Jak přesvědčit hráče počítačových her ke hraní deskovek?

Počítačové a konzolové hry jsem hrál intenzivně skoro 28 let. Jelikož mi už po tolika letech neměly co nabídnout, přešel jsem před pár měsíci na hry deskové. Našel jsem si už pár spoluhráčů, ale bohužel se nescházíme tak často, jak bych si přál. Proto se snažím přesvědčit i pár starých přátel, aby si se mnou něco zahráli. Bohužel jsou to všichni čistě bez vyjímky hráči počítačových her, kteří z deskovek nejspíš naposledy hráli Člověče, nezlob se. Znáte nějaké fígle, jak na hraní deskovek nalákat někoho, kdo se o ně vůbec nezajímá?
10.9.2017 09:19:38

kren
Mne už se povedlo najít za spoluhráče dva skvělé lidi, ale jak už jsem psal, bohužel se nescházíme tak často, jak bych si přál. Já vím, že by asi nebyl problém najít si i nějaké další spoluhráče, ale byl bych radši, kdyby se mi povedlo konvertovat některého z mých přátel. Přeci jenom ty lidi už mnoho let znám. Vím, jak reagují, když se daří a když se nedaří. Vím, co je baví a nebaví. Vím, kolik toho snesou než se rozčílí. Vím, co je rozesměje. Už jsme toho spolu hodně zažili. Proto bych rád trávil svůj volný čas s nimi. Jenže jak píšeš, nemůžu nikoho nutit dělat něco, co se mu nechce. Teda můžu, ale bohužel je to tak nějak nelegální.

Mně je jasné, že mi stejně nakonec nezbyde nic jinýho než si najít ještě nějaké další spoluhráče. Jenže mám trošku obavu, že když se mi povedlo najít super lidi poprvé, nemusí se to znovu tak dobře podařit. Proto bych to chtěl nejprve zkusit s lidmi, které znám.

11.9.2017 11:00:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Záběr mých kamarádů se omezuje prakticky jen na závodní hry, NHL a FIFU a střílečky. Občas nějaké akční RPG, kterému by se hráč starších kousků jako Fallout 1,2 a Baldur's Gate nejspíš vysmál. Adventury jsou pro ně nadávka a strategie přinejmenším cizí slovo. Věř mi, že euro by na 99% nehrál nikdo z nich.

11.9.2017 11:10:24

indi vindi
Kamarát hrával na PC naposledy hádam Spellcross spolu s Knight and merchants. Ja som mu rozbalil Earth Reborn, šupol som mu tam asi hodinu pravidiel naraz a bavilo ho to. Potom som na neho vyblafol starcraft, runewars (s tým mal trochu problém) a iné komplexné veci a no problem. Dá sa povedať, že nikdy nič jednoduhšie hádam ani nikdy nehral. OK, 7 bere raz s nami drvil.

Potom mám aj dva prípady kamarátov, kedy som ich do hry dostal cez eclipse. Tak ich to chytilo, že teraz je to ich najobľúbenejšia hra. Z odstupom času mi jeden povedal, že dobre že som naňho išiel cez Eclipse, lebo by sa ku hrám neskôr už asi ani nedostal.

Čiže ono je to podľa mňa dosť individuálne, kto komu udrie na tú správnu strunu.

11.9.2017 11:42:37 | Upraveno autorem (porovnej)

MattRicks
Přijde mi, že vyvozuješ hrušky z jablek. "Na PC hrajou FPSka a proto je nebude eurovka." Já taky poslouchám death metal a nehraju jen horrorový a krvelačný hry, když už to mám takhle přehánět :) S kámošema, který roky hráli LoLko jsem k mýmu velikýmu překvapení zkusil zahrát Viticulture (eurovka o pěstování vína, wtf nejnudnější téma ever!) a mělo to neskutečnej úspěch. Popravdě řečeno jsem zpočátku byl eurovkám taky hodně skeptickej, ale zjistil jsem, že mrskání kostkama mi taky nevyhovuje každej den. Ale už se dostáváme k šílenýmu offtopicu a btw z toho co tu píšeš, bych se skoro na konvertování těchto tvých přátel vykašlal, protože to působí dost marně :D

11.9.2017 12:06:41

..
Jako jo. Já hraju deskovky, protože mě baví. K tomuhle závěru jsem došel relativně nedávno. Ale důležité je, že jsem se k němu propracoval sám. Mám vrozenou nedůvěru v cokoliv, co mi chce někdo vnutit nebo mi ukázat, jak je to super. Přiznám se, že mě ani nepadlo konvertovat stávající přátele, ale prostě jsem si našel nové, takové, které baví stejný koníček jako mě. I když uznávám, je to kámen úrazu, ale měl jsem štěstí

11.9.2017 12:27:21

ruy

..odpalit motherboard
..mohlo by zabrat ne?

11.9.2017 14:49:15

pf
No je to těžký... každému se líbí něco jiného, to mají lidi pravdu, někoho baví jednoduché hry, někoho RPG, někoho složitější eurovky.. Těžko se to odhadne co tvoje kamarády zaujme, i když je baví akce a sport, neznamená, že je nebude bavit vymýšlet plán jak vybudovat pořádné impérium v nějaké strategii :)
Ale pořád je asi větší šance se trefit s hrama v jejich žánru, jen jak nad tím přemýšlím co tu zaznělo, že radši moc nehledat předělávky PC her ale najít spíš ty nejlepší v kategorii, ale originál deskové.. ty předělávky často nejsou domyšlené jak se snaží spojit jak hru, tak tam za každou cenu narvat něco z tématu (ale jsou vyjímky samozřejmě :)

11.9.2017 15:22:12

Summoner Wars
Mě určitě fungovaly Summoneři.. neni to drahá hra, dají se dokupovat národy. Vysvětlit se dají celkem rychle a mechanika co se týče spotřeby many a vyvolávání jednotek je pecka.. navíc co se týče bojiště dá se celkem hezky představit co se kde děje a jak asi někdo na někoho sesílá nějaký srašný kouzla. Pro získání jednoho pařana za druhým jde o zajímavej pokus... v další fázi jsem využíval hry pro více hráčů (např. mafia city)

23.9.2017 09:31:07

Resident Evil 2 - The Board Game
Myslím, že tohle by mělo přesvědčit každého fandu PC her a když ne ona tak co třeba Fallout? Vydání ještě chvilku potrvá, ale argumenty jsou to mocné.

26.9.2017 15:54:51

Ups, toto políčko vypadá dost prázdně... Vyplníš tam, prosím, požadovaný údaj?
Proč bys chtěl lákat lidi na něco, co je nezajímá? (Pokud z toho nemáš přímý zisk)

Krom toho že jsou to "hry", tak nemají nic společného, možná kdysi dávno v dobách zašlé slávy měly, ale už ne. Fotbal je taky hra a je super a baví miliony lidí, ale jsem rád že mi ji nikdo necpe. A když potkám v tramvaji sparťany co akorát vyřvávaj jak je sparta super a cpou mi fotbal horem dolem, tak mám jen chuť jim ublížit a od fotbalu mě to vzdaluje dál a dál. Nedělej něco podobného svým kamarádům.
Pokud zájem mají, tak se ti ozvou nebo zareagují kladně na tvou nabídku si něco zahrát, pokud ne, smůla.

Pokud přece jen chceš, tak je zkus "donutit" konzumovat alkohol či jiné jedy a pak vytáhnout shadow huntery, bang, exploding kittens nebo něco podobně rychlého a jednoduchého kde není problém udržet pozornost, není třeba sledovat spoustu věcí co se dějou a kde budou mít pocit že opravdu něco celou dobu dělají. Minimálně podle toho uvidíš.

27.9.2017 11:36:30

mindlesSheep
Možná proto, že chceš víc spoluhráčů? Občas člověk neví, že je něco dobré, dokud mu to neukážeš. Druhak je tu pocit, že někomu blízkému ukážeš něco, co máš sám rád. Přirovnal bych to k tomu, když někoho přemlouváš, aby se s tebou podíval na tvůj oblíbený film, přestože on sám nechce (protože je vůči němu nějak zaujatý). A když se na něj společně konečně podíváte, a jemu se líbí, je to skvělý pocit. Asi to tak ale nemá každý a pro někoho vážně asi jen existuje "když z toho nejsou peníze, je to úplně jedno".

Sám jsem se o deskovky nezajímal od dětství (kdy jsme hráli Monopoly, Labyrint apod.) a dostal se k nim až před pár lety. Běžně jsem se označoval za PC/konzolového hráče. Ačkoliv to může znít divně, zahrát si najednou deskovku je poměrně těžký krok, je to nezvyk. Protože to má člověk spojené s dětstvím, hračkami apod. Je tam asi podobné stigma, jako když si "nehráč" představuje PC hráče: umaštění obtloustlí nerdi bez sociální interakce. Je to prostě "ta jiná divná parta, do které nevidíš, ale máš o ní mlhavé představy a hlavně spoustu předsudků".

Mně stačila jediná hra Eldritch Horror, abych se do toho dostal. Ta jedna hra mě tak vzala, že jsem se o deskovky začal zajímat, koupil si Zaklínače (aby tam bylo nějaké pojítko) a už jsem se vezl. Podobně se takhle otočilo několik mých dalších kamarádů a dnes se nad deskovkami scházíme. A zatímco si stále rád zahraju třeba na PS4, vášeň se přesunula k deskovkám.

27.9.2017 13:21:26

...
Když to tak pročítám, docela souhlasím s mindlesSheep. I kdybys nakonec mermomocí dotáhl někoho, kdo nechce mít s deskovkou co dočinění, ke stolu, nebude to příjemný ani pro jednu zúčastněnou stranu, i kdyby ta hra nakrásně dotyčnému sedla. Když se do něčeho pouštíš s nechutí, jen abys vyhověl úpěnlivé prosbě někoho jiného, ten blok ti většinou stejně nedovolí to objektivně zhodnotit.
Osobně tedy nemám v okolí žádné zapálené PC hráče, i když manžel kdysi prý nějaké ty hry docela jel, a i teď sem tam něco vyzkouší, takže těžko posoudím, jak se věci mají u nich, ale zatím jsem nezažila z celého okruhu svých přátel a známých jediného, který by při našem občasném zapáleném vyprávění o té či oné hře či herním zážitku neprojevil aspoň minimální zájem. Při tom, co všechno člověk může v dnešních deskovkách zažít, bych se i docela divila, kdyby tímto dosud nedotčený člověk neprojevil aspoň špetku zvědavosti, když slyší podobná vyprávění. Samozřejmě taky záleží na vypravěči, někdo je schopný lidi svým nadšením nakazit, i když vypráví o naprosté banalitě :) A odsud už je jen krůček k nenásilnému prohození věty "Hele, když si to chceš vyzkoušet taky, já to příště vezmu a můžem dát partičku."
Pokud však dotyčná osoba nad tvým rozohněným vyprávěním opravdu jen protáčí panenky a absolutně jí to nezajímá, fakt bych ji to necpala. Můžeš pootevřít závěs neznalosti, ale vstoupit za něj by člověk měl jen z vlastního přání :)
Samozřejmě, i když takhle někoho zlanaříš, každý člověk má jiné dispozice, a ačkoliv dost lidí skousne něco jednoduššího, pokročilejší, či prostě jen časově náročnější hry už nejsou pro každého. Nebo si třeba oblíbí nějakou hru či pár her, stačí mu to, a nechce se každý týden/dva dostávat do nové, kterou si chceš vyzkoušet. My jsme proto našli pokročilejší spoluhráče různě přes zdejší stránky, či nějakou herní skupinu/kroužek. Nevidím nic špatného na tom si rozšířit okruh starých kamarádů o kamarády nové. Stejně status "nový" časem odpadne, a budeš jejich charakter znát stejně dobře, jako těch starých :)

27.9.2017 16:07:11

Ups, toto políčko vypadá dost prázdně... Vyplníš tam, prosím, požadovaný údaj?
>Asi to tak ale nemá každý a pro někoho vážně asi jen existuje "když z toho nejsou peníze, je to úplně jedno".

Krásné rýpnutí. 2/10. Takže stručně:
1) Jakákoliv! forma nátlaku nemá v přistupu k zábavě a trávení volného času co dělat. Nejlepší a nejúčinnější cesta jak někomu cokoliv znechutit je prostý nátlak. Ten co propaguješ ty.
2) Když už někoho zlanaříš, tak mu předvěď pořádnou hru kde ukážeš jak jsou deskovky cool, ne zaklínače ;)

Jinak má anyanka má naprostou pravdu.

29.9.2017 11:25:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Věř mi, že euro by na 99% nehrál nikdo z nich.
Já na konzolích hraju akční hry, tam strategie ani pořádně nejsou. A ani před tím na pc jsem je nehrál, byť má herní historie začíná už na zx cpectru a to jsou desítky let. Deskovky jsem začal hrát nedávno (předtím v dětství dostihy) a s eurem (jestli ten pojem dobře chápu, tak hry bez příběhu a s malým podílem náhody, běžně abstraktní) nemám žádný problém. Třeba hive, doba kamenná, vysoké napětí, carcassone, minutové říše, summoner wars, star realms, settlers - to jsou naše oblíbené hry. Naopak Andor řízený scénářem mě velmi zklamal, ten už nechci ani vidět.

1.10.2017 20:42:03 | Upraveno autorem (porovnej)

mindlesSheep
1) Není nátlak jako nátlak. Kamarád mi řekl, že přinese deskovku. Věděl jsem, že to bude něco složitějšího, nikdy jsem nic takového nehrál. Nechtěl jsem se ztrapnit a trochu se toho bál. Na druhou stranu jsem si ale návštěvě nedovolil říci, že nechci. Byl to nátlak? Vlastně trochu ano. Nic se ale neznechutilo mně ani mé přítelkyni. Naopak jsme si Eldritch opravdu užili a od té doby se deskovkám věnuji opravdu vydatně. Pokud na to koukáš takhle, tak jsem za to znechucení opravdu rád :).

2) Sám jsem na deskovky nikdy nelanařil Zaklínačem, i když si nemyslím, že je to špatná hra. Většinou používám třeba Mystérium, které zatím nikdy nezklamalo.

1.10.2017 23:12:50

trochu ot
trochu je to už mimo, za mě k tomu nátlaku:
vždycky, když někomu chci nabídnout deskovky, tak mu prostě nejdřív řeknu, že se věnuju hraní deskovek a navážu na to konverzaci. Podle toho, jak na ní reaguje, tak pak mu buď nabídnu, že by si mohl jít někdy zahrát, nebo pokud ho to viditelně nezajímá, tak prostě konverzaci převedem někam jinam a už to neřešíme.

1.10.2017 23:18:22

Jak najít spoluhráče?
Já hraju deskovky tak tři čtvrtě roku a jsou lepší než Pc. Bohužel nemám žádné spoluhráče a ani neznám způsob jek je najít. V mé třídě nikoho deskovky moc neberou. Neznáte nějaký způsob jak je najít?

29.10.2017 16:07:44

simik2016
v Praze to nebude zas tak těžké - zkus si najít herny na:
http://hrajeme.cz/poradna/kde-hrat-herni-kluby-a-herny/

případně tady na Zatrolenkách přes:
http://www.zatrolene-hry.cz/kluby-a-hraci/ (kde si vyfiltruješ kluby v Praze), nebo ve vlákně:
http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/hledam-e-spoluhrace-4/

29.10.2017 16:42:50

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne: 1. Hostince a katedrály - nová grafik
Carcassonne: 1. Hostince a katedrály - nová grafik
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas