Pirátění deskovek

Chtěl bych si touto cestou jen zjistit co si ostatní hráči myslí o homemade výrobě her a za jakých okolností si myslí že to je přijatelné a za jakých okolností zase ne. Tak co si o tom myslíte? Svůj nazor si zatím nechám pro sebe
16.4.2016 20:38:44

Proč ne ..
Neřekl bych, že dotaz je položen zrovna šťastně. V titulku mluvíš o pirátství, v dotazu o homemade hrách. Právě pracuji na domácí výrobě hry Dune, The dice game, která vyhrála cenu BGG za nejlepší hru roku 2015 v kategorii print and play. Tuto kategorii vnímám jako určenou k homemade výrobě. V tomto duchu mi tvůj dotaz nepřijde jako smysluplný. Upřesni, co myslíš termínem pirátství. Díky :)

16.4.2016 21:07:14

print and play
to je něco jiného.. homemade myslím že si prostě udělá hru která normálně běhá v obchodě a vyrobí si jí..
kolikrát mě to taky napadlo, ale když si spočítám čas + náklady na materiál tak se mi snad vždycky vyplatí tu hru koupit v krámu pokud se dá teda sehnat u nás :)
Ale za mě, proč ne? Když se někomu chce, rozhodně to není jako s filmama které stahuje XXk lidí :D

16.4.2016 21:48:12

...
Nebudu editovat původní post, protože si myslím ze většina osazenstva se nad tim alespoň zamyslí než odpoví, pirátstvím myslim činnost jež vede k porušeni práv o duševním vlastnictví a neoprávněnému používání autorsky chráněného materiálu. Tak jako každý člověk který žije v tomto století. Pnp hry jsou většinou vydávány pod specifickou licencí creative commons která dovoluje jejich použití pro nekomerční využití (ale může to být řešeno jinak). Tz. že pokud si je vytiskneš, nevzniká nikomu žádná škoda a nedochází k aktu který dnešní společnost označuje jako "pirátění" a jako takové jdou tyto hry úplně mimo toto téma. Rozdíl by byl třeba u pnp hry kterou autor poskytuje komerčně, ale ty by sis ji stáhl někde mimo oficiální distribuci a okradl autora, to by bylo pirátění a názor na něj bych chtěl slyšet. A tak nějak si myslím že na "trhu" není žádná organizovaná skupina která mi tu hru ukradne a vyrobí, ale musím to udělat doma sám, proto "homemade".
Pokud to stále nechápeš, tak prosím toto téma ignoruj a bež si chytat ostatní za slovíčka někam jinak.

16.4.2016 21:58:41

... jen pár poznámek
Už se hezkých pár let pohybuju v oblasti deskových her. Hodně her jsem amatérsky a některé i pro vydavatelství přeložil. Hry, které u nás v češtině nevyšly jsem si po domácku lokalizoval (výroba karet a lokalizovaných textových komponent) a můžu říct, že bych nikdy nevyráběl hru, která je v češtině normálně v prodeji. A to ne proto, že bych to nedělal z morálního principu, ale protože se to absolutně nevyplatí. Pokud chci vyrobit hru tak, aby vypadala opravdu profesionálně, tak náklady na její domácí výrobu převyšují podle mých zkušeností mnohonásobně cenu, za kterou bych hru koupil v obchodě. Započítávám do toho samozřejmě jak materiál a potřebné doplňky (např inkoust do fototiskárny), tak práci, která je s tím spojená. Jiná věc samozřejmě je, pokud někomu stačí nakreslit si herní plán pastelkami a nůžkami opižlat naskenované karty na obyčejném papíře. Z hraní takové hry já nemám požitek, já musím mít vždycky hru v profesionální kvalitě, ať už je koupená, nebo doma vyrobená.

16.4.2016 22:23:39

ruy

uplne v pohode
Nevidim najmensi problem ak si niekto vyrobi hru a doma hra si ju..
Tiez som si ich par vyrobil a niezeby sa nedali kupit ale chcel som ich v dreve napr. Aton , Kulami alebo Ra the dice game ci vlastny Backgammon fotky by sa nasli aj tu atd na hrach si robim aj graficke upravy tak aby som mal aj pri hrani dobry pocit ...
Z tohoto dovodu som si aj z malych velkych galaxii nechal len karty planet a kocky a povodne karty hraca som oskenoval a zvacsil na velkost krabice a drevene tokeny vyrobil tiez vacsie a lode nahradil miniaturkami...
No a teraz este k tomu pirateniu - ak by aj niekto dokazal vyrobit kopiu kvalitativne porovnatelnu s fabrickym kartonom, musel by za nu pytat viac nez za original v obchode aby sa mu ta robota nejako vratila...
A ano jasne daju sa po nete najst rozne skeny herneho materialu , ale uprimne ak toto niekto tlaci doma na A4kancelarsku, alebo aj foto a potom narve do obalov tak tomu to hranie fakt nezavidim to je ubohe...
Nakoniec mam teraz problem so StarRealms kde nieje problem nasadzat do grafiky vsetky rozsirka a mat hru komplet lokalizovanu, ale ak sa na to Blackfire vyflakne skoor nez sa nam doma obohra zaklad tak ju jednoducho kupim radsej v originale komplet ...

17.4.2016 00:17:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Můj názor
Přispěju také trochou do mlýna. Pirátění jsem si hojně zkusil u pc her a filmů a popravdě mě to doslova omrzelo a znechutilo. Nic proti takovým lidem nemám, spíše mi vadí ti, kteří to dělají s tím, že si myslí, že je to jediná smysluplná cesta k zisku nějakého artiklu. Ale občasné zpirátění... proti tomu nic vážně nemám. Ale sám jsem pochopil, že ten zážitek z originální verze je vážně nenahraditelný. Teď ani tak nejde o profi kvalitu, jako spíše o ten pocit, že jsem si na to musel trochu našetřit, jít do obchodu a vybrat si tu správnou hru a pak, když to rozbaluju, tak mám prostě dobrej pocit, zahřeje to u srdce. To samé u prvního hraní atd... Navíc ten dobrý pocit je umocněný tím, že jsem nějakému vydavatelství pomohl a díky tomu někdy příště možná zase dostanu to co se mi líbí. Jinak si povšimněte, že filmovej průmysl jde pomalu ale jistě do kopru právě kvůli široké dostupnosti na netu. Co se týče pc her, tak tam je to obdobné, ale povětšinou řešené skrze různé ochrany, které akorát otravují poctivce. Povšimněte si, že právě díky pirátství jsou herní konzole na vzestupu, přeci jen pálit hry na ps4 je značně složitější než na pc. No a třeba knihy... tam zase vítězí pohodlnost ale o ztrátu fyzických kopií bych se neobával. U deskovek je zatím pirátství imho v plenkách. Díky bohu.

17.4.2016 08:16:22

..
Děkuji za upřesnění, nechtěl jsem se tě svým komentářem dotknout. Pokud se stalo, opravdu se omlouvám. Nechytám tě za slovíčka a nemám v úmyslu to dělat jinde:) Chápu pojem pirátství v oblasti digitálních dat. Nemám doma jediný nelegální software, film, ani hudbu. Mám to takhle nastavený, ale deskovky, to je trochu jiná liga. Je to spíš jako si doma přepsat knihu z knihovny, nebo si pro sebe vyrábit LP z šelaku. V tomto případě je na místě otázka, proč by to někdo dělal, (ať jsem klidně za pitomce), ale jestli tuhle informaci nemám, pak nemohu soudit.
Pokud o jde PnP hry distribuované komerčně .., jedná se z mého pohledu o pirátství.

Dodatek: Konkrétně s tímhle nesouhlasím.

17.4.2016 08:32:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Můj pohled
- pominu teď piráctví her, filmů a tak

U deskových her

- pokud si chceš něco doma vyrobit tak proč ne, ono zase vyrobit si nějakou hru doma a většinou si ji přizpůsobit dle vlastních potřeb je podle mě moc pěkná věc (viděl jsem už asi 4 homemade HIVE),

- ale jinak klasické věci se většinou z finančního hlediska nevyplatí, protože většinou když nebudeš počítat ani čas, který do toho nacpeš tak tě materiál a výroba vyjde na hodně peněz - takže víceméně buďme rádi, že jsou u nás deskovky relativně levné (o proti tomu co by tě stála výroba), byť nové hry jsou často hoňené jen tím že se tam dá 10 figurek a přidá se 1000,- na ceně

- s kamarády jsme třeba zvažovali Splendor (nechápu jak za to v pompu můžou chtít 800), je to hra kde máš 20 žetonů, 50 karet a 9 destiček (orientačně) - tohle si doma vyrobíš si zrovna doma uděláš za pár korun, ale ty "pokrové" žetony a hezká grafika mají něco do sebe - byť by krabice mohla být poloviční a cena aspoň 100 nižší (kolem 600-700 eshopy), ale hra je to skvělá

Star Realms
- někdo tady zmiňoval, že to tu celé někde je
- osobně mám doma AJ originál, ale kvůli přítelkyně a dětí jsem si tiskl český překla (už jsem nečekal na rok slibovanou lokalizaci), takže mám vše v obalech (2 balíky obalů) a vytištěné české překlady a vložené do originálu - víceméně netisknout mi to doma kamarád (moje tiskárna je ráda když dá text - a já čekám že až dojdou barvy tak se odebere do věčných lovišť) tak mě to stálo 2 piva + 80 za obaly (což ani ne o 100,- méně než dnes česká verze), a není pro mě ono, byť grafika neutrpěla - ale mám rád normální karty, když je můžu držet a jsou nějak zracované, nakonec mám doma stejně koupenou i českou verzi od BF

HIVE
- tohle se mi naopak líbí jak je to ze dřeva udělané (kamarád si to dělal kvůli ceny - za 16 kamenů 500,- je trochu hodně - tehdy)
- ale když si s tím dá někdo práci a vyrobí si to pěkně ze dřeva, proč ne, vypadalo dobře a byla na tom vidět práce

Suma sumárum :-)
- za mě: pokud si někdo dá doma práci s tím si to vytiskout / vyrobit / polepist / laminovat / předělat si to k obrazu svému proč ne ?
- ať už ho k tomu vedou jakékoliv důvodu, většinou je i tak s tím dost práce, bohužel to není takové (jak u filmů a her) že si to stáhneš a jedeš - tady je většinou to stáhnutí to jediné jednoduché a pak člověka čeká práce
- u většiny, alespoň česky lokalizovaných her se z hlediska peněz hlavně nevyplatí, takže vlastně ten kdo si to dělá homemade neokrádá firmu / autory / obchody ale spíše sám sebe - což je skvělý paradox

Takže Pokud si chcete něco upravit udělat Směle do toho - neboť třeba vás výroba chytne a časem ten člověk může vymyslet něco vlastního a může se tak objevit druhý Vláďa Chvátil, a nebo bude mít jen doma hru upravenou tak, aby ji mohl hrát s dětmi nebo lidmi co neumí anglicky, a nebo si jen udělat hru k obrazu svému.
- dyť o to vlastně jde - rozvíjet myšlení, kreativitu a hlavně se bavit

17.4.2016 09:34:43

Splendor
Též jsem si pro Splendor do Pompa zašel a souhlasím, že bez grafiky a zpracování se v podstatě jedná o lacinou abstraktku, kterou bych asi hrát nechtěl. Podle mě je to stejné jako sledovat film, který někdo natočil na telefon v kině. Já bych na to nekoukal, to si radši do toho kina zajdu sám.

17.4.2016 10:50:29

pirátství
No u her to podle mýho nedává moc smysl.
Pokud nejsem grafik a nemám na to vybavení (a nedělám to v pracovní době ) tak to většinou nikdy nejni tak hezký jako originál. Navíc když si vezmu že cena času je tak +/- 100 na hodinu
a hru budu vyrábět čistýho času 8 hodin + materiál - tak to vyjde mnohem levnějš koupit.
Pokud někomu 1000covka přijde hodně za hru tak je to spíš úhel pohledu.
Spousta lidí propije a prokouří a projí stejnou částku za jeden večer.
Nemluvě o výletu s dětma do kina, navštěvě pouti atd.. - a to jsou všechno věci který vám nijak nezůstávají (možná leda žaludeční potíže) - deskovka zůstává , dá se hrát znovu a znovu, půjčovat , prodat , věnovat ....
Plus je zde taky sekundární dopad - a to že kupováním deskovek udržuju v chodu vydavatelství a specializovaný obchody - protože se jim vyplatí vydávat a prodávat - a tím mám co kupovat a kam zajít pokecat a vybrat - a to je pro hry a komunitu hráčů taky důležitý ne ?

P.S,
Co se týká filmového a hudebního průmyslu jak tu někdo zmiňoval - tak se stačí kouknout na ekonomická data a oba za posledních 10 let silně narostly ....
naříkaj akorát velký firmy protože se změnilo prostředí a způsoby distribuce ...

17.4.2016 11:03:29

...
Koukám na statistiky a zřejmě má číňan vážně pravdu. Omlouvám se tedy za mystifikaci.

17.4.2016 19:42:23

Konečně u klávesnice
Mě jen přišlo, znám spoustu lidí co mají takto deskovky takto získané, ale je nutno to rozdělit na několik kategorií.

První kategorie takových her jsou hry které jsou a navždy budou out-of-print a to že si je vyrobím doma vychází z toho, že jinak to pravděpodobně nikdy neseženu (a kdybych mohl, tak si to hned koupím a o domácí výrobě ani neuvažuju), znám lidi co mají takto například první edici hry EVO, druhá je bohužel nanic, tak co mi zbyde. Pokud je jen z papírových komponent, tím líp, ale třeba FFG Starcraft už je větší oříšek (nedávno řešil kolega z práce).

Druhou kategorií je takové to klasické "za takovou blbost tolik penez nedám" která by se dala rozdělit do dvou podkategorií
A) např. níže zmíněný hive (pocket 300 kč, 5 obchodů, klasik 600 kč, 3 obchody) nebo novější splendor (+- 600 kč, 57 obchodů), troška komponent, doma snadno vyrobitelných bez velké námahy. Tohle je hodně na hraně, chápu lidi co do toho takhle jdou, ale přecejen, ta hra mi přinese dost srandy a jít na to takovým tím čecháčkovským "proč bych za to tolik platil, dyť je to jasné jak facka, to mohl vymyslet kdokoliv a navíc tam nic není" mi přijde jako d*bilita, když je to tak jasné, tak sem si to měl vymyslet sám.
B) hra složitější a dražší, ale ze snadno sehnatelných/vyrobiltených komponent, např smallworld (komplet +- 2000 kč), který je v podstatě jen z herního plánu a žetonů, takže papír + tisk + vystřihnout. Dá to práci, úspora je asi... ne výraznější, ale u srdíčka zahřeje víc, člověk si u toho ani neřekne že to je jasné jako facka, uzná že autor odvedl dobrou práci, ale stejně to šlohne.
Vlastně tohle byl jeden z dvou popudů vzniku tohodle tématu, maník jménem muffo s tokaido homemade http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/tokaido-3170/obrazky/#content . Proč? 13 obchodů, 750 korun, nádherná hra, nezahraju si ji jen jednou, proč bych to kradl, řekněte mi někdo důvod (a stejně tak, proč by provozovatelé stránek tohle podporovali). Drahé to není, nesehnatelné taky ne.

Třetí a nejvíc ujetou kategorií je levná hra, snadno sehnatelná která není jen z pár desítek komponent a lidé co mají stejně popud to spíš vyrobit doma než si to koupit a poděkovat autorovi (Vláďovi Ch.) za krásnou novou hru, Krycí jména (400 kč, 33 obchodů, navíc je to párty hra co se neohraje a člověk ji nehraje sám). S tím mě naštvali kamarádi, do her jsou schopni narvat velké částky, Jména jsme hráli půjčené z čajovny a jejich reakce byla stejně "to si vyrobíme". Nevím proč, ale v tu chvíli se ve mě něco zlomilo, hru jsem si okamžitě koupil (350 kč z alzy i s dopravou...). A to byl ten druhý popud proč tu píšu.

Tak jak to máte vy po takovém rozdělení? za mě je OK jen první kategorie.

18.4.2016 08:50:00

...
1.ať si dělá každý co chce, pokud tím neobtěžuje druhé.

2. když přestaneš řešit takové číčoviny tak se ti bude líp spat :-)

3. vyrobil jsem si hru tsuro, právě kvuli jeji ceně a tomu co za ně dostanu. sice to není top kvalita, ale nakresleno tužkou na vykres, rozřezáno , figurky s carcassonne a hra vyšla na nějakých 10kč. original je odost hezčí, ale cena cca 700kč je opravdu mimo.
dalši hru co jsem si vyrobil bylo carcassonne + rozšíření, cena byla opravdu nízka a bylo to nalepeno na modelařský 2mm karton. Bylo to kvuli tomu jestli se my hra bude líbit. Pak jsme si koupili original a vytisklou verzi darovali švagrové, která to učí 5ti leteho syna.

když jsem si hry vyraběl tak to sice zežralo nejaky cas, ale zase jsem delal neco co me bavílo a pak ten herní zažitek stál za to.

18.4.2016 09:10:55

Dod

Pohled zákona
Cena hry představuje nejen hodnotu papíru a plastu, ale rovněž nápadu - někdo ji musel vymyslet, otestovat apod. Takové kolo se taky jeví jako jednoduchý vynález, nicméně trvalo tisíce let, než to někoho napadlo...Takže pokud Splendor stojí šest stovek, možná je ta cena přiměřená...

Ale k slibovanému: Většinu her lze podřadit pod autorské dílo dle § 2 odst. 2 autorského zákona. Autorský zákon přitom v § 30 pamatuje na tzv. volné užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby. Pod "osobní potřebou" lze dle převažujícího názoru považovat i použití díla v rámci rodiny či s kamarády, takové půjčování v herně už by ale bylo za hranou. Takže jakkoliv mám pochybnosti o morálním počínání těch, co si doma okopírují Krycí jména (studenty neodsuzuji), jednají zpravidla v souladu s českým právem:) Na rozdíl od těch, co tu nahrávají např. překlady pravidel... (tady je to ale zase patrně s tichým souhlasem vlastníků autorských práv).

18.4.2016 09:53:10

ad Morpheus
Vždycky se dobře bavím názory typu že cena toho Piccasova obrazu je úplně mimo, když ty barvy a plátno stály pár korun.

PS: morphee když nebudeš odpovídat na takové číčoviny, tak se ti bude líp spát :-)

18.4.2016 10:13:59

kren
spim dobře :-)

18.4.2016 10:33:43

otázka na závěr
Takhle je to srozumitelnější:
1. Uvažoval jsem svého času o výrobě původní hry Duna. Hru nelze sehnat (max. ebay) a tak si nemyslím, že bych tím někoho připravil o zisk. Po zvážení všech pro a proti jsem si nakonec stejně objednal Rexe. Duna to není, ale herní zážitek řekněme podobný, ale bez všech těch starostí kolem, o financích nemluvě.

2. Krom toho, co už tu zaznělo vícekrát. Chápu to v případě, že si chci hru nejprve vyzkoušet. Pak si hledím toho, aby kopie vyšla co nejlevněji a když se mi hra bude líbit stejně si ji koupím. Pokud ne, tak ji zahodím. Chvála autorům, kteří tímhle způsobem hry distribuují.

Her, kde cena vs. herní materiál je v nepoměru nebude zase tolik. Za mě třeba Duke, který, ale vyšel též v PnP verzi. Nedávno, když jsme hráli s děckama dřevěné pexeso, napadlo mě, co ho časem, až s pexesa vyrosteme, předělat na Duke a hrát si dál?

3. Pokud je motivem ušetřit, pak se to dle mého názoru rovná okrást. Snad to může být českou povahou. Ale českou povahou je i kutilství a vylepšování. A to je myslím ta nejožehavější oblast ze všech zmíněných. Co když si hru chci od základu vytunit, ale ne hru koupenou. Nejde o to, že bych chtěl někoho okrást, už vůbec ne ušetřit. Naopak výroba hry je vlastně mou chloubou. Tady by mě zajímalo, jaký je názor, protože já ho nemám?

18.4.2016 12:01:49

to Dod
Když tě budu citovat:
"... Jednají zpravidla v souladu s českým právem :) Na rozdíl od těch, co tu nahrávají např. překlady pravidel... (tady je to ale zase patrně s tichým souhlasem vlastníků autorských práv)."

Určitě to není tak žhavé jak píšeš. Sám jsem udělal stovky takových překladů, které jsou tady ke stažení a slouží k tomu, aby cizojazyčná hra u nás nevydaná česky byla hratelná i pro jazykově nevybavené hráče. Vydavatelé by byly sami proti sobě, kdyby toto postihovali, protože se jim tímto zvyšuje prodej her. Někteří vydavatelé např. GMT mají dokonce na svém webu sekci s amatérskými překlady her do různých jazyků a sami podporují to, aby tam lidé takové překlady posílali. Konkrétně u GMT jsem se kdysi dotazoval, jestli jim nevadí ani graficky okopírované, přeložené a uveřejněné karty k jejich hrám a dostalo se mi od nich ujištění, že ani to jim nevadí.

18.4.2016 13:02:35

Dod

To Křen
Však se myslím shodneme - nakladatelství by to teoreticky postihovat mohla (zákon jim to umožňuje), ale nevyplatilo by se jim to - za prvé autorská práva jsou na internetu dost nevymahatelná a především (jak píšeš) by se jim to ani nevyplatilo. Jinak řečeno, tiše s tím souhlasí. A kde není žalobce, není ani soudce. Chtěl jsem jen vnést trochu jiný pohled na problematiku, která se tu probírá, nikdy by mě nenapadlo někomu vyčítat, že přeložil nějakou hru.

18.4.2016 13:49:36

to Dod
Už je to skoro 8 let co jsem se registroval na tomhle webu tak vím, že čas od času se tady opakovaně objevuje podobné téma, jaké tady nadhodil mindlesSheep. Myslím, že u deskovek nehrozí, že by to někdo přeháněl a pochybuju, že by někdo něco podomácky vyráběl, aby to šířil dál. Pro mě 50% úspěchu hry je kvalita a design komponent, takže opravdu nemám žádný zážitek ze hry s jen tak na rychlo amatérsky vyrobenými komponentami a pokud má hra nějak vypadat, tak cena doma vyrobené hry vysoce převyšuje nákupní cenu originální hry. Někdo to tak mít nemusí a stačí mu šoupat po stole nastříhaný čtverečkovaný papír - to je každého věc. Pak jsou to samozřejmě nesehnatelné hry, jako třeba Duna a tam kolikrát domácí zpracování překonalo tehdejší původní vydání.

Obecně ale lze říct, že tenhle problém je tak marginální a ojedinělý, že není třeba se pozastavovat nad někým, který si hru nechce koupit a raději si ji splácá sám. Kvůli těm několika jedincům, co by se dali spočítat na prstech jedné ruky vydavatelství určitě nezkrachují. A pokud to tak vyhovuje i jejich spoluhráčům proč ne.

18.4.2016 14:48:06

MindlesSheep
Z pohledu vydavatele;)
Osobně nemám nic proti tomu, když si někdo vyrobí hru Out of print, která prostě nejde sehnat. Hry jsou od toho, aby se hrály;). Mám takto doma Kremlin, který x let nešel sehnat...
Ostatní kategorie se mi nelíbí, protože ukazují neúctu k lidské práci (ano, za deskovkami je spooousta práce). A v konečném důsledku i ke svému vlastnímu času, protože tím člověk málokdy co ušetří a navíc ho to vytváření čas stát bude... Já osobně ten čas budu raděj trávit hraním, než na koleni bastlit nějakou nepodařenou kopii.

19.4.2016 09:46:03

Aneken
Z pohledu uživatele, Tvůj postoj jakožto vydavatele chápu.
Stejné diskuze probíhají i o stahování hudby, filmů apod.
Co je hlavním motivací pro to, stáhnout si film, album nebo vyrobit deskovku?
Zřejmě cena.
Domnívám se, že za stahování hudby, filmů, elektronických knih si mohou z valné části producenti, distributoři a prodejci. A to zejména neflexibilní cenovou politikou.
Samozřejmě, výše uvedení pláčou a chrlí horentní sumy, ničím nepodložené ,jak jsou okrádáni.
Fakt, že člověk, který stáhne X souborů libovolného, výše uvedeného druhu by stejné množství stejně nenakoupil je pro ně při výpočtu ztrát irelevantní.
Absolutně netuším jaké jsou marže v oblasti deskových her.
V porovnání s jinými, některé hry z pohledu obsahu, komponentů apod. působí předraženě. To generuje domácí výrobu. .Nekoresponduji s názor některých diskutujících, při současném stavu technických a jiných možností okopírovanou hru nepoznáte.
Argument o tom, že domácí výroba zabere spoustu času a je nutno jej započítat do ceny výroby je bezpředmětný, některé lidi to prostě baví.
Procento lidí schopných a ochotných vyrobit si hry -v odpovídající kvalitě- je zanedbatelné, ale s dostupností techniky a její cenou-3d tiskárny apod.- může vzrůst.Domácí výrobci her drtivé škody asi nezpůsobí. Vzhledem k velikosti trhu v ČR a SK je možné, že sníží možnost vydání dalších her v češtině, totéž, by ale mohlo platit i u překladatelů her.
PS :Žádná "upirátěná" hra se v mém vlastnictví nenachází.

20.4.2016 01:19:15

Duševné vlastníctvo ako majetok autora
Pirátenie bežne dostupných hier je obyčajná zlodejina a kto to robí okráda autorov, grafikov, vydavateľa atď.
Ak by si všetci začali doma vyrábať hry takýmto pokútnym spôsobom, tak by sa na to celá plejáda tvorcov mohla na to vykašľať a bol by to koniec doskoherného priemyslu a pirátiť by nebolo čo.

Nemalá väčšina užívateľov ZH a DŽ má ambície a tvoriť hry a teraz sa skúste vžiť do situácie, že vy sami vymyslíte hru a všetci si ju iba okopčia, asi by vás to nepotešilo.

Samozrejme, že filmy sťahujem ( väčšinou také, ktoré sa do bežnej distribúcie nedostanú), ale ak ma nejaký zaujme, tak si ho kúpim na DVD.

20.4.2016 08:34:21

pyrááťi!
Jestli se můžu přidat do diskuze, tak částečně souhlasím s LoLo - zkopírování hry uráží autora, testery, grafiky, vydavatele... ale je to podle mě tak okrajová záležitost (kolik lidi si ty deskovky doma vyrábí?), že to asi nemá cenu řešit. S novými technologiemi (3D tisk...) je to všechno dostupnější, ale lidi jsou líní, tak bych nějaký boom pirátění nečekal.
Osobně si myslím, že ten kdo jednou něco vytvořil (software, deskovku nebo cokoliv), tak na pirátění změní názor, protože ví, kolik úsilí to stálo a pirátit přestane.
Ještě pochopím, když si někdo chce vyrobit hru, která už není jinak dostupná, nebo chce mít komponenty z jiného materiálu, než je originál. Ale vyrábět dostupnou hru? To je podle mě nesmysl a jestli to někdo dělá jen kvůli ceně, tak je mi ho líto. Vždyť není nad moment rozbalení orignálu, kdy se vyřítí ven ta krásná vůně nových komponent!

20.4.2016 10:00:38

nepirátit
já osobně jsem si vyrobil jen jednu hru a ta je out of print, Dunu. Vyráběl jsem ji asi 4x. Koupil jsem si Cd z časopisu The General, kde byly autory hry dány k dispozici materiály pro homemade. Vyrobil jsem hru nejprve podle originál designu, pak jsem přišel na lepší výrobu karet, tak jsem si to vyrobil podruhé, potřetí jsem to vyrobil, protože se mi zalíbil jiný design který jsem našel na internetu a po čtvrté jsem si vyrobil nádhernou Baranovského verzi a to už v podstatě fakt profi, protože jsem si karty nechal vyrobit u ArtScow, desku mám na plastovém plátně rolovatelnou a druhou v pevné nerolovatelné verzi asi 1cm tlustou.

Ale hru, která se normálně prodává v obchodě bych nikdy nepirátil, nemá to cenu a už jen vytáhnout před někým po domácku zplichtěnou nějakou hru by mi přišlo trapné. A vyrábět to profi, to si to člověk může rovnou koupit. ale to tu už zaznělo ohledně těch nákladů a času.

No a z morálního hlediska i hlediska dobrého pocitu, já vše kupuji originál jen proto, že člověk má fajn pocit, že to vlastní. Ať už jde o hudební CD, počítačovou hru a samozřejmě deskovou hru. Prožil jsem si taky časy pirátění PC her, kdy to člověk donesl od kámoše na disketách a vůbec nikomu to nepřišlo divné, ale posledních cca 18 let si užívám krásných pocitů, když takovou vintage hru, kterou jsme kdysi plichtili na disketách, si seženu na eBay v té krásné krabici, manuály a mapami...hned to má jiný rozměr. a u té deskovky to platí dvonásob. Podomácku vyrobená deskovka nikdy nebude těšit tak jako originál zakoupená krabice.

20.4.2016 17:51:25

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 5555
Končí za: 18 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Nemesis Lockdown Stretch Goals Box (Kickstarter)
Nemesis Lockdown Stretch Goals Box (Kickstarter)
Akt. cena: 1190 Kč
Končí za: 11 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas