Pirátění deskovek

Chtěl bych si touto cestou jen zjistit co si ostatní hráči myslí o homemade výrobě her a za jakých okolností si myslí že to je přijatelné a za jakých okolností zase ne. Tak co si o tom myslíte? Svůj nazor si zatím nechám pro sebe
16.4.2016 20:38:44

rix

sused
O kolik se mu zvýšil výkon? :D

3.8.2016 14:39:57

stOKYi
Jestli to teda nebyla jen řečnická otázka, tak podle mě asi neokradl, protože atrapou nezískal plnou hodnotu a možnosti vozu Ferrari. Výrobou deskovky ale získáš její plnohodnotnou verzi, kde využiješ 100% prvků a hlavně myšlenek. To se podle mě nedá srovnat, ale košer mi to taky nepřijde.

3.8.2016 15:57:49

..
no asi se to dostává do jiné roviny než toto téma bylo myšleno a možná by nebylo špatné ho prostě stopnout, než se to tu rozdělí na 3 tábory (piráty, nepiráty a na ty co jim je to fuk) Jedno máme všichni společné a to jest, že nás hry prostě baví. Tak se jima pojďme bavit dál bez řešení jestli někdo pirátí, nepirátí, utrácí, neutrácí, vylepšuje nebo degraduje. Myslím, že o tom tato zábava není.

Někdo na to má čas a chuť si ji vyrobit, jiný ne. Jiný podpoří prodejce, jiný si hru vyrobí a ošidí trh o jednu možná prodanou a možná neprodanou hru. Však o tom tento server není. (pokud se mýlím tak se omlouvám)

Každopádně i samotní vydavatelé často hru darují právě z principu šíření jako reklamy. Což by se dalo považovat i toto pirátění (což zde už též bylo řečeno).

Trochu mi je z toho smutno jak se to rozjelo a každý si tu brání ten svůj "přístup k životu" aniž si myslím že pirátění/nepirátění deskovky někomu předvede můj styl života.
Asi se to dá označit za onu vychcanost (nekoupit ale udělat) na druhou stranu ono to pak stojí dost času tak nevím jestli se to za vychcanost dá považovat.

Je to něco jako řešit jestli si někdo koupí postel nebo si ji udělá z palety (taky je to něčí nápad, taky se díky tomu neprodá jedna postel ačkoliv nabídek jsou mraky a taky to mnohdy vyjde levněji než si ji pořídit, ale je třeba investovat čas aby to nějak vypadalo)

tudíž k jádru pudla a celkové shrnutí.. Pojďme hrát a ne tu filosofovat nad tím co je správné a co ne ohledně vlastní výroby :).

křenovi se omlouvám za použitou angličtinu, ale je to obrat co se používá a nebyl v tom kontextu nějak relevantní :).

PS: jsem zvědav kdo to dočte do konce a kdo mě za to spraží :D
Zdar a sílu.

3.8.2016 16:05:34

Abe

Dopad pirátů na nepiráty
tihleti vyčůránci poškozují jinak ostatní "normální" slušné deskovkáře. Není pravda, ať si děla každej kdo chce co chce, že je to jedno a je to každého věc. Onehdá jsem měl komunikaci s Blackfireem, kdy jsem je prosil o poslání PDF pravidel k hrám co vydali a které mám (většinu pravidel z herní sbírky mám v PDF z důvodu přehlednosti na jednom místě a ochrany originálu). Nedostal jsem je s omluvou právě kvůli lidem, kterým je zatěžko dát nějakou tu stovku navíc. V dnešní době, je herní nabídka tak široká, že si každý v ní může najít nějakou alternativu herního žánru i z pozice ceny. Mohu doporučit Star Realms (259,-), Shuffle Heroes (339,-), Temné znamení (699,-). Jsou to výborné hry se silnou znovuhratelností, s úžasným vizuálem, doslova za pár kaček. Psát nemám na to, je ubohá výmluva.

3.8.2016 17:56:07

Pravidla
To já si po pravdě řečeno nedokážu představit, že bych ty pravidla nejen neposkytl na požádání, ale i nevyvěsil. My děláme hry pro lidi a tak to k dispozici dáme. V tomto máme asi o dost jinej přístup než BF (to není kritika, jen konstatováni). Pokud si někdo koupil hru anglicky, ať si je klidně stáhne a používá, dyť je to pohodlnější. My jsme vyrostli z komunity, cítíme z ní podporu, tohle je jeden ze způsobů, jak jí to vrátit. A udělám to kdykoliv rád.
Ale pokud to někdo použije k výrobě své vlastní deskovky, která se dá normálně koupit, tak je to dle mého prostě neúcta k cizí práci. K práci autora, grafiků, všem lidem, kteří to dali dohromady a vlastně i k práci naší. Ta pozice je prostě principiální, ročně od většiny titulů prodáme mezi 500-1000 ks a o těch pár podomácku vyrobených asi nezchudneme. A přestože jsem pro podporu hraní ochotný udělat fakt hodně, tak v tomto případě se k tomu fakt stavím tak, že pokud člověk není ochotný ocenit tu práci ostatních, tak ať to raděj nehraje...

3.8.2016 18:38:23

Skullow
Veľký potlesk :) Asi sme si nakoniec aj cez more príspevkov a dohadov nakoniec odpovedali.

Zhrnutie: Prijateľné kopírovanie Stolných hier je len v prípade, že je dlhodobe nedostupná alebo ukončená. Iné pirátenie je kontroverzné a neetické.

Čo k tomuto dodať? Bohužiaľ donútili ste ma počítať. Takže Môj Descent dohromady stál 338 eur, Talisman 336 a Arkham 401. Len s Arkhamu mám všetky rozšírenia. A k Descentu som si vyrobil Dark Elements, ktorý boli dlhodobo nedostupný. Nerátal som obaly, lepenku, lepidlo a farby na výrobu insertov.

A priznávam sa, že tiež je mi s tejto debaty smutno. Zrovnávame to s filmami a hudbou ale je pravda, že stolovky sú iný level. Film si nepustíš po hodine príprav a nemusíš na to lámať 3 ľudí aby si ho pozreli s tebou. Ani si ju nemôžeš rozložiť pri varení alebo v aute aby ti ubehla cesta. Stolnú hru musíš milovať a dávať jej všetkú starostlivosť. O autorov a vydavateľstvo nejde. Ide predsa o nás. Oni to robia pre peniaze(autor možno nie, ale to je diskutabilné) ale mi to robíme z lásky.

5.8.2016 07:31:39

nekro
No, neviem ako ostatní, ale ja sa nehrám z lásky, ale pre zábavu :). Ale na druhú stranu je pravda že nepirátim..

5.8.2016 07:37:24 | Upraveno autorem (porovnej)

aneken
BF už alespoň tady vyvěsili pravidla k většině věcí, kromě úplných novinek, ale je fakt, že se tomu nepochopitelně dlouho bránili.

-----

Nekro
Zrovna tahle coop rozšíření k Descentu jsem dost řešil v jaké formě to sem dát, aby to lidi nepoužívali jako P&P, jestli vynechat nějaké karty a posílat je jen těm u koho si nějak ověřím, že to vlastní fyzicky, ale nakonec jsem to sem dal komplet jen bez těch stupnic kořisti a osudu a doufal, že lidi budou mít dost slušnosti to nezneužívat, případně to použijí jako demo a pokud se jim to bude líbit, tak si to zakoupí, ale trošku se bojím, že to ode mě byl naivní přístup. No teď už je stejně venku coop aplikace a tyhle rozšíření už asi stejně nikdo moc řešit nebude.

5.8.2016 08:25:08

Froggery
Plne chápem tvoj postoj, ale istotu nemáš nikdy. Ja si tiež radšej kúpim originál a následne lokalizujem(zväčša s tvojim prispením). Ale toto bol pokus, či som na lepšej úrovni ako kedysi.
Ale osobne si myslím, že tieto COOP verzie mohli dať FFG aj zdarma na stiahnutie, pretože základ je dosť drahý, využívajú sa len vybrané skupiny príšer a slúžia len na ozvláštnenie Descentu (niečo ako Arkham League v Arkhame). Ale to je iba názor.

8.8.2016 07:44:30

Buď nečtete pozorně, nebo jsem blázen
Trkla mě jedna věc. FFG ve velkém vykradlo Dunu a udělalo si na ní svého REXe. Proč? Protože cena, kterou chtěl majitel práv, byla prostě příliš vysoká. Na tohle nikdo, ale vůbec nikdo, z vás nereagoval. Včetně Anekena, který je na to "fundovaný". Takže jste to buď všichni přehlédli, nebo na to není co říct, bo je to 100% pravda. Pak je otázka na zastánce nepirátění, jestli je OK ukrást ukradený nápad. De-facto bych měl při domácí výrobě REXe poslat peníze přímo majitelům práv Duny; ne?

9.8.2016 12:04:46

Duna
1. To je ich problém, to by si mali oni vyriešiť medzi sebou - žaloba napr.?
2. To, že iný kradne/piráti nijako neospravedlňuje "tvoje" pirátenie.
3. Ak s tým (že je Rex nezákonne/neeticky okopírovaný) máš etický problém, tak si Rexa nekupuj. To je podľa mňa najlepšie riešenie. Rovnako ako to robia fanúšikovia Slovana Bratislava - majiteľ je mafián, ľudia prestali chodiť na futbal. Podobne niektorý ľudia nenakupujú od Babiša a pod.

EDIT: Ja do tých práv nevidím, neviem ako to bolo, hry som nehral, to čo píšem je založené na Špatňákovom predpoklade, že Rex je vykrádačkou Duny.

9.8.2016 13:00:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Špatňák
Skús si prečítať niečo o histórii vzniku Rexu (sám som to teraz hľadal, keďže to tiež nemám naštudované), keďže to, čo hovoríš, nie je pravda:

"In 2012, Fantasy Flight Games released Rex: Final Days of an Empire. They licensed the mechanics, developed them, but were unfortunately unable to attain the license, hence their use of their wholly owned Twilight Imperium universe."

Preklad: FFG vydalo Rex v roku 2012. Licencovali mechaniky Duny, prepracovali ich, ale neboli schopní získať licenciu na Dunu (kvôli všeobecnej neochote "Herbert Estate", moja poznámka). Preto použili v hre svoj vlastný vesmír z hry Twilight Imperium.

9.8.2016 13:07:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe
Špatniak si dal podpásovku :D. Myslím, že nad tým sa nikto nepozastavoval, lebo to bolo logické. Akonáhle používajú produkt na komerčné účely, tak si museli dať mechaniky licencovať a okrem iného aj samotné universum. Pokiaľ viem, tak práva na svet Dune vlastní The Herbert a na samotnú hru AH.

9.8.2016 13:45:32

No vidíš.
Alespoň jste mi to vysvětlili. :)

Takže jsem letadlo.

12.8.2016 23:36:06

Je to nemorální
Je to nemorální a tiše to lze přehlížet u nesehnatelných záležitostí, kde na tom autor/vydavatel nemá ekonomický zájem. Pokud někdo nemá na hru z obchodu/bazaru, ať si vymyslí vlastní a nekopíruje cizí. Viz třeba karetní hra RONA, autor na ni dělá už šest let, pomáhá mu s tím řada lidí, grafici, testeři a mnozí další. Je to spousta člověkohodin. Okopírovat to je sprosťárna. Cena hry nerovnánse cena výrobních nákladů, je potřeba zaplatit i tu ohromnou práci, která předchází výrobě.

25.8.2016 12:18:36

Vystavení pravidel
Co se týče vystavení pravidel, jsem za ně rád. Hry kupuju na webshopech, nemám jak si to prohlédnout a příčí se mi objednat si dvacet krabic a devatenáct z nich do čtrnácti dnů vrátit. Takhle si tady stáhnu pravidla, přečtu si je, prohlédnu grafiku, kouknu na hodnocení a mám jasno, jestli hru chci nebo ne. Dá se říct, že hru, kde si předem nemůžu přečíst pravidla, si nekoupím. Takže ono je to i v zájmu vydavatelů. Ale nezveřejňoval bych třeba v tisknutelné kvalitě grafiku karet, herních plánů a podobně, je ti snadno zneužitelné a nemá to velký přínos.

25.8.2016 12:30:13

Pirátění
Tato diskuze se docela rozjela koukám.
Já jsem před nějakými deseti lety začal hodně znovu hrát deskovky a šel jsem jedinou možnou cestou a to bylo PaP. Herní průmysl nebyl tak rozjetý, spoustu her tady nešlo sehnat. Legendární byl web, který shromažďoval pdf soubory připravené k tisku.
Stále mám své první pokusy: Carcassonne, Guilotine, Balloon cup a asi i další. Po krátké době mě to ale přestalo bavit a začal jsem dělat redesigny. Kupferkessel jsem předělával do tématu nakupování obrazů a dalších uměleckých děl, v Lost cities jsme kompletovali kapely: DOors, Rolling stones, Yes atd, Ve For sale jsou všechny karty díla Františka Skály a dražební Modern art se orientuje na české umělce 50. a 60. let. To vše před cca 8 lety. Po dlouhé době jsme navázal redesignováním Splendoru na téma Jiřího Trnky. Stále mám pocit, že se umění v deskových a karetních hrách hrozně potlačuje.
Druhý důvod, proč jsem si tiskl a vyráběl deskovku byl prostě lepší gameplay. To se týká Smallworldu, který je s variabilní mapou a dřevěnými žetony o mnoho lepší než originál.
Trochu stranou je důvod, proč jsem si tiskl karetní LCG od FFG, které mám snad všechny naproxované. V Plzni mi přišla komunita malá a čas, který je třeba hře věnovat je příliš velký, proto jsem šel touto cestou.
Zrovna se rozmýšlím, že si začnu proxovat Lotra LCG, protože jsem do toho už dal přes deset tisíc a víc už nehodlám, přesto si chci zahrát s aktuálními kartami.
Během těch let jsem ale namotivoval desítky, možná stovky lidí k hraní deskových her, ať už piratěnými kusy nebo originály. Nechci, aby mi lidi z deskoherního průmyslu líbali ruce, ale rozhodně by se mi nelíbilo, kdyby mě někdo za to pirátění nadával a tvrdil, že narušuji herní komunitu apod.
Můj příspěvek nepřináší nějaký ucelený názor, je to jen příběh.

PS: Doma mám cca 170 originálních her a cca 20 pirátěných. Ikdyž na poměru podle mě vůbec nezáleží.


25.8.2016 13:55:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Poměr
Na poměru vskutku nezáleží. Kapsář v metru se také může utěšovat tím, že většinu lidí neokradl, ale co je to okradenému platné. Pořád za ním zůstávají poškození. Celé je to o tom, že existují lidé čestní a nečestní. Ti čestní uvažují tak, že když se jim něco opravdu hodně líbí, tak za to přece zaplatí, odmění autora a spol., že vymyslel něco tak dobrého, co se jim líbí, podpoří ho v této činnosti. A když se jim něco nelíbí až tolik, nemusí to mít, přece kvůli něčemu takovému nepřijdou o svou čest. Ti nečestní nemají žádnou brzdu a podléhají snadno své chamtivosti, pokud se nemusí bát následků. Nádavkem si vymýšlí tisíc a jedno zdůvodnění pro své nečestné jednání.

25.8.2016 14:30:22

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 5555
Končí za: 12 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Star Wars Destiny: 3D žetony; včetně dopravy
Star Wars Destiny: 3D žetony; včetně dopravy
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas