Deskovka (?) pro manželku

Zdravím všechny zdejší troly. Na tuto stránku jsem narazil "náhodou" při hledání informací o deskovkách a jsem z ní nadšený. A když už tu je ta diskuse, rád bych se i na něco poptal. Rád bych totiž manželce koupil nějakou hru k ukrácení dlouhých zimních (podle počasí teď spíše jarních) večerů. Zároveň ale i takovou, která se dá vytáhnout i před návštěvou a zahrát si společně.

Nejsme v tomhle ohledu žádní "šílenci" (v dobrém slova smyslu), ale něco málo her nahráno máme. Poslední dobou (z nedostatku nápadů) hráváme hlavně Carcassonne a Alhambru, ale máme zkušenosti i s hrami jako Ubongo, Doba kamenná, Aktivity, Alias, Bang
.
Po čem se mám dívat? Shánět něco podobného ražení jako zmiňované duo Carcassonne/Alhambra (po prolézání internetu a různých recenzí mi takto připadají třeba Vikingové, Agricola nebo Notre Dame) nebo zkusit rozšířit obzory jiným směrem?

Poraďte, veškeré návrhy velmi ocením a už předem děkuji za jakoukoliv reakci či nápad.
7.1.2014 16:04:10

rodinka
na Agricolu zapomeň (zatím) a opatrný bych byl i v případě Notre Damu. Vikingové nejsu špatná volba, ale pokud neznáš Osadníci z Katanu, jsou pro Tebe jasný výběr.

edit:
Dále by pak mohly oslovit například:
Afrika
Théby
Niagara
Zooloretto

7.1.2014 16:19:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Rozhodně přitvrdit :-)
nebála bych se ničeho, zvol nejpřijatelnější herní svět a na základě toho téměř cokoliv...ta doporučení jsou tak subjektivní...

7.1.2014 16:21:41

na 'rozehřátí'
z kompetitivních (hráči proti sobě) a jednodušších určitě: Doba kamenná, Takenoko, Notre Dame (trošku podle mě ztrácí čistě ve dvou hráčích), Lords of Waterdeep (maličko složitější a s trochu angličtiny).
Jako jednoho z favoritů v téhle oblasti bych asi uvedl Údolí králů. Hraje se dobře ve všech počtech hráčů (2-4), příznivá cena, relativně nenáročná pravidla i pro nehráče, je to rychle odehrané, jsou tam karty, takže je to variabilní, navíc to má (pro mě) atraktivní téma starého Egypta.
Složitější pak: Tikal, Agricola, Castles of Burgundy, Kronika panství (taky maličko slabší ve dvou, ale dá se). Mile mě překvapil i Navegador, ale tam nemám zkušenost se hrou dvou hráčů.
Pokud by vás bylo víc, tak 7 Divů (vyplatí se až tak od čtyř hráčů nahoru).
Z kooperativních jsou fajn třeba Záchranáři.

Dají se pak doporučit ještě složitější kusy (Tzolkin, Příšerky z podzemí, Terra Mystica, případně tématické hry jako Chaos in the Old World), ale asi je jednodušší se k nim propracovat podle témat a mechanismů, které vás budou bavit.

EDIT: ale rozhodně souhlasím s tajemnou, každý doporučí to, co sám rád hraje :D Důležité je, jestli máte pozitivní přístup k učení se novým pravidlům. Protože pokud vám něco nebude jasné, tak už víte, kde se zeptat ;)

7.1.2014 16:24:57 | Upraveno autorem (porovnej)

kew
dovolím se nesouhlasit - kurcatovium stanovil poměrně jasná kriteria, takže myslím, že by bylo korektní je dodržet a ne odpovídat podle svých favoritů ...

7.1.2014 16:33:44

zkusím
Tikal
karetní osadníci, ale jsou jen pro dva
origin, pozor trochu textu na kartách v cizým jazyce

7.1.2014 17:30:28 | Upraveno autorem (porovnej)

doplnění
Jen doplním několik informací, které jsem samozřejmě zapomněl uvést již v prvním příspěvku.

1) Osadníky z Katanu známe a občas je hrajeme, takže je znovu doporučovat nemusíte :-)
2) Angličtina není problém, i když čeština bude asi o něco preferovanější.
3) To duo Carcassonne/Alhambra neberte jako nějaké dogma, rádi se přiučíme i novým věcem - klidně i včetně úplně jiného přístupu ke hře (z popisu mě zaujal třeba karetní Dominion, i když jsem nikdy nehrál).
4) Se subjektivitou počítám a spoléhám na ni. Když se tu sejde veletucet zajímavých věcí, bude pořád lehčí projet si těchto "pár" tipů než vybírat z toho bžiliónu her dostupných online... :-)
5) Protože jsme omáčky, mírnou preferenci bych přisoudil kooperativním hrám.

7.1.2014 18:04:38 | Upraveno autorem (porovnej)

ruy

priklanam sa k "tajemnej"
..odrazit sa od temy, zvazit mechanizmus, pocet hracov a design a hra sa vyberie takmer sama
..drzim palce

7.1.2014 18:27:07

Pelly
to máš těžko, mají třeba zkušenosti z Dobou kamennou, tak nevím, jestli by je zaujalo z Pohádky do pohádky, když to přeženu. A těch her je fakt hodně, takže si myslím, že pokud jim jich nechceš vyjmenovat padesát, tak dáš spíš své favority než ty, které splňují kritéria, ale tobě se moc nelíbí, nebo s nima zkušenost nemáš :)
Třeba Takenoko mi přijde jednodušší než Doba kamenná i Vikingové, Tikal jen o stupínek složitější - to, že ve hře jsou pak těžká rozhodnutí, je věc druhá...

7.1.2014 19:15:34

taky něco přidám
Takže suprová hra na dlouhé zimní večery je hanabi. Hrajete kooperativně a snažíte se docílit co nejkrásnějšího ohňostroje. Jenže hráči si nevidí na vlastní karty, drží je obrácené, takže musí jim radit jejich spoluhráči. Dá se hrát i ve dvou a je to velká výzva ten ohňostroj dokončit kompletní. Navíc má to jednoduchá pravidla a chytlavý princip, takže to osloví i případnou návštěvu(sám mám odzkoušeno). Jinak něco z jednoduššího soudku: Ostrov, fantom, cesta kolem světa za 80 dní, tokaido a nebo takenoko. Nakonec bych rozhodně doporučil citadelu, která je docela dobře hratelná i ve dvou, ale ve více je to mnohem větší sranda. Nakonec již zmiňované 7 wonders (vážně paráda). No a pak třeba z abstraktních quoridor. Nakonec doplním ještě pár finančně nenáročných spíše doplňkových her, které neurazí nikoho: Dobble, Mamma mia, 6 bere, švábí salát, milostný dopis.

7.1.2014 22:52:35

pokud není problém v cizí provenienci, tak ještě
Kingdom Builder

7.1.2014 23:17:30

hry dobre hratelne vo dvojici
Toto Ti mozem odporucit, vsetko hravame s mazelkou vo dvojici:
Tikal, Mexica, Troyes, Navegador, Ticket to Ride: Nordic Countries, Small World. S Agricolou a Dominionom tiez neurobis chybu.

7.1.2014 23:17:50

hra
ahoj. s pritelkyni a vlastne nastavajici manzelkou :) hrajeme tyto hry (samozrejme hrajeme i jine, ale tyhle jsou jednodussi a i pro navstevy):
- kdyz chceme souperit tak small world - jednoducha pravidla, pritom komplexni a navstevy to rychle pochopi. narocnejsi variantou je cyclades...
- kdyz chceme hrat spolu tak forbidden desert. super jednoducha ale zapeklita hra, opet i pro navstevy. dale hanabi.
- spravna blbost a oddechovka je i galaxy trucker
- uplna pitomost pro navstevy je dobble :)

moje kriteria jsou jazykova nezavislost komponent. dobra hratelnost ve dvou ale i ve vice hracich a take jednodussi pravidla...

7.1.2014 23:45:29

Ascension
Pokud není problém cizí jazyk (angličtina, navíc poměrně snadno srozumitelné popisy) a primárně má být určeno pro dva, pak rozhodně:

Ascension

Chytlavá karetní hra s podobným systémem jako Dominion, pouze s proměnlivou nabídkou karet. Hra není vůbec složitá, ale nabízí nepřebernou škálu taktik a každá hra je jiná. Doporučuji ale prohlédnout si obrázky, protože grafika je poměrně osobitá, a ne každému musí sedět.

Doporučuji začít od začátku (Chronicles of Godslayer ev. s rozšířením Return of the Fallen).

8.1.2014 06:41:12

me tipy
Jednodušší hry co hrávám s manželkou : Jambo, Poštovní kurýr, Vikingové. Složitějš pak : Agricola, Through the age příběh civilizace. Když se někdo přidá, doporučuju 7 divů světa, Ticket to ride Europe, Dix it, Theby, Space mission, Fazole.

8.1.2014 08:00:05

pachatel se vrací na místo činu
Všem mockrát děkuji za tipy. Z nabízených her se mi jako nejžhavější adepti líbí asi: Takenoko, Agricola, Zooloretto a Tikal, případně (spíš asi jako party hra) Hanabi. Nejspíš tedy vyberu některou z těchto.

Ještě bych doplnil Citadelu, ale tu jsem naježil bráchovi, tak si ji od něho kdyžtak můžu dle potřeby zapůjčit...

No a docela se mi zamlouvá i ten Dominion, ale nevím jestli je to to pravé ořechové. Možná někdy v budoucnu?

Hike: Ascension se mi vizuálně hrozně moc líbí (je to už nějaký pátek, co jsem se sháněl po online verzi, ale byla tuším zatím jen pro Mac), ale obávám se, že pro manželku by to bylo asi nestravitelné.

PS: Mám poměrně zajímavou nabídku na Arkham Horror (což bude asi jiná liga - ale zaroveň taky pěkná výzva), tak si možná uděláme pár strašidelných večerů :-)

10.1.2014 23:54:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Tipy
Nejsem moc velká hráčka, ale jako ženu mě baví Dobble (postřehovka), docela i Kaleidoskop, super je Jungle Speed (postřehovka). O něco těžší, ale za mě s originálním a roztomilým nápadem, bych doporučila Příšerky z podzemí. Agricola by mohla taky bavit, ale je docela náročná (aspoň pro mne). Anebo karetní hra Milostný dopis - jednoduchá, od 2 hráčů, ale ve více lidech by to bylo zábavnější.

19.1.2014 17:14:01

manzelka
Také přidám oblíbené hry mojí manželky. Většinou hrajeme ve 3, takže ne vše musí být zcela vhodné i pro dvojici. Z her vydaných u nás - Královské rošády , Heck meck z žížalek, Dominion, King of Tokio, Cech zlodějů, Sant Petersburg. A pokud nevadí angličtina nebo je možnost domácího počeštění - Railways of the world (mapa Mexika velmi dobře hratelná ve dvojici), Lords of Waterdeep, Nexus ops (hodně oblíbená !), Small world a poslední dobou ji baví kooperativní Legendary: Marvel deck bulding game.

22.1.2014 12:08:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Asi budu ukamenován za svůj názor :)
Podle mě velmi záleží, jak se k tomu postaví tvá manželka. Hodně slečen se v hraní deskovek jen tak "frfňá" a hraje si s tím jak s Bárbínou. Něžně a opatrně. Takže tohle bych zvažoval jako prvotní kritérium. Jestli se do tebe nedokáže pořádně pustit, tak níže vypsané hry jsou převážně OK. Pokud se ale nebojíte jít navzájem po krku, zvažoval bych něco komplexnějšího.

Druhé důležité kritérium - počet hráčů. Výrobci snad u každé hry (999 z 1000) uvádí 2-X hráčů. Zvyšuje to prodejnost. Ale tomu nevěř. Je-li designovaná pro více lidí, ve dvou bývá nudná. (Zkus si zahrát kulečník sám. Asi to tím myslím. Jde to, ale opravdu to chceš?) Hratelnost ve dvou buď pokulhává, nebo je zcela zabita. Měl bys tedy pořídit hru rovnou určenou pro pár. A úplně jinou (jiné) pro návštěvy.

Pokud se dokážeš ztotožnit s výše napsaným, podívej se na Studenou válku. Je to sice úplně jiný level, ale zatím jediná dvojkovka, která bavila mne i přítelkyni. Proč? I když je hra dělaná pro dva, většinou to dopadne tak, že buď tomu druhému držíš na ruce karty, on tobě a je jen otázkou času a štěstí, kdo dřív povolí. A ten obvykle prohraje. Nebo jdete proti sobě a kdo první získá mírnou převahu, už toho obvykle využije a začne protihráče čím dál tím rychleji drtit. Studená válka je v tomhle poměrně vychytaná. Hrajete proti sobě, jdete do sebe, ale musíš zahrát vše z ruky (až na jednu kartu), přičemž něco ti pomůže, něco je neutrální a (pointa příběhu) musíš zahrát i karty, které pomohou soupeři. Je jen na tobě, jak je zahraješ, aby tě pokopaly co nejméně. Hra tedy de-facto vyvažuje oba hráče, hraje tak nějak proti oběma.

Ale ruku na srdce; není nejlehčí. Ale stojí za to.

A teď se do mě pusťte ;)

22.1.2014 22:42:49

rozhodně se ztotožňuju s tím
že ne každá hra od dvou je vhodná pro dva. Ale že by ve dvou šly hrát vyloženě jen dvojkovky, to taky ne. Co mě narychlo napadá, tak třeba New Era je pěkně hratelná i ve dvou (aspoň u nás). A když sáhnu úplně po základu, tak třeba i Carcassonne. Část her (pro mě třeba právě Carcassonne, Caylus a jiné) se hrou ve dvou tak trochu změní na "šachy", protože má člověk větší kontrolu na hrou, ale to mě na tom taky baví.
Chce to ale být u her pro 2-X opatrný.

23.1.2014 15:20:02 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Carcassonne jsem hrál jednou, stejně jako Caylus. Zbytek neznám. Třeba máš pravdu. Mé zklamání pramení z Terra Mysticy, Příšerek z podzemí, Vládců podzemí, Ticket to Ride a nevím, co jsme ještě zkusili. Myslím, že už nic dalšího, protože jsme pochopili, že tudy cesta nevede.

23.1.2014 19:48:00

Špatňák
to máš hodně špatný vzorek her :D protože Terra je o tom, že se tam musíš prát o místo a sosat energii ze soupeřů. A u Příšerek i Vládců je neutrální hráč, což je (aspoň pro mě) dycky opruz ;)
Ticket to Ride jsem ve dvou hrál a asi bych se nebránil to ještě ve dvou zahrát. Je to hodně otevřené a ne tak zařezávací, což chápu, že tebe tak neuspokojuje :)

23.1.2014 20:05:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Tak neříkám, že neexistuje hra pro více lidí hratelná ve dvou. Jen já na takovou ještě nenarazil.
A TTR neberu. Nutně potřebuješ žlutou, v nabídce jsou 3. Máš naprostou jistotu, že ti zbude. V pěti se jen modlíš. To je ten opruz.
Jinak je to euro. Když někoho chceš zaříznout, tak poděláš i sebe. To mi tedy nechybí.

23.1.2014 21:54:33

Špatňák
to jo, no. Je třeba lépe míchat ;))

23.1.2014 22:39:25

Kew
TTR ve dvou mi přijde hodně slabé - jen odhaduju, nezkoušela jsem to, už jen ta představa je mi protivná :) Nabídku můžeš opravdu vyřešit tím, že dobře mícháš, ale horší je to, že ve dvou si vůbec nepřekážíte, a máš jistotu, že dojedeš tam, kam potřebuješ. Já nejsem moc konfliktní typ, ale tohle je téměř bez interakce. A to tu hru mám opravdu ráda. Ale hlavně proto, že mně baví to napětí, jestli mi to někdo nezaplácne.

24.1.2014 00:51:27

dvaja hraci
vela hier v dvoch hracoch nieco straca, ale su trosku ine a casto rychlejsie. TtR je ten typicky priklad straty konfliktu, tam je jasne lepsi nordic. Priserky, vladci,eufrat, tikal,postak ,notre dame,agricola,vikingovia, AoE,piliere,theby,nexus -moju polovicku bavia v dvojke najviac. My vsak radi hrame vo dvojke aj portorico , osadnikov, wizardov -co su vlastne stavane od troch hracov. Ta konfliktnost je tam neakym mechanizmom vzdy do urcitej miery nahradena / napr.v osadnikoch neobchodujes, o to viacej rovno kradnes/ Najlepsi priklad je asi citadela, tam je najviac vidiet iny sposob hrania podla poctu hracov - niekoho to v dvojke nebavi, niekto to hra vo dvojici najradsej. Ak by sme hrali iba hry urcene pre dvoch, tak su to skoro vsetko iba kartovky / v nasej zbierke/. Za nas pre kurcatovium :uz prve vyberane -vikingovia,agricola,notre dame - v dvojke vsetko vyborne. Kludne kup notre dame, bude spokojnost - nevelka,zaujimava, rychla priprava ,5 hracov.

24.1.2014 06:29:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Agricola
Agricola
Akt. cena: 20 €
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas