Pomoc s výberom prvej veľkej hry

Prosím poraďte prvu "veľkú" hru do našej rodiny, snáď čoskoro deskovo nadšenej. Veľké skúsenosti s hraním zatiaľ nemáme, ale výziev sa nebojíme :) Najradšej by sme preskočili hry typu Carcassone, Doba Kamenná a pod.
A tu je pár kritérií, ktoré by mala spĺňať:

- jednoduché až stredne zložité pravidlá, hra môže byť zložitejšia, strategickejšia, ale na začiatok nie žiadny hard-core :)
- dobre hrateľná v 2 hráčoch, ale môže byť aj pre viac
- stredne dlhá hracia doba, max do 2 hodín
- mala by byť vizuálne lákavá, pekná hracia doska a proste nič obyč
- ideálne z prostredia fantasy, alebo stredovek, starovek
- nie príliš bojovo zameraná, takže žiadne "wars" a pod.
- dobre znovuhrateľná
- AJ v rozumnej miere nie je problém

Hry, ktoré ma zaujali, ale nie je to 100% ono:
- Die Burgen von Burgund - požiadavky asi spĺňa, len by mohla byť krajšia(?)
- Cyclades - takisto spĺňa, ale nie je to už príliš o boji? a nie je už príliš zložitá?
- Lords of Waterdeep - zatiaľ asi najvážnejší kandidát
- Andor - ideálna, akurát je to koop, chce to skôr niečo kompetitívne
- Takenoko - nie je to moc detské? inak časom určite kúpime, už len kvôli deťom, ktoré pomaly dorastajú
- Proroctví - vyhovuje téma, ale nie je to už niečím dávno prekonané?
- Tzolk'in - úžasne vyzerá, ale bude už zrejme príliš zložitá, tak aby nás to moc neodradilo

Budem veľmi vdačná za vaše názory k týmto hrám a určite uvítam aj nejaké ďalšie tipy. Kľudne aj na menej známe hry :)
16.3.2017 13:17:55

bastacka
podle seznamu jejich her to už mají. Mají právě pár menších a dobrých, tak chtěli něco většího... jak to dopadlo Wendi?

19.3.2017 12:54:24

Važení a milí..
ste užasní :)
Ďakujem za všetky tipy, pár chrobákov do hlavy ste mi dali :)

Vybrané ešte nemáme, ale horúci kandidát je aktuálne Marco Polo. Spolu s Cyclades, tie vynikajú témou a snáď teda aj atmosférou (aspoň mám z toho taký pocit).
Ďalšie nové hry do výberu sú Trajan, Troyes, Puerto Rico a Orleans. Ešte musím skuknúť nejaké videá, ale mapy a "cestovanie" to my môžeme. Škoda, že Lewis & Clark má pre nás nevhodné téma - divoký západ.

Inak čo Marco Polo a Burgundy? Uživia sa časom doma obidve, alebo sú si dosť podobné?

Ale, čo my stále chýba je niečo echt fantasy. Alebo aspoň trochu :)
Smallworld dávam do wish listu, ale skôr to vidím na hranie vo viac než dvoch ľudoch. Gloomhaven zaujal teda, ale bude to asi finančná pecka, čo? To isté platí pre Arcadia Quest, ale zaujalo ma to. A nad Scythe budem vážne uvažovať až vyjde.

Nenájdu sa teda ešte nejaké fantasy vecičky, čo nie sú extrémne o boji a hranie na 4 hodiny?
Narazila som na veci typu Barony (nie úplne fantasy, ale rytieri sú tiež fajn :D), Zaklínač (na ktorého občas čítam celkom kritiku, ale knižky milujem!), Battalia a hlavne Above and Below - tá teda vyzerá neskutočne pekne..
Čo na ne hovoríte? Popr. niečo iné v tomto duchu?

19.3.2017 18:35:28

fantasy
Mě napadá:
Dorn
Legends of Euthia, český kousek. Měl by vyjít první pololetí

19.3.2017 18:45:25 | Upraveno autorem (porovnej)

wendi
Above and Below je bezva hra, jednoduchá na naučení a co se týká knihy příběhů i celkem ojedinělá. Otázka je dostupnost. Stále si budu stát za svým a doporučím Settlery :)

19.3.2017 20:45:34

wendi
Jestli máš ráda Zaklínače, tak na hru raději ihned zapomeň. Autor by si zasloužil pár facek. A Smallworld je sice taky moje oblíbená hra, ale téma je zrovna úplně nedůležité. Fantasy je to jen proto, že to není cokoliv jiného. A že by klidně mohlo. Na druhou stranu Barony je vyloženě malá hra ve velkém balení. Za tu cenu se takový "filler" podle mě nevypaltí.

Jinak taky nikdo nezmínil vláčkovou hru Ticket to Ride: Europe. Vyhálo to, co se dá a je to příjemná jednoduchá hra (s mapou).

19.3.2017 21:47:12

Battalia
Battalia nás hodně baví, ale jen upozorňuju, že management karet v ruce je deckbuilding (někdo k němu má odmítavý postoj).
Jinak je to o stavění mapy a měst s možností se navzájem napadat. My nejčastěji hrajeme ve dvou, ale ve 4 má ta hra zase jiný rozměr, to je potřeba si taky přiznat.

20.3.2017 08:56:59

burgundy a marco
ptala ses jak by se doplňovali tyto dvě hry a zda by vydrželi. Podle mě by neměl být problém je mít doma obě. Sice mají trochu podobnou hratelnost díky využívání kostek k provádění akcí, ale také mají hned několik výraznějších odlišností:
1. Burgundy jsou více o taktice, ano plánuje se tam dopředu také, ale hlavně hráč uvažuje co udělat s aktuálním hodem, co si z nabídky vzít a kam umístit dílky, vše podle hodu. Ano jsou zde pracovníci, takže lze hod modifikovqt a také, samozřejmě, je nutné plánovat dopředu když si něco někam umisťuji, ale řekl bych že je to spíše jen akový rámcový plán, který se hráč snaží plnit na základě aktuální,nabídky a hodů. Za to Marco je výrazně strategičtější. Hlavně v případě cestování se bez důsledného plánování neobejdeš. Nštěstí je ve hře přítomen element náhody, který do hry příjemně přimíchává taktiku. Ale jelikož házím až pěti kostkama a celkově je tady více věcí které se dají zkombinovat, tak musím přemýšlet dopředu více než v případě Burgund.
2. V marcovi máš suroviny, které musíš různě sbírat a platit, prostě je co nejefektivněji spravovat. Tomu se říká resource managment. V Burgundách máš sice také tak trochu suroviny v podobě dělníků, stříbra a zboží, ale nic z toho nemusíš dohromady kombinovat a kupovat za to nové věci které ti dají třeba jiné suroviny... prostě je tak moc nespravuješ jako v Marcovi. U Marca ti za hru projde rukama desítky pepřů, hedvábí a zlata. Navíc zaplatíš přes třicet mincí a utratíš podobné množství velbloudů. V Burgundách se tyto hodnoty pohybují v jednotkách.
Řekněme, že Burgundy jsou přímočarejší a elegantnější. Marco polo je zase více kombinační a strategičtější. A hlavně: obě hry jsou super.

Small world ve dvou se neboj, je fajn. Sice je tam jedna schopnost (diplomacie),která ve dvou používat moc nejde, takže s ní doma nehrajeme, ale jinak vše funguje tak jak má.

Z fantasy mě napadá například Seasons, jen nevím jak je to sehnatelné a je tam vcelku aj.
Ascension
Thunderstone
Runebound
Asgard's Chosen
Champions of midgard
Battlelore - jen pro dva
Summoner wars - jen pro dva a je to malá hra
Hero realms - jen pro dva a je to malá hra
Slavika - je to malá hra
Všechno jsou to je tipy od boku, nevím dostupnost a je tam aj povětšinou.

20.3.2017 12:07:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Dobu kamennu by som nepodcenoval a je podstatne narocnejsia ako Takenoko

A nerozmyslal si nad Letters from Whitechappel? Pre dvoch ako stvorena, prevedenie krasne a neprestane bavit nikdy. :-)

A čo tak novinka: Cesta na Západ / Great Western Trail?

22.3.2017 14:19:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Burgundy
Co byste doporučili? - Burgundy deskovou hru nebo karetní hru?

7.4.2017 23:24:03

Burgundy
Z deskových mám lepší pocit a to hlavně kvůli kostkám a elementu hráčských desek, kam si vykládáš nakoupené dílky. V karetních tyto dva elementy ze hry odpadají, takže místo házení kostek si taháš karty a místo strategického umísťování dílků do krajiny prostě jen sbíráš sady. Ale:
Karetní verze je v podstatě levnější, což je sice jediné plus za mě, ale docela markantní vzhledem,k tomu, že v obou verzích jinak nejsou nějaké výraznějšo změny. Ve své podstatě obě verze jsou výborné hry a pokud neokusíš deskové burgundy a rovnou šáhneš po těch karetních, tak ti nic chybět nebude a budeš se dobře bavit. Lrostě jsou to téměř totožné hry až na ty tři rozdíly: kostky, hráčské desky a cena. Pak je tam ještě pár pozměněných pravidel, ale nic zásadního, dokonce i velikost hry je srovnatelná, kdy oboje zabírají skoro stejně místa, ale je jasné, že karetní má menší balení.

8.4.2017 06:31:21

Takenoko & Black Fleet & Blood Rage
Takenoko aj s rozšírením je skvelá hra, čo sa javí detsky, ale je to zábava - hráme buď s manželkou doma alebo v krčme s kolegami :)
Black Fleet - skvelá hra, trochu angličtiny, ale buď si vytlač preložené karty alebo len excel s tabuľku a to stačí - vizuálne je to veľké a pekné, plastové loďky, mega mapa, kovové mince... paráda :)
Blood Rage - vikingská tematika, tvári sa to veľmi vojensky, ale opak je asi pravdou. Vizuál nádherný, znovuhrateľnosť veľká, je to figúrkové, tzn. veľmi návykové :D u nás doma tieto boli "must have" a spĺňajú všetky tvoje kritériá :)

20.4.2017 20:02:15

Burgundy
vyzkoušel jsem obojí a i přes tu cenu bych stejně šel znovu do deskové verze. Ta karetní sice do značné míry mimikuje tu klasickou, ale přijde mi přece jen "placatější" :)

21.4.2017 15:57:44

Tak třeba
Settlers Zrod impéria je tak akorát komplexní. A líbí se mi i karetní Knížata z katanu, ale ty jsou jen pro dva hráče.

28.4.2017 12:36:47

Vybíráme z Bazaru

LEGENDY ZÁPADU CZ - základ+3 rozš. (nové,ve folii)
LEGENDY ZÁPADU CZ - základ+3 rozš. (nové,ve folii)
Akt. cena: 1275 Kč
Končí za: 16 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas