikri - kto sa nevie, alebo nechce hrat, tak bohuzial niet pomoci ...

9.10.2013 19:06:26 | Upraveno autorem (porovnej)

možná také...
hry jako: Cesta kolem světa za 80 dní, pak již zmiňovaná Trans America (Evropa), Sabotér...vše jednoduché hry, lehká pravidla...

9.10.2013 20:15:23

Moje zkusenosti s rodinou
Moje zkušenost je taková, že pokud zanevřeli a hraní je nebaví, bude to složité to zlomit.
Moje rodiče jsou na tom tak, že táta nehraje vůbec ale mámu jsem postupně do toho zatáhl. Ale je to zatím na úrovni jednoduchých her. Co se mi osvědčilo je:
- již zmíněný TimeLine
- Little Devils
- Love Letter
- Okia (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/125311/okiya) - v tuto chvíli asi nejoblíbenější
- Seven Dragons

9.10.2013 21:46:49

Jsem taky pro
Ticket to ride a Dominion. Jednoduché, možnost rozšíření, zábavné. Snad z hodně jednoduchých ještě Can´t stop, Rummikub, Razzia a Ligretto. Ovšem, že se nechytli na Osadníky, to je škoda :-)

9.10.2013 23:01:47

Tak tedy
nejprve děkuji všem za názory, cením si toho a jsem rád, že se najdou lidi, kteří rádi pomohou. No a poněvadž jste mě zásobovali toliko tipy, rozhodl jsem se nabídku zúžit a vybrat některé hry, z těch které jste mi zde navrhli: Takže v mém seznamu je:
Ticket to ride - líbí se mi doba, do které je to zasazeno, rodičům by se to také mohlo líbit, zároveň jednoduchá pravidla
Cesta kolem světa za 80 dní - stejné důvody jako výše
Timeline
Hanabi
Pictomania
vámi nezmiňované Ubongo
Agricola (spíše ne)
Quoridor
Tikal
stále ten Dixit, i když už taky spíše patří do těch které tak moc nechci
a můj zatím největší favorit: Ostrov

Jestli ještě máte nějaké návrhy, klidně je piště, jen jsem si to musel malounko utřídit :-D Vyberu asi tak tři a ty ukážu rodičům, ti budou mít poslední slovo

10.10.2013 00:48:21

jsem za...
Tickety a Timelane, myslím, že tím minimálně nic nezkazíš :-)

10.10.2013 09:47:39

nápady
Roborally - s rodičema to hrajeme, rozhodně je to baví a pravidla jsou jednoduchá.
Ostrov nebo Eruption - nic tak nepotěší, jako utopit/upálit rodinného příslušníka. :-) Moc oblíbené.

Tyhle hry mi přijdou velmi jednoduché, hodně interaktivní a škodící. Mimo Eruption jsem to s rodičema hrál a nebyl s tím sebemenší problém. Ale je pravda, že zvládli i Battlestar Galacticu, takže asi to porovnání nebude směrodatné. :-)

Pokud jde o vláčky, hezká hra je Railways of the World. Je to veliká hra s překvapivě jednoduchými pravidly. Není to taková „trivka“ :-) jako Ticket to ride, ale přehnaně složité to také není.

Jakou složitost her tvoji rodiče zvládnou musíš posoudit sám. Jestli Člověče je jejich vrchol, nebo zvládnou nějakou plnotučnou záležitost. :-)

10.10.2013 10:17:52

Opět díky za další návrhy
Anderson: rozhodně to je potěšující pocit a právě také proto, je ostrov mj favorit. :-D
Výběr jsem za pomocí rodinné rady :-D každopádně zúžil na trojici her z nichž vybereme jednu + jednu kterou by jste asi nečekali, ale sami si ji vybrali:
Ticket to ride (z hlediska četného doporučování a z lehkého principu)
Cesta kolem světa za 80 dní (líbí se nám nápad v podobě počítaní dnů)
Ostrov (škození, toť hlavní důvod! :-D)
no a plus bonus, který berem určitě: Zombie dice
Tak ještě prosím o závěrečné rady na tyto hry, díky moc!

10.10.2013 13:18:57

matewr84
Ahoj já bych býval souhlasil určitě s Dominionem u nás ho hrajou všichni a rádi :-). Taková sázka na jistotu.
Jinak hru kterou nemám a určitě časem pořídím do rodiny je kromě Agricoly, Railways of the World.
Tak ať to vyjde :-).

10.10.2013 16:01:54

Osobne
bych Dominion nedoporucil, ale je to vec vkusu. Me ta hra pripada totalne nudna a o nicem. Temer nulova interakce, obrazkove taky zadny zazrak, nevim.

Nikdy jsem nehral a nebudu, ale hodne hrany byval Lifeboat. Jeste me napada Panic station vyslo v CJ jako Stanice Paranoia.
Pokud chces ale interaktivni hru, kde kooperujete, ale pritom se pohadate a dulezite neni vyhrat, tak podle me Space Alert. Hra je "slozita", ale uci se postupne, takze pro zacatecniky super. Bohuzel to je hratelne od 4. Jde i v mene lidech, ale to neni ono.

Jeste napad:
Dungeon Fighter - silena kostkova hra kde "jen o to" umet hodit kostkou.
A dalsi vec, Letters from Whitechapel. Banda policajtu nahani Jacka Rozparovace po meste. Moc pekna hra.

10.10.2013 16:28:20 | Upraveno autorem (porovnej)

re
Krom zde zmíněných (např. Ostrov nebo Timeline jsou moc dobré nápady) bych risknul třeba Vládce Tokia. Nebo nějakou návykovou rychlovku jako je Can's stop nebo Bluff...

10.10.2013 19:20:22

matewr84
Hele ten Zombie Dice je spíše taková výplň, osobně bych to asi nechtěl hrát moc často. Navíc je to hodně o náhodě. Je fakt, že je to jednoduché hodně, ale mezi plnohodnotné hry bych to moc nezařazoval.

Každopádně zvážil bych i finanční stránku. Ostrov v planetě koupíš za nějakých 650,- (pokud budeš chtít i nějaká mini rozšíření, jsou 3, tak za každé minimálně +200).

Cestu kolem světa jsem našel za 550,-.

Zombie Dice vyjde asi na 300,-.

Ticket to ride kolem 900,-.

Z té kalkulace mi vychází, že ten Zombie Dice si můžeš koupit tak jako tak.

10.10.2013 23:11:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Vojtech Musil Dominion
Každý to vidíme jinak. Já bych to tak černě neviděl.
Stačí se podívat na její oblíbenost a počet lidí co jí hraje.
Určitě to nebude proto, že je nudná...a karty jsou mizerný.
Mně se naopak hodně líbí i karty. Tahle hra vrátila lidi kolem mne zpět k "deskovým" hrám, takže to funguje.
Sto lidí, sto chutí :-)

11.10.2013 13:15:24

Scout
súhlasím, dominion je paradny, hrame často, hravam to na 99% s ludmi čo nič nehravajú...

zaujímavá volba sú ešte zachranári: boj s ohnem, je to kooperativka kde ludia spolupracujú aby zachranili ludí z horiaceho domu, ma to niekolko urovni obtiažnosti, je to celkom zaujímavé a lahko vysvetlitelné :)

11.10.2013 15:39:24

Vybíráme z Bazaru

Lying Pirates
Lying Pirates
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 11 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas