Mage knight, nebo něco jiného

Ahoj všem, chtěl bych okusit nějakou dobrodružnou výpravnou hru, ve které by byl veliký důraz na příběh a už ne tak veliký na levelování (nebráním se mu však). Věc se má prostě tak, že jsem s přítelkyní ještě žádnou rpg deskovku nehrál a chtěl bych to zkusit. Jako první mě napadl Mage knight, který vypadá hodně dobře. Pravidel se nebojím, jen té ceny trochu ano. Poté jsem koukal i na jiné hry a zaujal mě ještě Andor, který se mi líbí právě čistokrevným příběhovým pojetím, jenže tam se bojím znovuhratelnosti, jelikož nemá ani jeden scénář (legendu) kompetitivní... nebo ještě nějaké jiné rady? Pokud možno buď jazykově nezávislé (což nepředpokládám u tohoto druhu her) nebo lokalizované. Předem díky moc
8.1.2014 10:43:54

Můj názor
Že 1397 hráčů hodnotí hru 10/10 ještě neznamená, že je opravdu tak dobrá. Za mě je potřeba vzít v potaz následující:

1) Jsem ameritrasher. Mám rád atmosféru, mám rád náhodu. A myslím, že tohle matewr tak trochu hledá.

2) Není tajemstvím, že Vláďa Chvátil bezostyšně vykrádá / nechává se inspirovat PC hrami (zvolte termín, který preferujete - mě osobně je to fuk). A tohle měli být Heroes. Na těch jsem odkojený. Utekla mi jen jednička. PC hra MÁ atmosféru, snaží se mít i příběh. Takže jsem čekal podobný zážitek na herním stole a to se prostě nestalo.

3) I v HOMAM hraje svou roli náhoda. Jednotky mají rozsah zranění, stejně jako kouzla. Někdy se podaří, někdy ne. Tohle mělo být v deskovce taky. Nicméně díky vrozené nenávisti autora k čemukoliv náhodnému se tomu snažil vyhnout. A namísto toho.... Je to ještě více o náhodě, něž kdyby sílu útoku do jisté míry ovlivnil hod kostkou. Protože to je deckbuilding. Vžijte se do situace. Stojím na louce, v dáli vidím vesnici, kterou okupuje ork. Musím ho zabít, osvobodit vesničany a teprve pak vyleze kovář z úkrytu a třeba mi opraví zbraně. Ale ouha. Mám jen útočné karty. Sakra. No nic. Tu jednu slabou pohybovou zahraji jako movement, zbylé útočné prostě odhodím "na štorc", abych tam došel. Druhé kolo: dobírám si karty. Jelikož jsem útočné v balíčku již měl a odhodil jsem je, stojím před rozzuřeným orkem a došly mi..... KURVAFIXDOPRDELEPRÁCE! Samozřejmě jen pohybové. Takže ho nezkrouhnu. Nemám čím. Končím kolo.
Áááááááá Franto tys měl štěstí. Nejdřív pohyb, teď ti došel útok, takže jsi do té vesnice došel. Smůla. Moje. (Vím, že jakmile pasuju, mají ostatní jen kolo na dohrání, ale to je slabá útěcha - oni pořád mají kolo k dobru. A jak víme, euro hry chyby/neperfektně zahrané tahy tvrdě trestají. Mnohdy se stane, že jedna chyba a už nelze vyhrát - leda by soupeř udělal taky nějaký fatální omyl.)
Tohle je větší náhoda, než kdybych měl nadefinovaný útok (střílím od pasu) 10 + 1K6 (matewr ví, protože princip DrD). S tím, že bych si dokupoval vybavení, měl požehnání, prokletí atp.

4) Je to tvrdé euro. Lidi jen čučí do karet a procesují, jak to co nejlépe zahrát. Pokud tu hru a její fest komplexní pravidla chcete zvládnout, tak není čas na vtípky. Musíte přemýšlet. Protože pokud nebudete v tahu soupeře tvrdě myšlenkovat, dostanete se k tomu až ve svém tahu a zdržujete.
Když jsem se nechal ukecat podruhé, hráli jsme jen ve třech, základní scénář a trvalo ČTYŘICET MINUT, než jsem se dostal na tah!!! ČTYŘICET MINUT. Slovy ČTYŘICET MINUT!!!!

Budu-li matewr chtít hard euro, nechť si koupí Terra Mystica, Trajan, nebo Bora Bora. Těmto hrám euro sluší. MK ne! Ten má být atmosférický, zábavný, svižný.

5) Nejsem odpůrcem euro her. Mám jich více, než AT (viz. můj seznam tady na ZH). Není to o tom, že bych nepochopil pravidla hry. Ale tohle prostě euro být nemělo. Je to velké zklamání.
Dovolím si příměr: umíte si představit HOMAM jako RTS? Ne? Stejně tak si já neumím představit MK jako euro. Bohužel se stalo.

Sorry za špatný sloh a případné chyby. Mám naspěch, tak potím jen myšlenky a ne umělecké dílo :)

9.2.2014 23:41:48

názor
Kdo nemá nebo nechce zapojit fantazii, ten si MK neužije. Hra nedělá všechno za hráče, příběh je jenom nastíněný a co si k němu kdo představí navíc, je už na něm... Dřepí tam ork a řve na kováře, fajn. Hráč může buď nadávat, že je to na hovno, že nemá karty a co to je za systém, nebo si přestavit, že je vysílený a proto do toho nejde. Nebo že je z něho připosraný a sbírá odvahu. Cokoliv, je to na něm. MK není "přesná" nalajnovaná hra.
Jestli se hraje s lidma, kteří trpí AP a špekulujou, jak nejlíp kombinaci zahrát, zdržuje to. Už jsem se naučil toto nedělat. Spočítám to jen zhruba a jdu do toho - že mě sejmou? No tak kura co? Neměl jsem na to, tak mám po prdeli a jdu si lízat rány. Je to hra ne? Proč bych měl jak magor 40 minut uvažovat, abych náhodou nepřišel k jednomu zranění? Můžu čekat na správné karty, můžu vařit mozek, jestli mi náhodou někde nechybí 1 útok ale co z toho? Tohle by mě nebavilo. Když si myslím, že na to mám, a mám na to zhruba karty, skočím na orka, drapnu ho za kule a uvidím. Že to nevyšlo? Tak mě vyliská a vesnice bude žít ve strachu o trochu dýl...

10.2.2014 09:14:11 | Upraveno autorem (porovnej)

meah
Nechápem, prečo mu vysvetľuješ, že on je zlý, keď sa mu hra nepáči. Tak sa mu nepáči, no a? Každý sme iní - on sa len pokúsil napísať, v čom je jeho problém a prečo sa jemu ta hra nepáči, aby sa náhodou nestalo, že podobne rozmýšľa matewr84 a potom by bol sklamaný.

10.2.2014 09:25:51

ludomyl
Dyť to má ve jméně...:) Neee, asi to vyznělo, jak píšeš, ale to jsem nechtěl. Jsem se nějak rozohnil, smáznu to.

10.2.2014 09:37:05

Díky
Teď nemám moc času psát něco delšího. Ale rozhodně za prvé děkuji za názory a to všem... podle mě meah nepíše nic špatného, jen píše svůj názor... pořádně si prostuduju vaše příspěvky, a napíšu co očekávám já :-)

10.2.2014 09:44:16

PS:
6) Hra je podle mého názorů táhlá a vleče se i když lidé neprocesují.

7) Padlo tady, že se často prodává v bazaru. To je také určité znamení. Když je tak super (viz. bod 1), proč si ji lidé nenechávají.

A poznámka pro meah: tvůj původní příspěvek mne nijak neurazil. Mám svůj názor, ty s ním nesouhlasíš, je to OK. Sám za sebe můžu říct, že je pro mě lepší kvalitní hra, kterou nevyhraju, než nekvalitní partie, kde zvítězím. Ale pořád chci vyhrát. Kdybych nechtěl, tak proč k té deskovce sedám? A proto já nemohu souhlasit s tím, že u MK osekáš přemýšlení. Je to euro a tam prostě musíš hledat optimální tah. Kdo to nedělá, nevyhraje. Naopak tvůj přístup, že to nějak naplánuješ a buď to vyjde nebo ne je typický AT. A kdyby to tak bylo, je MK super hra.

10.2.2014 10:34:55

meah, špatňák a spol :)
Meah: to je len vec hráča a postoju ku hre. Niekto si chce hru zahrať a užiť (to sú väčšinou ameritrash hry) a niekto chce vyhrať a mať všetko pod kontrolou (to sú väčšinou euro hry). Ja vo väčšej miere súhlasím so špatňákom. Hra je naozaj vláčná, a tá absencia kockovej náhody je fakt veľké mínus. Na druhej strane, deckbuilding je taký, a celkovo CDG hry. Náhoda v podobe ťahania kariet vie byť nepríjemná. Hra sa tvári, že hráč môže robiť čokoľvek vo svojom ťahu, ale viac menej všetky tie možnosti sú PRUDKO ovplyvňované kartami a preto možnosti, ktoré poskytuje je treba neustále optimalizovať a optimalizovať. Na € hru je to OK, ale na AT hru to je mozgový a časový zabijak. Ja mám rád dlhé epické hry. Ale MK atribúty príbehovosti nemá, má nesmierne veľa optimalizovania z toho čo si človek potiahne a aj preto tá hra u nás šla z domu. Radšej si dáme Earth Reborn ak chceme niečo atmosferické/dlhšie, alebo vytiahneme Puerto rico a podobné kravinky, ak chceme niečo € a rýchlešie, neatmosferické.

10.2.2014 11:26:08 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Naprosto chápu postoje všech, zkusím napsat svojí představu hry kterou bych chtěl.

1)Ve hře by šlo o PŘÍBĚH, ten však nemusí být nalinkovaný (typem pan x má rád paní y zachraň pána z) stačí jen nastínění, ale tak, aby to na tom stálo, aby mě nerušili jiné prvky. Dám příklad: Potřebuju získat bájný artefakt, který se nalézá kdesi v hustém nepropustném lese (kravina, já vím) a tak jdu se svou figurkou zjišťovat, kde by se mohl nalézat, na určitých místech najdu správné indicie, tato místa však nejsou náhodně vybrána, ale spíše určena dedukcí, která je však přirozená, taková vrozená.

2)Příběh by měl být jen jakási šablona na kterou bych si mohl kreslit vlastní detaily, jaksi si utvářet dobrodrušství ve vlastní hlavě (něco jako když čtete, nebo hrajete drd) prostě rád bych se ponořil dovnitř, do hloubky. Musel by však být variabilní, neustále jiný, i když šablona by zůstávala stejná.

3) Nechci přemýšlet, jak ušetřit pohyb, jak vyhrát, jak využít pátou výjimku ze šestého přídavného pravidla... chci jednoduchost nad kterou mám však kontrolu a mohu vyhrát, díky vlastní snaze a dovednostem.

4)Když dohraju hru... chci na tu partii ještě dlouho vzpomínat, zažít zážitky...

5) Chci pospolitou hru, kde mechanismy tvoří celek a nejsou jaksi oddělené (podobně jako je to u her od Vlaady Chvátila, což je moje největší obava, například u Galaxy Truckera, nebo Vládců podzemí...)

Z toho vyplývá že se nejvíce asi bojím přílišné analytičnosti (jak často píšete), té rozvláčnosti, a zbytečných mechanismů a pravidel.... Vlaada mě dostane... a to vždy, ale u jeho her se cítím jako jakási loutka, která je testována na herní mechanismy...

Nakonec bych napsal, že začínám dost přemýšlet o nějaké příběhové hře bez lokalizace, poněvadž mým požadavkům asi nic vyhovovat nebude (možná Andor, ale ten není znovuhratelný)

10.2.2014 16:25:42 | Upraveno autorem (porovnej)

.
V takovém případě se zkus podívat na Betrayal at House on the Hill nebo na Mansions of Madness. Ani z jednoho jsem nebyl unesený, ale:

* lehká pravidla
* důraz na příběh (i když u Mansions je to trochu předvídatelné)
* nebude to v CZ
* znovuhratelnost je u Mansions diskutabilní, Betrayal má variabilní hrací plán, takže tam to asi tak kruté nebude

Mansions of Madness - taky se mi nelíbilo pro svou přílišnou komplexnost, ale je tam x postav se svými vlastními příběhy a do toho vyšetřují pokaždé jinou vraždu. Ten vlastní příběh je zde dotažen k dokonalosti, protože jím nejsi jen ovlivněn, ale přímo určuješ, jak se bude vyvíjet. Když se nebudeš snažit, rozpadne se ti třeba vztah dcera otec, ale výhru nahoníš jinak. Bude z tebe tedy sociálně zoufalá troska, která vyřešila vraždu. Nebo budeš mít perfektně klapající vztah, ale v práci budeš looser. Případně něco z obého.
Ale je to fakt náročná hra.

Andor nedoporučuji. Pochybuji o znovuhratelnosti. A hlavně mi připadne na palici, že království zaplaví monstra a čím víc je vraždím, tím hůř se mi vede. Hráli jsme 3 mise a cílem bylo "hlavně ty monstra nezabíjejte proboha". WTF?

A pak samozřejmě jakýkoliv dungeon crawl. Klidně i Descent. Protože ten bude přesně takový, jaký si ho uděláte. Přeci jen jde o zjednodušený DrD a ten taky závisí na lidech.
Kamarád udělal skvělý příběh i z hraní Chaos in the Old World.

Přítelkyni se líbilo i tohle World of Warcraft: Desková hra Ale těžko říct. Zatím jsme se k ní dostali jen jednou.

10.2.2014 16:46:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Prodej MK
Jen dodám, že důvodem prodeje Mage Knighta bývá, že hráči přesedlají z české verze na anglickou, protože si chtějí koupit rozšíření, která mají v čj nejistou budoucnost. Jinak já ti můžu Mage Knighta jedině doporučit, i když nesplňuje vše, co chceš (když by ses na to koukal, jako na hru mimo tvé požadavky ke koupi někdy v budoucnu, doporučuji alespoň s někým vyzkoušet, tak si uděláš obrázek nejlíp).

10.2.2014 18:23:38

Andor
Musím se Andoru zastat. Od třetí legendy je dle mého názoru variabilita slušná. Na plánu se mění potvory, tajemné mlhy, rozmístění runových kamenů či léčivých bylin nebo úkoly hrdinů. Bonusové legendy jsou na světě už 4 přeložené takže rozhodně to nějakou dobu vydrží. Každou úspěšnou legendou se posunuješ v příběhu dál. Narozdíl od MK kde mě osobně naprosto scházela motivace ke hrání právě proto, že tě dohrání jakéhokoliv scénáře příběhově nikam neposune. Každou hru začínáš opět do stejného světa. Tím myslím příběh, jinak je toho v MK co dělat až až a nechci nijak snižovat jeho kvality, co se týče herních mechanismů. U nás však šel z domu poměrně rychle. Dobytí města jako cíl hry mě zkrátka neuspokojilo. A ještě k zabíjení potvor v Andoru. Je pravda, že si musíš vybírat, které sejmout a které ne, protože čas legendy neúprosně utíká a pobít vechny potvory prostě není čas. Na tom stojí jeho herní mechanismus, který spočívá právě i v těchto rozhodnutích. To zaručuje každou hru napínavou do posledních okamžíků. Proto bych Andor ještě úplně nezavrhoval ;-)

10.2.2014 19:37:16

re: stOKYi
"Niekto si chce hru zahrať a užiť (to sú väčšinou ameritrash hry) a niekto chce vyhrať a mať všetko pod kontrolou (to sú väčšinou euro hry)."

a pak jsou tací, kteří si chtějí hru zahrát, užít, vyhrát a mít všechno pod kontrolou! :)

10.2.2014 19:54:04

Richmond:
Přesně tak, tyhle věci se nevylučují...

10.2.2014 20:48:36

ruy

..a nakoniec
..su taki co nevedia co chcu :)

10.2.2014 20:58:16

Flying frog
zkus se podivat na Fortune and Glory a potom Eldritch Horror. Prijemne prekvapil, je svizny a zabavny a verim, ze atmosferu si clovek dokresli.

Osobne bych doporucil Android, ale to uz je mozna za hranou a ten pribeh je porad stejny, jen se jinak vyviji. :-)

Jinak potrvrzuji co se tu pise o MK. Atmosferu z toho necitim temer zadnou, hodne to bohuzel trpi na karty a jak psali kluci, pohnu se za utok, protoze jinak bych nic v kole neudelal a pak nemam cim utocit. Na to co hra nabizi je to moc dlouhe. Hre jsem dal asi 2 nebo 3 sance a bohuzel pokazde zklamani. Navic na konci zaverecne hodnoceni hry dostan x bohu za to, ze jsi prolezl nejvice kobek apod. mi prislo jako uplny zabijak. V prubehu hry za to jsi odmenovan a pak jeste na konci dostanes extra body, protoze jsi ueber killer, nejak mi toto nesedi bohuzel.

10.2.2014 21:16:51 | Upraveno autorem (porovnej)

ruy
Ano a to jsem také já :-D Fortune and Glory jsem viděl, moc hodů kostkama, moc velká náhoda, navíc tématem se mi moc nelíbí :-)

10.2.2014 21:20:48

Richmond
no dobre dobre, tretiu kategóriu som zabudol zaradiť, ale asi preto, že sa mi nehodila do textu :D

11.2.2014 08:24:11

matewr84
Podle bodů, cos psal níž, tak přestože mám MK rád, asi bych ti ho nakonec nedoporučil, protože nesplňuje minimálně body 1 a 3. Mně to třeba tak, jak to Vlaada vytvořil, vyhovuje, ostatním zase ne, protože ta hra je taková... jiná. Mám rád kontrolu nad vším (např. Space Empires 4X), ale taky si chci hru pořádně užít, zapojit fantazii a nebát se riskovat, ale tím se semtam vědomě oberu o možnost vyhrát (např. MK). No co ale, furt je to hra a hrát s tím, že musím za každou cenu vyhrát mě nějak nebere. Kamarád to u Galacticy trefně zhodnotil slovy - hraješ to jak kokot:)

11.2.2014 09:29:06

...
Moc mě pobavil Špatňákův popis průběhy hry a zoufalství u MK. :))) Už proto, že odráží i s moji zkušenost.
Ta hra mě prostě "zradila". Tváří se, že má člověk kontrolu a spoustu variant, ale během pár her jsem zjistil, že ani náhodou. Vše kontrolují karty a většinu všech těch jednotek, kouzel a artefaktů jsem nikdy ani neviděl. Takže MK se doma moc neohřála.
To mám radši hry jako Dungeonquest (nejspíš nic pro matewr84), kde dopředu vím, že nerozhoduji skoro o ničem, ale je to čistokrevné dobrodružství a skvěle se bavím.

Andoru bych se taky zastal a to kvůli příběhu, který si po pár měsících klidně prožiju znovu. Ale ne každý to tak má.

28.2.2014 13:24:16

Enzo, Špatňák
Ahoj, přidám se k Enzovi. Mám moc rád fantasy hry, Heroes M&M na počítači jsem miloval. Mage Knight se mi jako desková varianta Heroesů moc líbila, zpočátku jsem hrál minimálně 1-2x týdně a bavilo mě to.
Dnes jsem si znovu přečetl Špatňákův zábavně pojatý příspěvek, a musím rovněž souhlasit. Neříkám, že Mage Knight je špatná hra, ale snaha eliminovat náhodu hře i podle mě uškodila. Člověk musí nad kartami moc dumat a místo plynulé hry se občas partie mění v složité počítání hodné studentů MatFyzu. Tím že je hra většinou velmi dlouhá (i solo hraju 2-3 hodiny), mě trošku odrazuje a když mám v týdnu večer chuť zahrát si po únavném dnu v práci nějakou hru, většinou MK přeskočím a sáhnu po karetním Pánu prstenů nebo po jiné jednoduché hře. Poslední dobou mě takhle večer vyhovuje kombinace Dungeons & Dragons Castle Ravenloft a Wrath of Ashardalon, které jsem smíchal dohromady. V těhle hrách je sice více náhody, ale výhodou je, že člověk nemusí moc přemýšlet, hra odsýpá rychle a i když se nezadaří, člověk stihne zahrát během večera i dvě dobrodružství. Hraní je přitom variabilní, ve hře jse spousta různorodých monster, karet setkání i pokladů, na výběr mám při spojení obou her 10 hrdinů a každá hra je tak jiná (i díky štěstí či smůle na kostku :-)). Hra má hezké figurky a některé scénáře jsou nastaveny docela zajímavě, není to vždy jen o tom - dojdi do té a té místnosti a zab toho a toho bosse.
Komu nevadí náhoda (kostka k20, náhodné dobírání všech druhů karet i dílů podzemí) a komu nevadí absence levelování postavy (ve hře jsou jen dva levely), tak si s ní báječně vyhraje :-)
A MK? Na rozdíl od Špatňáka je úplně nezavrhuji(pořídil jsem k němu i rozšíření), ale trochu jsem svůj přístup postupem času přehodnotil a MK si dnes zahraju spíš občasně.

28.2.2014 14:35:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Architekti Západního království: Sběratelská krabi
Architekti Západního království: Sběratelská krabi
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas