Deskovky z číny

Máte někdo zkušenosti s nákupem her z číny? Myslím třeba Aliexpress...
Koukal jsem, že se tam dá za pěknou cenu sehnat komplet 7 dílů Dixitu, nebo třeba Dobble (akorát, že se to jmenuje Spot it) a další deskovky/karetky.

Zajímá mě hlavně, jestli je hodně vidět rozdíl, kdybych si chtěl koupit třeba jenom rozšíření.
21.4.2017 15:55:45

cena a kvalita her
Na aliexpresu deskovky nenakupuji, nicméně u vydání nových originálních her si začínám všímat nárustu ceny a zhoršení kvality komponent (například gramáž kartonu, karty atd.) což mě vadí asi nejvíce...

26.4.2017 16:56:18

BladeBrown
Tak nějak. Krom toho poslední dobou registuji jen předělávky a oprašování.

Nárust ceny nám, tipuju, bude vysvětlen, jako problém slabé koruny (e;

26.4.2017 17:00:10 | Upraveno autorem (porovnej)

sf
já tedy tomu rozumím jako koza petrželi, ale výrobní náklady nejsou všechny náklady, dokonce si myslím, že to jsou ty nejmenší náklady, ale jestli se pletu, tak mi dejte virtuální facku ať se proberu... pak ještě možnost, že výrobníma nákladama myslíš náklady jako celek, ale to bych s tou 100 asi nesouhlasil... nebo mi můžeš dokázat opak :-)

26.4.2017 17:07:29

výrobní cena
pojmy se kterými operuješ jsou zmatečné.
Co znamená "výrobní cena" 100 kč? je to cena za nákup licence? tisk? za dopravu? za překlad? za korekturu? playtesting? daně? clo? Grafiku? distribuci? Výroba hry ať už překladu nebo prototypu se skládá z mnoha fází. Když ani jednu z nich neodrbeš tak se částka nasčítá.
a kdo má ten "výnos"? autor? vydavatelství? lokalizátor? koncový prodejce? dopravní služba?





26.4.2017 17:14:44

Skyfire a kandelabr
Chlapci a neni to tim ze se na to kazdy divate z jinyho pohledu. Jeden z tuzemskyho distributora ktery nema jinom moznostvnez za vyrobu zaplatit cenu kterou si rekne vydavatel kde urcitevaz tak velky prostor pro marzi neni a druhy z pohledu prvovyrobce? Ten nejvetsi podil z toho nema ani prodejce ani autor ale asmodee cmon a podobni

26.4.2017 17:22:26

podstata celé OT diskuse je v tom, že Petr upozornil na něco nekalého...
Důležité totiž je si odpovědět na otázku, proč je fejk z číny levnější, a to je přeně ten důvod, který píše kandelabr, kren, petr a další ...

"šikovní výrobci" (někdo jim říká, zloději, vychcánci, tamnější fabrika) totiž peníze přerozdělují jinak, něž by se zasloužilo. Díky tomu, že nemusí platit autorovi, majiteli licence, testerům a všem dalším zúčastněným stranám, mohou si dovolit to prodávat levněji. Platí totiž právě jen tisk a lidi ve svém (zlodějském týmu), k tomu přičtou nějakou marži a pořád je to levnější než MOC, kterou zaplatí člověk, který je ochoten živit řetězec zúčastněných stran.

Tady tu nemorálku a vychcanost vidí snad úplně každý... Za sebe říkám děkuji pěkně, nechci - pokud hru chci, tak za ní zaplatím. Pochopitelně pokud možno co nejmíň, ale nikoho neojebu, protože by se mi taky nelíbilo, kdyby někdo jiný ojebal mě. Jedno pokorné přísloví říká: "Co sám rád nemáš, druhým nedělej."

Sorry za OT, víc bych se nerad vyjadřoval...

26.4.2017 17:38:19 | Upraveno autorem (porovnej)

shrnutí a díky
díky za přínosné příspěvky... nakonec tu je i něco mezi tím OT marastem o "pirátství"... :D

takže verdikt: cena za hru odpovídá kvalitě, souhlas?

k "pirátství": nemyslím si, že ve 100% případech jde o pirátství... jak tu někdo psal, může jít o čínského distributora her... to, že je to levnější než u nás znamená proto, že tam je prostě skoro všechno levnější... a taky si neúčtujou 150,- poštovný... to je stejný, jako kdyby si němec koupil hru z čech a někdo mu říkal "na krabici je Albi a ne Kosmas? co to je? určitě podporuješ nějaký piráty..." a to jen proto, že Albi je CZ distributor a v DE to prodává Kosmas...
... takže tak... :)

*EDIT* řádky níže bych měl smazat, ale potom by následující příspěvek nenavazoval, takže to tu nechám :D *EDIT*
a konkrétně v tomu Aliexpressu, tak třeba hra Spot it! je evidentně vykrádačka Dobble (a hanba zlodějům!), ale u toho Dixitu si nemyslím, že by to byl fake...

26.4.2017 17:46:03 | Upraveno autorem (porovnej)

;-)
Jen tak na okraj...

https://boardgamegeek.com/boardgame/63268/spot-it

"The game is sold as Spot it! in the USA and Dobble in Europe, with slight differences between the two editions."

To ale nemění nic na faktu, že to může být/je fejk... Ale jinak souhlas...

26.4.2017 17:50:45 | Upraveno autorem (porovnej)

... povědomost o práci vydavatele
Každý, kdo někdy nějak přičichl k tomu jakým způsobem se vydávají hry a má povědomí o tom, co to obnáší, nikdy nemůže argumentovat pouze výrobní cenou kartonu a divit se, proč taková hra stojí třeba 800,- kč.

Na jedné straně by hráči a kupující měli mít povědomí, že vydat hru není tak jednoduché a nestačí jen zajít do tiskárny a zadat tisk a měli by vědět, jak to chodí, jak napsal Kandelábr, o celém řetězci od playtestingu přes grafiky, eventuelní nákupy licence, překlady, korektury atd., atd. Na druhé straně zase ale vydavatelství nemůže zveřejňovat své know-how a každému vyslepičit, jaká je cenotvorba a náklady konkrétní hry, nehledě na to, že získat licenci k vydání nějaké hry je taky boj a ne jednoduchý a něco to stojí. Takže je to svým způsobem začarovaný kruh, ale pokud je člověk alespoň trošku inteligentní, tak to může pochopit sám.

26.4.2017 18:29:37

Vyzkouseno - reference
Tak abych mel vlastnimzkusenost tak jsem po tom co jsem na zaklade teto diskuze venoval cas objevovani aliexpressu tak jsem se rozhodl na vlastni kuzi vyzkouset zda to prijde / neprijde ? Bude to fake / nebude ? ,bude to dobra / zla kvalita.

Jako hru jse zvolil condottier od ffg

Schvalne jsem zvolil podle obrazku ciskou verzi od obchodu luck luck - dokonce je uvede i mezi verzema na bgg s vydavatelem nezmamim
Cena byla cca 9 €

Nice odkaz na fotky toho co mi prislo
http://paladin91.rajce.idnes.cz/Condottiere/

Shrnulo -
- Balicek prisel ani ne za dva tydny
- na krabici ani nikde v pravidlech nenajdete ani radek o tom kdo je vyrobce -> fake
- komponenty jsem odkontoloval s fotkami z bgg a vse je 100% shodne a i kvalita karet je velmi dobra -> kvalita OK

No je uz tedy na vas zda vam to moralka dovoli nebo ne. Ja schvalne volil hru ktera je jiz obtizne k sehnani ale co se tyce vysledneho produktu tak ten je v pomeru cena / vykon dobry.

16.5.2017 23:19:24

dělení koláče
Petr "Kretén" Murmak ve své přednášce poodhalil roušku, za kterou se krájí koláč nazvaný prodejní cena deskové hry. Možná, že když si to někteří přečtou/poslechnou, přestanou tady "plácat" nesmysly...

Pro názornost rozepisuji:
Řekněme, že prodejní cena hry je (pro jednoduchost) 1.000,- (to je ten pomyslný koláč):

▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ - 1.000 Kč (maloobchodní cena hry)
------------------------------------------------------------------------

▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ - 500 Kč (50%) pro obchodníka, který hru prodává koncovému zákazníkovi (marže, DPH, ...) (edit)

▒▒▒▒ - 200 Kč (20%) výrobní náklady

▒▒ - 100 Kč (10%) marže distributora

▒ - 50 Kč (5%) zisk pro autora

▒▒▒ - 150 Kč (15%) - z tohohle je třeba pokrýt vývoj, ilustrace, grafiku, testování, dopravu a ještě musí zbýt něco jako zisk pro vydavatele...

P.S.: Jednotlivé položky jsem lehce zaokrouhlil a pochopitelně se mohou případ od případu měnit, ale k vytvoření elementární představy by to mohlo stačit. Odhaduji, že podobný model by mohl platit více méně obecně (pochopitelně s drobnými obměnami).

4.7.2017 09:19:10 | Upraveno autorem (porovnej)

;-)
Ja teda nie som obchodník, ani nemôžem povedať, že by som mal nejaké zvláštne znalosti o obchode, ale tvrdiť, že 50% z koláča je marža pre obchodníka ktorý hru predáva koncovému zákazníkovi je čistý nezmysel!

4.7.2017 09:39:08

sprin
Myslím, že Petr docela obchodník je, a asi lze říct, že má nějaké zkušenosti s obchodem, takže nevidím tak zásadní problém v 50% marži. Sám jsem již měl možnost nakupovat přímo od distributora (a to si nedělám iluze, že obchody mají ještě jiné ceny) a sleva okolo 40% tam byla... Možná, že když jak říkáš "nemáš zvláštní znalosti o obchodě", by bylo záhodno mírnit se v takovýchto výrocích...

4.7.2017 09:46:42

Opýtaj sa
Opýtaj sa chalanov z Planety zo Svet-her z iHRYska a neviem ešte odkiaľ čo sú obchodníci ktorí predávajú koncovému zákazníkovi , či majú z predaja hry ktorá stojí tisíc pre seba päťsto!!! Asi sa ťa opýtajú , že čo si si šlehol :D

4.7.2017 09:54:58

opakuji
pouze jsem vypíchl informace z Petrovy přednášky, na mě útočit nemusíš... Nicméně pokud já jako civil jsem byl na klub schopen nakoupit se 40% slevou...

Myslím, že důležité je uvést, že do hry vstupují ještě tokové věci jako DPH (pro klid duše to tam doplním) a pod...

4.7.2017 09:57:37 | Upraveno autorem (porovnej)

..
Asi dost záleží, o jakou hru jde. U lokalizovaných her od českých vydavatelů bude marže vyšší. U her od FFG apod. bude asi zase dost nízká.

50% se zdá býti ale opravdu dost, proto se nedivím springbovi, že se diví. :)

4.7.2017 10:06:37

Marže obchodníka
Ono jde asi trochu i o to, že ta maloobchodní cena, je taková ta "natištěná na krabici", u svého oblíbeného deskoherního obchodníka už nenakupujete za cenu z hračkářství, ale o nějakých 10-15% méně a tam pak ta marže na nákup a držení věci na prodejně, než se prodá, dává smysl.

4.7.2017 10:09:23

Marže obchodníka je opravdu vysoká.
Vemte si, že Mindok nabízí celkem bežně zájmovým spolkům hry s 25% slevou. A nemyslím, že by prodělával.

Jinak by bylo možné dobré napsat, že Petr Mumrák je spolumajitel CGE (ne každý to musí vědět).
A mohu potvrdit, že ve své přednášce o 50% marži mluvil.

4.7.2017 10:47:10

děkuji
za doplnění.

Abychom byli přesní, mluvil o rozdílu v cenách, za kterou on prodává hru obchodníkovi a obchodník koncovému uživateli. "Marže" pro obchodníka pak bude část z tohoto rozdílu... Aby tě (jako mě) někdo nechytal za slovo...

4.7.2017 10:53:06

Ano, je to tak
co se třeba týká hračkářství, ty často nakupují přes mezi distributory.

Jasně, že online obchody nemají 500 Kč z každých 1000 Kč. Ale je to dáno i tím, že hru s doporučenou cenou 1000 Kč prodávají třeba za 850 Kč a ještě mají věrnostní systémy.

Ale to se bavíme o hrách, které si koupí přímo od někoho, kdo je tu vytiskne /třeba to CGE/.
Když vezmu, že třeba RexHry distribují hry pro Magot, také se určitě vezmou nějakou část, z těch 50%, které jsou jako "marže".

Takže je možná lepší říci, že 50% z ceny je pro distribuční řetězec a 50% pro výrobce, který to si rozdělí podle toho jak psal níže Pelly.

4.7.2017 11:04:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Marže
Ok, aby se debata pročistila. Taky o tom něco málo vím;)
Marže kterou mají obchody je běžně 30-35 procent. Pokud chceš prodávat v řetězcích, tak se připrav na 40-45. K tomu DPH v Česku je 21 procent, takže když si to sečteš, tak na 50 procentech v průměru jsi. Ono taky musíš počítat s tím, že skoro nikdo za DPC neprodává, obchody si sahají na marži a většinou jdou třeba 8-10 procent pod DPC. Co se týče nás, máme marži tak 20 procent shora, ale dost hrubou - pokud to někomu přijde nemorální, tak platíme lidí, kteří to překládají, lidí kteří to balí, lidí, kteří komunikují s obchody, sklady, ve kterých to leží, náklady na dopravu... No a jelikož děláme lokalizované hry, tak další část řetězce je vlastník licence (ten tím pokrývá náklady na vývoj, zisk autora...). A něco samozřejmě musí vydělat továrna. Pokud teda mám továrnu, vytisknu fake a prodám to přímo přes Ali, tak to skutečně můžu mít o čtvrtinu levněji. Ale to nic nemění na tom, že jsem zloděj. Jen pro ilustraci mluvil jsem s lidmi z DVGiochi, v Číně se prodalo přes milion pajclých Bangů a oni z toho nedostali ani euro. Soudit se nemá cenu, bo v Číně se na právo duševního vlastnictví moc nehraje...

4.7.2017 11:06:10

Dane a smrt
Stat si na DPH bere 21%.
To je z 1000Kc celych 174Kc. Takze z puvodnich 500Kc jako 50% marge zbyde jen 326Kc jako 32,6% marge.

A jak znamo tak typicky cesky uzivatel nekoupi nic co neni ve sleve. Takze vsude je treba mit puvodnich 1000Kc skrtnutych a prodavat za minimalne -10% tj. za 900Kc takze to uz jsme na 22,6%. K tomu nejake vernostni slevy, akce, bonusy atd. atd. A mozna 15% marge zbude!

A pak prijde znovu stat a po odecteni vydaju (zamestnanci, najem, energie) se zisk opet zdani jako zdaneni firmy.

A pak kdyz si chce zbohatlicky majitel firmy ty uzasne zisky vyplatit (z firmy ven aby si mohl koupit Ferrári), tak opet prijde stat a vyplatu napr. dividend zdani.

A kdyz si pak takto zbohatly majitel chce koupit rohlik tak opet zaplati DPH statu a tim se kruh uzavira.

No a pak prijde ke slovu eshop stylu "dobre knihy", jehoz jedinou marzi je vysoke postovne a da tu hru za 605Kc (500+105 Kc DPH) a razem je marze pro obchodnika 0% (plus tedy to 100Kc postovne pri realne cene postovneho okolo 40Kc tj. zbyde jim uzasnych 60Kc jako zisk).

A nebo si lidi koupi cinskou kopii za 300Kc. Kvalita je jiste srovnatelna, vzdyt naklady na tisk jsou v Cine ne 200Kc, ale 100Kc!

A nebo si to nekdo doma vytiskne za 150Kc max. protoze nepocita vlastni cas, amortizaci tiskarny, pouzije odpadni material namisto kvalitniho atd. Ze to vypada hnusne nevadi, hlavne ze se usetrilo.

A vsichni ostatni se muzou jit klouzat... Hajzlove zbohatlicky...

4.7.2017 11:29:47

wow
Dal bych lajk

4.7.2017 13:51:11

ceny
Moje vnitřní vize mi ukazuje typického šetřílka, který se snaží ušetřit 150 na hře.
Za večer prochlastá a prokouří tisícovku a dělá v prodejně outdoorového oblečení
kde jsou marže na oblečení i několik set procent .... (příklad, nemyslím nikoho konkrétně:)

4.7.2017 15:37:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Cena výroby
Len aby bolo jasné koľko stojí približne hra.

Raz som vyrábal jednu hru, kde moja cena výroby bola cca. 20 EUR. V Nemeckej firme (kde sa vyrába väčšina nemeckých stolných hier) mi ponúkli kompletnú výrobu (jedna hracia doska, návod, pytlík, 91 žetónov z kartonu, krabica) za 13 EUR (odber aspoň 1000ks). POštovné bolo v priemere 10 EUR (hry sa často strácali pri použití lacnejšej formy pošty).

K tomu si pridajte prácu grafika, distribúciu, čas na testovanie a vývoj hry, reklamu. Okrem populárnych hier sa ale tých hier nepredá tak veľa aby sa to vôbec oplatilo vyrobiť niekde v Nemecku alebo v Číne (minimum býva 1000 - 2000 kusov).

Keď pozriete na KickStarter (board games) tak často "úspešné projekty" majú iba 100-200 objednávok. To je veľmi málo na hromadnú a lacnú výrobu.

Pochybujem, že by Čínske kópie mohli niekomu naozaj uškodiť. Kvalitná cena výroby je aj v Číne vysoká a príliš veľa tých hier takto nepredajú. Predávajú kópie iba vecí, ktorých sa naozaj predáva veľa. Napríklad také Lego sa predáva naozaj vo vysokej kvalite.

Je treba aj povedať, že často tento predaj NIE JE nelegálny. Napríklad Lego sa predáva pod iným názvom a bez vecí na ktoré existuje copyright (obrázky, krabica, návod, ...). To sa týka často aj stolných hier.

12.7.2017 21:50:33

Vybíráme z Bazaru

Dale of Merchants komplet
Dale of Merchants komplet
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas